Header Reklam
Header Reklam

“Form, ihracatta özellikle Avrupa pazarında çok daha aktif bir sürece giriyor”

20 Nisan 2023 Dergi: Nisan-2023
“Form, ihracatta özellikle Avrupa pazarında çok daha aktif bir sürece giriyor”

Türkiye ISK sektörünün en güçlü oyuncuları arasında yer alan Form Şirketler Grubu, 58 yıllık köklü geçmişine büyük başarılar sığdırmış bir firma. Form, şimdi de ihracatta vites yükselterek özellikle Avrupa pazarında çok daha aktif olmayı hedefliyor. Form Endüstri Ürünleri Genel Müdürü Toni Timirci ile, şirketin yeni rotasını, ISH fuarı izlenimlerini ve dünya iklimlendirme pazarının önemli başlıklarını konuştuk… 

1965’ten günümüze Form… 

1965 yılında kurulan Form Şirketler Grubu’nun ana faaliyet konusu yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla ticari ve konut tipi klimaların üretim, satış ve satış sonrası hizmetleridir. Grup dört şirketten oluşan yapısıyla ticari binalar, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, okullar, fabrikaların yanı sıra konutlara da hizmet sunuyor. 

Form Endüstri Ürünleri olarak ticari ve endüstriyel merkezi klima çözümlerinde uzmanlaşmış bir markayız. Satışı ve servis hizmeti verilen ürünlerimizden fancoiller, klima santralleri, su kaynaklı ısı pompaları ve paket klimalar İzmir’deki üretim tesislerimizde yerli olarak üretilirken; firmamız Lennox, Clivet, Climate Master, Dunham Bush gibi dünyaca ünlü markaların da uzun yıllardır temsilciliklerini üstleniyor. Paket klimalar (rooftop), soğutma grupları, fancoiller, ısı pompası üniteleri, klima santralleri, soğutma kuleleri ve diğer ticari klimalardan oluşan ana ürün gamımızla Türkiye klima pazarının en büyük ticari satış ve servis sağlayıcılarından biri olduğumuzu söyleyebiliriz. 

Sektörde 30. yılıma yaklaşmış olmakla birlikte, Form Şirketler Grubu ile yolum yaklaşık beş yıl önce kesişti. Form, sektörde de çok iyi bilindiği üzere güvenilir, sözünün arkasında duran, satış ve satış sonrası hizmetler konularında üstün hizmet anlayışına sahip, sürekli gelişen, kendini yenileyen, ilerleyen bir şirket. Ben de bu şirketin bir parçası olduğum için mutluyum. Sorumluluk ve yetkinin profesyonellere teslim edildiği, kurumsallaşma kültürünü benimsemiş çok köklü bir şirket Form. Bu yüzden çalışanları ile gönül bağını da ister istemez tesis etmiş oluyor. Burada hepimiz hem işimizi profesyonel olarak iyi yapmaya çalışıyoruz hem de gerçekten aile gibi hissediyoruz. 

Pandemi sürecini büyük bir başarıyla yönettik

Malum olduğu üzere dünya bir pandemi sürecinden geçti. Bu süreç, herkesi her anlamda etkiledi. İş dünyası da pandemiden payını aldı elbette. Süreci doğru yönetemeyen şirketler büyük sıkıntılar yaşadı. Form olarak pandemi sürecini çok iyi yönetebilen firmalar arasında olduğumuzu belirtmek isterim. Sürecin hemen başında uzaktan ve hibrit çalışma yöntemlerini hayata geçirip çalışma arkadaşlarımızın sağlığını güvence altına almayı ve aynı zamanda işlerimizi kesintisiz olarak sürdürebilmeyi başardık. Finansal anlamda güçlü bir şirket olduğumuzdan pandemi sürecinde hiçbir çalışanımızdan vazgeçmedik; hatta işe alım bile yaptık. Bunun sonucunda hem cirosal anlamda hem de iş hacmi anlamında güzel bir büyüme ivmesi yakaladık. Böylece hedeflerimizde çıtayı daha yükseğe koyduk. 2022 yılında ihracatımızı artırmak üzere bir hamle yaptık ve bu doğrultuda ihracat yapılanmamızı geliştirdik. Ayrı bir ihracat departmanı kurduk ve bu alandaki faaliyetlerimize hız kazandırdık. Bu yıl yerli ve yabancı birçok fuara katılarak ihracat faaliyetlerimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. 

