Header Reklam
Header Reklam

“Düzgün imalat, hızlı geri dönüş ve kaliteli ürünlerimiz başarıyı getiriyor” - Ender Yıldıran - Eyüp Yavuz | HTK Klima

23 Haziran 2015 Dergi: Haziran-2015
“Düzgün imalat, hızlı geri dönüş ve kaliteli ürünlerimiz başarıyı getiriyor” - Ender Yıldıran - Eyüp Yavuz | HTK Klima

Enerjilerini, bilgilerini ve deneyimlerini birleştirmiş üç girişimciden oluşan HTK Klima, 2013 yılının Nisan ayında İstanbul’da kuruldu. Yeni ve özel ürünlerinin imalatlarını gerçekleştirerek sektörde farklı bir konumda bulunmayı amaçladıklarını söyleyen HTK Klima Ortakları Ender Yıldıran ve Eyüp Yavuz, “En büyük şansımız; üç ortaklı bir firma olmamız ve bu üç ortağın da kendi kulvarlarında profesyonel olması” diyor. Yeni tasarımlarını ilerleyen zamanda piyasaya sunacaklarını ve 2016 yılının HTK Klima için yenilik dolu bir yıl olacağını belirten Yıldıran ve Yavuz ile HTK Klima’nın kuruluşundan bu yana neler yaptığını, faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk…


Kuruluşundan bu yana HTK Klima

Eyüp Yavuz: HTK Klima, 2013 yılının Nisan ayında kuruldu. İlk olarak Maltepe’de 700 m2’lik bir imalathanede çalışmalarımıza başladık. O imalathane bize başlarda çok büyük gelmişti. Sektörde daha önce farklı firmalarda çalışmıştık ama sektörde ne yapabileceğimizle ilgili çok fazla bilgimiz yoktu, çünkü piyasanın durumunu bilmiyorduk. Daha önce çalıştığımız firmalar, büyük çaplı firmalar olduğu için onların müşteri potansiyeli vardı, o potansiyel sayesinde işlerimiz kolaylıkla yürüyordu. Biz HTK Klima’yı kurduktan sonra çevremizden gördüğümüz destekler, tasarım ve ar-ge’ye verdiğimiz önem sayesinde firmamızın bugünlere gelmesini sağladık. İlk olarak menfez gruplarının üretimine başladık. Yurtdışından yüklü bir sipariş gelmişti ve aldığımız bu ilk sipariş bize güzel bir ivme kazandırmış, kendimize olan güvenimizi artırmış ve piyasada daha rahat hareket etmemizi sağlamıştı. Siparişlerimiz arttıkça, makine parkuru ve kalifiye çalışan sayımız da arttı. Süreç; farklı projeler ve özel imalatlarla devam etti. Müşterilerimizin bizi çözüm ortağı olarak görüp bizimle çalışmayı uygun bulması, gelişmemizi sağladı. Her proje farklı olunca, biz de kendimizi yeni işlerde bulduk ve yeni şeyler öğrendik. Hal böyle olunca geliştik, büyüdük, bulunduğumuz yere sığamaz olduk ve şu an bulunduğumuz yere taşındık. Bir kişiyle başlayan yolculuğumuz, şu an 25 kişi ile devam ediyor.

Ender Yıldıran: Önder Bey ve Eyüp Bey daha önceden tanıdığım arkadaşlarımdı. Eyüp Bey ile zaten çok uzun bir süre aynı şirkette çalıştık. Önder Bey ve Eyüp Bey, HTK Klima’yı kurdu ve ben 2014 yılında bu firmaya dahil oldum. Sektörde büyük ve güçlü şirketlerde çalıştım ve bir anda böyle radikal bir karar alarak yeni doğmuş bir firmaya geldim. Bu, benim için radikal olduğu kadar doğru da bir karardı. Dostlarımız desteklerini bizden esirgemedi. Çok değerli müşterim Nurettin Mert, bu süreçte bizi en çok destekleyenlerden biriydi, hâlâ yanımızda olduğu için kendisine bu vesileyle teşekkür ediyorum.

