Header Reklam
Header Reklam

Enerjinin değerlendiği dünyada, verimi yüksek cihazlar üretmek zorundayız

24 Aralık 2019 Dergi: Aralık-2019
Enerjinin değerlendiği dünyada, verimi yüksek cihazlar üretmek zorundayız

Yılmaz Soğutma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demirkan Yılmaz

Eyüp Yılmaz tarafından 1950 yılında Ankara’nın Ulus semtinde kurulan Yılmaz Soğutma, bugün soğutma sektörünün ihtiyaç duyduğu birçok ürünü bünyesinde barındırıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demirkan Yılmaz, uzun bir Ar-Ge sürecinden sonra geliştirdikleri yeni ürünleri Nebula Mist nemlendirme cihazının, sektörün ihtiyacına tam olarak cevap verebilen bir cihaz olduğunu söylüyor. Yılmaz ile Yılmaz Soğutma’nın faaliyetlerini ve iklimlendirme sektörünün gidişatını konuştuk…

Müşterilerin her zaman çözüm bulabileceği bir şirket olmaya çalıştık
Yılmaz Soğutma 1950 yılında rahmetli dedem Eyüp Yılmaz tarafından Ankara’nın Ulus semtinde kuruldu. O zamanlar tamirat ile başlayan bu yolculuğumuz, rahmetli babam Ahmet Yılmaz’ın da desteği ile hem tamirat hem de parça satışına odaklanmıştır. Daha da ilerleyen yıllarda Abim Onursal Yılmaz ile şirketimiz daha da büyümüş, aldığımız birçok temsilcilikle ile sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır. 2012 yılı itibarıyla da ben bu serüvene dahil oldum. 
Yılmaz Soğutma olarak ürün yelpazemiz oldukça geniş, zaten soğutma sektörünün ihtiyaç duyduğu ürün çeşitliliği oldukça fazla. Bu sebeple müşterilerin de her zaman çözüm bulabileceği bir şirket olmaya çalıştık. I-cold, Refnox, LAE Elektronik, Errecinque, Sedes, Teklab, Aspen, Moowex ve Pacifico distribütörlüğünü yürütmekte olduğumuz başlıca markalar. Kısaca bu markalar hakkında da bilgi vermek isterim.
I-cold markası altında kaynak teli, boraks, kondanser temizleme sıvıları, otomatik gaz dolum cihazları ve likit deposu, likit tutucu, yağ ayırıcı gibi bir çok soğutma ekipmanını müşterilerimize tedarik ediyoruz. 
Bunun dışında yükselen yıldızımız Refnox markamız, Hong Kong merkezli kalite odaklı üretim yapan ama bunun yanında ekonomik de çözümler sunan bir marka. Gözetleme camı, Selenoid valf, çek valf, basınç müşürü, küresel vana, drier ve presostat gibi soğutma sistemindeki boru hattında kullanılan her ürün Refnox markası ile müşterilerimizle buluşuyor.
LAE Elektronik aslında sektörün yakından tanıdığı İtalya merkezli bir marka. LAE Elektronik, soğutma, klima ve ısıtma sektörlerinde kullanmak üzere, dijital termostat, basınç ve nem kontrol cihazları tasarlamakta ve üretmektedir. Yılmaz Soğutma 1996 yılından bugüne Türkiye temsilcisidir.
Errecinque markamızdan bahsedecek olursak, bu firma HVAC uygulamalarında kullanılan termoplastik hortumları 1981 yılından bu yana büyük bir titizlikle üreten bir firmadır. Kapiler hortum sektörünün ilk ve en önemli üreticilerindendir. Yine uzun zamandır distribütörlüğünü yürüttüğümüz bir markadır.
Elektrikli ısıtıcılar sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından olan Sedes yine bir başka İtalya menşeli markamız. Sedes silikon, çubuk ve pvc ısıtıcılar üretmektedir. Standart ürünlerin yanında OEM kullanıcılara yönelik rezistans çeşitleri için de çözümler mevcuttur. Firmamız 1998 yılından günümüze Sedes Türkiye temsilcisidir.
İtalya’dan bir diğer temsilcisi olduğumuz marka Teklab. Bu firma sıvı seviye sensörlerinin yanı sıra, paralel bağlı kompresör sistemlerindeki kompresör yağ seviyesini kontrol eden yağ seviye sensörleri üretimi konusunda da uzman bir firmadır. Yine uzun zamandır distribütörlüğünü yürüttüğümüz bir markadır.
Aspen İngiltere’de kurulmuş olan, klima drenaj sularının taşınması için her türlü ebat ve koşula uygun pompalar üreten bir firmadır. Avrupa’nın en çok tercih edilen klima drenaj pompalarından biridir. Birçok yenilikçi tasarımı ile sektörün öncü firmasıdır. Bu sebeple aynı zamanda sektörde en çok sahtesi de üretilen markalardan biri olmuştur. 
Moowex aksiyal fanlar üreten, oldukça verimli ve bir o kadar ekonomik çözümler sunan bir marka. Yeni bir oluşum, erken zamanda bu kadar kaliteli bir başlangıç yapan bir markanın çözüm ortağı olmaktan da ayrıca mutluyuz.
Pacifico soğutucu akışkan konusunda sektörde ender kalite belgesi sunabilecek markalarımızdan biri, maalesef soğutucu akışkan konusunda piyasada birçok marka var ama bunların çoğu aslında sektör standartlarından çok uzak olan akışkanlar. Pacifico kısa sürede müşterilerin güven duyduğu bir markaya dönüştü.

