“Espa Soğutma, endüstriyel soğutma alanında Türkiye’de en iyi bilinen firmaların başında geliyor”

22 Kasım 2021 Dergi: Kasım-2021

Espa Soğutma Genel Müdürü Levent Tetik

Espa Soğutma, 1987 yılında kurularak Isıtma-Soğutma-Klima sektöründeki yerini aldı. Espa Soğutma’nın, endüstriyel soğutma alanında hizmet veren ilk firma olduğunu söyleyen Espa Soğutma Genel Müdürü Levent Tetik ile geçmişten bugüne Espa Soğutma’yı konuştuk. Tetik, 2022 yılı itibarıyla Espa Soğutma bünyesine farklı ve yeni ürün gruplarının katılacağının müjdesini verdi. Ayrıntılar söyleşimizde…

Endüstriyel soğutma alanında hizmet veren ilk firma 

espa-sogutma-1Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti 1987 yılında kurularak, Isıtma-Soğutma-Klima sektöründeki yerini almıştır. Kurulduğumuz dönemde de, bugün de endüstriyel soğutma alanında hizmet veren ilk firma özelliğine sahibiz.

Isıtma-Soğutma-Klima ekipmanları ithalatı ve satışı yapan firmamız 30’a yakın markayı ithal ediyor ve Türk sanayicisinin kullanımına sunuyor.

Firmamızın ithalatını yaptığı tüm ürünler uluslararası kalite sertifikasına sahip ürünlerdir. Firma politikamız gereği, kalitesine inandığımız markaları ithal ediyor ve bunları Türk üreticisinin kullanımına sunarak Türk üreticisinin de imalat kalitesine katkıda bulunuyoruz.

Kurulduğu günden bugüne kadar düzenli olarak büyüyen Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti. bu büyümenin doğal sonucu olarak, 2003 yılında İstanbul ofisini ve mağazasını açarak sektörümüzün hizmetine sundu.

Bugüne kadar müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitemizin artışını sağlamak için 2014 yılında İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde (İ.T.O.S.B.) kendi yerimiz olan 4000 m² kullanım alanına sahip showroom, depolama alanı ve ürünlerimizin montajı için fabrika alanımızı hizmete açtık.

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesindeki (İ.T.O.S.B.) depomuzla, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki müşterilerimize ve Anadolu’da bulunan tüm müşterilerimize kolaylıkla erişim sunarak, daha iyi servis hizmeti veriyoruz.

espa-sogutma-2Ankara ve İstanbul mağazaları ile müşterilerine yüksek kalitede hizmet sunan firmamız, Türk imalatçısının ve yedek parça satıcılarının en önemli tedarikçilerinden biridir.

Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin satış danışmanlarının tamamı satış mühendislerden oluşuyor, bu sayede firmamız müşterilerine teknik destek sunan nadir firmalardandır.  

LETT markamız bir Türk markası olarak 2008 yılında soğutma sektöründeki yerini aldı.

LETT markamızla üretilen ürünler Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Rusya, başta olmak üzere birçok ülkedeki imalatçılar tarafından kullanılıyor.

Firmamız; yılların bilgi birikimi, deneyimi ve temsil ettiği dünya çapındaki markaların yüksek teknolojisini müşterilerine sunarak hizmet vermeye devam ediyor.

2022 yılı itibarıyla bünyemize farklı ve yeni ürün grupları katılacak

Soğutma kompresörleri, araç kompresörleri, evaporatör ve kondenserler, aksiyal fanlar, fan motorları, fan coil motorları, soğutma grupları, kondenser grupları, shell & tube, plakalı eşanjörler, receiver depoları, solenoid valf, ekspansiyon valfler, don termostatı, işletme termostatı, fancoil termostatı, oda termostatları, termometreler, manometreler ve transmitterler, yağ seviye kontrol cihazları, yağ ayırıcılar, kaynak teli, bakır boru, bakır boru bağlantı parçaları yani fittingsler, termoplastik kapiler hortumlar ve bağlantı parçaları, servis ekipmanları (gaz kaçak dedektörleri, gaz geri toplama üniteleri, vakum pompaları, gaz analiz cihazları), titreşim önleyiciler, dijital termostatlar, couplingler, rotalok vanalar, küresel vanalar, check valfler, klima servis vanaları, presostatlar, basınç switchleri, drayerler, kondanser temizleme sıvıları, manometreler, bakır drayerler ve nemlendirme cihazları mevcut ürün gamımızda bulunan ürünlerdir. 2022 yılı itibarıyla ise bünyemize farklı ve yeni ürün grupları katılacak.