ISH Frankfurt, kurduğumuz yeni bağlantılar ve ürünlerimizin dünya pazarıyla buluşması anlamında oldukça faydalı bir organizasyon oldu

Form Şirketler Grubu olarak kurulduğumuz günden bu yana gelişmemizdeki önemli yapı taşlarından birinin fuarlar olduğuna inanıyoruz. Hedef pazarlarımızın bulunduğu, dünyanın farklı noktalarında yer alan fuarlara katılım sağlayarak hem yenilikleri yakından takip ediyoruz hem de yerli üretim gamımızı daha geniş kitlelerle buluşturuyoruz. Dünyanın en büyük HVAC fuarlarından biri olan, ISH Frankfurt fuarında da yine Form’un yerli üretim gücünü göstermek ve ürünlerimizi dış pazarlara en iyi şekilde tanıtmak adına Ar-Ge’si uzman ekiplerimizle gerçekleştirilmiş ürünlerimizle yer aldık. Bu ürünler arasında Form I-WSHP (sudan havaya inverter ısı pompası), Form ev tipi ısı geri kazanım cihazı ve Form Klima Santrali bulunuyor. 

Form imzalı WSHP su kaynaklı ısı pompalarımız, 3 ila 22 kW arasında değişen 6 farklı kapasitesi ile bir projede gerekli olabilecek tüm ihtiyaçlara çözüm sunuyor. Geniş çalışma limitleri sayesinde çevrim suyu sıcaklığının değişiminden bağımsız olarak yüksek performans sağlıyor. Ayrıca ekstra izolasyon ve kompresör ceketi opsiyonuyla daha üst seviyede sessiz çalışabiliyor.  Bununla birlikte yerli ürün gamımızın en yenileri arasında yerini alan Form ev tipi ısı geri kazanım cihazımızı da kullanıcılarımıza tanıttık. Son teknolojilerle ürettiğimiz bu ürün, fiyat avantajı ve ürün kalitesinin yanı sıra yenilikçi özellikleriyle de öne çıkıyor. Son olarak Form FKS ısı geri kazanımlı klima santrallerimiz ise Eurovent sertifikalı özellikleriyle müşteri odaklı çözümler sunuyor. T2/TB1 termal geçirgenlik ve termal köprüleme sınıfına sahip olan üründe, enerji kaybı minimum seviyelerdeyken termal köpükleme riskini de ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte sınıfının en iyi gövde dayanımı D1 sınıfında olan bu ürünün yüzeyi dışarıdan ve içeriden baskılara karşı oldukça dayanıklı olmasıyla da öne çıkıyor.

Sektöre yön veren lider firmaların kullanıcıları ile bir araya geldiği fuarda; özellikle binaların ısıtma ve soğutma teknolojileri bizi yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Form Şirketler Grubu olarak; bir ürünün yalnızca bulunduğu ortama konfor sağlaması değil uzun ömürlü, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı şekilde son teknolojilerle donatılmasının büyük öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu düşüncelerimizi ve ürünlerimizi; günümüzün ve geleceğin en önemli konuları arasında yer alan yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik ve kaynakların korunmasına odaklanan fuarda, dünya çapında duyurma imkanına sahip olduk. 

İleriki dönemde de grup çatısı altında yer alan firmalarımızın her biri adına farklı ürün gruplarını öne çıkmayı hedeflediğimiz fuar katılımlarımız bulunuyor. Form Endüstri Ürünleri adına önümüzdeki dönemde yerli ürün gamımız ile önceliklendirdiğimiz hedef pazarlarımızda fuar katılımları gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Bu fuarlarda, su kaynaklı ısı pompalarımız, fancoillerimiz, klima santrallerimiz, ısı geri kazanım cihazlarımız öne çıkaracağımız ürünlerin başında yer alıyor. Bu ürünlerle hem yerli üretime hem de çevreye ve enerji verimliliğine verdiğimiz önemi vurgulamak istiyoruz. Her geçen yıl katılım sağladığımız fuar sayısını da artırarak yolumuza devam ediyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıla oranla 2023 yılında katılım sağlayacağımız fuar sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde Hungarotherm, Erbil Build Expo, HVAC-R Egypt Expo, Aqua Therm Almaty, Aqua Therm Tashkent fuarlarına katılmayı planlıyoruz.

