Header Reklam
Header Reklam

“Kaliteden ödün vermeden, doğru ürünü üretiyor ve doğru ürünün ithalatını yapıyoruz”

26 Aralık 2016 Dergi: Aralık-2016
“Kaliteden ödün vermeden, doğru ürünü üretiyor ve doğru ürünün ithalatını yapıyoruz”

Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü C. Levent Tetik

Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti., ısıtma-soğutma-klima sektöründe hizmet vermek amacıyla 1987 yılında Ankara’da kurulmuş bir firma. 2014 yılında İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde 4000 m2 kullanım alanına sahip tesisini hizmete açan Espa Soğutma, bu tesisinde kendi markası olan LETT markası adıyla imalat ve montaj yapıyor. Dünyanın en büyük vidalı kompresör imalatçılarından Hanbell ile tek yetkililik anlaşması imzaladıklarını söyleyen Espa Soğutma Genel Müdürü C. Levent Tetik, Espa Soğutma’nın yeniliklerini ve hedeflerini Tesisat Market okurlarına anlattı…

Kurulduğumuz günden bugüne kadar endüstriyel soğutma alanında hizmet veriyoruz

Espa Soğutma Elemanları San. ve Tic. Ltd. Şti., 1987 yılında Ankara’da kurularak ısıtma - soğutma - klima sektöründeki yerini aldı. Kurulduğu günden bugüne kadar düzenli olarak büyüyen firmamız, bu büyümenin doğal sonucu olarak 2003 yılında İstanbul mağazasını açarak soğutma sektörünün hizmetine sundu. Firmamız Anadolu Yakası’ndaki müşterilerine ve diğer illere daha iyi hizmet verebilmek adına, 2014 yılında İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde (İ.T.O.S.B.) yer alan 4000 m2 kullanım alanına sahip tesisini hizmete açtı. Tesisimizde ithal ettiğimiz ürünlere ait depolama alanı ve kendi markamız olan LETT markası adıyla imalat ve montaj yapıyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne kadar endüstriyel soğutma alanında hizmet veriyor, yurtdışı menşeli yaklaşık 20 firmadan ürün tedarik ediyor ve Türk imalatçısının kullanımına sunuyoruz. İthal ettiğimiz tüm ürünler, uluslararası kalite sertifikasına sahip ürünlerden oluşuyor. Uzakdoğu pazarından ithal ettiğimiz bazı ürünler için süreç şu şekilde gelişir: Öncelikle firmamız mühendisleri imalatı yerinde görür ve kontrol eder, sonra Tuzla tesislerimizde test edilerek 12 ay gibi uzun bir süre test amaçlı kullanımda bulunulur ve kalitesi onaylandıktan sonra da ithalatı yapılarak imalatçının kullanımına sunulur. Firmamız satış danışmanlarının tamamı makine mühendislerinden oluşuyor. Bu sayede müşterilerimize her konuda teknik destek verebiliyoruz. Bazı üniversiteler ile yaptığımız işbirliği sonucunda düzenlediğimiz seminerlerle sektörümüzü bilgilendiriyoruz. İthal ettiğimiz ürünlerin seçim programlarını imalatçılarımızın teknik departmanlarına anlatarak, doğru ürünü belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Sodex Fuarı esnasında kiraladığımız salonlarda, imalatçı müşterilerimizi ithal ettiğimiz ürünlerin fabrikasına götürüp, imalatın yapılma sürecini görmesini sağlayarak bilgi almalarını sağlıyor ve belli dönemlerde seminerler veriyoruz.

