Header Reklam
Header Reklam

“İklimlendirme sektöründe Türkiye’deki ilk 3 firmadan biriyiz”

09 Haziran 2020 Dergi: Haziran-2020
“İklimlendirme sektöründe Türkiye’deki ilk 3 firmadan biriyiz”

Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Müdürü Okan Tutcu  

Samsung Electronics Türkiye, ülkemizde 2007 tarihinden bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Sektörde olmayan yeni ürünleri pazara sunduklarını ve kullanıcılarına özel hizmetler ürettiklerini belirten Samsung Electronics Türkiye İklimlendirme Çözümleri Kıdemli Müdürü Okan Tutcu, “Samsung olarak, Türkiye iklimlendirme sektöründe aracısız, doğrudan hizmet vermeye başlayarak çok kuvvetli bir yapı kurduk” diyor ve ekliyor: “Geliştirdiğimiz teknolojiler ve satış öncesi sonrası verdiğimiz hizmetlerle rakiplerimizden ayrılıyoruz.”

Çok geniş bir ürün gamıyla iklimlendirme sektöründe hizmet veriyoruz
Samsung olarak, Türkiye iklimlendirme sektöründe aracısız, doğrudan hizmet vermeye başlayarak çok kuvvetli bir yapı kurduk. Sektörde olmayan yeni ürünleri pazara sunduk ve kullanıcılarımıza özel hizmetler ürettik. Son 4 - 5 yılda her yıl çift haneli rakamlarla büyüyerek ilerledik. İklimlendirme sektöründe Türkiye’deki ilk 3 firma içinde olduğumuzu da burada belirtmek isterim. Tabii bu başarımızda bayi teşkilatımızın, dağıtım ve satış sonrası teknik hizmetlerimizin de payı büyük. Kurduğumuz bu güçlü yapı sayesinde artık Türkiye’nin her yerine ulaşan geniş bir servis ağımız bulunuyor. Türkiye’deki en iyi hizmeti veren servis organizasyonu Samsung’da diyebilirim. Split klimalardan, ısı pompalarına ve VRF sistemlerine kadar çok geniş bir ürün gamıyla iklimlendirme sektöründe hizmet veriyoruz. Satış sonrasında hizmet kalitemizi düzenli takip ederek yüksek bir başarı oranı ile müşterilerimizin destek taleplerine geniş servis ağımız sayesinde en hızlı şekilde müdahale ediyoruz. Her zaman maksadımız servis kalitesini en üst düzeye taşıyıp müşteri memnuniyetini artırmak. Bu anlamda sürekli olarak verdiğimiz eğitimlerden de bahsetmek isterim. İstanbul’da inovasyon merkezimizde her ay farklı eğitimler yapıyoruz. Örneğin son olarak 7 farklı şehirde servislerimiz ile bir araya geldik. 200’ün üzerinde servis çalışanımıza teorik eğitimler verip uygulamalı olarak klima montajları yaptırdık. Teorik ve uygulamalı eğitimlerde başarı gösteren firmaların montaj yetkilerini yeni sertifikaları ile uzattık. Ancak pandemi döneminde de eğitimlerimizi online devam ettiriyoruz. Planladığımız bazı eğitimleri internet üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız fiziksel eğitimlerimizi de salgının sona ermesi ile yeniden devam ettireceğiz. 

Büyüme stratejimizi kullanıcılarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre geliştirdiğimiz ürünlerin gücüyle sağlıyoruz
İklimlendirme, inşaat sektörüyle paralel ilerleme gösteren bir sektör. İnşaat, geçen yıllarda ciddi anlamda büyümüştü ve iklimlendirme sektörü de bu büyümeden iyi bir fayda sağlamıştı. Son zamanlarda ise inşaat sektöründe yavaşlama ve ekonomide kur kaynaklı değişkenlikler oldu. İklimlendirme sektörü de haliyle bu değişkenliklerden etkilendi. 

Samsung özelinde bakacak olursak, geride bıraktığımız 2019 yılının, geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle, sektörde son yıllarda kurduğumuz satış öncesi ve sonrası üst düzey hizmet yapımız ile bizim açımızdan verimli geçen bir yıl olduğunu söyleyebilirim. İnovatif ürünlerimiz ve kurduğumuz güçlü hizmet yapımız ile hedeflerimize ulaştık. Önümüzdeki dönemlerde de bu bakış açımızla pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz. 

Büyüme stratejimizden de bahsetmek gerekirse; biz öncelikle kullanıcıların yorumlarına, beklentilerine ve isteklerine kulak veriyoruz. Büyüme stratejimizi de kullanıcılarımızdan aldığımız bu geri dönüşlere göre geliştirdiğimiz ürünlerin gücüyle sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte de tüketicilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak geliştireceğimiz ürünlerimizle büyümeye devam edeceğiz.