58 Yıllık deneyimimizle sayısız avantaj sunuyoruz

Sektör gelişmelerini her zaman yakından takip eden bir firma olarak Ar-Ge çalışmalarımızla son teknoloji trendleri birleştiriyoruz. Üzerine 58 yıllık deneyimimiz de eklenince hem yatırımcı hem de uygulamacılara güven ve sayısız avantaj sunmuş oluyoruz. Form Endüstri Ürünleri olarak fuarda bizi diğer rakiplerimizden ayıran da tam olarak bu nokta oldu. Yalnızca bu fuar özelinde değil iklimlendirme sektöründe de bizleri rakiplerimizden ayrıştıran en önemli özelliğimizin; yerli üretici kimliğimiz ve zengin bilgi birikimimizi birleştirerek piyasaya sunduğumuz hem teknolojik hem de fiyat avantajına sahip geniş ürün yelpazesi olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte uzun yıllara dayanan temsilciliklerimiz de oldukça kıymetli. Lennox lisansıyla İzmir tesislerimizde ürettiğimiz Eurovent sertifikalı paket klimalarımız, yüzde 100 taze hava ile çalışabilme; plaka ve tambur tip ısı geri kazanım seçenekleri, free cooling teknolojisi sayesinde maliyetsiz iklimlendirme sağlamasıyla öne çıkıyor. 

İklimlendirme çözümünde kullandığımız en önemli ürünlerimizden bir diğeri de Clivet soğutma grupları. 13 yıldır Türkiye distribütörü olduğumuz İtalyan Clivet markasının Eurovent sertifikalı Multi Function (MF) soğutma grupları, aynı anda bağımsız olarak soğuk ve sıcak su üretiyor ve bu esnada kendi içinde yüzde 100 ısı geri kazanım yaparak, sıcak suyu maliyetsiz üretmiş oluyor. MF Heat Pump sistemler, ısıtma çalışmasında klasik kazan sistemi ile ortalama yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Bununla birlikte alternatif yenilebilir kaynakların kullanılması ve düşük bakım maliyetleriyle kullanıcılara büyük avantajlar sunuyor.

2019 yılında Clivet santrifüj soğutma gruplarını ürün gamımıza dahil ettik. Bu ürün, CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltan pek çok patentli teknik özelliğe sahip. Yeni adım attığımız bu ürün gamında ilk referansımız Kıbrıs Ercan Uluslararası Havalimanı gibi oldukça büyük bir proje oldu. Devam eden süreçte farklı projelere toplamda 40 adet santrifüj chiller ünitesi satışı gerçekleştirdik. Kısa bir sürede Türkiye’deki Santrifüj Chiller pazarının %25’ine sahip olduk.

Uygulamalarında öncü ve lider olduğumuz bir diğer ürün grubumuz olan su kaynaklı ısı pompaları alanında, sahadaki tecrübelerimiz ve uzmanlığımız ile geliştirdiğimiz Form marka yerli üretim cihazlarımızla ve Amerikan ClimateMaster ile ilerliyoruz. Farklı bina ve uygulama tiplerinde çok sayıda referansımız var. Sudan havaya ısı pompası olarak 40 bin adetin üzerinde çalışan cihazımız mevcut. Türkiye’nin en büyük toprak kaynaklı ısı pompası projesi olan Meydan AVM ve yine hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en büyük yeraltı suyu kaynaklı projelerinden biri olan Terracity AVM, ayrıca ilk deniz kaynaklı ısı pompası uygulamamız Antalya Princess Otel (1989) ve sonrasında yaptığımız 30’a yakın birçok deniz kaynaklı otel uygulaması referanslarımız arasında yer alıyor. 

Soğutma grubu alanında çalışmakta olduğumuz firmalardan bir diğeri de yarım asırdır başarılı bir iş birliği yürüttüğümüz Amerikan kökenli Dunham-Bush. Dünya pazarının öncü firmalardan biri olan ve birçok ülkede faaliyet gösteren Dunham-Bush’un özellikle büyük kapasiteli vidalı soğutma grupları, oteller, fabrikalar, iş merkezleri gibi mekanlara geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu uygulamalara örnek olarak Capitol AVM, Saadet Gıda, Kıbrıs Merit Otel, Dedeman Park Hotel, Ragnum Carya Golf Resort ve Maxx Royal Kemer referanslarımızdan bahsedebiliriz.

