Header Reklam
Header Reklam

Elektro Kalori’nin Yeni Dijital Platformu, Sektörde Alışkanlıkları Değiştirecek

07 Haziran 2022 Dergi: Mayıs-2022
Elektro Kalori’nin Yeni Dijital Platformu, Sektörde Alışkanlıkları Değiştirecek

Elektro Kalori, 1965 yılında Ankara’da Avukat Rafet Özbayram tarafından kurulan ve 57 yıllık geçmişe sahip bir aile şirketi. Kuruluş yıllarında Türkiye’de yedek parça ve tesisat malzemesi yokluğunun yarattığı boşluğu doldurmak amacıyla yola çıkan Elektro Kalori, fueloil ve motorin brülörlerinin satış, montaj, servis bakım hizmetleri ile sıhhi ve kalorifer tesisatı işlerini yapmak üzere çalışmalarına başladı. 1990’larda Özbayram ailesinin ikinci nesli ile yeni bir sayfa açıldı, şirket organizasyonu, dış ticaret ve pazarlama alanında yapılan çalışmalar, genç ve deneyimli kadrosunun enerjisiyle, kurumsal yapılanmasını tamamladı. Güçlü, global markaların distribütörlüklerine sahip olan Elektro Kalori, toptan ve perakende satış faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm şirketin dijital çağa mükemmel uyumu amacıyla dönüşüm projesini başlattı. Tesisat ve yedek parça alanında öncülük etmesi beklenen dijital dönüşüm projesinin tüm detaylarını şirket yetkilileri ve satış-pazarlama grubu temsilcileri anlattı…


Gamze Bil
Yönetici Ortak
Geleceğe dair beyin fırtınası toplantılarında projeler oluşturduk. Dijitalleşme en önemli olanlardan biriydi. Bunu şirketimiz için bütünsel bir proje olarak ele aldık. Neden dijital dönüşüm istiyoruz? Bunun için neler yapmamız gerek? Bu sorular üzerinde kapsamlı çalışmalar yaptık. Mevcut olanaklarımızı ve durumumuzu değerlendirerek, işletmenin her noktasında yapılması gerekenleri ortaya koyduk. Stratejik planlar ve analizler yaptık. Tüm çalışanları çalışma sürecine dâhil ederek ortak bir bilinçle ve ortak hedefe yöneldik. Hedefimiz şirketimizi geleceğe taşırken, yılların birikimi ile oluşmuş şirket kültürünü koruyarak, güncel ve yasal uygulamalar gerçeğinde şirket yapısını dijital dönüşüme tabi tutmak, değişen iş yapış modellerine ve dijital dünyaya adapte etmekti. Dijitalleşme için gereken yatırım maliyetlerinden kaçınmadık. Cesaret ve kararlılıkla projelerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz.


“Dünya Değişiyor, Dünya Hızlanıyor, Dünya Bir Tık ile Kapınıza Geliyor…”
Gaye Gürün, 
Yönetici Ortak

 
Aslında kısa filmimizdeki bu sloganımız her şeyi anlatıyor; Elektro Kalori’nin Dönüşüm Hikayesini… Şirketimiz çok yakında 60.yılını kutlayacak. Uzun bir yolculuk, hepimiz için müthiş bir gurur tablosu…Aile şirketimizin, ikinci nesil yöneticileri olarak; seneler önce dijitalleşme yoluna baş koyduk. Kurumsallaşma yolunda adım adım çalıştık, şirket faaliyetlerimizi elektronik ortamlarda, sürdürülebilir yönetmeye başladık. Uzun vadeli hedeflerimizi ve stratejilerimizi belirledik. Elektro Kalori’  nin dijital becerileri, sahip olduğu geçmişten gelen ürün ve müşteri veritabanı, sektördeki deneyimi ile birleşince ortaya yepyeni bir iş yapış biçimi çıkmış oldu. Hiç şüphe yok ki gelişen dijital dünyaya ayak uydurmalıydık, bunu yapmak zorundaydık. Doğru sistemleri kurup, yönetebilmek için, direktörler ve çalışma arkadaşlarımız, danışmanlarımız ile hazırlıklarımızı tamamladık. Operasyonumuzu dijital dünyaya uyarlamak için tüm senaryoları hesapladık. Bahsettiğim çalışmaları yapabilmenin en önemli koşulu; fikren inanmaktı. “Birlikte Mükemmele” mottomuz ve genç kadromuz yeni iş yapış altyapımızı hayata geçirmek için bize güç ve kuvvet oldu. Bu kadar detaylı ve  başarılı bir organizasyon ancak çok iyi bir ekiple olur. Yüksek motivasyon, yeniliklere açık bakış açıları, iyi bir pazar deneyimi olmazsa bu başarıyı yakalayamazsınız.

