“IMI HE, hidronik sistemler ve oda sıcaklık kontrolü konularında dünya çapında bir lider ve uzman olarak kabul görüyor”

23 Ağustos 2017 Dergi: Ağustos-2017

IMI Hydronic Engineering (IMI HE), diğer iş kolları IMI Critical Engineering ve IMI Precision Engineering ile birlikte, 1862 yılında kurulan, uluslararası bir mühendislik firması olan İngiliz IMI plc grubunun bir parçası. Türkiye IMI Hydronic Engineering ise 2010 yılından itibaren, 15 kişilik kadrosu ile teknik destek ve son teknoloji ürün tedariki sağlayarak müşterilerine minimum enerji tüketimi ile mükemmel iç ortam kalitesine ulaşmaları konusunda destek veriyor. 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye IMI Hydronic Engineering Genel Müdürü görevini yürüten Özgür Gürer, firmanın 2017 yılına damga vuracak çok sayıda yeni ürün hazırlığı bulunduğunu söylüyor. Gürer, IMI HE’nin yeni teknoloji ürünlerini ve hedeflerini anlattı.

Türkiye IMI HE olarak, müşterilerimize minimum enerji tüketimi ile mükemmel iç ortam kalitesine ulaşmaları konusunda destek veriyoruz

IMI Hydronic Engineering (IMI HE), diğer iş kollarımız IMI Critical Engineering ve IMI Precision Engineering ile birlikte, 1862 yılında kurulan, hisseleri Londra borsasında işlem gören uluslararası bir mühendislik firması olan İngiliz IMI plc grubunun bir parçasıdır. IMI plc dünya çapında 20’den fazla ülkede üretim merkezi bulunan ve 12 bini aşkın çalışanı ile hassas akışkan kontrolü sağlayan yenilikçi, en üst kalitede mühendislik ürünlerinin tasarım, üretim ve servis hizmetlerini sunmaktadır.

Dünyanın en büyük mühendislik firmalarından biri olan IMI HE’nin mühendislik harikası ürünlerinin temellerini attığı; İsveç, İsviçre, Almanya, Polonya, ABD ve Slovenya’daki fabrikalarında yerleşik, merkezi bir yönetime sahip ve her yıl en az 15 yeni ürün & patent hedefi bulunan çok büyük bir Ar-Ge ekibi mevcuttur. 2014 yılından bu yana hedeflerine başarıyla ulaşmış ilgili departmanımızın; 2016 yılı içinde yürüttüğü ve 2017 yılına yine damga vuracak çok sayıda yeni ürün hazırlığı bulunmaktadır.

IMI HE’nin ürün gamında; IMI TA (Tour & Andersson) marka İsveç menşeli balans ve 2/3 yollu kontrol vanaları, IMI HEIMEIER marka Alman menşeli termostatik radyatör-kontrol vanaları, yerden ısıtma kollektörleri ve IMI PNEUMATEX marka İsviçre menşeli kompresörlü/pompalı genleşme tankları, otomatik su besleme üniteleri ve hava-tortu ayırıcıları gibi birçok fonksiyonel ürün mevcuttur.

6 ülkede üretim tesisi, 2 binden fazla çalışanı ve 100 binden fazla referans proje çözüm deneyimi ile IMI HE; hidronik sistemler ve oda sıcaklık kontrolü konularında dünya çapında bir lider ve uzman olarak kabul görmektedir.

Türkiye IMI HE olarak, 2010 yılından itibaren, 15 kişilik kadromuz ile teknik destek ve son teknoloji ürün tedariki sağlayarak müşterilerimize minimum enerji tüketimi ile mükemmel iç ortam kalitesine ulaşmaları konusunda destek veriyoruz. Bünyemizde bulunan servis departmanımız; tedarik ettiğimiz ekipmanların devreye alma işlemini sahada ücretsiz olarak yapıyor ve akabinde müşterilerimize tüm teknik değerleri içeren bir rapor teslim ediyoruz.

IMI HE’de yeni ürünler

Geçen yıl ilk kez katıldığımız ISK-Sodex İstanbul ve yine bu sene ISH Frankfurt fuarlarında 15 yeni ürünümüzü sektör temsilcileri ile buluşturduk. Bu ürünlerden bazılarının eşsiz özelliklerinden bahsetmek istiyorum;

TA Slider: TA-Slider’ın aktüatör dünyasında çığır açacak ürünlerden biri olduğuna inanıyoruz. Haberleşme protokolü olan veya olmayan bütün kontrol sistemleri ile uyumlu “Dijital konfigürasyonlu aktüatör” TA-Slider, elektrik bağlantısı olmasa bile çalıştırılabiliyor ve taşınabilir bir TA Dongle ile bluetooth üzerinden devreye alınabiliyor.

