Header Reklam
Header Reklam

“Her Geçen Gün Sektöre Yenilikçi Ürünler Kazandırma Gayretiyle Çalışıyoruz”

16 Ağustos 2022 Dergi: Ağustos-2022
“Her Geçen Gün Sektöre Yenilikçi Ürünler Kazandırma Gayretiyle Çalışıyoruz”

“COPA olarak her zaman sektörümüzde değişimin ve gelişimin öncülerinden olmak için çalıştık” diyen Copa Isı Sistemleri Genel Müdürü Oktay Erdinç, büyük belirsizliklerin hüküm sürdüğü pandemi döneminde dahi belirledikleri hedeflere ulaştıklarının altını çiziyor. Erdinç, 30. yıllarını kutladıkları 2022’de de yeni yatırımlara imza atmaya ve yeni ürünler geliştirmeye devam edeceklerini vurguluyor. 

Firma gündeminizdeki yeniliklerden, gelişmelerden ayrıntılı bir şekilde bahseder misiniz? 

COPA Isı Sistemleri olarak iklimlendirme sektörünün öncü markalarından biriyiz. Bursa Minareliçavuş Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan 26 bin metrekarelik modern tesisimizde yüzde 100 yerli sermaye ile üretimlerimizi yapıyoruz. Bugün tam yoğuşmalı ve hermetik kombi; duvar tipi split, multisplit ve salon tipi klima; hermetik şofben ve radyatörlerimizle birlikte dünyanın birçok noktasında yer alıyoruz.

Pandeminin oluşturduğu belirsizlik ekosisteminin bir sonucu olarak net planlamaların yapılamadığı dönemde COPA olarak birçok hedefimizi gerçekleştirmeyi başardık. 30. yılımızı kutladığımız 2022 yılında da yeni yatırımlara imza atmaya ve yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. COPA olarak her zaman sektörümüzde değişimin ve gelişimin öncülerinden olmak için çalıştık. 30 yıllık başarılarla dolu yürüyüşümüz, aynı zamanda gelecek için de omuzlarımıza önemli sorumluluklar yüklüyor. 

Her geçen gün sektöre yenilikçi ürünler kazandırma gayreti ile çalışıyoruz. Tüm teknolojik trendleri takip ederek, yeni ürünlerimizde kullanıyor ve tüketicilerimizle buluşturuyoruz. 2021 yılında başladığımız bayi toplantılarımıza 2022 yılında da devam ediyoruz. COPA bayi ve yetkili servislerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılarımızda, 2022 yılı hedeflerinin altı çizilirken sektörel değerlendirmeler de yapıyoruz. Ayrıca toplantılarda müşteri memnuniyetinin arttırılmasına yönelik sunumlar paylaşılırken, Pazarlama Departmanı tarafından da yeni ürünlerin eğitimleri gerçekleştiriliyor.  Şirket olarak bilgimiz, kalitemiz ve deneyimimizle sınırlarımızı aşmaya hazırlandığımız yepyeni bir sürece girdik. Bu yolculukta, Türkiye’nin farklı bölgelerinden olan bayi ve yetkili servislerimizle birlikte yeni başarılara yelken açmayı hedefliyoruz. 

Katma değer artışı için yürüttüğünüz Ar-Ge, ürün, teknoloji çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

COPA ailesi olarak her geçen gün yeni ürünlerle büyümeyi hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi bu doğrultudaki en büyük adımımızı 2020 yılında attık ve kombi üretimine başladık. Böylelikle tam yoğuşmalı COPA Eomix kombilerimizi 2020’de ilk kez Türkiye pazarına sunduk. Tüketicilerimizden gelen güzel yorumlar bu konudaki en büyük motivasyonumuz oldu diyebilirim. 

Yine beklentiler doğrultusunda ürün gamımızı genişleterek, son teknolojik özelliklerle donatılan tam dokunmatik ekranlı COPA Eomix Plus’ı da 2021’de piyasaya sunduk. Eomix Plus, COPA Akıllı Oda Termostatı ile kullanıldığında, %35’e varan enerji tasarrufu sağlıyor ve CP300S Smart uygulaması sayesinde cep telefonu ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Kullanıcılara ayrıca günlük ve haftalık program yapabilme imkanı da sunuyor. 
2022’nin ilk aylarında yeni hermetik şofbenimiz Nixa12’yi piyasaya sürdük. Nixa12, dakikada 12 litrelik kesintisiz sıcak su kapasitesiyle kullanım konforunu üst seviyeye taşırken, A sınıfı enerji verimliliği sayesinde de enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yıl klima ailemize yeni modelimiz Viva Line’ı ekledik. Viva Line, zarif, konforlu ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca merkezi sistemler için duvar tipi yoğuşmalı kazan projemizin üretim hazırlıklarına da hız kesmeden devam ediyoruz.

COPA olarak dijitalleşme bizim için en önemli stratejilerden biri.  Bu yüzden de iş süreçlerimizde dijital dönüşüme odaklandık. Geliştirdiğimiz MyCOPA, MyCOPA Teknik ve MYCOPA Pro uygulamaları üzerinden son tüketici, bayi ve teknik servislerimize dijital süreçlerde destek veriyoruz ve her zaman yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Bu tür dijital gelişmelere uyum sağlayacak bilgi ve tecrübeye sahibiz. Sürekli olan teknolojiyi ve dijital trendleri takip ediyor, bu alanlara kolay entegre olmanın arayışlarını sürdürüyoruz.

