Fantilatör A.Ş., Türk Mühendisliği ile Evrensel HVAC Ticaret Vizyonunu Birleştiriyor

28 Aralık 2020 Dergi: Aralık-2020

Fantilatör Havalandırma A.Ş., iki yıl önce üç mühendis arkadaş tarafından kurulan genç ve dinamik bir firma. Ama kurucularından Can Olcan ve Mustafa Kunt, havalandırma alanında teknik cihazların proje bazlı satışı konusunda ATC, Trox ve Alfa Laval gibi uluslararası firmalarda çalıştıkları uzun yıllara dayanan, hatırı sayılır deneyime sahip. ATC’de çalışma arkadaşları olan Mustafa Kunt ile Can Olcan’ın kurdukları Fantilatör A.Ş., bugün için Blauberg, Bosch, Alfa Laval ve Flexiva’nın proje bazlı satış bayisi ve tesisat sektörünün dinamik bir e-ticaret sitesi olan www.fantilator.com’un da kurucusu, işletmecisi. 

Fantilatör A.Ş.’nin kuruluş öyküsünü, faaliyetlerini ve biraz da gelecek planlarını sorduk… Can Olcan ve Mustafa Kunt anlattı…

ATC, Alfa Laval, Blauberg ve Flexiva Çıkış Noktalarımız

Fantilator-A.S.-Can-OlcanKendi işini yapmaya karar vermiş üç mühendis arkadaş olarak ilk adımı www.fantilator.com e-ticaret sitemizi kurarak attık. İlk ürün grubumuz yakından tanıdığımız ve çok iyi ilişkiler içinde olduğumuz ATC oldu. Bunu Alfa Laval, Blauberg ve Flexiva izledi.

Fantilatör’ün kuruluşundan önce proje bazlı teknik ürün satış faaliyetlerimizi Günko Endüstriyel çatısı altında sürdürüyorduk. O dönemde başlayan Flexiva satışlarımız, Fantilatör çatısı altında devam etti. 

Proje Bazlı Satışlar Kısa Mesafe Değil, Maraton Koşusudur

Otel, AVM, hastane, rezidans gibi büyük ölçekli prestijli projelerde mühendislik ürünü teknik donanıma sahip cihazların satışı, kısa mesafe koşusuna değil, maratona benzer. Her şeyden önce iyi bir teknik bilgi altyapısını, pazar bileşenlerini, mevzuat ve prosedürleri bilmeyi, rakipleri tanımayı ve tabii ki iyi bir ilişkiler ağını (network) gerektirir. Proje bazlı satışı gerçekleştirebilmek için, projenin tasarım aşamasında sürece dahil olabilmeniz gerekiyor. Şartnamelere, marka listesine temsil ettiğiniz ürünleri/markaları yazdırabilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde alım zamanı geldiğinde sürece dahil olamıyorsunuz. Proje ile birlikte ilerlerken yeri geldiğinde bazı detaylar konusunda mühendislik bilginiz ve tecrübenizle çözüm ortakları arasında yer alabiliyorsunuz. 

Esnek Hava Kanalları Sarf Malzemeleri Olarak Değil, Mühendislik Ürünleri Olarak Görülmeli

