“Havalandırma sektöründe varlığımızı güçlendiriyor, ihracat hacmimizi genişletiyoruz”

03 Mart 2021 Dergi: Şubat-2021

BVN Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan

BVN’nin temelleri 1990 yılında Ömer Faruk Bahçivan ve kardeşleri Mehmet Yaşar Bahçivan ve Mehmet Fethi Bahçivan tarafından atıldı. O yıllardan bugüne kadar üretim hacmi her geçen gün büyüyen BVN, 2000’li yıllara gelindiğinde ürettiğini ihraç eden bir marka konumuna geldi. Bugün 40 bin metrekarelik üretim tesisinde dünyanın 85 ülkesine fan ve fan motoru üreten BVN’nin hikâyesini, yenilik ve hedeflerini BVN Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan’dan dinledik…

Dünden bugüne BVN

BVN, o zamanki adıyla Bahçıvan Pazarlama 1990 yılında babamız Ömer Faruk Bahçivan, kardeşleri Mehmet Yaşar Bahçivan ve Mehmet Fethi Bahçivan tarafından kuruldu. O zamanlar sahip oldukları lokantayı iki bölüme ayırıp bir tarafında lokanta olarak devam ederken, diğer tarafında hırdavat malzemeleri ticaret yapılarak BVN’nin temelleri atıldı. Ancak üreterek büyüme sağlanabileceğine olan inanç ile de o dönem çok talep gören fanların üretimine başlandı. Üretim hacmi her geçen gün büyüyen BVN, 2000’li yıllara gelindiğinde ürettiğini ihraç eden bir marka konumuna geldi. Fan üretiminin yanı sıra dıştan rotorlu motor üretimi, ürün gamının genişletilmesi, kapasite artırımı, İtalya’nın önde gelen markalarından Nicotra Gebhardt’nın motor üretim tesisinin satın alınması gibi kilit kararlar bizi bugün bulunduğumuz noktaya taşıdı. Bugün 40 bin metrekarelik üretim tesisimizde dünyanın 85 ülkesine fan ve fan motoru üretiyoruz.

BVN-fan-1Yeni nitelikler kazandırdığımız Fan Seçim Programımız ile müşterilerimize hizmet vereceğiz

Üretimini yaptığımız fan ve fan motorları ile birçok farklı sektöre çözüm ortaklıkları sunuyoruz. Geniş bir ürün yelpazemiz mevcut. Kanal fanları, çatı fanları, duman tahliye fanları, aksiyel fanlar, ısı geri kazanım cihazı, banyo fanları ile birlikte fan motorları üreticisiyiz. Bu ürünler birçok endüstride son ürün ya da komponent olarak kullanılabiliyor. Ürün gamımızın bir kısmı ile son tüketiciye ulaşırken, farklı ürünlerimizde bazen son ürüne yarı mamül tedarikçisi olabiliyoruz. Bu noktada önemli olanın ürünün kullanım amacına göre doğru hizmet edebilmesi. İyi bir havalandırma sistemi öncelikle fan kanunlarına uygun doğru bir hesaplama yöntemi ve sonucunda doğru ürün seçimi ile mümkün. Biz bu süreci kullanıcıya maksimum fayda sağlayacak şekilde tasarlıyor ve buna göre hizmet ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Sektörde yıllar önce ilk olarak Fan Seçim Programını hayata geçiren bir marka olarak çok yakında yeni nitelikler kazandırdığımız Fan Seçim Programımız ile müşterilerimize hizmet vereceğiz. Seçilen ürünlerin projeye dahil edilmesi de ayrı bir süreç. Eskiden bilinen şekliyle Cad çizimlerinin kullanımı hâlâ yaygın olsa da artık global pazarda BIM modellerinin kullanımı daha çok tercih ediliyor. Sektörde ilklerden birini gerçekleştirerek Yapı Modelleme Yazılımı Revit’te kullanılan BIM kütüphanemizi oluşturmuştuk. Yeni nesil üç boyutlu ürün modellemesi olan BIM, yapı projelerinde kullanılan ürünün dijital bir kopyası. Sunduğumuz bu kütüphane ile yapı profesyonellerine, yapı modellemelerinin havalandırma sistemlerinde kullanılmak üzere kusursuz, tam ölçülü ve değerde üç boyutlu ürün sunmuş oluyoruz. Bunun dışında duman tahliye fanlarımız için otomasyon ve CFD analizleri ile hava akış simülasyonu hizmeti sunarak, sağlıklı bir tünel, otopark havalandırma sistemi için gerekli ürün özelliklerini ortaya koyuyoruz. 