Firmanızın 2021 yılı performansını ve 2022 yılı sonu beklentilerini değerlendirir misiniz?

COPA olarak 2021 yılında önemli başarılara imza attık. Cirosal anlamda TL bazında %100’den fazla büyüme gerçekleştirdik. Tam kapasite ile üretim yaparken hem ihracat hem yerel pazardaki satışlarımız hedeflerimizin üzerinde ilerliyor. 2022 yılını ise hedeflerimizin üzerinde büyüme rakamlarıyla kapatmayı hedefliyoruz. 
COPA olarak 30 yıllık tecrübemizle her zaman sektörümüzde değişimin ve gelişimin öncülerinden olmak için çalıştık. Takın Unutun reklam kampanyamızla Eomix Plus kombimizin tanıtımını yaptık. Bu kampanya, marka bilinirliğimize de önemli katkılar sağladı. Yaklaşık 8000 adet kombiyle 2021 yılını kapattık. 2022 yılını ise yaklaşık 30.000 adet kombi satışı ile tamamlamayı hedefliyoruz.

Türkiye pazarı ve dünya pazarları ile ilgili yeni hedeflerinizi, yatırımlarınızı ve pazarlama stratejilerinizi anlatır mısınız?

2022 yılında da çevreye saygılı, ekonomik ve yenilikçi ürün grubumuzla iklimlendirme sektörünün önemli şirketlerinden biri olmaya devam edeceğiz. Radyatör üretiminde ve ihracatında da lider markalardan biriyiz. 30 yıldır ürettiğimiz radyatörlerin uzunluğu hesaplandığında, dünyanın etrafı yaklaşık 3 kere dolaşılabilir. Bugüne kadar yaklaşık 3.3 milyon evde COPA radyatör kullanıldı. 1 evde 4 kişi olduğunu varsayarsak; 13.2 milyon kişiyi COPA radyatör ile ısıttığımızı söyleyebiliriz.

Bu başarılar kombide de en iyisini ve en tasarruflusunu üretme noktasında bizi motive etti. COPA olarak bugüne kadar dünyanın birçok noktasında farklı ürün gruplarımızla başarılı işlere imza attık. Çin’e, radyatörün ardından kombi de ihraç etmeye başladık. Bursa fabrikamızdan çıkan ürünler Çin’deki tüketiciler tarafından da kullanılmaya başlandı. Bu gelişme ülkemiz ve sektörümüz açısından gurur verici. Dünya devi olarak ifade edilen Çin, COPA Eon kombiyi tercih etmeye başladı. 2022 yılında Çin ihracatımızın %30’unu kombi olarak hedefliyoruz. COPA olarak dünyanın farklı pazarlarında kombi ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu yüzen yurt dışı fuarlarında iş ortaklarımızla bir araya gelmeyi önemsiyoruz. Son olarak 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen sektörün en önemli fuarlarından MCE Milano 2022 Fuarı’nda yeni ürünlerimizle yerimizi aldık.

Türkiye ve dünya pazarları ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Pandemi birçok sektörde yatırımların yavaşlamasına ve hatta durmasına sebep oldu. Bu şartlardan, sektörümüzün de etkilenmemesi kaçınılmazdır. Ancak bu süreç devam ederken iyi stratejiler belirleyen sektör firmaları yeni yatırımlara imza atarak, krizi fırsata çevirmesini bildi. Sektörümüzdeki büyüme de her yıl istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Günümüzde, dünyanın her ülkesine ihracat yapabilir ve her noktada başarılı projeler gerçekleştirebilir hale geldik. Şunu unutmamız gerekir ki güçlü bir potansiyeli bünyesinde barındıran iklimlendirme sektörü, ülkemizin lokomotif sektörlerden biri haline geldi. Tüketicilerin ürün seçimlerinde bilinç düzeyinin artması sektörümüze önemli ölçüde yansıdı. Özellikle tüketicilerin yüksek enerji verimliliğine sahip teknolojik ürünlere yönelmeleri, sektör firmalarının Avrupa firmalarıyla rekabet edecek ürünler üretmelerine yol açıyor. Analiz ettiğimiz pazar raporlarından aldığımız verilere göre ülkemizde 2020 ve 2021 yılında kombi pazarında adette yaklaşık %16 gerileme var. 2022’de 2021’e göre yaklaşık %5 büyüme bekliyoruz. Türkiye kombi pazarı 2021’de 1 milyonun altına düşmüştü, 2022’de tekrar 1 milyonu yakalamasını bekliyoruz. Aslında bakarsanız radyatörde de benzer durum var. 2020 ve 2021’de pazarda %16’lık bir gerileme var. 2022’de %5’lik bir artış bekliyoruz. Hem radyatör hem de kombide pazarının pandemi öncesine dönmesi 2025 yılını bulması bekleniyor.

Tabii bu durumda dövizdeki dalgalanmaların, tedarik zinciri sorunlarının ve inşaat sektöründeki durgunluğun da etkisi var.Slider Altına