Her geçen yıl yeni ülkelere açılarak daha fazla kullanıcıya dokunmaya devam ediyoruz

Eskiden, yani 80’li yıllarda Türkiye’de üretim yapmak bir hayli zordu çünkü ithalat neredeyse devlet eliyle destekleniyordu. Dolayısıyla üreticinin kârı bir hayli düşüktü. Ama 2000’li yıllardan itibaren işler değişmeye başladı. Hem yerli ürünlerin kalitesi ile ilgili güvensizlik kırılmaya başladı hem de internetin hayatımıza dahil olmasıyla üretim teknolojileri değişti, gelişti ve Türk sanayiciler de dünya çapında üretim yapmaya başladı. Artık dünyaya cihaz satan çok başarılı firmalarımız var; Form da bunlardan biri. 

Form Endüstri Ürünleri adına ihracat açısından son derece verimli bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Her geçen yıl yeni ülkelere açılarak daha fazla kullanıcıya dokunmaya devam ediyoruz. 2022 yılında Türki Cumhuriyetler dışında Rusya, Moldova, Romanya’ya yerli üretim ısı pompası, klima santrali ve rooftop cihazlarımızın ihracatlarını gerçekleştirdik. 

2023 yılında ise hedeflerimiz doğrultusunda dünyanın birçok noktasında gerek fuarlarda gerekse milli katılımlarla ülkemizi temsil edeceğiz. İlk yarı yılda 11 ülkeye fuarlar aracılığıyla ve bireysel olarak ziyaret gerçekleştireceğiz. Böylelikle klima santrali, ısı geri kazanım cihazı, fancoil, su kaynaklı ısı pompası, rooftop paket klima ve soğutma grubu ürün gruplarımızdaki ihracat pazar payımızı öncelikle Ortadoğu ve Afrika, sonrasında ise Avrupa pazarında yüzde 30 artırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Avrupa’da yaşanan enerji ile ilgili gelişmeler ve mevcut Euro/TL paritesinin ülkemizde sektörün ivmelenmesini sağlayacağını düşünüyoruz.

Yeni pazarlara açılmak için çeşitli distribütörlük görüşmeleri, anlaşmaları yapıyoruz


Sektör çapındaki güvenilir konumumuz, ürün ve hizmet kalitemiz, yerli üretim konusundaki başarılı faaliyetlerimiz sayesinde gururla söyleyebilirim ki fabrikamızda talebe yetişmekte zorlanıyoruz. Form kalitesine talep gerçekten çok fazla ve bizler de bu müşteri güveninin hakkını vermek için çok çalışıyoruz. 

İhracat tarafında ise yeni pazarlara açılmak için çeşitli distribütörlük görüşmeleri, anlaşmaları yapıyoruz. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve akabinde patlayan doğalgaz krizi, tüm dünyayı alternatif enerji kaynakları kullanımına yöneltti. Özellikle temiz-yeşil enerji sistemleri pazarları atağa geçti. Biz de bu alanda bazı yatırımlar planlıyoruz. Isı pompası ile ilgili ilerleyen zamanlarda ciddi gelişmeler olabilir. Çünkü ISH Frankfurt fuarında da ısı pompalarının Avrupa pazarı için öneminin altı kalın çizgilerle çizilmişti. 

Bu cihazlar aynı zamanda AB’nin karbonsuzlaşma hedefleri, yenilenebilir enerjili-yeşil enerji ile çalışan sistemlerin yaygınlaşması hedeflerine de uygun düşüyor. Bu nedenle ülkemizde henüz yeterince yaygınlaşmamış olsa da gelecekte Türkiye’de de ısı pompası pazarının ciddi anlamda büyüyeceğini söylemek sanıyorum yanlış olmaz. Form, zaten Türki Cumhuriyetlerde ciddi hacimlerde iş yapıyor. Bu nedenle şimdiki hedef pazarımız AB ülkeleri. Fuar esnasında standımızı ziyaret eden çok sayıda Avrupa firması oldu. Gördüğümüz ilgi, Avrupa pazarındaki hedeflerimizin hiç de ulaşılmaz olmadığını gösteriyor… Slider Altına