Bilindiği üzere, 2 borulu sistemlerde tek bir kontrol vanası ile hem ısıtma hem de soğutma yapılıyor. Ancak sistemin ihtiyacı olan debi miktarları ısıtma ve soğutma modlarında birbirinden farklıdır. Standart vana-aktüatör uygulamalarında, vananın ön ayarı daha yüksek olan soğutma debisine göre yapılır ve ısıtma modunda da vana bu ön ayar değeri ile çalıştırılır. TA-Slider aktüatöre “Split Range” özelliği sayesinde, 2 farklı çalışma modu için farklı debiler tanımlayabiliyoruz. Bu sayede kontrol vanası, sistem hangi modda çalışırsa çalışsın otomatik olarak gerekli olan sit-sübap açıklığına geliyor ve böylece ısıtma & soğutma çalışma modları için gerekli olan debi değerleri sağlanarak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanıyor.

TA-Slider, gelişmiş teknolojisi ile 200’den farklı programlama imkânı sağlarken, sahada devreye almak için harcanan süreyi de ciddi oranda azaltıyor. Dijital olarak programlanabilir TA-Slider serisi aktüatör ailesinin kopyalama özelliği ile aynı konfigürasyona sahip aktüatörleri devreye almak sadece saniyeler sürüyor. 

TA Modulator: Basınçtan Bağımsız Kombine Balans Vanası TA Modulator’un özel dizayn edilmiş eşit yüzdelikli vana karakteristiği, lineer vana karakteristiğine sahip vanalara kıyasla 6 kata kadar daha büyük vana stroğu ile bizlere kusursuz oransal kontrol imkânı sağlıyor. Bu sayede minimum pompa enerji tüketim değerlerine ulaşabiliyoruz. Vana üzerinden debi, basınç değerlerini ölçebildiğimiz; ametal ve paslanmaz çelik malzemeden üretilen TA Modulator, yüksek korozyon dayanımı ile kaçak riskini de ortadan kaldırıyor.

Heimeier Eclipse: Termostatik radyatör vanasında devrim niteliğinde olan otomatik debi kontrolü (AFC) özelliğine sahip Eclipse, standart radyatör vanası boyutlarındadır. Eclipse, basınçtan bağımsız olarak debiyi kontrol ederek hassas sıcaklık kontrolü sağlarken aynı zamanda dinamik olarak balanslama yapabiliyor ve standart vanalar için yapılan karışık hesaplamaların tamamını bertaraf ediyor. Tesisattaki diğer vanalar kapansa dahi vana içinden geçen debi, ayarlanan set değerlerini geçmez. Bu sayede sistemde ilave bir fark basınç kontrol vanasına ihtiyaç duymadığımız için hem işçilik hem de yatırım maliyetini düşürüyoruz.

 

Heimeier Dynacon Eclipse: Otomatik Debi Kontrolü (AFC) teknolojisine sahip paslanmaz çelik Dynacon Eclipse kollektör ile her bir ısıtma devresinin debisi ayrı ayrı ayarlanabiliyor. Bu sayede, hidronik balanslama tek bir operasyon ile kolaylıkla sağlanıyor. Diğer devreler kapansa dahi devrenin dizayn debi set değeri değişmiyor. Dynacon Eclipse debiyi sürekli set değerinde tutarak ve yüzde 20 mertebesinde enerji tasarrufu sağlıyor. Bu sayede Dynacon Eclipse kollektörleri ile sistem devreye alma süresini de kısaltarak toplam maliyetleri önemli ölçüde azaltıyoruz. 

Pneumatex Zeparo G-force: Tesisatta bulunun kir ve magnetit ayrıştırmada 9 kat daha etkili bir çözüm sunan yenilikçi Zeparo G-Force tortu ayırıcı, benzersiz siklon teknolojisi sayesinde 6 çevrimde tesisattaki suda bulunan partiküllerin yüzde 96’sını temizleyebiliyor. Zeparo G-Force tesisata dik ve yatay takılabiliyor ve montaj yönünün ayrışma verimine herhangi olumsuz bir etkisi olmuyor. Bu sayede müşterilerimize sahada gerekli olan uygulama revizyonları için montaj esnekliği sağlayabiliyoruz.  

Pneumatex Transfero Connect: Entegre siklonik vakum-gaz alma sistemine sahip tek basınçlandırma sistemi olan Transfero Connect, su içerisindeki çözünmüş oksijeni ayrıştırarak tesisatı korurken, aynı zamanda kusursuz sistem basınç kontrolü sağlayarak tek bir cihazda benzersiz iki özelliği birden sunuyor.

İstenildiği takdirde üniteye otomatik su besleme cihazı da entegre edilebilir ve besleme suyunun debi, zaman ve frekans parametreleri ölçülüp izlenebilir.

8 MW kapasiteye kadar ısıtma ve solar sistemler, 13 MW kapasiteye kadar soğutma sistemlerinde kullanılabilen, diğer vakum gaz alma sistemlerine kıyasla yüzde 50’ye varan verimlilik farkı ile Transfero Connect; yüksek performans, kompakt dizayn ve hassasiyet istenen projelerde tercih ediliyor.

Cihazın üzerinde bulunan gelişmiş ve kullanıcı dostu menü dizaynına sahip Braincube paneline internet ya da otomasyon sistemleri ile uzaktan erişim sağlanarak çalışması izleniyor ve sistemde meydana gelebilecek problemler anında görülebiliyor.

