Header Reklam
Header Reklam

“Hızlı ve güvenilir sevkiyat, E-ticaretin olmazsa olmazı”

11 Mayıs 2020 Dergi: Mayıs-2020
“Hızlı ve güvenilir sevkiyat, E-ticaretin olmazsa olmazı”

Ulus Yapı Lojistik Müdürü Bülent Akın

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (COVID-19) salgını lojistiğin ve E-ticaretin önemini bir kez daha gösterdi. Lojistik yönetiminde en önemli hususların “güven” ve “hız” olduğunu söyleyen Ulus Yapı Lojistik Müdürü Bülent Akın ile lojistiğin Türkiye’de ve dünyada artan önemi, lojistik hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkileri, lojistik yönetiminde dikkat edilmesi gereken hususları, pandemi sürecinde lojistiğin önemi, E-ticarette lojistiğin rolünü konuştuk. Ayrıntılar söyleşimizde…

Sektörlerin küresel ve yerel lojistik hizmetleri olmadan varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün değil
Dünya üzerinde karayolu, denizyolu, havayolu ve yerine göre demiryolu erişimi ile kombine taşımacılık imkânlarının depolama ve ulaştırma hizmetleriyle birlikte sunulduğu lojistik konusu gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye’nin de ekonomik büyüklüğü itibarıyla giderek büyüyen lojistik sektörü oldukça önemlidir. Günümüzde gerek dünya genelinde gerekse ülkemizde hemen hemen bütün sektörlerin küresel ve yerel lojistik hizmetleri olmadan varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün değildir.

Teslimatın hızı ve doğruluğu, müşteri sadakatini kazanmak konusunda ön sıralarda yer almalı
Tedarik edilen ürün her ne olursa olsun, kaliteli bir lojistik hizmeti olmadan başarı elde edilemez. Teslimatın hızı ve doğruluğu gibi müşteri odaklı çözümler, tedariki yapan firma için müşteri sadakatini kazanmak konusunda ön sıralarda yer almalıdır.

Müşteri memnuniyetini sağlayabilmekte sadece tedarik edilen ürünün özellikleri yeterli değildir. Günümüz dünyasında alıcılar, giderek daha fazla en hızlı ve en uygun maliyetli lojistik hizmetlerini talep etmekteler. Başarı için müşterilere bu güvenin sunulması gereklidir.  

Lojistik yönetiminde en önemli hususlar; güven ve hız
Her ticari eylemde olduğu gibi lojistik hizmetlerinde de güven faktörünün önemi yadsınamaz. Lojistik hizmeti kapsamında, malzemenin yola çıkışından önce tahmini çıkış ve varış tarihlerinin belirlenmiş olması gereklidir. Lojistik hizmeti veren tarafın güvenilirliği, malzemelerin emanet edildiği şekilde ve istenilen zamanda teslimatı konusunda öne çıkarken, teslim alan tarafın güvenilirliği ise beyanların doğruluğu konusunda önem kazanmaktadır.

Her şeyin hızla değiştiği ve müşterilerin beklentilerinin giderek arttığı günümüzde teslimat süresi çoğu sektör için kritik öneme sahiptir. Hatta çoğu zaman müşteri tercihini doğrudan ve sadece teslimatın hızı belirlemektedir. Bu nedenle lojistik yönetiminde en önemli hususlar olarak güven ve hızı söyleyebiliriz.

Tüm depo çalışanı ve sürücü arkadaşlarımız önlemlere sıkı sıkıya uyuyor
Yaşadığımız bu kritik ve sıradışı günlerde kişisel koruyucu donanım kullanımı ve diğer önerilen korunma kontrol önlemlerine uygun depolama, sevkiyat, dağıtım desteğinin ve sürekliliğinin sağlanması, yeni bir mücadele olarak karşımıza çıkmıştır. Biz de tüm depo çalışanı ve sürücü arkadaşlarımızın bu önlemlere sıkı sıkıya uymalarını sağlıyoruz.

Pandemi sürecinde ulaşım imkânlarında kısıntılar yaşanabiliyor. Örneğin normalde yakın şehirlere kendi araçlarımızı yolluyorduk. Oysa şimdi şehir dışı yasakları sebebiyle kargo firmaları tek seçenek. Biz de ürünlerin hızla sevk edilebilmesini güvence altına almak için kargo teslimatlarımızı çok daha hızlı yapmaya başladık.

Pandemi, E-ticaret satışlarının artışına sebep oldu
Virüs salgını nedeniyle yaşadığımız en büyük sorunların başında ulaşım kısıtlamaları ve koruyucu ekipman kullanımı gibi zorunlu önlemler geliyor. Ancak tabii ki bu önlemler toplum sağlığı için. O nedenle lojistik çalışanlarının öncelikle kendilerinin ve temas halinde oldukları diğer kişilerin güvenliği için, açıklanan tedbirlere titizlikle uymaları gerekiyor.

Pandeminin sebep olduğu bir diğer durum ise E-ticaret satışlarının artışı olarak karşımıza çıkmakta. Normalin çok üstünde bir satış ve dolayısıyla sevkiyat durumu söz konusu. Biz de bunun için normal şartların çok üstünde bir performansla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ulus Yapı lojistiğin her alanında yatırımlarını artırıyor
Herkesin ancak evlerden çalışabiliyor olması sebebiyle beklenmedik bir hızda büyüyen E-ticaretin pandemiden sonra da hızını kesmeyeceği düşüncesindeyiz. Bu da lojistik hizmetlerinin daha da güçlenmesini gerektiriyor. Dolayısıyla salgın tehdidi bittiğinde bile lojistiğe olan gereksinimin artışı sürecek.

Biz Ulus Yapı olarak buna hazırız. Stoktan ambalaja, sevkiyattan teslimata kadar lojistiğin her alanında yatırımlarımızı giderek artırıyoruz. Üstelik tüm bunları yaparken lojistik hizmetlerimizi daha uygun maliyetli ve efektif bir hale getiriyoruz.

Lojistik, E-ticaretin en önemli parçası
E-ticaret artık geleceğin değil bugünün iş modeli. Lojistik ise bunun belki de en önemli parçası. İnsanları internetten alışveriş yapmaya motive eden unsurların başında, satın aldıkları ürünün teslimine dair güven ve sürat beklentileri geliyor. Geleneksel alışverişte bir sipariş verildiğinde, ürünlerin teslimine dair bilgi akışı da geleneksel yollarla oluyor; telefon konuşmaları, e-posta yazışmaları vs. gibi iletişim kanallarının hiçbiri, E-ticaretteki gibi kesin ve hızlı teslimatı garanti altına alamıyor.
Oysa online satın almada teslimata dair her tür bilgi, net ve güvenilir bir şekilde müşteriye en baştan sunuluyor. Üstelik süreçler veri birikimine dayalı olarak otomatikleştirilebildiği için, giderek daha da mükemmelleşen bir lojistik hizmeti ortaya çıkıyor.Slider Altına