Header Reklam
Header Reklam

“Ferroli'nin Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini bütüncül bir yapıyla yöneteceğiz”

25 Kasım 2019 Dergi: Kasım-2019
“Ferroli'nin Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini bütüncül bir yapıyla yöneteceğiz”

Bestherm İklimlendirme Genel Müdür Yardımcısı Erol D. Porsemay

2008 yılında temelleri atılan Bestherm İklimlendirme, Besler Ailesi’nin üretim ve satış şirketlerinden biri, aynı zamanda Copa Isı Sistemleri’nin kardeş şirketi. Ferroli Grubu ise 1955’ten beri müşterilerine ısıtma ve soğutma çözümleri sunan iklimlendirme sektöründe İtalya’nın lider firmalarından biri. Ferroli Grubu, Türkiye’de daha etkin olmak ve pazarda üstünlük sağlamak amacıyla yerel bir partner arayışına girdi ve Bestherm İklimlendirme ile işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin detaylarını, Bestherm İklimlendirme Genel Müdür Yardımcısı Erol D. Porsemay ile konuştuk…

Ferroli’nin marka gücü ile Bestherm İklimlendirme’nin üstün pazar deneyimi ve yerel üretim kapasitesi birleşti
2008 yılında temelleri atılan Bestherm İklimlendirme, Besler Ailesi’nin üretim ve satış şirketlerinden biri. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Bestherm İklimlendirme, aynı zamanda Copa Isı Sistemleri’nin kardeş şirketi. Copa Isı Sistemleri gibi, bizim de Yönetim Kurulu Başkanımız iklimlendirme sektöründe 25 yılı aşkın süredir yer alan Mehmet Besler. Bestherm İklimlendirme, Mehmet Besler Bey’in 1992 yılından beri ısıtma sektörde elde ettiği tecrübe ile üretim ve satış konusunda gelişmiş bir şirket. 
Bilindiği üzere iklimlendirme sektörü çok geniş ürün yelpazesine sahip bir sektör. Türkiye, iklimlendirme sektöründe yüksek ihracat seviyelerine ulaşıyor. Türk firmaları başta Almanya olmak üzere, İngiltere, İtalya, Romanya, Fransa gibi gelişmiş pazarlara ihracat yapıyor. Her yıl ihracat oranı giderek yükseliyor. Ferroli, Türkiye’deki bu potansiyeli yaklaşık 30 yıl önce keşfetmiş bir İtalyan markası. 1955’ten beri müşterilerine ısıtma ve soğutma çözümleri sunan iklimlendirme sektöründe İtalya’nın lider firmalarından biri olan Ferroli Grubu, başta İtalya’daki fabrikaları olmak üzere İspanya, Çin ve Vietnam’da 500.000 metrekareyi aşan üretim tesislerine sahip. Avrupa ve Asya’da 14 ülkede faaliyet gösteriyor, 100’ü aşkın ülkede ürünleri satılıyor. İklimlendirme sektöründe İtalyan tasarım gücünü, ileri teknoloji ile birleştiren ürünleriyle dünya devleri arasında yer alıyor. 1989 yılından beri de Türkiye pazarında yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır 800 binden fazla eve giren bir İtalyan markası. Türkiye’ye özel önem veren Ferroli Grubu, stratejik konumumuz sebebiyle Türkiye’de daha etkin olmak ve pazarda üstünlük sağlamak amacıyla yerel bir partner arayışına girdi. Bir piyasada büyümek istiyorsanız derin bir bilgiye sahip olmak çok önemlidir ve güçlü ortaklıklarla ilerleyerek daha hızlı ilerlenebilir. Türkiye’nin içinde çok büyük potansiyeller barındıran bir ülke olduğunu bilen, büyüyen ve gelişen inşaat sektörü, genç nüfusu, bölgesel yapısı ve özellikle kombi başta olmak üzere iklimlendirme ürünleri için rekabet avantajı yaratmak amacıyla yerel bir partner ile ilerleme kararı alan Ferroli ile 30 Temmuz 2019’da Ferroli Group İhracat Drektörü Marco Ippoliti’nin de katıldığı basın toplantımızda marka lisans anlaşmamızı yaptık. Bu anlaşma; Ferroli’nin katma değeri yüksek ürün portföyü ve marka gücü ile Bestherm İklimlendirme’nin üstün pazar deneyimi ve yerel üretim kapasitesi birleşimi ile büyük bir ortaklık oldu. 
Bestherm İklimlendirme olarak Ferroli markasının Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini bütüncül bir yapıyla yöneteceğiz. Sürece Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesisimizde 5 milyon euroluk yatırım ile başladık. Ancak orta vadede 10 milyon euroluk yatırım yapmayı hedefliyoruz, bu yatırım sonucunda 350 kişiye direkt 1000’den fazla kişiye ise dolaylı istihdam sağlanacak. İlk etapta Ferroli olarak 100 bin adet akıllı kombi üreteceğiz. 2019 yılında Türkiye’de toplam kombi pazarı yaklaşık 800 bin adet, kombi değişim pazarı ise yaklaşık yüzde 20’nin üzerinde. Bu kapsamda Ferroli markası olarak, Türkiye’deki pazar payını ikiye katlamayı ve yüzde 10’a çıkarmayı amaçlıyoruz.