Firmamız kurulduktan sonra, yaklaşık bir buçuk sene içinde müşteri hacmimiz büyüdü. İlk işimizi yurtdışına gerçekleştirdik, ilk işler genelde yurtiçine olur ama biz en başta büyük oynadık ve bugünlere tırnaklarımızı kazıya kazıya geldik. Ben firmaya dahil olduğumda birçok ürün zaten üretilebilir durumdaydı. Ben dahil olduktan sonra, ‘Hijyen Sektörüne Yönelik Paslanmaz Havalandırma Ekipmanları’ imalatına başladık. Zorlu bir süreçti ama başarıyla tamamladık. Eyüp Bey, şaft damperleri imalatımızı geliştirdi. Şu anda şaft damperlerimizin çok sayıda alıcısı var. Normal standardın dışında özel yangın damperi imalatımız da mevcut. Zaten standart üretim yelpazesinde hâkim durumdayız. Üretim hattımızda 12 adet presimiz, ve yaklaşık 60 ton profil stokumuz var. Üretimimizi  ‘Menfez Grubu İmalatı’ ve ‘Kutu ve Damper Grubu İmalatı’ olarak ikiye ayırdık. Bu ayrımı yapmamız, çok daha hızlı olmamızı sağladı. Bu iki grupta da imalatımız hız kesmeden devam ediyor. Yeterliliğimiz sektör tarafından kabul edilince özel imalatlara daha çok ağırlık verdik. Örneğin bir sene önce bize bir ilaç fabrikasından sipariş gelmişti, bize verilen numuneden çok daha iyi bir ürün ortaya çıkardık ve fabrikada ürünlerimiz hâlâ sorunsuzca kullanılıyor. Çok güçlü bir üretim kabiliyetimiz var. En büyük şansımız; üç ortaklı bir firma olmamız ve bu üç ortağın da kendi kulvarlarında profesyonel olması. Eyüp Bey, Önder Bey ve ben uzun yıllar boyunca sektörün önemli firmalarında çalıştık. Şimdi ise HTK Klima’da buluştuk ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Müşterilerimizin yerine kendimizi koyarak hareket ediyoruz

HTK Klima’da ‘ar-ge’, ‘satış’ ve ‘yönetim’ çok güzel bir biçimde ayrışmış durumda. Herkes kendi işini yapıyor. Güçlerimizi birleştirdiğimiz zaman ortaya başarılı bir yapı çıkıyor. Birbirimizle sürekli iletişim halindeyiz ve bu görev tanımlarımızla kurumsallaşmayı sağladık. Bu sektöre hepimiz uzun yıllar emek verdik ve çok fazla ders çıkardık. Gördüğümüz hataları HTK Klima’ya asla yansıtmamaya özen gösteriyoruz. Bizim için firmamızın itibarı çok önemli. Biz 25 kişilik bir aileyiz. Birbiriyle iletişimi güçlü olan bir aile olduğumuz için, başarı kaçınılmaz oluyor. Burada sağlıklı bir aile ortamını kurduk. Müşterilerimizin yerine kendimizi koyarak hareket ediyoruz. Müşterinin bir talebi varsa, önce onun gibi düşünmeye çalışıyoruz. Ona göre hareket ettiğimizde zaten bir sıkıntı çıkmıyor. Tedarikçilerimizi korumak başlıca görevlerimiz arasında. Borçlu olmak en büyük korkumuz, tedarikçilerimizi zor durumda bırakmamaya özen gösteriyoruz. Bu çok önemli çünkü sektörümüzde ödeme konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını duyuyoruz. HTK Klima olarak, biz ve tedarikçilerimiz bu sıkıntıları yaşamamak için büyük bir özveriyle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Büyümemizi sağlayan unsur, bizi destekleyen ve bize inanan müşterilerimiz. Şu anki durumumuzdan çok memnunuz çünkü sattığımız ürünlerle ilgili herhangi bir olumsuz yorum gelmiyor, hatta bazı müşterilerimiz telefon açıp “Eline sağlık, çok güzel bir ürün olmuş” diyorlar ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Güçlü bir üretim kabiliyetimiz var ve bu konuda yeterliliğimize güveniyoruz

