Header Reklam
Header Reklam

Güvenilir bir çözüm ortağı olabilmemiz, rekabetçi gücümüzün odağında yer alıyor

10 Temmuz 2023 Dergi: Temmuz-2023
Güvenilir bir çözüm ortağı olabilmemiz, rekabetçi gücümüzün odağında yer alıyor

Espa Soğutma olarak otuz altı yıllık tecrübemizle ve hâlâ ilk günkü hevesimizle endüstriyel soğutma alanında Türk imalatçısına profesyonel bir hizmet vermekteyiz. Ankara ve İstanbul gibi stratejik öneme sahip iki şehirde hem ofislerimiz hem de depolarımız bulunuyor. Ankara’daki depomuz 1.500 metrekare, İstanbul’daki depomuz 4.500 metrekare kapalı alana sahip. Bu sayede de tüm Türkiye'ye hem hızlı satış desteği hem de lojistik anlamda kolaylık sağlayabiliyoruz.

Satış Grubumuz, endüstriyel soğutma alanında güçlü birikime sahip uzman mühendislerimizden oluşuyor. Bu sayede müşterilerimizin proje ve imalatlarında teknik açıdan destek olabiliyor ve doğru ürünlerin, doğru kapasitelerde seçilmesine, böylelikle imalat sonrası teknik bir problemle karşılaşılması riskinin önlenmesine yardımcı olabiliyoruz. Güvenilir bir çözüm ortağı olabilmemiz, rekabetçi gücümüzün odağında yer alıyor.

Özetle fark yaratan bakış açımız; sadece ürün satmayı değil ürünümüzle birlikte verdiğimiz mühendislik desteğiyle müşterilerimiz için katma değer yaratabilmektir. Müşterilerimizin bizden önce deneyimledikleri farklı firma veya markalarda sıkıntıları olduğunda da güvenilir bir başvuru kaynağı, çözüm ortağı oluyoruz.

Özen göstererek, emek vererek inşa ettiğimiz güvenin sürdürülebilirliği Espa Soğutma’nın birinci önceliğidir. Bu doğrultuda ISKAV’ın İş Etik İlkelerini canı gönülden inanarak imzalayan ilk firmalardan birisiyiz.

Güvene Dayalı Uzun Soluklu İşbirlikleri

Satış portföyümüzde yer alan ürünlerimizin büyük çoğunluğunda Türkiye’deki tek satış temsilcisi pozisyonundayız. Kurulduğumuzdan beri çalıştığımız partnerlerimizle, halen yolumuza devam ediyoruz. Bu uzun soluklu iş birliklerimiz; yurt dışındaki firmalardaki saygınlığımıza ve firmamıza duyulan güvene dayanıyor. Bu itibar, yurt dışında da hareket kabiliyetimizi artırıyor. Günün sonunda temsilcisi olduğumuz küresel pazarın lider kuruluşlarını referans alan farklı markalar da bizimle çalışmak istiyor.

Sadece Laboratuvar ve Saha Testlerinden Geçen Ürün, Portföyümüze Katılabiliyor

Yeni bir ürün ithal etmeden önce numunesini getiriyoruz. Önce kendi bünyemizdeki laboratuvarımızda test ediyoruz. Başarılı sonuçlar aldığımızda ürünün kalitesini bir kez de sahada deniyoruz. Ürün sahada da başarısını kanıtladıysa o zaman ürünün ithalatına başlıyoruz. Dolayısıyla da ithalatlarımız sonrası ürünlerimizde herhangi bir kalite problemi yaşamıyoruz. Bu sayede Türk imalatçısının imalat kalitesine de katkı sunduğumuzu, bu konuda iddialı olduğumuzu söyleyebilirim.

Temsil Ettiğimiz Markalar Küresel Pazarların 1.Lig’inde Yer Alıyor

Hanbell, Temprite, Wilspec, Zec, Boyard, Felder, Vibratig, Sauermann, Industrie Technik, Mut Meccanica, Faster, Olab, Contronics, Fieldpiece, Prodigy, Cewal kendi alanlarında dünyaca ünlü markalardır. Örneğin Hanbell, dünyada sadece vidalı kompresör imalatı yapan tek firmadır. Tüm Füsun Baysalyatırımları sadece vidalı kompresör geliştirmeye odaklıdır. Bunun sonucu olarak da tartışmasız olarak dünyanın en iyi vidalı kompresörünü imal ediyor. Hanbell kompresörlerindeki imalat hatası oranı %0.001 oranındadır ki bunu kullanan müşterilerimiz gayet iyi bilmektedir.

Bir diğer örnek de yine dünya çapında kalitesini ispatlamış Temprite yağ ayırıcılarıdır. Altını çizmek isterim ki; bu ürünler pek çoklarında olduğu gibi Çin’den getirip “Amerikalılaştırılmıyor”, gerçekten ABD’de üretiliyor. Mesela Emerson Grubu, dünyada da Türkiye’de de çok iyi tanınmaktadır. Temprite, Emerson’un kullanım tavsiyesinde bulunduğu, ürün verimliliğini de raporla onayladığı bir markadır.

Johnson Controls, Inficon, Wika ve Deka gibi markalarla da çözüm ortaklığı yapmaktayız. Johnson Controls’un Penn ürünlerinin satışı sadece firmamız tarafından yapılmaktadır. Partnerlik anlaşmamız da kısa bir süre önce imzalanmıştır.

