ISH 2023: Sürdürülebilir Bir Gelecek için Çözümler

18 Kasım 2022 Dergi:

Isıtma için ne tür bir enerji kullanıyoruz, hijyenik olarak temiz havayı sağlayan nedir ve ne kadar suya ihtiyacımız var? Kıt enerji kaynakları, salgın hastalıklar ve iklim değişikliğinin arka planına karşı, bu soruların yanıtları her zamankinden daha önem kazanıyor. Katılımcı kuruluşlar, 13-17 Mart 2023 tarihleri arasında Frankfurt am Main'deki ISH fuarında bu soruları yanıtlayan çözümlerini sunacaklar.

Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) ve Su için önde gelen inovasyon fuarı ISH, Mart 2023'te yeniden kapılarını açacak. ISH Marka Yöneticisi ve Direktörü Stefan Seitz, yaklaşmakta olan uluslararası endüstri buluşması hakkında soruları yanıtladı.

ISH 2023 Fuarına kadar kalan zaman hızla geçiyor. Yaklaşan etkinlik konusunda beklentileriniz nelerdir?

Öngörülü, çok dikkatli ve heyecanlıyız. Bence bu sözler durumu oldukça iyi özetliyor. 2021'de ISH dijital olarak yapıldı ancak fiziksel ortamda katılımcılar bir araya gelemedi. Bu açıdan katılımcılarımızı stantlarında ziyaret etmeyi, kendim için, sürdürülebilir bir gelecek için yenilikleri keşfetmeyi ve onlar hakkında doğrudan bilgi alışverişine girmeyi dört gözle bekliyorum. Önde gelen uluslararası sıhhi tesisat ve HVAC etkinliğinde, ulusal ve uluslararası şirketler; endüstrinin su, ısıtma ve hava için pazarlanabilir çözümlerini sunuyor. Ama aynı zamanda gerçekçiyim ve şu anda ister jeopolitik ister ekonomik olsun dış faktörlerden etkilendiğimizi biliyorum. Bu nedenle şu anda durumun nasıl gelişeceğine fazlasıyla odaklandım ama temel beklentim elbette iyimser.

Hangi konulara odaklanılacak?

ISH 2023'ün sloganı "Gelecek için Çözümler". Her şey, iklim koruma hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunan, mevcut kaynakların sorumlu ve verimli kullanılmasını sağlayan yenilikler etrafında dönüyor. Sürdürülebilirlik çok büyük bir öneme sahip. Isıtma, iklimlendirme ve havalandırmadan oluşan ISH Energy ile ISH Water arasındaki bağlantıdır. Enerji segmentinde bu, gelecekte fosil yakıtlara daha az bağımlı hale gelmemiz ve yenilenebilir enerjilerin payını hızla artırmamız gerektiği anlamına geliyor. Ancak içme suyumuz açısından da sürdürülebilir kullanım ve arz güvenliği gereklidir. Son derece kurak ve sıcak geçen yazlar bunu bize açıkça göstermiştir.
Ancak su alanında sürdürülebilirlik, aynı zamanda hem üretimde hem de kurulumda kullanılan malzemeleri de ifade eder. Verimli bir sıcak su teminini içerir ve banyo tasarımı için dayanıklı konseptlere kadar uzanır. Gelecekte banyolar tüm nesiller ve ihtiyaçlar için tasarlanmalıdır.

“Şu Ana Kadar 1250 Şirket Sözleşme İmzaladı”

2023'te nasıl bir ISH bekleyebiliriz? Pazar liderleri orada olacak mı?

Son düzenli programındaki ISH, 2019'da gerçekleşti. O zamandan beri çok şey değişti. Bu değişiklikler, hem sektörün dinamiklerini hem de bir pazarlama aracı olarak fuarı ilgilendiriyor. Korona, jeopolitik gelişmeler ve ISH'nin alt pazarlarındaki kısmen karamsar ekonomik tahminler, hem ziyaretçiler hem de katılımcılar tarafından katılım kararlarının çok daha kısa sürede alınmasına neden oldu. Bu nedenle planlama çalışmaları devam etmekte ve her gün yeni sorgulamalar yöneltilmektedir. Buna paralel olarak, bireysel katılımcıların kısa sürede ISH'ye katılımlarından çekilmeye karar vermeleri söz konusu olabilir. Ne yazık ki şu anda durum böyle ancak bu durum sadece su sektörü ve çoğunlukla ulusal üreticiler tarafında geçerli. Şirketler tarafından belirtilen ana nedenler, sanitasyon piyasasına yatırım yapma isteğinin azalması, yüksek enerji fiyatları ve genel küresel siyasi durum. Yine de hepsi, sektör için lider ticaret fuarı olarak ISH'nin önemini ve kararların kendileri için çok zor olduğunu vurgulamaya devam ediyor. Bu gelişme elbette çok üzücü.