Çeşitli ülkelerde birçok proje ve endüstriye ürün tedarik ediyoruz

Ürünlerimiz yurtiçi ve yurt dışı birçok kamu hastanesi, cezaevleri, stadyumlar, üniversiteler, kamu binaları, prestijli konut projeleri, alışveriş merkezlerinde kullanılıyor. Katar Havalimanı tüneli, Dubai Emaar Projesi, Katar Metro tünelleri, Abu Dabi Villa Nova projesi, Güney Kore Emar Town projesi, Taksim Odakule bu projelerden bazıları. Çeşitli ülkelerde kamu ve özel sektör ayrımı olmadan birçok proje ve endüstriye ürün tedarik ediyoruz.

BVN-fan-2En çok fan ve fanlı üniteler ihracatı yapan firma

8 yıldır üst üste En Çok Fan ve Fanlı Üniteler İhracatı Yapan Firma kategorisinde birincilik ödülünü alıyoruz. Bize bu başarıyı getiren yıllardır istikrarlı bir şekilde oluşturduğumuz ihracat politikalarımız. Öncelikle mümkün olduğunca pazar çeşitliliğini artırma ve var olduğumuz pazarları derinleştirme hedefiyle çalışıyoruz. Bölgesel ve ulusal bazda gerekli olan kalite belgeleri ve sertifikaları pazarların imkânları doğrultusunda ediniyor ve yayılımcı bir yol izliyoruz. Hedef pazarlarımızdaki ihtiyaç analizlerini çok iyi yapıyor ve pazarın ihtiyaç duyduğu özel ürünlerde uzmanlaşma yoluna gidiyoruz. Çeşitli riskler olduğuna kanaat getirdiğimiz pazarlara alternatif yeni kanallar açmaya çalışıyoruz. Bu stratejiler ile dikey ve yatay şekilde dünyanın birçok noktasında havalandırma sektöründe varlığımızı güçlendiriyor ve ihracat hacmimizi genişletiyoruz.

Yeni nesil fan teknolojilerini geliştiriyor ve takip ediyoruz

Kuruluşumuzdan bu yana sürekli gelişim felsefesi ile hareket ediyoruz. İlk kurulduğunda, dönemine has zor koşullarda sıfırdan bir ürün geliştirip satışa sunmak bir ürün geliştirme süreci olarak değerlendirilebilir. Sıklıkla üniversite, TÜBİTAK işbirlikleri ile çeşitli projeler geliştirdik, geliştirmeye devam edeceğiz. Uzman mühendislerimizden oluşan Ar-Ge ekibimiz ile tüm süreçleri yürütüyoruz. Test laboratuvarımızda AMCA 210 standartlarına uygun rüzgar tünelimiz ile ürünlerimizin testlerini gerçekleştiriyoruz. Ürün verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar, farklı kanat yapıları ile her ortama, her projeye uyum sağlayacak yeni nesil fan teknolojilerini geliştiriyor ve takip ediyoruz. Fan üreticisi olarak aynı zamanda motoru da üretebiliyor olmamızın avantajlarını kullanıyoruz. Yerel ve Uluslararası otorite kuruluşlar olan İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), Eurovent (Europe's Industry Association for Indoor Climate (HVAC)) ve AMCA (Air Movement and Control Association) üyesiyiz ve Ar-Ge ekibimiz bu organizasyonlarla işbirliği içerisinde çalışmalarını yürütüyor. Yeni nesil formda kanat yapısı ile ilgili yakın zamanda açıklayacağımız çalışmalarımız devam ediyor. Bir taraftan çevre ve insan sağlığını ön planda tutarak yaptığımız çalışmalarımız da devam ediyor. Projelerimiz hem sektöre hem de BVN ürünlerinin kalitesine katkı sağlayacak şekilde tasarlanıyor ve hayata geçiriliyor.

