Header Reklam
Header Reklam

Isı geri kazanım ünitesi ile % 90’ın üzerinde verimlilik sunan “Bağımsız Havalandırma Sistemi VENTOMAXX”, İMCO güvencesiyle Türkiye’de…

22 Nisan 2016 Dergi: Mart-2016
Isı geri kazanım ünitesi ile % 90’ın üzerinde verimlilik sunan “Bağımsız Havalandırma Sistemi VENTOMAXX”, İMCO güvencesiyle Türkiye’de…

İMCO Genel Müdürü Taner Yönet:

"İç hava kalitesinin güvencesi Türkiye’de"

İMCO, 1992 yılında İzmir’de kuruldu. Havalandırma cihazlarının temel elemanı olan fanların satış organizasyonuna sahip olan İMCO, konusunda bilinen Avrupalı üreticilerin temsilciliğini yürüten bir firmadır. Domestik fanlardan, endüstriyel fanlara, patlamaya karşı korumalı modellerden, yangın duman egzoz fanlarına, kanal, çatı, duvar tipi radyal ve aksiyal kanatlı her türlü fan ihtiyacına cevap veren İMCO, mühendislik ilkelerine bağlı kalarak faaliyetlerini sürdürüyor. 1998 yılında, İstanbul’da açtığımız şubemizi, 2006 yılında İMCO şirket merkezine dönüştürdük. 2007 yılından itibaren de kapalı otoparklarda jet fan sistem satışına başladık ve bu konuda da Türkiye’nin lider firmaları arasında yer alıyoruz.

Bilindiği gibi havalandırmanın temelinde fan ve dağıtım elemanları vardır. Bugüne kadar biz, havalandırmada banyo ve tuvaletlere konulan küçük fanları saymazsak genellikle merkezi sistemler üzerinden faaliyetlerimizi sürdürüyorduk. Bundan sonra da İMCO’nun temel işi olarak bu cihazların satışı devam edecek. Merkezi sistemde, havayı bir merkezden binaya veriyor, yine bir merkeze toplayıp dışarı atıyorsunuz. Bu işlem; bir ana cihaz, kanal sistemi ve dağıtım elemanlarını içeriyor; difüzörler, anemostatlar, filtreler gibi… Odalar, ofisler, otel odaları, hastane odaları, sınıflar gibi daha küçük alanlarda ise havalandırmayı yüksek verimlilikle ve pratik yollarla yapmak oldukça önemlidir. Çünkü iç ortamdan tahliye edilen havayla birlikte enerjisi de atılır; dışarıdan alınan havanın ise şartlandırılarak iç ortama verilmesi söz konusudur ki bu da ciddi bir enerji tüketimi demektir. Havalandırma ünitelerinin ısı geri kazanımlı olarak üretilmesi, verimliliği ciddi oranda artırır. Üretici firmamız VENCO olarak zaten merkezi sisteme yönelik her türlü ısı geri kazanımlı havalandırma cihazını başarıyla üretiyoruz. Ancak şimdi, bağımsız üniteler şeklinde doğrudan duvar içerisine yerleştirilerek ısı geri kazanımlı havalandırma imkânı sağlayan VENTOMAXX ürünlerini satış programımıza ekleme şansımız oldu.

VENTOMAXX sunduğu yüksek verimliliğin yanı sıra kolay kullanımı ve estetik tasarımıyla da oldukça iddialı…

Karşılıklı olarak iki şirketin beklentilerinin örtüşmesi sonucu, VENTOMAXX havalandırma cihazlarını Türkiye pazarına İMCO güvencesi ile sunmaya karar verdik.  Cihaz, duvara monte ediliyor ve dışarıdan bakıldığında sadece çok şık bir kapak görebiliyorsunuz. Çift cidarlı gövdesi sayesinde cihazın hareket kabiliyeti var ve duvar kalınlığına göre gövde uzunluğu ayarlanabiliyor. Filtreyi, ısı geri kazanım ünitesini ve fanı herhangi bir alet kullanmaksızın çekerek çıkarabilir, tüm aksamları elektrikli bir süpürge ile kolayca temizleyebilirsiniz…