Esnek hava kanalları, tesisatın sarf malzemeleri içinde kabul ediliyor. Projenin son %10-15’lik kısmında tedarik ediliyor olmasına rağmen, bu ürünlerin de projenin tasarım ve standartların tanımlanması evresinde sürece dahil edilmesi gerekiyor. Şantiye ilerledikçe, havalandırma kanallarının montajı başladığında ve alım zamanı geldiğinde, olabildiğince kısa süre içinde teslimata hazır durumda olması büyük önem taşıyor. Bu ürün grubu için çoğu kez, gereken ürün miktarının tamamı tek seferde sipariş edilmiyor. Hangi bölümde montajı yapılacaksa, sadece o kısım için gereken ürün miktarının, o gün sahada olması isteniyor. Bu ürün grubu için teslimat zamanı “dündü” denir. Yani, bu ürünün tedarikçilerinin de oldukça esnek ve dinamik olması gerekiyor. Hızlı temin, büyük önem taşıyor. Bu konuda Flexiva’nın olanakları, elimizi güçlendiriyor. Örneğin 40 günde yapılan Sancaktepe ve Yeşilköy’deki pandemi sahra hastanelerinde, Cumartesi gecesi 12’ye 20 kala verilen bir siparişi, stoklarda bulunmamasına rağmen, ertesi sabah 9’a 10 kala teslim ettik, üstelik sokağa çıkma yasağı olduğu için özel izinleri de almış olarak. Bu sayede mekanik taahhüt kuruluşlarından da teşekkür aldık. Tabii ki böylesi hızlı bir reaksiyon kabiliyeti; Flexiva’nın sürekli genişleyen yüksek teknolojiye sahip üretim altyapısına, güçlü lojistik ağına ve büyük ölçekli depolama alanlarına sahip olması ile açıklanabiliyor.

Esnek Hava Kanallarında Önemli Olan Basınç Dayanımıdır

Esnek kanallar her ne kadar tesisat sarf malzemesi olarak kabul edilse de, aslında arkasında bir mühendislik ve teknoloji bulunuyor. Dolayısıyla belirli bir teknik düzeye sahip olması gerekiyor. Esnek kanallar, havalandırma tesisatının en ucunda bulunan ürünlerdendir ve sistemin namlusudur. Bir mühendislik ürünü olduğunu ve teknik açıdan sahip olması gereken özelliklerini, her fırsatta proje yöneticilerine ifade etmeye çalışıyoruz. Zira her alanda olabileceği gibi esnek hava kanallarında da altı çizilmesi gereken doğrular var. Örneğin eski adıyla Bayındırlık Bakanlığı poz numaralarında, yeni hali ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inşaat birim tariflerinde esnek hava kanalları için 65 mikron kalınlık koşulu kaldırıldı. Zira esnek hava kanallarında malzeme kalınlığından ziyade, bir bütün halinde kanalın kaç pascal basınca dayandığı teknik olarak çok daha önemli bir parametredir. FLEXIVA’nın standartlarının da çıkış noktası olan TS EN 13180 normunda bırakın malzeme kalınlığını, malzeme cinsi alüminyum olarak da tanımlanmıyor. 2020 yılı başında, bizim mevzuatımızda da malzeme kalınlığı tanımı kaldırılarak, 3000 pascal basınç dayanımı, “uygun kalınlıkta”  şeklinde tanımlanmaktadır. Flexiva, Ar-Ge çalışmalarının başarılı çıktıları sayesinde kırılgan olmayacak esnekliğe sahip, daha ince ve 5000 pascal basınca dayanıklı esnek hava kanalları üretiyor. Bir başka deyişle Flexiva, şartnamelerin önünde gidiyor.

Esnek Hava Kanalında da Liderliğimizin Kanıtı…

Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük 3. sağlık yatırımı Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi, hem Flexiva, hem de Fantilatör için büyük önem taşıyan bir referans. Şimdiye kadar projenin tamamında, o ölçekte sarf malzemesinin, bütün taşeronlara ve alt taşeronlarına tek malzeme-tek satıcıdan çıkmasının söylendiği ve satın alındığı başka bir örnek görmedim. Bu başarı, bizim ve Flexiva’nın eşgüdümlü, uyumlu birlikteliğinin sonucudur. Bu referans, bu alandaki Türkiye liderliğimizin somut göstergesi oldu.