Ürün grubumuz içerisinde endüstriyel soğutma ekipmanlarının tamamı bulunuyor. Bunlar; Hanbell vidalı kompresörler, Gea yarı hermetik, Kulthorn hermetik, Daikin scroll ve Lanhai rotary kompresörler ile Dyne araç kompresörleri, Parker Sporlan soğutma ekipmanlarının tamamı; expansion valfler, likid enjeksiyon valfleri, solenoid valfler, valf bobinleri, drayerler, check valfler, gözetleme camları, basınç ve kapasite regülatörleri, ısı eşanjörleri, couplingler. Bunların yanı sıra kendi markamız olan LETT basınç switchleri, presostatlar, dijital kontrol cihazları, titreşim önleyiciler, yağ seviye regülatörleri, drayerler, küresel vanalar, check valfler, gözetleme camları, rotalok vanalar, adaptörleri, kare fanlar, manometreler, rezistans kabloları, PVC bantlar, kapiler hortumlar, bağlantı parçaları ve el aletleri, bakır fittingsler, vakum pompaları, geri toplama üniteleri, fan motorları ve aksesuarları, kondenser üniteleri, aksiyal fanlar, soğutucu gazlar, sulu kondenserler ve evaporatörler; ayrıca EBM aksiyal fanlar ve fan motorları, Esseci dijital termostatlar, Industrie Technik otomatik kontrol elemanları, Harris kaynak telleri, Cewal termometreler, Temprite yağ ayırıcılar, Prodigy mekanik termostatlar, Essen küresel vanalar, ITE servis alet ve cihazları, Contronics nemlendirme üniteleri, Sauermann drenaj pompaları, Poltik zaman röleleri, Friterm evaporatör ve kondenserler bulunuyor.

Distribütörlüğünü yaptığımız markalar, Türkiye pazarına özel ilgi gösteriyor

Distribütörlüğünü yaptığımız markalar, Türk imalatçılarını sektöre ait Avrupa, Amerika ve son zamanlarda Çin’de yapılan fuarlara katılımlarından dolayı tanıyorlar. Türkiye pazarının rekabetçi bir pazar olduğunu biliyor ve en iyi fiyatları Türkiye pazarına sunuyorlar. Teknik anlamda Türk imalatçısının gelişimi ve dünya pazarlarına açılımını takdirle karşılıyorlar. Türkiye pazarı Avrupa’nın en önemli pazarlarından biri konumuna gelmesi sebebiyle, Türkiye pazarına özel ilgi gösteriyorlar.

Tuzla’daki tesisimiz, çevreye duyarlı ve geri dönüşüme destek veren yapısı ile Tuzla Belediyesi’nden teşekkür belgesi almış bir tesistir

Tesisimiz, İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde (İ.T.O.S.B.) yer alan 4000 m2 kullanım alanına sahip bir tesistir. Bu alanda hem montaj ve imalat yapıyoruz hem de bu alanı ithal ettiğimiz ürünler için depolama alanı olarak kullanıyoruz. İstanbul Avrupa yakasındaki ofis ve mağazamızdan Avrupa yakasına, Tuzla depomuzdan Asya yakasında ve Anadolu’da yer alan tüm müşterilerimize sevkiyat yapıyoruz. Birçok imalatçı İstanbul trafiği, dolayısıyla köprü trafiği nedeniyle zaman kaybı; ek nakliye nedeniyle de para kaybı yaşıyor. Biz bu alanda yer alan müşterilerimize servis yaparak, onların zaman ve para kaybını önlemiş oluyoruz. Tuzla’daki tesisimiz çevreye duyarlı ve geri dönüşüme destek veren yapısı ile Tuzla Belediyesi’nden teşekkür belgesi almış bir tesistir. Tesisimize yatırımlarımız devam ediyor.

Dünyanın en büyük vidalı kompresör imalatçılarından Hanbell ile tek yetkililik anlaşması imzaladık

Yakın zamanda imalatlarımızı daha seri yapacak, makine yatırımına yönelecek ve ürünlerimizin uluslararası arenada tanıtımına daha fazla önem vereceğiz. Bu konuda iki defa Almanya / Nurnberg’de düzenlenen Chillventa Fuarı’na, bir defa da Amerika’da her yıl farklı şehirlerde düzenlenen AHR Fuarı’na katılım gösterdik. Bu katılımlarımız devam edecek. Amacımız ihracatımızı artırmak ve ülkemize döviz girdisi sağlamaktır.