Levent Gelir
Satış Pazarlama Direktörü

Elektro Kalori’nin Dijitalleşmesi Projesine Yıllar Öncesinden Başlamıştık

Her bölüm kendi içinde kendi faaliyetleri açısından dijitalleşme yol haritası üzerine çalıştı. Konuyu şirket içi dijitalleşme ve şirket dışı dijitalleşme olarak ikiye ayırdık. Tüm işleyişin, prosesin dijital olarak takip edilebilmesi, birimlerin kendi arasında dijital bir iletişim sistemine bağlanması üzerine altyapı çalışmalarına başladık. Bunun için bazı yazılımlar tedarik edildi. Bu yazılımlar etap etap devreye alınmaya başlandı. İlk önce tedarik zinciri tarafında depo yönetim sistemi (WMS) devreye girdi, ERP entegrasyonu yapıldı. Böylece depodan çok doğru ve çok hızı veri alınabilmesi sağlandı. Bu tür prosesler devreye alındıktan sonra bir süre içinde data oluşması gerekiyor. Data oluştuktan sonra veriler analiz edilebilmeye başlıyor. WMS, yaklaşık bir senedir devrede ve data oluşmaya başladı. Veri analizi yapılabilecek toplantılara başladık. ERP tarafında zaten bir sorun yoktu. ERP’mizi uzun bir süredir güncel tutuyorduk. Satış ve pazarlama tarafında iki dijitalleşme çalışmamız bulunuyor. Birincisi satış ve pazarlama grubunun iş akış şekli itibarıyla dijitalleşmesi. Burada daha ziyade müşteri ilişkileri yönetimi devreye giriyor. CRM ile ilgili bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. İkincisi; müşterilerle satış ve pazarlama operasyonunun dijital ortama aktarılması ve dijital olarak takip edilebilmesi. Bunun da odak noktasında www.elektrokalori.com.tr web sitemizin yeni özellikleri ile güncellenmesi bulunuyor. Web sitesinin ERP ile birlikte çalışması aslında yeni bir şey değil. Yıllardır bizim sektörümüzde direkt ticari programla entegre web siteye sahip ilk firma olduğumuzu biliyoruz. Ancak bunun modernize edilmesi gerekiyor. Özellikle bilgi işlem teknolojisi çok hızlı gelişiyor, altyapınızı buna uyarlamanız gerekiyor.

Müşteri Beklentilerine Hassasiyet Göstererek Yenilikçi Hizmet Sunmak İstiyoruz

Proje hem kurumsal müşterilerin, hem de perakende mal almak isteyen müşterilerin kullanacağı büyük avantajlar sunan, hem ERP’ye kayıtlı olan müşterilerimizin, hem yapacağımız satış pazarlama faaliyeti sonucunda sitemize gelen kişilerin kullanabileceği dijital bir platform. Öncelikle Elektro Kalori’  nin satış ve pazarlama senaryosunu masaya yatırdık. Bu senaryonun dijital dünyaya nasıl entegre edileceği üzerine çalışmalar yaptık. Bir dijital platformda neler olması gerektiğini belirledik. Ondan sonra uygulanmasına geçtik. Müşterilere daha yeni ve daha hızlı hizmet sunabilmeyi hedefledik. O yüzden biraz yorulduk, ama neticede başarılı olduk diyebiliriz.

Hem Kurumsal Hem Perakende Müşterilere Aynı Anda, Aynı Ara Yüz ile Hizmet

Müşterimiz www.elektrokalori.com.tr web sitesine girdiğinde, tanımlanmış özel koşulları üzerinden alışveriş sürecini tamamlayabilecek. Yıllardır bizimle çalışan bir kurum mensubu da olsa, nihai tüketici de olsa, web sitemize girdiğinde aynı ara yüzü görecek. Kurumsal veya bireysel bir müşteri web sitemize girdiğinde kurumsal/kurumsal olmayan müşteri ayrımını algılatmak, altını çizmek istemedik. Onun için site herkes için aynı ana sayfa görünümünde açılacak.