BVN’nin satış politikası: Yüzde 100 müşteri memnuniyeti

Yüzde 100 müşteri memnuniyeti bizim satış sonrası politikamız. Kaliteli ve dayanımı uzun ömürlü ürün üretmek, müşterilerimizi kullanım alanına uygun doğru ürüne yönlendirmek öncelikle amacımız olsa da, ürünlerimizde oluşabilecek bir arızanın da sonuna kadar arkasında duruyoruz. Son kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimleri topladığımız ve sürekli iyileştirme politikamıza uygun olarak analiz ettiğimiz bir CRM platformumuz mevcut. Rutin olarak toplanan komitemizde bu bildirimler değerlendirildikten sonra, sistemsel, üretimsel ve operasyonel olası aksaklıkların önüne geçmek üzerine gerekli aksiyonlar belirleniyor. Sahip olduğumuz ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası’nın direktifleri doğrultusunda da süreci takip ediyor ve çıktıları ile gerekli iyileştirmeleri yapıyoruz. 

2021 yılını ‘Üretimde Genişleme’ yılı olarak belirledik

Geride bıraktığımız 2020 yılı hem Türkiye hem de dünya için olağanüstü şartlarla geçen bir dönem oldu. Hem ekonomik hem de toplumsal anlamda zorlu sınavlardan geçtik. Tüm bu koşullara rağmen 2020’yi hedeflediğimiz büyüme ile kapattık. Bu yılda müşterilerimizden gelen talepleri zamanında karşılayarak kalitemizden ödün vermemek adına kapasite artırmaya yönelik yatırımlar yapıyoruz. Fabrikamızda hayata geçirdiğimiz Yalın Üretim sistemi ile adetsel bazda üretim sayıları ve verimlilik artışı hemen akabinde de makine yatırımları ile 2021 yılını ‘Üretimde Genişleme’ yılı olarak belirledik. Kapasite artımının yanı sıra yıl içerisinde ürün gruplarımıza yönelik yenilikler duyacaksınız. 

Bilal-Bahcivan-BVN-2Pandemi, havalandırma ve iç hava kalitesinin önemini ortaya koydu

Yaşadığımız pandemi süreci ve son yıllarda yapılan farkındalık çalışmaları ile havalandırmanın önemi daha çok tartışılır ve anlaşılır hale geldi. Bu olağanüstü dönem iç hava kalitesinin önemini ortaya koydu. Dijitalleşmedeki hızlanma, teknolojik gelişmeler, akıllı bina sistemleri gibi etkenler tüm sektörü farklı çözümler sunmaya itti. Biz de trendleri yakından takip eden bir inşaat tedarikçisi olarak bu dönemde müşterilerimize dijital çözümler ve çeşitli modeller oluşturduk. Akıllı BIM modellemeleri, hava akışının simule edildiği CFD analizleri, doğru fanı bulmak için kullandığımız Fan Seçim araçları, bugünün havalandırma sistemlerinde yurtiçi ve global farketmeksizin vazgeçilmez öğeler. Bunun dışında verimlilik, havalandırma sistemlerinde kullanılan fanlarda çok önemli bir özellik. Biz ürünlerimizi güncel ErP direktiflerine uygun üretiyor ve verimlilik artırıcı araştırma faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tüm kaynakların daha kısıtlı olduğu yeni dünya sisteminde az enerji ile çok verim sağlayan cihazların toplumsal sorumluluk olduğuna inanıyor ve bu bilinçle ilerliyoruz. Bu gelişmeler ile sektörün dinamiklerinin yeniden yorumlandığına ve havalandırma sistemlerine ayrılan bütçe ve hassasiyetin daha da arttığına şahit oluyor, gelecek dönemde bu yaklaşımın toplumsal düzeyde değerlendirileceğine inanıyoruz.
 Slider Altına
Söyleşi