 

Geliştirdiğimiz yeni teknoloji ürünlerini, geniş kitlelere ancak eğitim ile doğru şekilde aktarabiliriz

Eğitim, IMI Hydronic Engineering için olmazsa olmaz temel unsurlardan biridir. Tüm dünyada “Hydronic College” adlı çatı organizasyonu ile eğitim faaliyetlerini sürdürüyoruz. Geliştirdiğimiz yeni teknoloji ürünlerini, geniş kitlelere ancak eğitim ile doğru şekilde aktarabileceğimize inanıyoruz. Türkiye ofisimizde bulunan uygulamalı eğitim salonumuzda ayda minimum 4 kez tasarımcı, yüklenici ve işveren firmaları ağırlıyoruz. Teorik eğitimin akabinde çalışan tesisat üzerinde yapılan uygulamalar ile eğitimler çok daha verimli geçiyor. Uygulamalı eğitim salonumuzun dışında tasarımcı, yüklenici ve şantiye ofislerinde proje özelinde de teknik sunum ve eğitimler düzenliyoruz.

İş ortaklarımız için düzenli olarak yılda 1 kez 3 günlük Sertifika Eğitimleri düzenliyoruz. Bu eğitimler sonunda yapılan sınav sonucunda katılımcılara sertifika veriyoruz. Bu sayede partnerlerimiz bünyesinde IMI Hydronic Engineering Sertifikalı mühendisler bulunuyor.

Teknik departmanımız aracılığıyla Türkiye’deki birçok elit proje firmasına mühendislik hizmeti sağlıyoruz. Bununla birlikte iş yoğunluğumuza göre ihtiyaç durumunda, proje üzerinde gerekli çalışmaların yapılabilmesi için Macaristan’da bulunan ve tüm dünyadaki IMI ofislerine destek veren 15 kişilik ESC (Engineering Support Center) ekibimizden de destek alabiliyoruz.

Sektörümüz, derneklerimiz ile birlikte gelişecektir

IMI Hydronic Engineering olarak üye olduğumuz bir sektörel kuruluş bulunmuyor ancak İş Geliştirme Yöneticimiz Görkem Kızıltan Ustalı, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nde (TTMD) geçen 2 yıl süresince Seminer Komisyonu Başkanlığı görevini başarı ile yürüttükten sonra bu dönem İstanbul İl Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Sektörümüzün, derneklerimiz ile birlikte gelişeceği ilkesinden yola çıkarak TTMD İstanbul ve Ankara seminerleri, MTMD gibi çeşitli dernek ve organizasyonlara sponsor olarak destek oluyoruz.

Birçok elit projede ürünlerimiz tercih edildi

Son dönemde Vadi İstanbul, Medical Park Pendik, Park Mavera, OryaPark, Do&Co Sabiha Gökçen, Capitol AVM renovasyon, Metromall, Nida Kule Levent, Mersin Entegre Hastanesi, Metropol, Yüksek Hızlı Tren, Lösev, Zorlu Center, Akasya Park, Bulvar İstanbul, Piazza, Iconova, Piyalepaşa, Avrupark, NG Residance, Sarp Gümrük Kapısı, Özgün Gıda, Kardem Keşan gibi birçok elit projede ürünlerimiz tercih edildi. Önemli projelerde ürünlerimizin tercih edilmeye devam etmesi için gerekli iş geliştirme, satış ve servis faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

Sektörün bilgilendirilmesi ve enerji tasarrufu sağlayan son teknoloji ürünlerin tercih edilmesine katkı sağlıyoruz

Ürün gamımızda bulunan balanslama & kontrol, basınçlandırma & su kalitesi ve termostatik kontrol tarafında Türkiye’deki birçok bilinçli yatırımcı, müteahhit ve proje ofislerinin halihazırda çözüm ortağıyız.

Bu konularda son yıllarda yaptığımız yoğun çalışmalar ile sektörün bilgilendirilmesi ve enerji tasarrufu sağlayan son teknoloji ürünlerin tercih edilmesine katkı sağlıyoruz. Yeni teknolojiler özelinde eğitim, seminer, fuar ve yurt dışı fabrika gezileri ile sektöre katkı sağlamayı aynı heyecan ile sürdüreceğiz. Özellikle basınçlandırma & su kalitesi alanlarında Türkiye’de kat edecek yolumuz olduğuna inanıyorum. Tesisat içerisindeki oksijenin nasıl oluştuğu ve tesisat malzemeleri için ne kadar zararlı olduğu konusunda bilgilendirme çalışmalarımızı hızlandıracağız. Oksijen geçirgenliği minimum seviyede butil kauçuk torba, entegre gaz alma (degassing) sistemleri, yüksek verimli tortu ayırıcı vb. kullanımın faydalarını her platformda dile getireceğiz. Birçok projede mekanik ekipmanlar için yer sıkıntısının var olduğunu ve projelerde her bir metrekarenin çok değerli olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız teknik çalışmalar ile kompresörlü ve pompalı genleşme tankları kullanarak projelerde yer kazandırmaya aynı zamanda da işletme maliyetleri düşürmeye devam edeceğiz. Söyleşi