Header Reklam
Header Reklam

HSK’nın patentini aldığı ‘FrameDrill’ teknolojisi ile, klima santrali üretiminde ‘sıfır hata’ya doğru..

21 Haziran 2008 Dergi: Nisan-2008
HSK’nın patentini aldığı ‘FrameDrill’ teknolojisi ile, klima santrali üretiminde ‘sıfır hata’ya doğru..


Tesisat Market: Görüldüğü kadarıyla HSK, özellikle klima santrali alanında uzmanlık geliştirme noktasında yol alıyor. Bu süreçteki etapları, firma yaklaşımınızı özetler misiniz?


Ayça Eroğlu: HSK, klima santrali ve havalandırma ekipmanları üretiminde çeyrek asrı geride bıraktı. Bu yolculuğun rotası, alanında, ‘güven’ puanı yüksek ürünlerin üreticisi olmak ve Türk ve dünya pazarlarında rekabet gücü yüksek bir markayı sürdürülebilir başarı ile temsil etmek hedefine yönelikti. Bunun için, yurtdışında iyi şöhrete sahip ürünlerle yaptığımız distribütörlük anlaşmalarıyla nitelikli cihaz ve sistemlerin Türk pazarına tanıtılması ve bu süreçte ‘yapım yöntemi bilgisi’ (knowhow) alt yapımızın güçlendirilmesi, AMCA standartlarına uygun olarak projelendirilen klima santrali deney ve ölçüm laboratuarı tesisi, her türlü klima santrali uygulamalarına cevap verebilecek kapsamlı bir klima santrali seçim yazılımı yapılandırılması, gelişmiş bir Ar-Ge bölümünün oluşturulması; kilometre taşlarımız oldu.

Bugün, CNC tezgahlarımızda sağlanan hızlı, hassas ve esnek üretim, Eurovent belgesi (AHU-00-06-026), TSE kalite uygunluk belgesi, TSE imalat yeterlilik belgesi, ISO 9000:2001 ve toplam kalite yönetim sistemi ile belgeleniyor.

Kalitenin sürdürülebilir gelişimi ve rekabet gücümüzün artması yolunda yeni bir kilometre taşımız; patenti bize ait olan ‘FrameDrill’ teknolojisi oldu.

 

TM: FrameDrill teknolojisini ana hatlarıyla tanımlar mısınız?


Ayça Eroğlu: FrameDrill teknolojisi, klima santrali üretiminde montaj hassasiyetini artırarak santrallerin standart parçalardan üretilmesini ve böylelikle kurulum yerinde veya fabrikadan uzakta bir yerde kolaylıkla monte edilmesini sağlamaya yönelik bir üretim yöntemi, yeni bir felsefedir. Yani bu teknolojinin getirisi, sadece üretim hatalarını ortadan kaldırmakla sınırlı değil, FrameDrill, projelerinde tanımlanan gereklere göre üretilmesi gereken klima santralini, üretim yapılan yerin coğrafyasından bağımsız hale getiriyor. Bildiğiniz gibi endüstriyel klima santralinin, projeye göre üretildikten sonra monte edileceği yere yekpare olarak nakledilmesi gerekiyor. Bu ise ciddi bir nakliye maliyeti ve güçlüğüne yol açıyor. Dolayısıyla üretilen yerin, monte edileceği yere yakınlığı önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. İşte FrameDrill teknolojisi, bu engeli ortadan kaldırıyor, bir anlamda; klima santralinin üretildiği ve monte edildiği yer arasındaki mesafeye karşı bağımsızlık ilanı gibi. Bu sistemle üretilen bir klima santrali, sadece basit bir tornavidayla dünyanın her hangi bir yerinde kolaylıkla monte edilebiliyor. Tabii böylelikle nakliye ücretlerinin önemli ölçüde düşmesi de alıcı açısından önemli bir maliyet avantajı getirecek. Bunun, ihracat hacmimiz üzerinde de olumlu etkileri olacağına inanıyoruz.

 

FrameDrill teknolojisi ile klima santrallerinin ana gövdesini oluşturan parçalar, modüler olacak şekilde yeniden tasarlandı. Bu yeni modüllerin üzerindeki bağlantı delikleri, FrameDrill ile milimetrenin %1’i hassasiyetiyle deliniyor. Matkap şeklinde uçları olan özel cıvatalarla yapılan montaj işlemi, çok daha az güç kullanarak ve çok daha hızlı yapılabiliyor. Montaj hassasiyeti, santralin estetiği açısından da şüphesiz büyük avantaj sağlayacak.