Flexiva ile birlikte imzamızın olduğu İzmir, İzmit, Gaziantep Şehir Hastaneleri ve Yeni Yargıtay Kompleksi gibi prestijli çok sayıda referansımız bulunuyor. Flexiva’nın proje bazlı satışta en büyük kanalıyız. Ayrıca e-ticaret mağazamızın da gücüyle, 2020 yılında Flexiva Fiyat Listesinde bulunan ürünlerinin tamamının satışını gerçekleştirdik, çok spesifik olanlar da dahil…

Fantilatör, Konvansiyonel Ticaret ile Ticaretin Yeni Tarzı Olan E-Ticaret’i Bütünleştirdi

Fantilator-Mustafa-Kuntİki majör iş kanalımız; proje bazlı HVAC endüstrisinin teknik ürünlerinin satışı ile bu sektörün e-ticaretinde önemli yer tutan www.fantilator.com satış platformumuz… E-Ticarette, Pazar Yerleri olarak anılan platformlarda da varız. n11, dahil olduğumuz pazar yerleri arasında satışlarımız açısından ilk sırada. Ancak yine de www.fantilator.com sitemiz, çevrimiçi satışlarımızın ilk sırasında… Çevrimiçi satışlarımızın majör ürün grubu tuvalet-banyo fanları. Blauberg ve Bosch domestik fan grubu, hatırı sayılır bir ciro hacmine sahip. Ancak esnek hava kanalı satışına tereddütle başlamamıza rağmen, hemen her gün Flexiva ürününün on-line satışını gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz haftalardan birinde üç gün içinde Hakkari Yüksekova, Şırnak-Cizre ve Mardin Nusaybin’den hiç de küçümsenemeyecek siparişler aldık. Türkiye’nin tüm illeri, ilçeleri bazında satış yapabilmemizi sağlayan E-Ticaret platformumuzda yer alan ürün yelpazemizi genişletmek, öncelikli hedefimiz. 

LG Türkiye ile Tavan Vantilatörleri konusunda “exclusive partner”lik anlaşması yaptık. 2020 yılında bu ürün Türkiye’de  sadece bizim platformlarımızda satıldı. Pandemi nedeniyle ürünlerin bize ulaşması Ağustos ayını buldu. Ancak bu süreçte bile hiç azımsanmayacak bir satış adedine ulaştık. Bu ürün kategorisinde 2021’de önemli bir atılım hedefliyoruz.

Başlarken… İlk Anekdot;

GSMU Mekatronik firmasının ana ithalatçılığını yaptığı Alman Blauberg firmasının temsilciliğini aldık. GSMU’nun organizasyon gücü ve onlarla dostluğumuz ile bu ticari ilişkiliyi geliştirdik. Sonrasında Bosch da domestik fan üretimi ile ürün yelpazemize girdi. Ama www.fantilator.com e-ticaret sitemizden, hatta deneme aşamasındayken aldığımız ilk Blauberg siparişimizi unutmak mümkün değil. Bir müşteri bizi aradı ve iki adet Blauberg banyo fanı istediğini söyledi. İstediği fanlar stokta yoktu. Ama GSMU, bizim ilk siparişimizde bizi desteklemek için yurtdışından bu ürünleri uçak kargo ile getirdi. Ancak müşterimiz Almanya’ya gitmişti. Ailesinin adresine, Edremit’e gönderdik, onlar da Stuttgard’a götürdü. Yani Alman menşeili bir fanı, Almanya’ya götürdüler. İşin bir diğer ilginç yanı, bu siparişi, deneme sürecinde olan web sitemizi erişime kapatmayı unutmuş olmamızdı. Şüphesiz ki her firmanın kuruluş öyküsünde ilginç, belki biraz da komik anekdotları vardır. Ama bizim hikayemize uzun bir süre uykusuz geceler, uykunun alınamamış olduğu sabahlar da var. Zira, e-ticaret sitesi olarak güven verebilmek, özveri ve emek gerektirdi. 7/24 danışma hattına telefonla, whatsapp üzerinden cevap veriyorduk. Bunun için nöbette sadece birimiz oluyorduk. Ama bunun tabii ki güven olarak bize geri dönüşüne şahit olduk.

