“Geliştirdiğimiz teknolojiler ile su kaynaklarını ve yeşili korumayı hedefliyoruz”

23 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal  

Son dönemde güvenli, verimli, sağlıklı ve hijyenik su tedariki ve iklim değişikliğine karşı dirençli şehirler üzerine çalışmalarıyla gündemde olan Wavin, ürün ve sistemlerini doğayı korumak, enerji verimliliğini artırmak, temiz ve güvenli bir çevre sağlamak için tasarlıyor. Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, “Yeşil dönüşümü her daim önceliğimizde tutarak kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi artıracak yatırımlar için adımlar atıyoruz. 2022 yılında yeni pazarlara açılarak büyümeye ve gelişmeye katkı sağlayacak projelere imza atmayı hedefliyoruz” diyor…

Wavin, son dönemde güvenli, verimli, sağlıklı ve hijyenik su tedariki ve iklim değişikliklerine karşı dirençli şehirler üzerine çalışmalarıyla gündemde. Bu çalışmalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

wavin-agac-tankiTürkiye’de yarım asırlık plastik boru sektöründe faaliyet gösteren ilklerin mimarı Wavin olarak, iklim değişikliği nedeniyle şehirlerin su yönetimi konusunda yaşadığı beş zorluğu masaya yatırdık. Sağlıklı ve sürdürülebilir ortamlar inşa etme amacımız kapsamında sel, kuraklık, yüzey suyu kirliği, yeraltı suyunun tükenmesi ve ısı stresi problemlerine çözüm üretmek her daim önceliklerimiz arasında yer alıyor. Gelecekte, kalıcı yağmur suyu yönetimi çözümleri yalnızca yağmur suyunun tahliyesi ile ilgili olmayıp, aynı zamanda kurak dönemler için suyu depolamak ve yeniden kullanma ihtiyacını doğuracak. Kentleşmenin neden olduğu artan su talebini karşılamak, daha yeşil şehirlerin gelişmesi için anahtar olacaktır. Tam da bu noktada akılcı ve daha bütünleşik çözüm ihtiyacına dikkat çekmek istiyoruz. Uzmanlık bilgimizle aşırı yağmurlarda meydana gelen suyu etkin şekilde yönetmeye imkân tanıyarak, yağmur suyunun toplanıp depolanmasına ve tekrar kullanımına kadar olan akışta komple sistem çözümü sunuyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiler ile su kaynaklarını ve yeşili korumayı hedefliyoruz. Kentsel ısı stresinin halk sağlığı, enerji tüketimi ve vatandaşların genel konforu üzerindeki etkisine yönelik tasarladığımız Q-Big Plus ağaç tanklarımızla ağaçların büyümesine katkı sağlayarak gelecekte daha yeşil ve serin  kentler amaçlıyoruz. 

Yakın zamanda 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedeflediğinizi açıkladınız. Bu hedefi gerçekleştirmek için planladığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Küresel ısınmanın ve su krizinin şehirler üzerindeki etkilerini azaltma misyonumuzla birden fazla kıtada yenilikçi çözüm ortağı olmayı sürdürüyoruz. Çevreye verdiğimiz önemden dolayı, Wavin ürün ve sistemlerini doğayı korumak, enerji verimliliğini artırmak, temiz ve güvenli bir çevre sağlamak için tasarlıyoruz. Önümüzdeki süreçte üretim tesislerimizde karbon emisyonunun çevreye olan etkisini en aza indirmek için daha çok çalışacağız. Bağlı olduğumuz Orbia küresel anlamda sürdürülebilirlik vizyonunu tüm ülkelerle paylaştı. Bu doğrultuda biz de sürdürülebilirlik planlaması yaparak tesislerimizde enerji, su ve geri dönüşüm hammadde kullanım verimini maksimuma çıkarmayı, atık oluşumu ile karbon emisyonunu en aza indirmeyi planlıyoruz. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefi başta olmak üzere, tesislerimizde geri dönüşümü, çöp sahalarına sıfır atık stratejisini ve yenilenebilir enerjinin daha geniş çapta kullanılmasını teşvik edeceğiz. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürün ve sistemleriniz olacak mı?