 

TM: FrameDrill üretime geçmenizin firmanıza ve müşterilerinize sağlayacağı yararlar nelerdir?


Ayça Eroğlu: FrameDrill üretim tezgahı, üretim kalitesini artırırken üretim maliyetini ve süresini düşürerek, firmamız için yurtiçinde ve dışında bir rekabet gücü sağlayacaktır. Öte yandan çok büyük oranda ‘müşteri memnuniyeti’ sağlayacak artılar getirecektir. Şöyle ki; günümüzde klima sektöründen talep edilen teslimat süresi yaklaşık 8-10 haftadır. Yaptığımız müşteri memnuniyeti araştırmalarında bu sürenin 2-4 hafta olmasının arzu edildiğini görmekteyiz. Bugün için bu istem, batarya, fan gibi ana malzemelerin temininden, panellerin üretimine, boyanmasına, montaj süresine kadar tüm süreçler göz önüne alındığında imkânsız olarak kabul ediliyor. Zira bağlantı noktalarının önceden bilinememesi nedeniyle parçaların stoklanamaması söz konusudur. FrameDrill teknolojisiyle klima santralinin ana gövdesi çok hassas bir konumlandırma ile önceden üretilebilecek, stoklanabilecek ve böylelikle çok kısa bir sürede teslimat şansı verebilecektir. Bu yeni üretim felsefesinin bir yansıması olarak geliştirilen QuickLine santrallerimizde batarya, fan ve diğer malzemeler standart hale getirildiği için siparişlerin iki hafta gibi bir süre içinde teslimatı mümkün. Bunun önemli ölçüde müşteri memnuniyeti sağlayacağını düşünüyoruz.

FrameDrill’in müşteriye sağlayacağı avantajlar bununla sınırlı değil tabii ki. Yenileme pazarı için rakipsiz yararları var. Mevcut klima santralinin değiştirilmesi gerektiğinde işletmeci, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır. Hele söz konusu yer; alışveriş merkezi, otel, müze, kültür merkezi, tarihi yapılar gibi şantiye görünümüne ve yıkma işlemlerine tahammülsüz yerler ise sorun daha da büyür. Bu yeni sistemle mevcut yapılarda yeni santral, tıpkı Legolar gibi kolaylıkla monte edilir, yapıya ve yapıdaki gündelik yaşama sorun yaratmaz.

 

TM: Teslimat süresini kısaltması, montaj kolaylığı gibi avantajların ötesinde klima santralinin teknolojisinde bir farklılık olacak mı?


Ayça Eroğlu: FrameDrill projesinde kayış-kasnak sistemi kullanılmayacak, onun yerine değişken ihtiyaçları karşılayabilecek, doğrudan tahrikli Plug-Fan sistemi ve frekans konvertörü kullanılacak. Böylece zaman içinde ihtiyaç duyulabilecek farklı havalandırma konfor koşullarının gerektirdiği sabit hava debisi (birim zamanda sisteme verilen hava miktarı) ve kapasite karşılanabilecek. Mevcut kayış-kasnak sistemlerinde bu tip ihtiyaçlar, bazen yalnız kasnak ve bazen de tüm kayış-kasnak sisteminin değiştirilmesi ile karşılanabiliyor. Bu değişiklik için öncelikle ihtiyaç duyulan kapasiteye göre yeni kasnak imalatı, değişimin tamamlanmasına kadar geçen süre boyunca kapasite probleminin devam etmesi, kayış-kasnak sisteminin montajı, ayarlanması için teknik servis maliyeti ve değişim süresi boyunca klima santralinin durdurulma zorunluluğu gibi olumsuz etkenler ortadan kalkıyor. Plug-Fan ile kullanıcı, klima santralini en ideal kapasitede kullanacak, böylece gereksiz enerji tüketimi önlenecek, enerji faturaları da düşş olacak.

 

TM: Bu sistemle HSK’nın klima santralinde ‘seri üretim’i gerçekleştirdiğini söyleyebilir miyiz?


Ayça Eroğlu: Evet. Santralin ana parçalarının standardizasyonu ile gerek üretilen, gerek tedarik edilen parçalarda stoklu çalışma dönemimiz başlıyor. Bu teknikle günlük üretim kapasitemiz de yükseliyor. FrameDrill’le profiller üzerine günde 5000 delik açabilmemiz mümkün. Band sistemi ile ilgili denemeleri başarıyla tamamladık ve 2008 yılı itibarıyla talebin yaklaşık %75-80’ine karşılık gelen ürün yelpazesinde band sistemine geçildi. 


Etiketler


Slider Altına