Inficon ve Fieldpiece gaz kaçak dedektörlerinin Türkiye'deki tek çözüm ortağıyız. Lett ve GFM markalarımız tescilli birer Türk markası olarak 2008 yılından itibaren soğutma sektöründeki yerini almıştır. Lett markamızla üretilen ürünler Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkedeki imalatçılar tarafından da kullanılmaktadır.

Yılda Ortalama %20 Büyüme ile İlerliyoruz

Endüstriyel soğutma alanında Türkiye'de en iyi bilinen firmalar sıralamasında başta gelmekteyiz. Her yıl, pandemi dönemi dahil, iç ve dış pazarda ortalama %20 büyüyerek pazar payımızı geliştiriyoruz. Düzenlediğimiz seminerlerle, katılım gösterdiğimiz ve ziyaret ettiğimiz fuarlar ve tabi ki çalıştaylarla gündemi aktif olarak takip ediyor, gündemde kalıyoruz. Pazar gereksinimlerini yakından takip ettiğimiz için kısa bir sürede bu talebi karşılayacak ürünleri bünyemize kazandırıyoruz.

Pazarda Sıkıntılar Olabiliyor, Ama Firmalarımızın Reaksiyon Kabiliyetleri Çok İyi

Pandemi döneminin başlangıcında bir süre firmaların kapanması üzerine bazı sıkıntılar yaşandı ama imalatçıların izin belgesi alarak çalışmaya başlamalarıyla birlikte çalışmalarımız aynı rutini ile devam edebildi. İlginçtir, pandemi döneminin hemen ardından bazı sıkıntılar baş gösterdi. Zira bir süreliğine ihracat yapan yerli üreticilerimize gelen siparişler durdu. Bunda hammadde ve lojistik fiyatlarındaki büyük artışlar rol oynamış olabilir. Böyle bir bocalama dönemi oldu ama Türkiye kriz egzersizi çok iyi olan bir ülke ve hızlı toparlanma pratiği de var.

Son dönemlerde özellikle dövizdeki hareketlilik, volatilite satışları etkiliyor.

Bizler kendi ülkemizde TL ile satış yapmak istiyoruz. Ama maalesef Merkez Bankası ve serbest piyasa kurlarının arasındaki makasın açılması, tüm sektörü serbest piyasa kuruna göre alım-satım yapmaya yöneltti. Bu kur makasının kapatılmasına çalışılıyor, dövizdeki yükselişin hız keseceği söyleniyor. Hepimizin ümidi ve beklentisi bu yönde.

İlk ve Tek Önceliği Fiyat Olan Müşteriyle Çalışabilmek Genellikle Mümkün Olamıyor

Espa SoğutmaBizim pazarımızda iki çeşit müşteri var: Birinci önceliği fiyat olan müşteri ve birinci önceliği kalite veya kalite-fiyat optimizasyonu olan müşteri. Aslında muhtemelen yapılan projeye göre de bu değişiyor. Sadece fiyatı önemseyen müşteri ile çalışabilmemiz pek mümkün olamıyor. Zira rekabetçi fiyat sunmaya çalışırken kaliteden taviz vermemiz söz konusu değil. Espa Soğutma, kuruluşundan bu yana bu düsturla yol aldı. Biz her zaman ürünümüzün arkasında durabildik. Ama şundan da hep emin olduk; arkasında durabileceğimiz kaliteye sahip ürünü olabilecek en uygun fiyatla pazara sunduk. Müşteri kıyaslanabilir kaliteye sahip ürünleri göz önünde bulundurarak bir kıyaslama yapıyorsa, işte o zaman biz fiyat anlamında daha cazip olabiliyoruz.

Gelişime Açık, Değişime Kapalı Olma İkilemi İçindeyiz

Türkiye pazarı sektörümüz ve diğer sektörler açısından gelişime çok açık. Ama şöyle bir çelişki de yaşıyoruz: Bir yandan gelişime açığız, öte yandan değişmeye çok açık değiliz. Değişime direnç gösterince bazı gelişmeleri geriden takip edebiliyoruz. Buna amonyak ve karbondiyoksitli soğutmayı örnek gösterebilirim. ABD’de ve özellikle Avrupa’da sürdürülebilir soğutmayı odağına alan işletmeler, yatırımcılar düşük GWP’li, ODP’li Espa Soğutmabu gibi teknolojilere yöneldi. Bizde ise yeni yeni başladı denebilir. Soğutma sistemlerinde yenilenebilir kaynakların kullanımı da bir diğer örnektir. Tabii ki Friterm gibi bu alanda başarılı girişimleriyle öncülük eden firmalarımızın olması gelişim sürecimizi hızlandıracaktır. Bir de her geçen gün yeni neslin iş gücüne katılıyor olması da dinamik bir vizyon için katalizör olacaktır.

Espa Soğutma’da Dijitalleşme Süreci Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Hayatın bütün alanlarında yaşanan dijitalleşme, iş yapış süreçlerini de çok değiştiriyor. Espa Soğutma olarak bu süreçte geri kalmamamızı sağlayacak yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız barkod sistemimiz hayata geçiyor. Bu yöntemle çalışan az sayıdaki firmadan biri olacağız. Bu, ürün stok kontrolü ve yönetimini mükemmelleştirirken siparişlere reaksiyon hızımızı, beraberinde müşteri memnuniyetini artıracak. Web sitemizin veri tabanı ve işletim sistemi e-ticarete göre adapte edildi. Bu çalışmamız da çok kısa sürede kullanıma girecek.Slider Altına