Slider Altına

Gökhan Yalınay: ''Condair, Türkiye pazarındaki stratejik büyümesini sürdürüyor''

10 Nisan 2019 Dergi: Nisan-2019

Uzun yıllardır Türkiye pazarında distribütörlüklerle mevcut olan Condair, 2017 yılının Kasım ayında Gökhan Yalınay ile ortak olarak Condair Nemlendirme A.Ş.’nin kurulduğunu duyurmuştu. Dünyada sadece Türkiye’de kurulan bu ortak girişim, Condair’in umut verici bir pazar olan Türkiye’ye güvendiğine işaret ediyor. Condair Nemlendirme A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Yalınay, Condair’ın ticari ve endüstriyel uygulamalar için enerji tasarruflu, hijyenik ve yenilikçi teknolojilerle, nemlendirme ve nem alma alanında dünya lideri olduğunu söylüyor. Yalınay, söyleşimizde nem kontrolünün önemine değiniyor…

Condair Nemlendirme A.Ş., 2017 yılının Kasım ayında yüzde 50-50 ortaklıkla kuruldu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinden 1989 yılında mezun olduktan hemen sonra çalışma hayatına atıldım. Birkaç mühendislik firmasında çalıştıktan sonra iklimlendirme sektörüyle tanıştım ve 27 yıldır bu sektörün içindeyim. 2009 senesinde okuldan arkadaşım İbrahim Karakaş Bey ile birlikte Ventek Mühendislik Ticaret A.Ş.’yi kurduk ve birçok firmanın Türkiye mümessilliğini yapmaya başladık. Bunlardan biri de İngiltere menşeli JS Humidifiers firmasıydı. 2012 yılında distribütörlük anlaşması yaptıktan yaklaşık iki ay sonra, İsviçreli Condair, JS Humidifiers’ı satın aldığını duyurdu. JS Humidifiers, bizimle çalışmaya devam etmek istediğini ifade etti ancak o yıllarda Condair’in Türkiye’de bir distribütörü olduğu için ben bunun pek mümkün olamayacağını belirttim. Birkaç ay sonra Condair mevcut distribütörü ile anlaşmalı olarak ayrılacaklarını ve istersek çalışmaya başlayabileceğimizi bildirdi. Olumlu cevabımız üzerine Condair yetkilisi, Form Group yetkilisi ve benim katıldığım toplantıda tüm taraflar el sıkıştı, 2012 Temmuz ayında Ventek Mühendislik Condair’in Türkiye distribütörü oldu. Kısa süre zarfında Condair markası, yurtiçi projelerde sıklıkla yer almaya, yurtdışında ise müteahhit firmaların büyük projelerine satışlar yapmaya başladı. 2016’dan itibaren Condair’de yeni bir yapılanma başladı ve distribütörleri vasıtasıyla temsil edildiği ülkelerde Condair adıyla ve kendi ofisiyle olma projesi hayata geçti. Avrupa’da bu yapılanma çok hızlı bir şekilde gerçekleştirildi, Condair Avrupa’da sadece nemlendirme işi yapan distribütörlerini satın alıp anlaşabildikleri ekibiyle beraber bünyesine kattı. Anlaşamadığı distribütörlerine teşekkür ederek onlarla yollarını ayırdı ve kendisi ofis kurma yoluna gitti. Türkiye’de ise firmaları birleştirme yolunu araştırdık ancak Ventek Mühendislik nemlendirici haricinde birçok firma ve ürün temsilciliği yaptığı için ortak bir paydada buluşamadık. Condair Group politikasına ve stratejisine uygun olmadı. Yaklaşık 1 yıl sonra tekrar benimle görüştüler, Türkiye’ye Condair olarak gelmeye kesin kararlı olduklarını ve benimle çalışmak istediklerini belirttiler. Uzun görüşmelerden sonra 2017 yılının Kasım ayında yüzde 50-50 ortaklıkla Condair Nemlendirme A.Ş.’yi kurduk. Ventek Mühendislik’teki hisselerimi İbrahim Karakaş Bey’e devrettim. 2018’in başından itibaren de Türkiye’deki tüm Condair nemlendirme işlerini Condair Nemlendirme A.Ş. üstlendi. Ventek Mühendislik ise kendi distribütörlükleriyle faaliyetlerine devam ediyor.

