Header Reklam
Header Reklam

“İmbat, güçlü bir üretici olmanın yanı sıra güçlü bir mühendislik firması olarak kabul görüyor”

29 Şubat 2024 Dergi: Şubat-2024
“İmbat, güçlü bir üretici olmanın yanı sıra güçlü bir mühendislik firması olarak kabul görüyor”

Makine mühendisi Fatih Padar, Türkiye iklimlendirme sektöründe 25 yıllık deneyime sahip. 23 yıldır da satış organizasyonlarında görev alıyor. 2019’dan beri İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri A.Ş. bünyesinde çalışan Padar, şu anda Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapıyor. 

Çeyrek asırlık deneyimiyle Fatih Padar, İmbat’ın pazar performansını, sunacağı yenilikleri ve iklimlendirme sektörü hakkındaki öngörülerini anlattı.

İmbat ürünleri projelere katma değer kazandırıyor

İklimlendirme sektöründe 1991’den beri var olan İmbat, güçlü bir üretici olmanın yanı sıra güçlü bir mühendislik firması olarak kabul görüyor. Zira sadece kaliteli, rekabetçi bir cihazı standart olarak pazara sunmakla yetinmiyor, iklimlendirme gereksiniminin olduğu niş alanlar dahil olmak üzere mühendislik çözümleri geliştiriyor. İmbat bünyesinde neredeyse mavi yakalı sayısı kadar beyaz yakalı personel bulunduruyor. Bu çok güçlü bir mühendislik kadrosu anlamına geliyor ve rekabette bizi öne çıkaran unsurlardan biri oluyor.

Bu durum, üst segmentte geniş bir ürün yelpazesinde güçlü olmamızı sağlıyor.

Rooftop lokomotif ürünümüz olsa da hassas kontrollü klimalar, veri merkezi çözümleri ve soğutma grupları da öne çıkıyor. Ayrıca rakipsiz olduğumuz niş segmentler de var. Havacılık sektörü için geliştirdiğimiz uçak klimaları, yolcu yürüme köprüsü klimaları ve Avrupa kiralama sektörü için geliştirdiğimiz taşınabilir rooftop klimaları üretimi ile Türkiye’de öncüyüz.

Tüm ürünleriyle İmbat, satış yaptığı projelere katma değer kazandırıyor. İmbat ürünleri, yatırımcılar, mekanik tasarımcılar  ve uygulamacılar tarafından yüksek verimliliğe sahip cihazlar olarak kabul ediliyor. Projelerde sağladığımız ulaşılabilirlik, özen ve güven ile birlikte, enerji verimliliği de tercih edilmemizi sağlıyor.

İmbat, 2023’de kendi ihracat rekorlarını kırdı   

2023 yılı İmbat için hem yeni pazarlara girildiği hem ürün kalitesinin güçlendirildiği, böylelikle müşteri memnuniyetinin daha da yükseltildiği başarılı bir yıl oldu.

Genel itibariyle konuşacak olursak, ihracat İmbat cirosuna %70 civarında bir katkı veriyor. En önemli ihracat pazarımız ise Avrupa. 2023 ise ihracat tarafında kendi rekorlarımızı kırdığımız bir yıl oldu. Özellikle rooftop ve hassas kontrollü klimaların kullanıldığı segmentlerde İmbat’ın eli oldukça güçlü. Proses tarafında ise Chiller gruplarımız büyük ilgi gördü. Veri merkezi çözümlerimiz, pazarda oldukça hızlı bir gelişim gösterdi ve bu gelişimin ivmelenerek devam edeceğini öngörüyoruz.
İmbat’ın doğrudan yurtdışı satışlarının yanı sıra distribütörleri aracılığıyla gerçekleşen satışları bulunuyor. Kendi pazarlarında güçlü oyuncular olan bu distribütörler, saygın, güvenilir, servis ağları da güçlü kuruluşlardan oluşuyor. 

2024’te Veri Merkezleri yatırımlarının devam edeceğini öngörüyoruz

2024 yılında, ekonomide yaşanan sıkıntılar ve yerel seçimler dolayısıyla özellikle konfora yönelik özel sektör yatırımlarının azalması bekleniyor. Bu nedenle, iç pazarda bir daralma yaşanmasını öngörüyoruz.

Yurtdışında başarılı çok sayıda Türk inşaat müteahhidi mevcut durumda, henüz dış pazara açılmamış olanlar da dış pazarlara yönelecek. Dolayısıyla iç pazardaki daralmayı yurt dışında yapılan işlerle telafi etme olasılığının olduğunu ve özellikle ihracat odaklı firmaların yatırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz. Bunun yanında devlet, özellikle üreticilere, sanayicilere yönelik bazı teşvikler veriyor. Bu teşvikler, fabrikaların kendilerini geliştirebilmeleri, renove edebilmeleri açısından itici bir güç olabilir. Bir de veri merkezleri ilgili yatırımlar hız kesecek gibi görünmüyor. Veri merkezi yatırımlarını ekonominin mevcut durumundan ziyade ihtiyaçlar belirliyor. Bu nedenle Türkiye'de her geçen yıl bir önceki yıla oranla minimum %30 büyüme kaydedildiğini görüyoruz. Bu yıl da bu trend devam edecektir.