Söyleşimizin başında da bahsettiğim gibi, dünyanın en büyük vidalı kompresör imalatçılarından Hanbell ile tek yetkililik anlaşması imzaladık. Hanbell vidalı kompresörlerin satışına oldukça önem veriyoruz. Bu konuda vereceğimiz eğitim çalışmaları ve seminerler ile Türk imalatçısının vidalı kompresör uygulamalarına destek vermeye devam edeceğiz.

Soğutma ekipmanları satıcıları; servis, imalatçı ve ehliyetli kişiler haricinde ürün satmamalıdır

Firmamızın müşteri grubu ağırlıklı olarak imalatçılardan oluşuyor. Türkiye’nin birçok şehrinde yer alan satıcılar da ürünlerimizi alıp satmaktadır. Bu nedenle bir bayi ağımız bulunmuyor. İthalatını ve satışını yaptığımız ürünleri, teknik gelişimini tamamlamamış kişi, kurum ve kuruluşlara satmıyoruz. Bu nedenle ürünlerimizde geri dönüş minimum düzeydedir. Bazı taleplerde müşterinin teknik bilgisi yoksa ürün satışı yapmıyor, firma teknik destek isterse bu noktada yanlış bilgiyi düzelterek doğru ürünü öneriyoruz. Bu nedenle satış danışmanlarımız makine mühendislerinden oluşuyor.

Buradan meslek kuruluşlarımıza, dernek ve odalarımıza seslenmek istiyorum. Soğutma ekipmanları satıcıları; servis, imalatçı ve ehliyetli kişilerin haricinde ürün satmamalıdır. Bu sayede hem imalatçı korunmuş olacak hem de ehliyetsiz kişilerin sebep olduğu teknik hatalar nedeniyle sektörümüz suçlanmayacaktır. Sektörümüzde yer alan bazı imalatçıların kataloglarındaki teknik verilerin doğruluğu araştırılmalı ve denetlenmelidir. Biz firma olarak her sattığımız ürünün nerede ve nasıl kullanılacağını teknik anlamda öğrenmeden ürün satışı yapmıyoruz. Bu nedenle de geri dönüş almıyoruz. Önemli imalatçılarımızda oluşan bazı düşük sayıdaki arızalı ürünü de ihracatçıya yollayarak gerekli testlerini yaptırıp, arıza sebebini öğreniyor ve bunu müşterimizle paylaşarak gereğini yapıyoruz.

Türkiye’de birçok üreticiye genleşme valf seçimi konusunda eğitim vererek valf seçimine önemli katkılar sunuyoruz

2014 yılı Mayıs ayında İstanbul CNR Expo’da düzenlenen Sodex Fuarı kapsamında, müşterilerimize doğru expansion (genleşme) valf seçimleri ve distribütör seçimleri başta olmak üzere, yeni ve verimli Parker-Sporlan ürünlerinin genel tanıtım toplantısını düzenledik. Seminer çerçevesinde, Türkiye’de kullanımları olmayan BQ balance portlu valflerin yanı sıra elektronik genleşme valfi ve sürücüleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Sektörümüzde bulunan kondenser ve evaporatör imalatçılarının yanı sıra, endüstriyel dolap sektörü ve chiller imalatı yapan yerli imalatçı firmalarımızın katılımlarıyla seminer gerçekleştirildi. Espa Soğutma olarak eğitim konusuna büyük önem veriyor, Türkiye’de birçok üreticiye genleşme valf seçimi konusunda eğitim vererek valf seçimine önemli katkılar sunuyor ve bundan mutluluk duyuyoruz. Temsilcisi olduğumuz Hanbell vidalı kompresörlerle ilgili önümüzdeki günlerde önemli bir seminer vereceğiz.