Şunu özellikle belirtmek isterim; Condair’in, diğer ülkelerde ortaklık yapısı yoktur, Türkiye’de ise diğer ülkelerden farklı olarak ortak girişimle varlığını sürdürüyor.

Condair, nemlendirme ve nem alma alanında dünya lideri

Condair Grubu, ticari ve endüstriyel uygulamalar için enerji tasarruflu, hijyenik ve yenilikçi teknolojilerle, nemlendirme ve nem alma alanında dünya lideri. Ürün gamı çok geniş, her tip nemlendirici ve nem alıcı ürün gamında mevcut. Condair Nemlendirme A.Ş. olarak Türkiye’de de satış portföyünde bulunan bütün ürün gamını sistem tasarımı, tedarik, işletmeye alma, bakım ve yedek parça hizmeti ile birlikte sunuyoruz. İstanbul’da bir depomuz var ve burada sirkülasyonu fazla olan ürünleri, özellikle elektrotlu boyler nemlendiricileri ve aksesuarları stok tutuyoruz.

Ürünlerimizi “nemlendirme” ve “nem alma” olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz.

“Nemlendirme” başlığı altında 2 ana grup; buharlı nemlendiriciler ve adyabatik nemlendiriciler yer alıyor.

Buharlı nemlendiriciler de kendi içinde buharı üretirken kullandığı enerji çeşidine göre tiplere ayrılıyor. Elektrik kullanıyorsa elektrotlu boyler veya elektrik rezistanslı tip nemlendirici, doğalgaz kullanıyorsa doğalgaz yakıcılı tip nemlendirici olabiliyor. Ayrıca mevcut sistemdeki hazır buharı kullanan nemlendiriciler de mevcut. Bunlar, elektrikli nemlendiricilere göre ciddi oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Kabaca açıklamak gerekirse, elektrikli nemlendiricinin kapasite ve elektrik tüketimi oranı yaklaşık 0.70-0.75 civarındadır, 90 kg/h kapasiteli bir nemlendirici yaklaşık 68 kW/h elektrik yakar. Bu çok büyük bir oran. Biz de projecilerimize elimizden geldiğince, doğru kapasite hesabı yapmanın ve nemlendirici tipini seçmenin önemini, enerjiden tasarruf ederek nemlendirme yapılmasının mümkün olduğunu anlatıyoruz.

Bunun yanında yeni ürünlerimizden biri, dış ortamda kullanılabilen elektrikli nemlendiricilerimiz. Birçok uygulamada rooftop veya santraller çatıya uygulanıyor, Condair dış ortam tipi elektrikli nemlendiriciler ise özel dizayn bir kabinle birlikte dış ortam montajına uygun IP55 sınıfında üretildi.

Adyabatik nemlendiriciler de atomizer ve padli olmak üzere ikiye ayrılıyor. Padli tip nemlendiricilerde, cihazın kendi üzerindeki bir yağmurlama sistemiyle pad ıslatılır, santral içinden hava geçerken o ıslak yüzeyle temas eder ve pad üzerindeki su zerreciklerini buharlaştırarak bünyesine alır, nemlendirme sağlanır.  Atomizer nemlendiriciler ise küçük nozullarla 70 bar basınçta suyu santral veya direkt mahal içinde zerre şeklinde göndererek nemlendirme yapar. Atomizer nemlendiricilerin eski versiyonları yani “yıkamalı” diye adlandırılan tipleri çok ilkel bir versiyondu ve bakteri riski vardı. Condair’in yeni jenerasyon atomizer nemlendiricileri, reverse (ters) osmoz su ürettiği ve kullandığı için bakteri oluşumunu, özellikle Lejyonella riskini engelliyor.