İmbat’ın büyük hedefleri 2024’te sürüyor 

İmbat olarak, rooftop ve hassas kontrollü klimalarda pazardan aldığımız payı büyütmek gibi bir hedefimiz bulunuyor. Su soğutma gruplarıyla ilgili yeni bir takım ürün tasarımlarımızla müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimizi düşünüyoruz.

Ar-Ge merkezimizde yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalardan biri olan güneş enerjisi destekli rooftop cihazlarımız da pazarla buluşacak. Bu cihaz, işletme sürecinde enerji tüketimini en az dörtte bir oranında düşürecek. Türkiye gibi coğrafi konum olarak güneş enerjisini yıl boyunca alan bir ülkede bu oran daha da yüksek olabilecek. Bu ürün kategorisinde dünyadaki öncülerden biri olduğumuzu söyleyebilirim. 

Küresel ısınmaya olumsuz etkisi olan, soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkan gazların GWP (Küresel Isınma Potansiyeli) ve ODP (Ozon Giderme Potansiyeli) değerleri düşük olan soğutucu akışkanlarla değişimi trendini çok yakından takip ediyoruz. Ar-Ge ekibimizin desteği ile Avrupa Birliği regülasyonlarına uygun yeni gazları ürün gruplarımıza zamanında entegre ederek pazara sunuyoruz. 

Pazar özelinde ise, ihracattaki güçlü duruşumuzu sürdürerek, dinamiklerimiz ve ürün gamımızın potansiyeli ile iç pazarda da büyüme stratejimiz var, iç pazarda etkin olan global markaların pazarından pay almaya devam edeceğimizi öngörüyoruz.

Ar-Ge, her projeye özel çözümler için çalışıyor 

İmbat yapısı içerisinde bulunan Ar-Ge Merkezi, iklimlendirme sektöründeki 12 Ar-Ge merkezinden biri. 2004 yılından bu yana düzenli olarak TÜBİTAK destekli Ar-Ge projeleri yapıyoruz ve çalışmalarımızı sertifikasyonlar ile destekliyoruz.

İmbat Çatı Tipi Klima ile, Eurovent sertifikasını alan dünyada yedinci, ülkemizde ise tamamen yerli tasarım ile bu sertifikayı alan ilk firmayız. Tüm bu yenilikçi Ar-Ge çalışmaları ile nitelikli ürünlerin yanında İmbat ile gelişen ve değişen pazarın dinamiklerine uygun yeni ve doğaya saygılı ürünler ile sektöre öncülük ediyoruz.

İmbat olarak hem veri merkezi hem de iklimlendirme tarafında sadece ürün bazlı satışa değil, çözüm bazlı sistem satışı üzerine yönlenmiş durumdayız. Sistem bazında satılan cihazımız haricinde o sistemi çalıştıracak diğer ekipmanların da satışını yapabilen bir firma olma özelliğimizi daha güçlendirme hedefimiz var. Cihazlarımızın enerji verimliliği çıtasını yükseltecek geliştirme çalışmaları ise kesintisiz olarak sürüyor.

Ayrıca hizmet kalitemizi de sertifikasyonlarla destekleyerek, hizmetlerimizi yeni sertifikalarla daha da genişletiyoruz, bu alanda güven tesis edebilecek her sertifikaya başvuruyoruz çünkü ürünlerimize güveniyoruz ve memnuniyet sağlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda; ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 10002-2018 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 20001-2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemini ISO 14001-2015 Çevre Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip bulunmaktayız.

Dijital Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik hız kesmiyor

Sürdürülebilirliği hem ürünlerimizde hem süreçlerimizde önemsiyoruz. 1991 yılından bu yana iklimlendirme sektörünün ihtiyaçlarına ve geleceğine yönelik yenilikçi, verimli ve çevre dostu ürün tasarımlarına imza atan bir firmayız. Entegre kaynak yönetim sistemimizin, ürünlerimizin seçimi ve operasyonlarına yönelik yazılımlarımızın sürekli iyileştirilmelerinin yanı sıra, toplam kalitede sürdürülebilirlik için süreçlerimizde dijital dönüşüm süreci içindeyiz. Bu girişimlerimizi aynı istek ve tutku ile hız kesmeden bu yıl da sürdürüyoruz. 

2022 yılında üretim kapasite artışına yönelik yaptığımız yatırım altyapısı ile 2023 yılında dijital dönüşüm çalışmalarımıza ağırlık verdik. Büyüme stratejimiz çerçevesinde yönetsel karar süreçlerimizde hız ve esnekliği arttırmak hedefi ile mevcut Ar-Ge/Ür-Ge, tasarım, üretim iş süreçlerimizde dijitalleşmeye yönelik önemli bir yapısal dönüşüm ve iyileşme sağladık. Bu çalışmalarımız sonucunda, işletme maliyetlerinden tasarruf ettiren, kaliteli, hızlı, kaynakları verimli kullanan ve disiplinler arası yaklaşımla ulaşılabilir, dost bir marka olarak tanınır olduk.Slider Altına