Neyse ki, önde gelen şirketlerin çoğu hâlâ ISH'nin tüm alanlarında bulunmaktadır. Şu ana kadar 1250 şirket sözleşme imzaladı. Bu, 2019'a kıyasla %70'e tekabül ediyor. Ayrıca şu anda yer alma talebinde olan veya önümüzdeki birkaç gün içinde karar alacak 320 şirket var. Bu nedenle, nihai katılımcı firma sayısını tahmin etmek şu anda zor.

Bugün tüm ISH katılımcılarının büyük çoğunluğunun desteğini aldığımızı söyleyebilirim. Şu anda, raporlama hangi iptallerin duyurulması gerektiğine odaklanacak. Ancak, orada kimlerin olacağına bakmakta fayda var. Çünkü hâlâ şirketlerin çoğunluğu bu duyurumu ve tabii ki Mart 2023'te ISH'yi dört gözle bekliyorlar.

www.ish.messefrankfurt.com/contactor  adresinden katılan tüm katılımcılar hakkında günlük ve güncel bilgileri görebilmek mümkün.

ISH 2023 nasıl bir görünüme sahip olacak, neler yeni ve hangi temalar nerede yer alacak?

ISH Enerji segmentinde, ısıtma pazarında geleceğin teknolojilerine daha da güçlü bir şekilde odaklanıyoruz. Elektrifikasyon bu segmentte güçlü bir şekilde ilerliyor. Bu nedenle, Salon 12'de ısı pompası, ev enerji yönetim sistemleri ve enerji depolama tedarikçileri ile komple ısıtma sistemleri üreticilerine odaklanıyoruz, Salon 11'de ise odun yakıtlı ısıtma, atık gaz teknolojisi tedarikçilerine odaklanıyoruz. Salon 10'da ziyaretçiler, ev ve bina otomasyonu, enerji yönetimi, izleme, kontrol ve düzenleme teknolojisi ve test ekipmanları ile ilgili her şeyi bulmaya devam edecek. Bir önceki etkinlikte olduğu gibi, Salon 9'da ısı dağıtımına yönelik çözümlere ve Salon 8'de soğutma, iklimlendirme ve havalandırma teknolojisine odaklanılacak.

Fuar alanının doğu kısmı tamamen su ile ilgili. Buradaki mutlak yenilik, ISH'nin kurulum teknolojisi ve yazılımı ile yeni inşa edilen salonun yer aldığı Salon 5'tir. Kurulum teknolojisi de bu alanda sergilenecek.

Salon 4 ve 6’da aletler ve montaj malzemeleri bulunacak. Banyo deneyimi Salon 2, 3, 4 ve Forum alanında olacak. Uluslararası Tedarik bölümü ise Salon 1'de yer alacak.

“ISH 2023'e Dijital Bir Platformla Eşlik Ediyoruz”

Mart 2023’teki etkinlikte sektör dijital olarak nasıl konumlanıyor?

Son ISH 2021'de sektör tamamen dijital ortamda bir araya geldi. Bu değerli bir deneyimdi ama aynı zamanda yüz yüze toplantıların vazgeçilmez olduğunu da gösterdi. Messe Frankfurt bu arada birçok farklı etkinlik formatını denedi.Bundan öğrenilen, dijital formatın fiziksel etkinliğin mükemmel bir tamamlayıcısı olduğudur. Bu nedenle Frankfurt'ta ISH 2023'e dijital bir platformla eşlik ediyoruz.

Frankfurt'taki endüstri buluşma noktasına paralel olarak ISH Dijital Uzantısını da sağlayacağız. Daha sonra dijital platform, 24 Mart 2023'e kadar, bir hafta daha kullanılabilir olacak.

Bu, herkesin fuarda zamanını en iyi şekilde değerlendirebileceği ve örneğin daha sonra kaçırılan program öğelerini görüntüleyebileceği anlamına geliyor. Bir diğer avantajı da hedefe yönelik temas kurma imkanıdır. Yapay zeka destekli arabuluculuk kullanılarak fuarda veya dijital olarak uygun iş ortakları bulunabilir ve iletişime geçilebilir.

www.ish.messefrankfurt.com/fairground  adresindeki ISH fuar alanı planı, sergi alanlarında yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.Slider Altına
Söyleşi