Gelişim, İvmesini Günümüzün ve Geleceğin Teknolojisinden Alıyor

1 Nisan’da profesyonel bir Google ajansı ile çalışmaya başladık ve özellikle çevrimiçi platformda daha atak oynamaya karar verdik. Projeler yavaşlarken e-ticaret tarafına yatırım yapmak istedik. Influencer Marketing (kamuoyunu etkileyebilecek kişiler üzerinden yapılan pazarlama faaliyetleri) dahil, pek çok dijital pazarlama enstrümanını kullandık, bizi mutlu eden sonuçlarını almakta gecikmedik.

E-Ticaret genellikle B2C (Business-to-Consumer: nihai tüketiciye yönelik faaliyet) olarak görülüyor. Biz E-ticareti B2B (profesyonel bir iş koluna yapılan ticaret) tarafında da fırsata dönüştürdük. Bir başka deyişle B2C ve B2B’yi buluşturduk. Doğru stratejiler sayesinde Kapadokya’da Antalya’da Fethiye’de birçok otele, Irak’a malzeme verecek, Libya’ya malzeme gönderecek firmaya yüksek hacimli satış, proje bazlı satışı bile gerçekleştirdik.

Gördük ki Doğru Yoldayız, Şimdi Üretim Zamanı…

Bir operasyon şirketinde stoklarımızı tutuyoruz. Bir entegratör firma ile çalışıyoruz. Kargo, lojistik ve tüm operasyon otomatik bir akışa sahip ilerliyor. Tabii ki yatırımlarımız devam ediyor. Ama her girişimcinin gönlünde yatan bir aslan var. Biz; bunca yılın tecrübesi ile gördük ki; kendi ürününe sahip olmak, kendi stratejini belirleyebilmek çok önemli. Bunun için bir yandan ürün yelpazemizi genişletmeye çalışırken, bunu evrensel bir kombinasyona dönüştürmek istiyoruz. Şöyle ki; İnovatif özelliklere sahip mevcut, temsil ettiğimiz ürünlerimizin yanı sıra kendi tasarımımız, kendi üretimimiz ürünlerin de satış grubumuza eklenmesini istiyoruz. Mühendislik alt yapımız ve deneyimimiz buna müsait, fikirlerimiz, projelerimiz için KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerine de başvurduk. Süreç, heyecan verici bir şekilde ilerliyor. Yakında dünya markası olması hedefimizle pazara süreceğimiz yeni ürünlerimizden bahsediliyor olacak. Pandemi süreci içinde tasarım ve teknoloji geliştirme sürecimiz devam ediyor. 

Bu süreçte bazı ürün gruplarının da doğrudan ithalini planladık. VTS Group partnerliğini aldık. VTS Group ürün grubu HVAC alanında çok geniş olmasına rağmen Türkiye temsilciliğine özellikle hava perdesi konusunda başladık. 

Hedef pazarımız Türkiye ile sınırlı değil. Belki de ilginçtir; hayatımız boyunca en ucuz ürünü satmadık, satamadık. Düşünsenize ALFA LAVAL, ATC, FLEXIVA, BOSCH, LG, BLAUBERG, gibi kategorisinin en üst segmenti ürünleri sattık.  İlerde en düşük maliyetli bir ürünü satamaz mıyız? Biliyoruz ki, tersine mühendislik, değer kazandıran mühendislik diye bir şey var. Mühendislik ile maliyet düşürecek bir yöntemle iyi bir ürünü en uygun fiyata tabii ki satabiliriz. Bizim gibi bir firma üretim yapmazsa teknolojiyi takip etmezse yok olur. Üretim derken; bilgi olur, yazılım olur, ürün olur; üretimi kast ediyoruz. 

Gelecek Beklentimiz; 

Bir gün havalandırma çözümleri konusunda bir kurumsal firma, bir mekanik tasarım ve müteahhitlik firmasının, hatta evinde koku problemi olan bir hanenin ilk aklına gelecek firma olmak istiyoruz. Uzmanlık alanımız neyse, onunla akla gelmek, güven verebilmek istiyoruz.Söyleşi