Bu yeni sistemde müşteri bizi hiç aramaksızın, günün dilediği saatinde kullanıcı adı ve şifresiyle web site üzerinden üye girişini yaparak sipariş detaylarını, önceki siparişlerini görebilecek. Bu, müşteri açısından önemli bir avantaj. Bunun haricinde B2C tarafında nihai tüketici, yani kendisi için özel koşullar tanımlanmamış, perakende alıcı için alışveriş, “standart” koşullarda olacak. Kurumsal (B2B) ve perakende (B2C) gibi iki bölüm oluşturduk. Bunu sadece perakende tarafında yapsaydık, herhangi bir e-ticaret sitesi olurdu. Hiçbir zaman satış ve pazarlamanın dijitalleşmesinden bahsedemezdik. Biz dijitalleşme hedeflerimizi daha iyi yansıttığı için bu projeyi tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte benimsedik.


 Yeni Sistem, Yeni Site Hangi Avantajları Sunacak?

Ali Kemal Titiz
E-Ticaret Sorumlusu

Ticari programımıza kayıtlı firmalarımız için biz bir üyelik oluşturduk. Müşterilerimize buna dair bilgilendirme yapılacak. Kendisi sisteme girip şifre ve kullanıcı adını değiştirebilecek. Üyeliği olmayan, web siteye yeni gelen bir kişi üye olmadan dilediği aramayı yapabilecek. Ancak kendine uygun ürünü bulup satın almak isterse üyelik kaydı oluşturmak zorunda olacak. Cari kart üzerine bilgilerini işleyecek, bunlarla ilgili şehir, ilçe, mahalle, posta kodu otomasyonu belirlendi. E-posta alanı, zorunlu alanları girdikten sonra ödeme platformuna geçecek. Sipariş verilip ödeme alınınca ERP’de bu müşterinin hem cari hesap kartı ve siparişi açılmış; hem de fatura, irsaliye, tahsilat makbuzu otomatik olarak kesilmiş olacak. Bu bilgi WMS kanalıyla depoya gidecek, depo ürünü paketleyip sevkiyata hazırlamış olacak.

Özellikle B2C tarafı için haftalık aylık üç aylık kampanyalar, ayın ürünü, fırsat alanı olacak. Her hafta rutin olarak yaptığımız satış ve pazarlama toplantısında ürün yöneticileri, portföyü olan, aktif pazarlama yapan arkadaşların pazardan aldıkları bilgiler, Türkiye’de bizim alanımızda dijital pazarlama yapan diğer organizasyonların faaliyetleri değerlendirilerek bu ürünler belirlenecek.

www.elektrokalori.com.tr üzerinden 7 gün 24 saat on-line sipariş verilebilecek. Müşteriler 7/24 istediği malzemenin stok durumunu görebilecek. Gerçek stoğu görebilmek büyük avantaj sağlayacak.


Hüseyin Güner
Satış Portföy ve Ürün Yöneticisi 


Bizim ürünlerimizin %90-95’i global kuruluşların ürünleri ve hepsinin kendisine özel üniversal kodları var. Müşteriler aradıkları ürünün markasının yanı sıra, bu kodları ve beraberinde kısa teknik özellik  bilgilerini görecek. Daha da önemlisi, seçtiği ürünle birlikte zorunlu olarak kullanılması gereken bir ürün varsa “Tamamlayıcı Ürün” uyarısı ile o ürünü görebilecek, ama satın almaya zorlanmayacak. Seçilen ürünle genellikle birlikte kullanılan ürünler varsa o ürünleri de “Olasılık Ürünleri” olarak görecekler. Arama butonumuz oldukça hızlı çalışıyor ve çok yönlü kullanılabiliyor. Ürün adının ilk birkaç harfi girildikten sonra o harflerle başlayan ürün listesini görebiliyor, kod girerek arama yapabiliyor. Bizim ürünlerimizin çok büyük çoğunluğuna kod ile tanımlama yapılıyor. 