İmalatların hem ulusal hem de uluslararası standartlara ve verilen katalog değerlerine uygunluğunu tespit edecek bir laboratuvar olmalı

İSİB ve SOSİAD bağlı bulunduğumuz derneklerdir. Bu derneklerin çalıştaylarına katılmakla birlikte, derneklerde aktif olarak görev almaya da çalışıyoruz. İSİB’in kurulduğu yıl, kurduğu masalardan “yeni pazarlarda yol açıcı paydaşların oluşturulması yoluyla talebin yönetimi, geliştirilmesi ve dış pazarlarda açılım için sektör derneklerinin işbirliğinin geliştirilmesi” adlı masada yer aldık. Yine İSİB’in 2013 yılında İstanbul’da düzenlediği ‘Dış Ticaret Eğitim Programı’na katıldık. Şu anda da İSKİD’in Urge Projesi’nde yer alıyoruz. Bağlı bulunduğumuz dernek ve kuruluşlardan ricamız, Türkiye’de imalat yapan firmaların imalatlarının hem ulusal hem de uluslararası standartlara ve verilen katalog değerlerine uygunluğunu tespit edecek bir laboratuvar çalışmasına öncü olmalarıdır. Bu sayede, haksız rekabet ve kazanç önlenmiş olacaktır. İmalatçı adı altında eksik veya yanlış imalat yapan firmaların da tespit edilmesi kolaylaşacak ve ülkemizin kaliteli imalat konusundaki kriterleri yükseltilmiş olacaktır.

Ayrıca Ozon tabakasına zararlı olan gazlar için başlatılan ve bu sene nihayete erdirilerek yasaklanan Florlu Sera Gazları’nın, çevresel olarak verdiği zarara ek, kaçak olarak ülkemize sokulması ve içinde ne tarz bir karışım olduğu bilinmeden satışa sunulmasının da bu sayede engellenmesi nedeniyle bakanlığın bu şekilde bir çalışma başlatmış olmasını doğru buluyorum. Bu konuda SOSİAD’ın geçen yıllarda başlatılan ve halen devam eden Sanayi Çevre ve Ticaret Komisyonu çalışmalarını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı ilgili yönetmelikleri takip ediyoruz.

İhracat yaparak ülkemize döviz kazandıran belli yatırımları yapmış firmalar, devlet tarafından daha fazla desteklenmelidir

2016 yılında yaşanan sıkıntılar her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumsuz etkiledi. Bu nedenle sektör kendi çabası ile gelişimini tamamlarken devlete olan ihtiyacı belli alanlarda ciddi olarak hissedilmiştir. İhracat yaparak ülkemize döviz kazandıran belli yatırımları yapmış firmalar, devlet tarafından daha fazla desteklenmelidir. Bazı bölgelerde imalatçılarımız organize sanayi bölgelerinin oluşumlarından hak ettikleri önceliği almalıdır. Bu konuda Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve ilgili odalar konunun takipçisi olmalı, bu alanları imalat yapmak adına değil, rant elde etmek adına kullanmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir. Halen dar alanlarda imalat yaparak ülkemize girdi sağlayan firmalar, organize sanayi sitelerinde yer bulamamaktadır. Yatırım yapmış ve ihracat yapan bu firmalarımıza öncelik tanınmalı ve gelişimleri devletimiz tarafından desteklenmelidir.

Endüstriyel soğutma alanında her gün gelişerek ve büyüyerek yolumuza devam ediyoruz

Espa Soğutma olarak, endüstriyel soğutma alanında her gün gelişerek ve büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Kaliteden ödün vermeden, doğru ürünü üretiyor ve doğru ürünün ithalatını yapıyoruz. İmalat kısmımızda da kalite bizim için vazgeçilmez bir unsur. Firma olarak bu nedenle tercih sebebi oluyor, 30 yıldır sektörde yolumuza devam ediyoruz. Son yaşanan siyasi ve buna bağlı olarak oluşan ekonomik kriz nedeniyle 2017 yılında daha tedbirli olacak ve pazar payımızı koruyarak büyümeye çalışacağız. Çünkü bu yıl ülke olarak ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu yaşanan sıkıntılardan her sektörde olduğu gibi soğutma sektörü de etkilenmiştir. Umarız 2016’da yaşanan sorunlar, 2017 yılında yaşanmaz.Slider Altına