Şu an bulunduğumuz bina 2000 m2 büyüklüğünde. Depo ve üretim hattımız bir arada. Binamızın alt katında menfez grubu ve kutu-damper grubu imalatını gerçekleştiriyoruz. Üst katımızda, montaj-paket ve sevkıyat alanımız var ve yakın zamanda oraya bir boyahane kuracağız. Ana imalat alanımız alt katta yer alıyor. Üst kat montaj-paket-sevkıyat alanı oldu. Ürün gamımızı ‘Menfezler’, ‘Anemostadlar’, ‘Difüzörler’, ‘Panjurlar’, ‘Damperler’, ‘Filtreler’, ‘Kontrol ve Müdahale Kapakları’ oluşturuyor. Menfez grubunun içinde; Çift Sıra Kanatlı Menfez, Tek Sıra Kanatlı Menfez, Lineer Menfez, Kare Petek Menfez, Kapı Transfer Menfezi, Yer Lineer Menfezi, Dairesel Kanal Menfezi, Lif Tutucu Menfez bulunuyor. Ayrıca menfez profillerimiz çok kapsamlıdır, profil çeşidi diye bir sınır yoktur. Anemostad grubunun içinde; Eğrisel Kanatlı Tavan Anemostadı, Dairesel Tavan Anemostadı, Gemici Anemostadı ve Kare Anemostad yer alıyor. Difüzör grubunun içinde; Slot Difüzör, Makaralı Slot Difüzör, Gizli Tavan Tipi Slot Difüzör, Swril Difüzör, ört Yön Üflemeli Swril Difüzör, Türbülanslı Difüzör, Jet Nozul, Drum Difüzör, İdeal Konfor Difüzörü, Yer Döşeme Difüzörü bulunuyor. Panjur grubunun içinde; 30 mm Kasalı Hava Panjuru, 45 mm Kasalı Hava Panjuru, Kol Kumandalı Hava Panjuru, Kum Tutucu Panjur, Akustik Panjur, Dairesel Kesitli Panjur, Altıgen Kutulu Panjur yer alıyor. Damper grubunda; Yangın Damperi, Duman Tahliye Damperi, Dörtgen Hava Damperi, Dairesel Kesitli Hava Damperi, Dörtgen Geri Akış Damperi, Dairesel Kesitli Geri Akış Damperi, Basınç Tahliye Damperi, Sabit Debi Ayar Damperi, Değişken Debi Ayar Damperi bulunuyor. Filtre grubunda, Hepa Filtre Kutusu ve Kaset Filtreler yer alıyor. Kontrol ve müdahale kapakları grubunda ise; Ortası Sac Müdahale Kapağı, Kara Petek Müdahale Kapağı, Kontrol Kapağı ve Lineerli Müdahale Kapağı bulunuyor. Tüm bu ürünleri üretebilecek kapasiteye sahibiz, güçlü bir üretim kabiliyetimiz var ve bu konuda yeterliliğimize güveniyoruz. Dışarıya bağımlı çalışmıyoruz, hammadde olarak aldığımız ürün dışında dışarıdan malzeme almıyoruz. Yakın zamanda Lazer punch işçiliği için yatırım yapmayı düşünüyoruz.

Sektörümüzde olmazsa olmaz kurallardan biri; müşterilere hızlıca cevap vermektir. Aynı gün içinde imalata geçtiğimiz bile oluyor. Teklif aşamasından itibaren en hızlı şekilde müşterimize cevap veriyoruz. Müşterimiz onay verdiği anda üretime başlıyoruz. Düzgün imalat yaparsanız, hızlı cevap verirseniz hiçbir sorun yaşanmaz. Kontrol mekanizmamız da çok iyi çalışıyor, hal böyle olunca ürünlerimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor ve başarı ister istemez geliyor.

Düzgün imalat ve hızlı teslim süreleri ilkemizden ödün vermiyoruz

İmalatlarımızı düzgün yapıyoruz, müşterilerimiz de bize güveniyor. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Prestijli projelerde tercih ediliyoruz. Trump Tower Cadde AVM’nin siyah kanal uygulamasından menfezine varıncaya kadar tüm ürünleri biz temin ettik. Maltepe Ek Hizmet Binası ve Borsa İstanbul’un havalandırma elemanlarını paket olarak verdik. OdeaBank’ın şubelerine de malzeme veriyoruz. Doğuş Holding’e ait Doğuş Gayrimenkul Yatırım A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Doğuş Etiler Spor Kompleksi’ni referanslar listemize ekledik. 2015 Ocak ayında açılışı yapılan projede akustik panjurlar, susturucular, menfez grupları, plenum box grupları ve diğer hava dağıtım elemanlarımız kullanıldı. Bu projenin ardından Doğuş İnşaat’ın şartnamelerine girdik. Garanti Bankası Güneşli Arşiv Binası Projesinde de ürünlerimiz kullanıldı. 22.000 m2 kapalı alana sahip olan bina yakın zamanda hizmete girdi. HTK Klima olarak tüm plenum box kutuları ve havalandırma ekipmanları (hava damperi, yer lineer menfezi, kare tavan anemostadı, toplayıcı ve dağıtıcı menfezler, slot difüzörler) ile projede yer aldık. Şunu da vurgulamak istiyoruz; belli bir projeci kesim var ve projelerinde alıştığı ürünlerin dışına çıkmak istemiyorlar. Bunu gayet doğal karşılıyoruz ama biz HTK Klima olarak bu tabuyu yıkmak, bu kesime de kendimizi ispatlamak ve onların da kapılarını çalmak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Düzgün imalat ve hızlı teslim süreleri ilkemizden ödün vermediğimizden dolayı müşterilerimizin güvenini kazandık ve şartnamelerinde yer almaya başladık. Bu güveni kazanmak çok güzel bir şey ve bunu daha da artırmak için çalışıyoruz. Sektörde herkes birbirini tanıdığı için bir projeye ürün verdiysek, o projeci verdiğimiz üründen memnun kaldıysa bizi diğer projecilere tavsiye ediyor. Müşterilerimiz ürünlerimizin arkasında duruyor ve bize bu şekilde ulaşılıyor. Biz de uygun görürsek ürünlerimizi projeye sunuyoruz. Yani HTK Klima olarak bir projeye bir kere ürün verdiğimizde kendimizi kanıtlamış oluyoruz.