Günümüzde evaporatif soğutma çok popüler, artık açık ortam soğutması olarak gündelik yaşamımıza girmiş durumda. Yani restoranlarda dış mekan bölümlerinde gördüğünüz atomizer su püskürtme işlemi. Bu sistemler özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ancak şunu vurgulamak isterim, bu ürünlerde ve sistemlerde büyük bir hijyen riski var. Kullanıcıların ve o restoranlarda yemek yiyen müşterilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü en iyi ihtimalle musluk suyu kullanılıyor ki bazı bölgelerde kuyu suyu kullanımının olduğunu da duyuyoruz, bu musluk veya kuyu suyu müşterilerin oturduğu alanlara püskürtülüyor, evde kullanmadığınız bir suyu yemeğiniz ile birlikte yemiş veya içmiş oluyorsunuz, daha da tehlikelisi bu zerrecikleri soluyorsunuz. İnsan fizyolojik yapısında solunum sistemi en zayıf halka. Solunan o nemli hava içindeki su zerrecikleri bakteri (lejyonella vb. gibi) içeriyorsa, bakteriler direkt ciğerlere ulaşıyor, soluyan kişinin bağışıklık sistemi de düşükse, bu durum akciğer rahatsızlıklarını beraberinde getiriyor.

Condair, ürün portföyünü ticari ve endüstriyel nem alma cihazları ile genişletiyor

“Nem alma” başlığı altında da silika jel rotorlu nem alıcı ve soğutmalı tip nem alıcı olmak üzere iki tip nem alma çeşidi vardır. Condair, ürün portföyünü bir dizi gelişmiş ticari ve endüstriyel nem alma cihazı ile genişletiyor. Yeni Condair nem alma cihazı serisi, 0,5 kg/h-182 kg/h arasında geniş standart kapasiteye sahip kurutucu tip ve yoğuşmalı tip teknolojilerini geniş bir şekilde kapsıyor. Uygulamaların gerektirebileceği özel çevresel koşullar altında daha da fazla nem alma sağlayabilen veya çalışabilen özel dizayn üniteler de mevcut.

Condair kurutucu tip nem alma cihazları havadan nemi almak için silika kaplı bir emme rotoru kullanıyor. Bu tip bir teknoloji, düşük sıcaklık koşulları veya %50 RH’nin altında çok kuru hava gerektiren uygulamalar için ideal. Nem alma cihazının emme rotoru kendi ekseni etrafında dönerek, ısıtılmış rejenerasyon havası ile yenileniyor ve rotor üzerinde biriken nem dışarıya tahliye ediliyor. Standart olarak, bu rejenerasyon işlemi için elektrikli ısıtıcılar kullanılıyor, ancak enerji ve işletme maliyetlerini azaltmak için buhar veya sıcak su eşanjörleri de kullanılabiliyor. Condair kurutucu nem alma cihazları, kullanılacağı prosesin dizaynına bağlı olarak ön soğutma, son soğutma, son ısıtma gibi ilave modüller ile donatılabiliyor. 

Condair yoğuşmalı tip nem alma cihazları havadaki nemi almak için soğutma bataryalarında yoğuşmayı sağlayan bir soğutucu devre kullanıyor. Bu teknoloji nemi %50 bağıl nem seviyesine düşürmek için ideal. Serinin özellikleri, soğutma bataryasındaki buzlanmayı kontrol etmek ve düşük oda sıcaklıklarında verimli çalışmayı sağlamak için standart olarak sıcak gaz defrostunu içeriyor. İkincil, harici olarak yerleştirilmiş bir kondansatöre sahip olan sıcaklık nötr modeller de mevcut. Bu tip cihaz, soğutucu akışkan devresi tarafından üretilen ısının bir kısmının dışarıya atılmasını ve kuru şartlandırılmış havanın odaya, gelen nemli hava ile aynı sıcaklıkta geri gönderilmesini sağlıyor.

Hem kurutucu tip hem de yoğuşmalı tip nem alma cihazları, bağımsız bir sistem olarak çalıştırılabiliyor, doğrudan odanın atmosferine kuru hava sağlayabiliyor veya şartlandırılmış havayı daha geniş bir alana dağıtmak için bir hava kanalı sistemine bağlanabiliyor. Condair nem alıcılar çok geniş ürün ve kapasite yelpazesi ile her ihtiyaca cevap verebiliyor.