Cihazın teknik özellikleri konusunda daha detaylı bilgi vermek isterim: Her şeyden önce oldukça komplike ve verimli bir cihaz. İçindeki ısı geri kazanım ünitesi seramiktir. İçeriden 24 derece olarak atılan havayı, ısı geri kazanım ünitesi sayesinde 21 derece olarak geri alma şansı sunuyor ki bu da % 90’lar civarında verimlilik anlamına geliyor. Bu ünite aynı zamanda elektrostatik özellikli filtreye sahiptir, bu sayede geçen tozu üzerine yapıştırır. Cihaz saatte 3.4 watt yani bir LED ampul kadar enerji tüketiyor. Cihaz; 70 saniye içeri doğru, 70 saniye de dışarı doğru çalışabiliyor. Üstelik tüm kanal sistemini ortadan kaldırıyor. Elbette bunun da verimliliğe etkisi büyük. Ürünün çalışırken ses seviyesi oldukça düşük olmakla birlikte doğrudan dışarıya açıldığı detayı atlanmamış ve dışarıdaki gürültünün içeriye girmemesi için cihaz içi ses yalıtımı çok iyi dizayn edilmiş. Tasarım özellikleri sayesinde, yağmurlu havalarda cihazın içeri su geçirmesi mümkün değildir. Dış hava sıcaklığı eksi derecelere indiğinde, cihazın emiş tarafında bir yoğuşma söz konusu olabilir. Cihaz, bu yoğuşmanın dışarı doğru olması için eğimlendirilmiştir. Tahliyenin sağlandığı son noktada ise atılan birkaç damlalık suyun binaya değmemesi için özel olarak tasarlanmış bir tahliye kanalı bulunmaktadır. Cihazların iki tür kontrol imkânı var: modeline bağlı olarak cihaz üzerinden veya merkezi bir kontrol paneli üzerinden altı cihaza kadar kontrol imkânı da sunuyor. Kontrol paneli, üzerinden açma/kapama, 5 farklı hız, 4 farklı program seçilebilir. Ayrıca filtre kirlilik uyarısı vardır.

VENTOMAXX ürünleri özellikle yazlık gibi mevsimsel olarak kullanılan yerlerde de büyük bir fark yaratıyor. Bilindiği gibi yazlıklar uzun süre kapalı kaldığından, ciddi bir havalandırma ve rutubet sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Havalandırma cihazları sayesinde kullanmadığınız süre içinde de çok cüzi enerji tüketimi ile yazlığınızı havalandırabilirsiniz. Böylece, yazlığınız nem ve küfe karşı korunmuş olur, çok daha sağlıklı bir ortamla karşılaşırsınız.

Havalandırma artık lüks değil; ihtiyaç…

Binalar, artık bizim çocukluğumuzun binaları değil. Eskiden pencere kenarlarından o kadar çok hava girerdi ki eve; cam kenarlarını süngerli bantlarla kapatmak sorunda kalırdık. Yeni nesil binalarda; özellikle de enerji verimliliği konusu tüm dünyada bu derece önem kazandıktan sonra pencere sistemleri değişti; bina yalıtım kalınlıkları arttı ve binalar neredeyse hiç hava alamaz hale geldi. Dolayısıyla, iç mekânın havalandırılabilmesi için sahip olduğumuz tek seçenek; camın açılması. Fakat bu şekilde yeterli havalandırmanın sağlanması mümkün değildir çünkü dış ortamın gürültüsü, tozu ve sıcağı-soğuğu da bu vesileyle evlerimize dolar. Bu durum da bir rahatsızlık yaratır ve camı en fazla 10 dakika açık tutarız ki bu da evin havalandırma ihtiyacını karşılamaz.