Müşterilerimize, en iyi teknolojiyi, en iyi servisi ve en iyi ürünü sunmak için dünya standartlarında bir üretim tesisi oluşturduk
Bestherm İklimlendirme olarak sektörün global ve öncü markası Ferroli ile yaptığımız işbirliği, Türkiye’nin bu pazarda söz sahibi olması açısından çok önem verdiğimiz bir anlaşma. Ferroli ürünlerinin pazar payını artırmak ve etkili müşteri ve paydaş ilişkileri geliştirerek marka değerini yükseltmek ilk hedefimiz. Dediğim gibi, Türkiye’nin durağan bir döneminde 5 milyon euroluk bir yatırım ve Ferroli kombilerinin üretimi ile sürece başladık. 2020 sonrasında Ferroli’nin diğer iklimlendirme ürünlerini de Bursa’daki fabrikamızda üretmeyi hedefliyoruz. Ürünlerimize şofben, oda termostatı ve soğutma sistemlerini de ekleyerek portföyümüzü genişleteceğiz. Bu çerçevede orta vadede yapacağımız yatırım miktarı 10 milyon euroya ulaşacak. Şu an Ferroli’nin farklı kapasitelerdeki yoğuşmalı kombilerini üretiyoruz. 2023 yılına kadar 100 bin adedin üstünde üretim hedefimiz var. 2025 yılına kadar bu rakamı 200 bin adede ulaştıracağız. 
Müşterilerimize, en iyi teknolojiyi, en iyi servisi ve en iyi ürünü sunmak için dünya standartlarında bir üretim tesisi oluşturduk. Bu tesisimizi sürekli geliştirmeye devam edeceğiz. Bestherm İklimlendirme’nin tecrübesi, güçlü ekibi sayesinde, nihai tüketiciyle markanın ileri teknoloji farkı daha iyi anlatılacak. Ferroli ürünleri, Türkiye genelinde kalitemizi yansıtacak satış noktalarında tüketiciyle buluşturulacak. 
Satış sonrası hizmetlerinde Noya Enerji Sistemleri ile yaptığımız işbirliği ile maksimum seviyede müşteri memnuniyeti sağlanması bizim için çok önemli diğer bir nokta. Ferroli’nin Türkiye’de şu an 100 bayisi, 185 yetkili servisi var. Biz var olan bu sistemi üstleniyoruz ve bayi sayısını da 200’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Ferroli markasının Türkiye’de üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini bütüncül bir yapıyla hayata geçirerek, 5 yıl içerisinde pazar payını ikiye katlayıp yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Yoğun rekabetin olduğu pazarda, en üst seviyede tasarruf sağlayan teknolojik ürünlerimiz ile ön plana çıkacağız
Türkiye’de 81 ilin tamamına Aralık 2018 itibarıyla doğalgaz ulaşmış durumda. Ülkemizde doğalgaz kullanan nüfus, 50 milyona dayandı. Türkiye’nin dört bir yanında hızla yükselen inşaatlar, doğalgazın hemen her ilde kullanılır hale gelmesi gibi etkenler nedeniyle ısıtma ve kombi sektörü de hızlı bir yükselişe geçti. Doğalgazın diğer yakıtlara göre ucuz olmasının da etkisiyle, kombi pazarı 20 yılı aşkın süredir gelişerek devam ediyor. Türkiye’de yılda ortalama 800 bin adet kombi satılıyor. Bu yıl gayrimenkul sektöründe yaşanan daralma ile birlikte kombi pazarı da bir miktar daraldı. Ancak yoğun rekabetin olduğu pazarda biz, en üst seviyede tasarruf sağlayan teknolojik ürünlerimiz ile ön plana çıkacağız. 

Nihai tüketicilerimize çözüm sürecini 24 saatten 12 saatte indirecek bir sistem kuruyoruz
Ferroli işbirliği ile endüstriyel ürünler konusunda çalışmalarımız var. 2020 yılının ilk çeyreğinde piyasaya yeni ürünler sunacağız. Öte yandan önümüzdeki süreçte gün geçtikçe artan online alışverişte de yerimizi alacağız. Dijital pazarlamaya ağırlık vereceğiz. Ferroli için Türkiye’de oldukça gelişmiş bir mobil uygulama hayata geçireceğiz. Tüketiciler mobil uygulamalarla servis talebini oluşturabilecek. Ferroli’nin müşteri ilkeleri doğrultusunda nihai tüketicilerimize çözüm sürecini 24 saatten 12 saatte indirecek bir sistem kuruyoruz. Bu sadece Türkiye koşullarında değil, Avrupa koşullarında da önemli bir adım. Isınma ve sıcak su sağlayan ürünlerimiz olması sebebiyle cihazlarda çözümleri 12 saate indirmek, sektörde büyük bir devrim niteliğindedir. Bu, tüketicilerimize konfor ve hızlı çözüm sağlayacak. Mevcut tüm platformlarda dijitalleşme ve yüzde 100 müşteri memnuniyeti sistemi kuruyoruz. Verimliliğin en üst seviyede olmasına önem veriyoruz. Bu yüzden hybrid ürünlerin üretimini hedefliyoruz. Türkiye’de ilk defa gazlı bir cihazla, havadan suya ısı pompasının birlikte çalıştığı hybrid cihazlara üretim yatırımı yapılacak. Bu sayede, A++ verimlilikte yani, normal bir yoğuşmalı kombiye göre %20 daha verimli cihazlar üreteceğiz. Toplamda bu sistemle %138 verim sağlanabiliyor. Avrupa ülkelerinde yeni yeni gelişmeye başlayan hybrid cihazları ilk kez ülkemizde biz üreteceğiz. Her sektörün dijitalleştiği dünyada iklimlendirme sektörünün de dijitalleşmesi gerekiyor. Biz Bestherm İklimlendirme olarak sektörün ürün gamındaki çeşitlilik ve teknolojik gelişiminin yanında pazarlama ve tüketici iletişiminde de ilk’leri gerçekleştirme peşindeyiz.
 Slider Altına