Header Reklam
Header Reklam

İmbat 30 Yıllık Deneyimiyle 4 Kıtada 50’den Fazla Ülkeye İhracat Gerçekleştiriyor

10 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021
İmbat 30 Yıllık Deneyimiyle 4 Kıtada 50’den Fazla Ülkeye İhracat Gerçekleştiriyor

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri, 30 yıllık deneyimiyle, sektörün iklimlendirme ihtiyaçlarına yönelik güvenilir, yenilikçi ve verimli ürünler üretiyor. Yüzde yüz yerli tasarım kabiliyetiyle üretim yapan ve dünyada 4 farklı kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren İmbat’ın ürün grupları arasında farklı ihtiyaçlara çözüm sunan çatı tipi klima, su soğutma grubu, hassas kontrollü klima, hijyenik klima, soğuk depo, klima santrali, tropikal çatı tipi klima, taşınabilir klima, yolcu yürüme köprüsü kliması gibi çok sayıda ürün bulunuyor. İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya, “İmbat olarak, istikrarlı bir çalışkanlıkla daha iyi teknolojilerle daha yaşanabilir bir çevre için 30 yıldır çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz” diyor.

Mühendislik ve Ar-Ge merkezli üretim

İmbat olarak ürünlerimizi dünyaya satma başarısı gösteriyoruz. Bu başarımızın arkasında, kurulduğumuz günden itibaren mühendislik merkezli, yenilikçi ve verimli bir üretime sahip olmamız yanında 2004 yılından itibaren Ar-Ge projeleri üretiyor olmamız yatıyor. Ayrıca, sektördeki 12 Ar-Ge merkezinden birine de sahibiz. Pazara sunduğumuz tüm ürünleri yüzde yüz yerli tasarım ve Türk mühendisliğiyle gerçekleştiriyoruz, mevcut ürünlerimizi daha verimli hale getirmekten ve yeni ürünler geliştirmekten hiç vazgeçmiyoruz. Mevcut ürünlerimize ilave olarak İmbat Ar-Ge Merkezinde, tasarımlarında son aşamaya gelinmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor. Bu ürünlerden üç tanesi ise TÜBİTAK-TEYDEP tarafından Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri kapsamında da destekleniyor. 

ErP 2021 standartlarına uygun enerji verimliliği sunan ürünler üretiyoruz, Avrupa’da 2021 sonunda ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni F-Gaz Regülasyonu Protokolü’ne uygun olarak yıl sonuna kadar ürünlerimizi yeni gazlara uyumlu hale getiriyoruz.

Güvenilir üretim, verimli ürünler

Çatı tipi klimalar, hassas kontrollü klimalar, soğutma grupları ve soğuk depo cihazları öne çıkan ürünlerimiz olarak dikkat çekiyor. İmbat markalı ürünler, projeler için kaliteli mühendislik, çevre dostu nitelikler ve enerji verimliliği konusunda nitelikli çözümler sunuyor. Çevre dostu R-410A soğutucu gazının kullanıldığı cihazlarımız, günlük, haftalık programlanabilen, Modbus veya Bacnet bina yönetim sistemlerine uyumlu, uzaktan kumanda kontrolü ile kullanıcılarına gerekli mahal iklimlendirmesini oda içinden kontrol edebilme imkânı sunuyor. Birden fazla kompresörlü cihazlar, asimetrik soğutma devresi ile en az üç farklı kademede çalıştırarak gereksiz enerji sarfiyatını önleme özelliğinde. EC plug fanlı modellerde üstün enerji tasarrufu sağlayabilen cihazlarımız, aynı zamanda yüksek duyulur ısı oranı ile mahallin ihtiyacı olan soğutma kapasitesini tam karşılıyor ve işletmeciye minimum işletim masrafı sağlıyor.

imbat-cati-tipiEurovent sertifikalı İmbat çatı tipi klima

Çatı tipi klima alanında iç pazarda kendini ispatlamış ve çok çeşitli projelerde yer alan bir marka olarak; bilinen global markaların yanı sıra Eurovent sertifikasını 2015 yılında alan dünyada yedinci ülkemizde ise tamamen yerli tasarımı gerçekleştiren ilk firma olma özelliğine sahibiz. Üretimini sertifikasyonla desteklemeye önem veren ve dünyada Eurovent sertifikasına sahip 13 firmadan biri olan İmbat olarak, sertifikalı ürünlerimizde A ve B enerji sınıfında yüksek verimli ürünler sunuyoruz. Avrupa başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edilen İmbat çatı tipi klima cihazları İzmir Hilltown AVM, İstanbul Galataport, Kıyı İstanbul, İzmir Şehir Hastanesi, Ankara YDA ödüllü merkez binası ve Söğütözü binası, Aydın Örme Tekstil Fabrikası, Yeşim Tekstil, Maspo Enerji Jeotermal Enerji Santrali, Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi, Adana Şehir Hastanesi, Atatürk Olimpiyat Stadı gibi çok çeşitli ve prestijli projelerde kullanılıyor. 