İç hava kalitesi konusu, bilindiği gibi ülkemizde de artık ciddi olarak ele alınıyor; konuyla ilgili toplantılar, konferanslar, paneller düzenleniyor. Çünkü içinde bulunduğumuz ortamın hava kalitesi, sağlığımızı doğrudan etkiliyor. İç hava koşullarının kötü ya da yetersiz olması durumu, başta alerjik hastalıklar olmak üzere pek çok sağlık sorununu tetikliyor. Söz konusu olan hava olduğunda, sağlığımız üzerindeki etkilerini hissetmemiz uzun zaman alıyor çünkü havayı göremediğimizden, bulunduğumuz her ortamda var olduğunu düşünüyoruz. Elbette her ortamda hava var ama bu havanın oksijen miktarını, temizliğini, karbondioksit oranını sürekli ölçemediğimiz için ne durumda olduğunu da bilmiyoruz. Göz görmeyince gönül katlanıyor ama sağlık katlanıyor mu orası meçhul… İç hava kalitesinin iyi olmadığı sınıfta, ofiste, evde bulunmak sağlığımızı uzun vadede ne kadar bozuyor, motivasyonumuzu, konsantrasyonumuzu, öğrenme kabiliyetimizi nasıl etkiliyor, bunların cevaplarını net olarak bilmiyoruz. İnsanların genel olarak içinde bulundukları önemli yanılgılardan biri, klimaların havalandırma ihtiyacını karşılayacağının düşünülmesidir. Havalandırma özelliği bulunan klimalar var elbette ama klimaların temel amacı iç ortam havasının sıcaklığını ayarlamaktır; temiz hava sağlamak değildir. Havalandırma ayrı bir disiplindir ve en az ısıtma/soğutma kadar -hatta belki onlardan daha fazla- gereklidir.  Tüm bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda havalandırma cihazlarının, artık binalar için lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç halini aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

ISK SODEX fuarı, cihazın Türkiye pazarıyla ilk buluşma noktası olacak

VENTOMAXX’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik, bu cihazların üretiminin, şirketin ana işi olması. Yani cihaz, şirketin yaptığı birçok farklı üründen biri değil; şirketin profesyonel olarak üzerinde çalıştığı ve modellerini çeşitlendirdiği ana ürünü. Türkiye pazarında yola yeni çıkıyoruz ama bu cihazın pazarda büyük pay sahibi olacağına inancım tam. Şu anda dökümanların Türkçeleştirilmesi için çalışıyoruz. Bire bir görüşmelerle mimarlara, projecilere cihazları anlatıyoruz. Ürünle ilgili bilgi verdiğimizde çok pozitif dönüşler alıyoruz. İç hava kalitesi ile ilgili düzenlenen etkinliklere sponsor olarak destek vermek de planlarımız arasında. Mayıs ayında düzenlenecek ISK-SODEX fuarı ise, cihazın Türkiye pazarıyla ilk buluşma noktası olacak.

VENTOMAXX International Yönetici Ortağı Hellmuth Weiß:

“Pazara işinin ehli insanlarla girdiğimiz için çok memnunuz”

Türkiye pazarında yer almayı istememizin en önemli sebeplerinden biri, pazarın büyüklüğü

VENTOMAXX, 20 yıllık bir geçmişe sahip, başarılı bir şirkettir. Almanya pazarındaki en iyi üç şirketten biri olmakla birlikte çok iyi bir marka değerine sahiptir. Şirketimiz, ilk yıllarda ağırlıklı olarak havalandırma cihazlarında yalıtım konusuna odaklanmıştı, çünkü enerji verimliliği konusu bu kadar gündemde değildi. Enerji verimliliği ile ilgili mevzuatlar yenilenip bu süreç dünyanın gündeminin üst sıralarına tırmandığında, doğal olarak bizim de üretimdeki önceliklerimiz arasında yerini aldı ve ürün geliştirmede önemli kriterlerimizden biri haline geldi. Havalandırma cihazlarında enerji verimliliğini sağlayabileceğiniz en önemli nokta, ısı kaybını minimize edebilmektir. Bina yapıları değiştikçe, binalarda gerek pencerelerde kullanılan malzemeler gerekse yalıtım malzemeleriyle binaların geçirgenliğinin düşmesi, iç hava kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. İç ortamda havalandırma gereksinimi ve nemin önlenmesi, daha da elzem hale gelmektedir. DIN 1946 mevzuatına göre, binalarda rutubetin önlenebilmesi için havalandırma cihazlarının kullanımı, Avrupa’da bir zorunluluk haline geldi. Bu sistemde, benzer cihazlara kıyasla daha az hava kapasitesi ile ortamın havalandırması sağlanabiliyor. Şu anda Almanya’da bu cihazlar oldukça popüler ve bu durum giderek komşu ülkelere de yayılıyor; bu cihazların pazarı büyüyor. Pazar, sadece geçen yıl % 20 büyüdü. İşler bu kadar uluslararası bir boyuta ulaştığında da VENTOMAXX International olarak yolumuza devam etmeye karar verdik. Hedeflerimiz aşağı yukarı aynı olmakla birlikte keşfettik ki; farklı ülkelerin farklı ihtiyaçları var. VENTOMAXX International olarak Türkiye pazarında yer almayı istememizin en önemli sebeplerinden biri, pazarın büyüklüğü.