Nebula Mist markalı nemlendirme cihazlarımız, çok yeni bir ürün olmasına rağmen kısa sürede ilgi gördü
Yeni ürünümüz ise, kendi üretimimiz olan, Yerli Malı Üretim Belgesine sahip Nebula Mist markası ile satışa sunduğumuz nemlendirme cihazlarımız. Uzun bir Ar-Ge sürecinden sonra sektörün ihtiyacına tam olarak cevap verebilen bir cihaz geliştirdik.  Çok yeni bir ürün olmasına rağmen kısa sürede gördüğü ilgi bizleri oldukça memnun etti. 
Nebula cihazlarımız için bir bayi sistemi oluşturmaktayız. Bu cihazımızı satan Nebula bayileri yine sektörün yakından tanıdığı saygın firmalar: İzmir’de Aday Soğutma, İstanbul’da Frigoterm, Ercan Teknik, Antalya’da Frigotek Soğutma. Ayrıca biz de hem Ankara merkezimiz hem de İstanbul şubemiz ile cihazın dağıtımı ve satışını gerçekleştirmekteyiz. Bunun dışında satış sonrası servis hizmetimizi de Ankara’dan veriyoruz. 
Ankara merkez ofisimizde adres değişikliğine gittik. 1950 yılından beri ticari faaliyetimizi yürüttüğümüz Ulus’tan, Anadolu Bulvarı üzerindeki Timko iş yerleri sitesine taşındık. Hem artan trafiğin Ulus semtinde çalışmayı ve ürün sevkiyatını zorlaştırması hem de kendi üretimimiz olan Nebula nemlendirme cihazlarının daha verimli üretilebilmesi için de bu değişiklik gerekiyordu. 

Kendi üretimimiz olan nemlendirme cihazlarında pazara hâkim olmayı amaçlıyoruz 
2020 yılı için öncelikli hedefimiz Nebula nemlendirme cihazımız üzerinden bir planlama. Nemlendirme cihazı çok geniş bir sektöre hitap etmekte, sadece soğuk hava odalarının nem miktarının sağlanmasında değil, mantar üretiminden muz sarartma odalarına, araba boyamadan, matbaa sektörüne, ilaç sanayiden, mezbahalara kadar birçok alanda kullanılmakta. Bu sebeple bu alanla ilgili fuarları öncelikli olarak düşünüyoruz, bazen Yılmaz Soğutma olarak bazen de bayi kanallarımız ile katılım gerçekleştireceğiz. Ayrıca bayilerimizi de cihaz konusunda daha da bilinçlendirmek, basit problemlerde yerinde servis şartlarını yerine getirebilmelerini sağlamak için de eğitimler düzenlemeyi hedefliyoruz. Kendi üretimimiz olan nemlendirme cihazlarında pazara hâkim olmayı amaçlıyoruz. Pazara hâkim olmaktan kastım; illa ki satış adedi olarak değil, bu ürün Türkiye’de yapılacaksa teknik olarak doğru yapmak ve diğer üreticilere Ar-Ge olarak örnek olmaktan bahsediyorum. 

Sektör teknolojik olarak her geçen gün daha da ilerliyor 
Soğutma ve iklimlendirme sektörü diğer sektörlerin merkezinde bulunmakta. Başka bir deyişle gıda, inşaat, otomotiv, turizm gibi sayacağımız birçok sektörün gelişmesinde hem ekonomik hem de teknolojik olarak rol oynamakta. Son zamanlarda Türkiye, özellikle orta Avrupa pazarının büyük bir kısmına ürün satmaya ve büyük üreticilerin tercih edilen bir üretim bölgesi olmaya başladı. Üreticilerimizin her geçen gün kendilerine olan güvenlerinin artması, onları Afrika, Rusya gibi farklı pazarlara da taşıyor. Sektör teknolojik olarak her geçen gün daha da ilerliyor. Enerjinin değerlendiği dünyada, verimi yüksek cihazlar üretmek zorundayız. İşi bilirkişilere bırakıp ön kuruluş maliyetinden çok -ve bunu altını çizerek söylüyorum- teklif alıp en ucuza tesis yaptırmaktansa, yapılacak tesisin ileriye yönelik projeksiyonunu, verimliliğini değerlendirmemiz gerekiyor. 

Gerek üretim gerek ekonomik açıdan daha çok fazla yol kat edeceğimiz gözüküyor
Sektörün geldiği veya gelmesi gereken noktayı şöyle özetleyebilirim. Amerika’da her on evden sekizinde klima varken bu rakam Türkiye’de üç. Hindistan dünyada hacim olarak en fazla soğuk odaya sahip ülke ve 130 milyon metreküp kapasite var. Türkiye 7 milyon metreküp. Türkiye’de maalesef soğuk depoların çoğu, ürünün üretildiği yerde değildir. Mesela İstanbul’da resmi kayıtlarda 150 civarı, seracılığın son derece ileri olduğu Antalya’da 140 civarı soğuk depo vardır. Kısaca gerek üretim gerek ekonomik açıdan daha çok fazla yol kat edeceğimiz gözüküyor.Slider Altına