imbat-hassas-kontrolluİmbat hassas kontrollü klima ile öne çıkıyor

Yüzde yüz yerli tasarım olarak 2001 yılından bu yana üretilen İmbat hassas kontrollü klima sektörde özellikle son dönemde öne çıkan ürünlerden biri olma özelliği gösteriyor. İmbat hassas kontrollü klimalar, hassas sıcaklık ve nem kontrolü gereken çok çeşitli alanda kullanılabilmekle birlikte özellikle laboratuvarlar ve test odaları ile son dönemde ihtiyacın daha da arttığı veri depolama alanlarında, server ve arşiv odalarında aranan markalar arasında. İmbat hassas kontrollü klimalar ile ortam sıcaklığı daima, istenen değerde ve +/-%1°C'ye kadar tolerans ile ortam bağıl nem oranı ise istenen oranda ve +/-%2 RH'ye kadar tolerans ile sağlanıyor. İmbat üretimi çatı tipi klima ile hassas kontrollü klimalar, tamamen yerli tasarım ve yerli üretim niteliğiyle pazarda global rakiplerinin yanında başarıyla yer alıyor. İmbat hassas kontrollü klimalarının tercih edildiği projeler arasında PETKİM, Türk Akımı, Milli Savunma Bakanlığı F35 Komuta Sistem Merkezi, Nipaş Tekstil, İzel Kimya, Eskişehir Teknik Üniversitesi, EnerjiSA Üretim Genel Müdürlük, MB Holding, Gülsan Holding Sentetik İplik Üretim Tesisi gibi çok çeşitli projeler sayılabilir. Yine yerli motor üretme çalışmalarına katılan TEI Turboşaft tesislerinde ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan İZLADAŞ Laboratuvarları’nda da İmbat hassas kontrollü klima cihazları kullanılıyor.

imbat-su-sogutmaSu soğutma gruplarında İmbat standartları

İmbat su soğutma grupları, 30 yılı aşkın mühendislik birikimi ve deneyimi ile maksimum enerji verimliliği sağlıyor. İmbat su soğutma gruplarında, yüksek verimlilik için elektronik genleşme vanası, gelişmiş mikroişlemci kontrolü, yüksek verimli kompresörlerin kullanıldığı asimetrik soğutma sistemi, evaporatör ve kondenserde yüksek ısı transfer yüzey alanı, aşırı soğutma ve aşırı kızdırma devreleri standart olarak sunuluyor. Son dönemde yurtiçinde Şimşek Bisküvi, Trabzon Limanı, DHMİ Dalaman Havalimanı, Akvaplast, Mateks Tarım, Yedibilgeler Şarapevi gibi farklı projelerde yer alan İmbat su soğutma grubu, yurtdışında da özellikle Rusya’daki KZNM Kumaş ve Elyaf, IEK Group’un farklı şehirlerdeki fabrikalrında yer almakla birlikte Ukrayna’daki Dimanat Sugar, Azerbaycan’daki Gemikaya, Türkmenistan’daki Tolkun İçecek, Mauritius’taki Cervonic Company gibi farklı ülkelerde tercih ediliyor.

4 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat

İmbat olarak ilk ihracatımızı 2003 yılında gerçekleştirdik. Bugün ise 4 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz; Avrupa başta olmakla birlikte Asya, Afrika, Ortadoğu, Güney Amerika gibi çok geniş bir coğrafyaya ulaşıyoruz. Önemli Avrupa ülkelerinden Hint Okyanusu’nda küçük bir ada olan Mauritius adasına Uruguay’dan Kamerun’a kadar geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyoruz. Dünya devi rakiplerimizin sahası olan Avrupa’ya da ürün satabilen nadir Türk iklimlendirme şirketlerinden biriyiz.

Satışlarımızın yaklaşık yarısını Almanya, Avusturya, Portekiz, Sırbistan, Rusya, İngiltere, İsviçre gibi önemli pazarlara gerçekleştiriyoruz. Özellikle Romanya’da da farklı şehirlerde inşa edilen çok sayıda spor salonunda çatı tipi klima cihazlarımız tercih ediliyor. 

Asya, Afrika ve Ortadoğu pazarında da özellikle Türk Cumhuriyetleri’nin tamamında çok çeşitli projede İmbat ürünleri uzun yıllardır kullanılıyor. Rusya gibi soğuk bir iklim alanı ile Dubai gibi sıcak iklim bölgelerine de ürünlerimizle iklimlendirme çözümü sunuyoruz. Afrika ve Ortadoğu pazarında yer aldığımız projeler arasında Fas Kenitra Askeri Yerleşim Alanı, Cezayir Askeri Mühimmat Deposu, Kamerun Douala Japoma Stadyumu, Mısır’daki Yeşim Tekstil fabrikası, Katar’da konut projelerini saymak mümkün. Ayrıca 2018 yılında geliştirdiğimiz yolcu yürüme köprüsü kliması Kazakistan Atyrau Havalimanı, Nijer Havalimanı, Filipinler Havalimanı ve Rusya’daki Khabarovsk Havalimanı’nda kullanılıyor.

İthal markaların oldukça aktif ve ağırlıklı olduğu iklimlendirme pazarında, yüzde yüz yerli tasarım ve mühendislik kabiliyetimizle sektörün önemli oyuncularından biri olarak güçlenerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İmbat olarak, istikrarlı bir çalışkanlıkla daha iyi teknolojilerle daha yaşanabilir bir çevre için 30 yıldır çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.Slider Altına