Espa Soğutma, endüstriyel soğutma alanında Türkiye’nin ilk ithalatçısı

espa-sogutma-3Endüstriyel soğutma alanında Türkiye’nin ilk ithalatçısıyız. Bir ürünü ithal etmeden önce kendimiz kalite kontrolünü yapar ve ürünün verimliliğini ve kalitesini kontrol ederiz. Bir örnek vermem gerekirse, araç kompresörünü ithal etmeden önce, bir araç kompresörünü numune olarak getirtip, iki yıl bir sisteme bağlayarak araç üzerinde çalıştırdık ve iki yıl sonra kalitesini onaylayarak ithalatına karar verdik. Espa’nın bugüne kadar ithal ettiği hiçbir üründe imalat hatasına rastlanmadı. Biz arızalı çıktığı iddia edilen çok az sayıdaki ürünü Avrupa’daki bağımsız test laboratuvarlarında test ettiriyor ve bunların raporlarını kullanıcı ile paylaşarak müşterilerimizi de yanlış kullanımları konusunda bilgilendiriyoruz.

İhracatımız ile ilgili olarak Ankara Ticaret Odası’ndan aldığımız ihracat ödülümüz bulunuyor, çevre ülkelere yaptığımız ihracatlar ile ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz.

Satış ve satış sonrası hizmetlerimizde de, önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Biz kendi alanımızda iş etiği ilkelerine uyum göstereceğimizi ISKAV ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde onayladık, bunu imza altına aldık ve müşterilerimize de bu çerçevede hizmet sunuyoruz. Ürün seçimlerinde mühendis ve teknisyenlerimizin müşteri gruplarına verdiği teknik destek ile, hem müşterilerimizin doğru ürünleri kullanmalarına yardımcı oluyoruz hem de müşterilerimizin imalat kalitesine de destek vermiş oluyoruz.  

Prestijli projelerde Espa Soğutma güvencesi

espa-sogutma-4Ürünlerimiz birçok imalatçı tarafından gönül rahatlığı ile kullanılıyor. Birkaç önemli proje hakkında bilgi vermek isterim. Azerbaycan’ın en büyük market zinciri olan Bravo’nun Bakü’deki en büyük marketinin gıda teşhir dolaplarında Türkiye temsilcisi olduğumuz Contronics nemlendirme cihazlarını kullanarak, market zincirinin teşekkür ve takdirini kazandık. Yine Türkiye’nin en büyük firmalarına CO2 tank soğutma cihazları bizim tarafımızdan yapılıyor. Türkiye temsilcisi olduğumuz Hanbell vidalı kompresörler; Dunham Bush, York firmalarında yüksek kapasitede kullanılıyor.

Yeşil ürünlerle ilgili araştırmalarımızı yapıyoruz 

Endüstriyel soğutma alanında Türkiye’de en iyi bilinen firmalar sıralamasında başta geliyoruz. Partnerlerimiz ve müşterilerimizle güvene dayalı kurduğumuz iş birliktelikleri sayesinde, her yıl iç pazar ve dış pazarda %20 büyüyerek pazar payımızı geliştiriyor ve ülkemize katma değer kazandırmaya devam ediyoruz.  

Katıldığımız seminer, fuar ve çalıştaylarla, gündemi yakından takip ediyor, gelişmelere ayak uyduracak atılımları en kısa zamanda firma bünyemize katıyoruz. Son dönemde dünya çapında hızlı bir şekilde çalışmalarına başlanan yeşil üretim, yenilenebilir enerji ve Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde bu konuda eğitimler alıyor, dünyamızı koruyacak yeşil ürünlerle ilgili araştırmalarımızı yapıyoruz. En kısa zamanda bu konuda da bir atak yapmayı planlıyoruz. 

ISK sektörü özellikle yurtdışında gelişim gösteriyor

Pandemi döneminde birçok sektör sıkıntı yaşarken, ISK sektöründe bu sıkıntı minimum düzeyde yaşandı. Bu da ISK sektörünün özellikle yurtdışında önemli bir gelişme içerisinde olduğunu gösteriyor.Slider Altına
Söyleşi