Yeni tasarımlarımız yolda

Ekonomik krizler, ülkelerin durumunu etkiledi ama HTK Klima olarak Türkmenistan, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Gürcistan gibi ülkelere ihracatımız devam ediyor. Kosova’da iki tane hastane projesine ürün verdik. Amacımız yurtdışı projelerde ağırlıklı rol oynamak. Yurtdışı pazarında biraz daha söz sahibi olabilmek için çaba gösteriyoruz. Yakın bir tarihte Türkmenistan’a ve İran’a bir gezi düzenleyeceğiz. Türkiye’de varız ve var olmaya devam edeceğiz. Yurtdışında da etkinliğimizi artırmak, hedeflerimizin başında geliyor.

Sertifika başvurularımızı da yaptık. İlk etapta Türk Standartları Enstitüsü’nün verdiği TSEK belgesi ile yolumuza devam edeceğiz. Belirlediğimiz üç ana başlıkta belge almayı düşünüyoruz. Menfez grupları, damperler difüzörler ürün gruplarımız altında belgelendirmeyi düşünüyoruz. ISO belgemiz zaten mevcut. Özel projelerde ağırlıklı olarak TSEK Belgesi isteniyor. Bizim de önceliğimiz bu belge olacak. Her projede yer alacağız diye kalitemizden asla ödün vermiyoruz. Örneğin bir projede termin süresi yüzünden yer alamadık. Onların istediği termin süresi ile bizim sunduğumuz termin süresi arasında çok fark vardı. Eğer onların istediği termin süresinde ürünü imal etseydik, içimize sinmeyecekti, ürün kaliteli olmayacaktı dolayısıyla proje de uzun ömürlü olmayacaktı. Böyle bir riski göze almamak en iyisi diye düşündük. Daha önce de belirttiğimiz gibi, düzgün imalat başarıyı getirir. O yüzden her projede yer alıp kaliteyi düşürmek yerine, bazen teşekkür edip geri çekilmek gerekir diye düşünüyoruz. Uzak durmak bizim için daha kârlı oluyor.

Ar-ge ağırlık verdiğimiz bir konu. Her projeye özel tasarım ürünler yaptığımız için sürekli gelişim içindeyiz. Yeni tasarımlarımızı ilerleyen zamanda piyasaya sunacağız. 2016, HTK Klima’nın yeniliklerini duyuracağı bir yıl olacak. Halihazırda takip ettiğimiz bir proje var, bu proje için çok farklı ve özel bir difüzör imalatı yapmayı planlıyoruz. İşte bu sektör için bir yenilik olacak. Orta vadede aksesuar üretiminden cihaz üretimine geçmek de hedeflerimiz arasında. Öyle bir durumda şu an bulunduğumuz yere sığamayabiliriz, yeni ve daha büyük yer arayışlarımız başlayabilir, ama büyümemizin de bir sınırı olmalı diye düşünüyoruz. HTK Klima Türkiye projeksiyonu uzun vadeli hedef ve planlamalar üzerine kurulmuştur. Öncelikli hedef, süreklilik ve güçlü, stabil bir yapıdır. HTK Klima olarak bunun altyapısını zaten öncesinde sağladık. Bu bağlamda 2014 yılının beklentilerimiz düzeyinde geçtiğini, 2015 senesi için yine öncesinde belirlediğimiz hedefler doğrultusunda ilerlemekte olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 


Etiketler


Slider Altına