Ortamdaki havanın kalitesini bu cihazlar sayesinde bilebilirsiniz

Her ne kadar ülkeler arasında iklim farklılıklarından kaynaklanan farklı havalandırma ihtiyaçları olsa da metropollerin genellikle benzer ihtiyaçları olduğunu söyleyebiliriz. Anti alerjik bir ortam yaratılmasının ve gürültü probleminin minimize edilmesinin metropollerin başlıca gereksinimleri olduğunu tespit ettik. Mesela İstanbul’un 3. Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanı olacak. Bu, elbette projenin etrafında çok sayıda lüks konut, residence, otel ve ticari binaların yapılacağı anlamına da geliyor. Elbette hava alanına yakın olmak müthiş bir lüks ve ayrıcalık ama aynı zamanda da “gürültülü”. Ayrıca konutlar gittikçe tren ve metro istasyonlarının, ana yolların yakınlarına doğru yaklaşıyor; bu da gürültü problemini daha da büyük bir sorun haline getiriyor. Bu nedenle bu tip cihazlar artık ihtiyaca dönüşüyor. Öğrenci yurtlarında, otel ve kreşlerde bu ürünler kullanılıyor. Son olarak göçmenlerin kaldıkları yerlerde de bu cihazlar çözüm sunuyor. İnsanların hangi sıklıkta pencere açtıklarını kontrol edemezsiniz ama bir cihazın ortama ne kadar taze hava verdiğini bu sistemlerin varlığıyla bilirsiniz; bu da cihazların sunduğu en büyük avantajlardan biri.

Türkiye piyasasında bu ürünü tanıtmak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz

Tecrübelerimize dayanarak Türkiye ile Almanya pazarını kıyasladığımızda, pek çok benzerlik görebiliyoruz. 20 yıl önce Almanya için çok yeni cihazlardı bunlar ama Türkiye, çok daha hızlı gelişen bir ülke dolayısıyla Türkiye’de cihazın çok büyük bir hızla pazarda olması gereken payı elde edeceğini düşünüyorum. Türkiye pazarı aynı zamanda, yanınızda güvenilir, uzman ve inovatif bakış açısına sahip insanlar olmazsa çok da zor bir pazar. Bunun bilincindeyiz. Türkiye’de İMCO ile tanışmak ve Taner Bey ile çalışmak bizi son derece mutlu etti. Hem onları tanımaktan, hem de pazara bu derece işinin ehli insanlar ile girmekten ayrıca çok memnunuz. Bu sayede pazara çok iyimser bakabiliyoruz.  Bütün bunlara ek olarak ortağımızın yenilikçi, açık fikirli, ileri görüşlü olması gerekiyor. Çünkü biz enerji verimliliğinden veya yeşil binalardan bahsettiğimizde ilgili mevzuatları bilen, yenilikleri takip eden ve gelecekteki trendi okuyabilen bir ortağımızın olması, bizim için çok önemli. Şu anda Türkiye piyasasında bu ürünü tanıtmak için doğru zaman olduğunu düşünüyoruz.Slider Altına