Rekabette bizi avantajlı duruma getirecek ürün fikirlerimizin çalışmalarına devam ediyoruz
Samsung markası olarak birçok sektörde pazar lideri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Marka olarak geliştirdiğimiz teknoloji ve yenilikleri, sahip olduğumuz bilgi birikimini son yirmi yıldır iklimlendirme alanında da uygulamaya başladık. Gündemimizde pandemi olduğu için havadaki kirleticileri filtre üzerinde tutan Tri-Care Filtre, SPI iyonizer ve PM 1.0 teknolojilerine değinmek isterim. 

Bu filtre teknolojilerimiz ortamdaki zararlı maddelerden güvenle korunabilmeyi sağlıyor. Ayrıca 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunduğumuz yeni split klimalarımızda Varlık Sensörümüz sayesinde odanızda olsanız da olmasanız da odanızı verimli soğutabiliyorsunuz. Varlık Sensörü odada herhangi bir hareket olup olmadığını tespit ediyor ve enerji tasarrufu sağlamak için otomatik olarak Wind-Free moduna geçerek yüzde 43’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. 

Bunlara ek olarak Yapay Zekâ Soğutma Teknolojimiz de klima kullanım alışkanlıklarınızı öğrenerek iç ortam sıcaklığını, dış hava sıcaklığını, kullanım alışkanlıklarınızı anlık ölçümleyerek klimanızı sizin yerinize kontrol ediyor. Bu sayede klimanız konforunuzu sizin için düşünerek elektrik tüketiminizi önemli ölçüde düşürebiliyor. Üstelik elektrik tüketiminizi ister telefonunuzdan ister klimanızın üzerindeki ekrandan anlık ve geçmişe yönelik takip de edebiliyorsunuz. 

Bunların yanı sıra tasarımıyla ön plana çıkan IF Design ödüllü 360 Kaset Klimayı da sektörle tanıştırdık. Kare ve dikdörtgen tasarımdaki kaset klimalardaki üfleme kanatlarını da kaldırarak ortama 360 derece hava üfleyen bir cihaz geliştirmiş olduk. Bu cihaz homojen bir şekilde havayı 9,5 m çapında tavana paralel olarak gönderip soğuk havanın aşağı doğru homojen dağılmasını sağlıyor.  

Ayrıca tek modülde minimum alanda maksimum kapasiteyi veren 30 HP gücündeki Heat Pump VRF dış ünitemiz, metrekare fiyatlarının çok değerli olduğu projelerde alanı en efektif şekilde kullanmamızı sağlayarak müşterilerimize kazanç oluşturacak alanlar yaratıyor. 

Bunların dışında Wind-Free Rüzgârsız Serinlik Teknolojisini geliştirdik. Wind-Free teknolojisi hava hızını 0,15 m/s’nin altına düşürerek ASHRAE standartlarına göre ortamda hava hareketi olmadan ortamın serin tutulmasını sağlıyor. Samsung’un üstün teknolojisini gösteren ürünlerden biri olan Wind-Free Klima, rahatsız edici bir rüzgâr oluşturmadan konforlu bir serinlik düzeyi sağlıyor. Hava, yumuşak bir şekilde klima üzerinde yer alan binlerce mikro hava deliğinden dağılıyor. Özellikle bebek ve çocuk odalarında da rahatça klima kullanmamızı sağlayan Samsung’un benzersiz rüzgârsız soğutma teknolojisi, klima nedeniyle şikâyetçi olunan tutulma, esinti nedeniyle hasta olma vb. sıkıntılardan tüketicileri kurtarıyor. Böylece rahatsız edici hava akımlarından uzak, insanı üşütmeyen gerçekten konforlu bir iç mekân elde edilmesini sağlıyor. 

Klimalarımız Wi-Fi erişimi ile Samsung’un sağladığı SmartThings (Akıllı Ev) uygulaması üzerinden her yerden kontrol edilebiliyor. Böylelikle kullanıcılar kolaylıkla taşınabilir akıllı ürünleri üzerinden ortam sıcaklığını değiştirebiliyor, klima ayarlarını yapabiliyor, performansa ve günlük enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı güncellemeleri ya da gerektiğinde tamir ve bakım işlemleri için çözüm önerilerini alabiliyor. Önümüzdeki dönemlerde de yine rekabette bizi avantajlı duruma getirecek ürün fikirlerimizin çalışmalarına devam ediyoruz.