Yaptığımız Denemeler Beklentilerimizin Çok Üzerinde Sonuçlar Verdi

Biz teknik malzeme satıyoruz. Burgu makarna sipariş edene fiyonk makarna gönderilmişse bu çok fazla sorun yaratmayabilir ama bizim ürünlerimiz öyle değil. Yanlış ürün gönderemezsiniz. Bizim sattığımız ürün, tek başına satın alındığında kullanılamıyor olabilir. B2B müşterileriniz bunu bilebilir, ama B2C tarafında bu bilinemeyebilir. B2C dediğiniz zaman bu bir apartman yöneticisi de olabilir, koskoca bir fabrikanın satın alma görevlisi de olabilir. Yönlendirici bilgilendirme yapmazsanız ürün kaliteniz ne olursa olsun müşteri memnuniyetini sağlayamazsınız.


Ali Kemal Titiz
E-Ticaret Sorumlusu

Destek Birimi whatsapp hattı üzerinden veya bir Çağrı Merkezi gibi işlemeyecek. Web sitemiz 7/24 çalışıyor, ama personelin bir mesaisi var. Onun için bir e-mail hattı üzerinden destek hizmeti verilecek. Sayfanın sol üzerinde bir Destek Hattı butonu bulunuyor. Müşteri o alanda istediği soruyu soruyor. En geç bir gün içinde yanıt alıyor. Haftanın 5 günü aynı gün içinde kargo yapabiliyoruz. Bu, saat 16.30’a kadar verilen siparişler için geçerli. Sabah 08.00-16.30 arası verilen siparişler aynı gün kargoya verilebiliyor. B2C tarafında 1.000 TL üzeri, kargo ücretsiz olacak. Ayrıca ilk alışverişinde kullanabileceği %15 tutarında bir “Hoş geldin İndirimi”  alabilecek. B2C müşteri sadece stoktaki ürünleri değil, ileriye dönük teslimatlı stokta olmayan ürünü de sipariş edebilecek.

Çoklu Entegrasyon

www.elektrokalori.com.tr web sitemiz sadece bizim ticari programımızla entegre çalışmıyor; depo yönetim sistemimizle (WMS), ödeme platformu ve kargo modülü ile entegre çalışıyor. Bu sayede müşterilerimiz hem ödemelerini diledikleri gibi taksitli veya peşin yapabiliyor hem de siparişlerini kolaylıkla takip edebiliyor.

Bazı Yenilikler de Olacak

Fırsat ürünleri alanımızda şu anda kendi stoklarımızda bulunan, kendi tedarikçilerimizin bazı ürünleri bulunuyor. Ama gelecekte üretici kuruluşlarımızın ürünlerinin pazarlanacağı bir alan haline gelebilir. Bu ürünler, bugün satış programımızda yer almayan bir brülör, güneş kolektörü veya kazan olabilir. Yine uygulamaya geçmesi planlanan müşteri sadakat programlarımız, sıra dışı kampanyalar olacak.


Gelişim, Sonlu Bir Süreç Değil


Sema Hayal Tübek
Satış Portföy Yöneticisi

CRM projemizin sistem entegrasyon çalışmaları başladı. İşimizi yaparken bize destek olan firma bünyemizdeki bu araçların tümünü etkin biçimde kullanmaktayız. Bizi geliştirebileceğini düşündüğümüz yeni çıkan uygulama ve teknolojileri takip ederek arasından iş yapış biçimimize uygun olanları değerlendiriyoruz. Geleneksel sıcak satış hala yaptığımız bir iş. Gelişen iş dünyasında hız, çözüm odaklılık, hizmet kalitesi gibi rekabetçi unsurlarımızı bu enstrümanları kullanarak daha da fazla geliştirdik ve buna devam edeceğiz.


Mehmet Yüzer
Kıdemli Satış Yöneticisi

Değişen tüm yaşam döngüsü doğrultusunda, ticari faaliyet ve uygulamalar arz talep karşılama yönünde çok değişti. Elektro Kalori olarak tüm bu değişiklikleri çok yakından takip ediyoruz. Bu doğrultuda, alt yapımızı ve kurumsal kimliğimizi güçlü tutmaya çalışıyoruz.  Firmamız kendi çalışma alanı içerisinde, her dönemde teknolojik yenilikleri hayata geçirmede sektöre öncülük etmiştir.  Bu özellik firmamızın ticari kültür alt yapısının sağlamlığını göstermektedir. Genç ve  dinamik kadromuzla, oluşacak tüm yeniliklere karşı, her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.  Slider Altına