Condair, nem kontrolü konusunda çok özel çalışmalar yapıyor

Condair yatırımları ve hizmetleri çok farklı açılardan değerlendiriyor ve nem kontrolü konusunda çok özel çalışmalar yapıyor. Condair, şu anda Almanya’da üniversite ve devlet destekli bir çalışma içinde yer alıyor. Bu çalışmada özellikle kış şartlarında nem değerlerinin yaşam standartlarımız üzerindeki etkisi ve maliyetleri araştırılıyor.  Almanya’daki küçük bir kasabada bulunan belli bir sayıda evin merkezi iklimlendirme sistemlerine nemlendirme cihazı monte edildi ve bu evlerde ortalama %50 RH bağıl nem seviyesi sağlandı. Bunun haricinde nemlendirme sistemi olmayan aynı sayıda ev de takibe alındı. Her iki gruptaki insanların kış sezonunda kaç kere hasta olduğu, aile bireylerinin virüsleri birbirlerine ne kadar bulaştırdıkları, ne sıklıkta hastaneye gittikleri, devletten ne kadar hizmet kullandıkları ve bunun da devlete kaç paraya mal olduğu hesaplanıyor. Nem kontrolü olan evlerde yaşayanların daha az hasta oldukları ve virüsleri birbirlerine daha az oranda bulaştırdıkları tespit edildi. Proje halen devam etmektedir. Bu çalışmadaki amaç, nem kontrolünün insan sağlığı ve yaşam kalitesindeki önemini ispatlamaktır.

Condair, bize ve Türkiye pazarına güveniyor

Condair, dünya üzerine yayılmış durumda. Biz Condair Nemlendirme A.Ş. olarak sadece Türkiye pazarı değil, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan gibi Orta Asya pazarlarına da hizmet veriyoruz. Yurtdışında birçok projede yer alıyoruz. En son Azerbaycan’da bulunan bir tütün fabrikası projesine ihracat yaptık. Şu anda Türkmenistan’da çok büyük bir kongre merkezi projesi yapılıyor, bu projeye ürün satışı gerçekleştirdik. Kazakistan ve Özbekistan’daki yeni projeleri de takip ediyoruz. Türk proje firmaları ve müteahhitleri sayesinde de dünyanın birçok ülkesinde proje takibi ve satışı yapıyoruz.

Türkiye’ye gelecek olursak altını özellikle çizmek istediğim bir konu da şu; Türkiye’de inşa edilen, inşa halinde olan tüm şehir hastanelerinde Condair hijyenik buharlı nemlendirici sistemlerimiz kullanıldı. Bu bizim için çok büyük bir başarı. Çünkü farklı yatırımcılar, farklı müteahhitler ve çok farklı çalışma şekiller içinde Condair olarak kendimizi gösterdik, nemlendirme konusunda tercih edilen tek marka olduk. Bunun yanında Türkiye’de aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm klima santrali üreticilerinin en büyük tedarikçilerinden biriyiz, bu da bir diğer başarımız. Condair, bize ve Türkiye pazarına güveniyor, Türkiye pazarındaki stratejik büyümesini sürdürüyor, kültürel bir köprü kurarak Türki cumhuriyetler pazarında daha iyi iş fırsatları kolluyor.

Yer aldığımız yurtdışı projelerinin de etkisiyle hedeflerimizin önüne geçmiş durumdayız

İklimlendirme sektörü, inşaat sektörüne hizmet ediyor. İnşaatlar durduğu veya yavaşladığı anda, bizim sektörümüzde de çok büyük daralmalar meydana geliyor. 2018 yılı ile beraber inşaat sektöründe yaşanan durgunluk, kendisine bağlı tüm sektörleri olumsuz yönde etkiledi. İnşaat ve dolayısıyla diğer tüm sektörlerdeki bu durgunluk, 2019 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Bunun yanında tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de yaşanan en büyük sıkıntı, tahsilat ve para döngüsünün düzgün olmaması. Bu da tabii kârlılıkları ve verimlilikleri azaltıyor. Tüm firmalar, şu anda bu dönemi mevcut yapılarını koruyarak atlatmaya çalışıyor. Eminim ki sektörümüz iç piyasadaki sıkıntıları el birliğiyle atlatacaktır.

Biz Condair Nemlendirme A.Ş. olarak, yer aldığımız yurtdışı projelerinin de etkisiyle dönem hedeflerimizi tutturmuş hatta az da olsa önüne geçmiş durumdayız.Yaklaşan Etkinlikler
Söyleşi