Projelendirme aşamasından itibaren verdiğimiz teknik destek ve profesyonel servis altyapımı, tercih edilmemizin ardındaki önemli nedenlerden biri
Samsung Klima Sistemleri Departmanı olarak sattığımız her işe referans projemiz bakış açısıyla yaklaşıyoruz. İklimlendirme ürünlerimiz ülkemiz ve yurt dışında, konfor iklimlendirmesinin önemli olduğu birçok konut, otel, hastane, iş yeri, okul ve AVM projelerinde kullanılıyor. Enerji verimliliği yüksek ve hassas kontrol çözümlerimizle desteklediğimiz iklimlendirme ürünlerimiz de veri merkezleri ve fabrikalar gibi 7/24 iklimlendirme ihtiyacının bulunduğu hassas iklimlendirme çözümleri gerektiren yapılarda da yatırımcı firmalar tarafından öncelikle tercih ediliyor. Projelendirme aşamasından itibaren verdiğimiz teknik destek ve profesyonel servis altyapımızın, yatırımcı ve projeci firmaların ürünlerimizi tercih etmesinin ardındaki önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Pandemi süreci bitene kadar internet üzerinden eğimlerimize devam ediyoruz
2019 yılında iş ortaklarımızla ve sektörümüzün diğer paydaşları ile birçok başarılı faaliyete imza attık. İstanbul’da inovasyon merkezimizde her ay farklı eğitimler yapıyoruz. Pandemi döneminde de eğitimlerimize ara vermedik, planladığımız eğitimleri internet üzerinden görüntülü olarak gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz teknik gezilerin ve sektör dernekleriyle gerçekleştirdiğimiz seminerlerin çok verimli geçtiğini gördük. Pandeminin sona ermesi ile teknik gezilerimizi ve seminerlerimizi yeniden başlatacağız. Ancak pandemi süreci bitene kadar internet üzerinden eğimlerimize devam ediyoruz. 

Samsung, ülkemizin potansiyeline inanıyor
Türkiye; Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika piyasalarının hepsini ilgilendiren çok önemli bir piyasa konumunda bulunuyor. Samsung da ülkemizin potansiyelini bilerek ülkemize bu bölgedeki bir merkez olarak bakıyor. Türkiye sahip olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünler konusundaki hızlı adaptasyonu sayesinde dünyadaki önemli büyüklükteki pazarlardan biri konumunda bulunuyor. Türkiye, MENA bölgesindeki en büyük ve en önemli pazar. Samsung olarak Türkiye’nin potansiyeline inanıyor ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

İklimlendirme ürünlerimiz için yerli üretim iş birliklerimizin olmasını amaçlıyoruz
Samsung Electronics Türkiye 2007 tarihinden bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. 2010 yılında satış sonrası hizmet ve pazarlama hizmetlerinin yanı sıra Samsung ürünlerinin distribütörlüğüne de başladık. Türkiye’de kanal yapısını geliştirerek daha yaygın bir ağa sahip olduk. Edirne’den Gaziantep’e kadar ülkenin dört bir yanında yeni mağazalar açtık. 2016 yılında İstanbul’da Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ilk İnovasyon Merkezini hayata geçirdik. Dünya çapında 30 civarında Samsung İnovasyon Merkezi bulunuyor, bunlardan biri de Türkiye’deki inovasyon merkezi. Samsung’un öncü teknolojilerinin yanı sıra iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiği çözümler de bu merkezde yer alıyor. Türkiye’de şu an doğrudan bir üretim üssümüz yok ancak birçok üründe yerli üretim iş birlikleri için görüşmelerimiz devam ediyor. İklimlendirme ürünlerimiz için de yerli üretim iş birliklerimizin olmasını amaçlıyoruz.

Sektörde firmaları fiyat değil, müşterisine verdiği değer ve hizmetler birbirinden ayırıyor
Türkiye’de iklimlendirme sektöründe otuzun üzerinde oyuncu var. Distribütörler üzerinden çalışan firmalar olduğu gibi, pazarda bizim gibi doğrudan hizmet veren firmalar da var. Rekabet noktasında çok ciddi bir rekabetin olduğunu söyleyebilirim. Fiyat rekabeti bildiğiniz üzere her sektörde var. Sektörde firmaları fiyat değil müşterisine verdiği değer ve hizmetler birbirinden ayırıyor. Samsung olarak geliştirdiğimiz teknolojilerle ve satış öncesi sonrası verdiğimiz hizmetler ile burada rakiplerimizden ayrılıyoruz. Satış öncesinde projenin CFD analizi ve ses analizi ile simüle edilmesi gibi hizmetlerimiz rakiplerimizden ayrıştığımız noktalar arasında geliyor. Satış sonrasında ise profesyonel servis altyapımız sayesinde arızalara 1 iş günü içerisinde müdahale edip bu arızayı çözme hedefimiz var. Bu hedefi de %90 üzerinde tutturuyoruz. Samsung olarak rakipsiz kaldığımız bir başka nokta da bu diyebilirim.Slider Altına