wavin-asWavin Türkiye olarak sıcak & soğuk su tesisatı, ısıtma ve soğutma, atıksu drenajı, yağmur suyu yönetimi, altyapı ve kanalizasyona yönelik ürün ve çözümler tasarlıyoruz. Yeni dönemde yüzde 30 oranında büyümeyi hedefliyoruz. Pazarda hem geleneksel hem de yenilikçi ürünlere cevap verebilecek geniş bir portföyümüz var. Sıcak soğuk su tesisatında kullanılan PPR boru ve ek parçaların, atıksu sistemlerinde kullanılan SiTech+ sessiz borunun ve altyapıda kullanılan Apollo O-PVC gibi stratejik ürünlerin önemli üretim merkeziyiz. Son dönemde yerden ısıtma sistemleri çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Yerden ısıtmada pazar payımızı artırmak, yeni sessiz borumuz Wavin AS+’ın bilinirliliğini ve kullanımını öne çıkarmak, altyapıda belediye ve idarelerle yağmur suyunun toplanması ve yeniden kullanılmasını sağlayacak iş birlikleri yapmak 2021 hedeflerimizin başında geliyor. Yeni ürünlerimiz Wavin AS+ ve Yerden Isıtma & Sentio ürün gruplarında önemli büyüme stratejimiz var. Müşteri ihtiyaçlarını ilk sırada tutarak, özellikle usta, mühendis, müteahhit gibi son kullanıcı paydaşlarımızın taleplerine cevap vererek büyüme hedefimizi gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. 

İthalat/İhracat, Ar-Ge çalışmalarınız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

wavin-fabrikaPandemi süreci dijitalleşme seviyesini artırdı. Özellikle pazarlama aktivitelerimiz önemli ölçüde dijitale kaydı. Bundan sonraki süreçte de her alanda dijitalleşmenin daha da artacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda, globalde başlatılan LaunchPad inovasyon projesini yürütüyor, çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerini duyurmaları konusunda onları destekliyoruz. İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımıza aralıksız devam ediyor ve yıllık ciromuzun yüzde 10’unu Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. 1955’te dünyanın ilk PVC plastik borusu üretiminden, günümüzdeki yenilikçi sıcak soğuk su sistemlerine kadar inovasyon konusunda rekor sahibiyiz. Wavin, çalışma şekillerini değiştiren yenilikler konusunda en önde gelen şirketlerden biri. Dünyanın ilk ‘Sessiz Atıksu Borusu’nu yaratan Wavin, yine dünyanın ilk ‘Yağmur suyu infiltrasyon sistemini oluşturdu. Dünyada ilk kez ‘Endüstriyel üretim plastik menhol ve muayene bacaları’ Wavin tarafından üretildi. Dünyanın ilk ‘İçme suyu için Plastik Push-Fit Sistemleri’nin mimarı olan Wavin, yine dünyanın ilk ‘Yüksek Performanslı PPR-CT Sistemi’nin tasarımcısı.  

Sıraladığım yenilikçi ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin başında Çin, Irak, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Bulgaristan, Güney Amerika geliyor. Bu anlamda ulaşılabilir olduğumuzu düşünüyoruz. Ciromuzun yaklaşık yüzde 30’unu ise ihracat rakamlarımız oluşturuyor. 

Ürünlerinizle yer aldığınız referans projelerden bahseder misiniz?

Yarım asırlık serüvenimizde kaliteden hiçbir zaman ödün vermeden, müşteri memnuniyetini hep ilk sırada tutarak on binlerce projede yer aldık. Şanlıurfa’da hayata geçirilen Naturel Park projesi enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik anlamında yer aldığımız örnek projelerden bir tanesi. Son olarak yer aldığımız bazı önemli projeler arasında; Galataport, Naturel Park Evleri, Kasaba Evleri, Suitçayyolu ve birçok belediyenin altyapı projelerini örnek verebiliriz. 

2022 yılı için hedefleriniz nelerdir?

Yeşil dönüşümü her daim önceliğimizde tutarak kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi artıracak yatırımlar için adımlar atıyoruz. 2022 yılında da yeni pazarlara açılarak büyümeye ve gelişmeye katkı sağlayacak projelere imza atmayı hedefliyoruz.

Plastik boru sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylersiniz? 

Bulunduğumuz sektörde hammaddeye bağlılık yüksek seviyede. Dünya plastik boru sektörüne baktığımızda; Türkiye PPR borular ve sessiz borular gibi bazı ürünlerde önemli bir üretici konumunda yer alıyor. Türkiye’nin sektördeki büyüklüğü yaklaşık bir milyar dolar. Ancak hammadde kısmına baktığımızda yüzde 85 oranında dışarıya bağlıyız. Bu durum zaman zaman ciddi krizlere neden olabiliyor. Bazı ürünlerde standart dışı üretimden kaynaklı ucuz fiyatlar görülebiliyor. Fiyat rekabetinden dolayı standart ürünlerde maalesef karlılıklar düşük seviyededir. Bu konudan etkilenmemek adına tedarik zincir bölümümüz grup şirketlerimizle sürekli iletişim halinde. Ana kuruluşumuz Orbia’nın Vestolit ve Alphagary şirketleri polimer çözümleri konusunda hizmet vererek bu konuda bize ciddi destek sunuyor. Söyleşi