“Tüm teknik hacmimiz ile yeni yatırımlara ve yeni ürünlere odaklandık”

26 Mart 2018 Dergi: Mart-2018

Duyar Vana Mak. San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Faruk Çizmecioğlu

Küçük bir atölyede 1965 yılında faaliyetlerine başlayan Duyar Vana, bugün dünyanın 67 farklı ülkesine ihracat yapan, sektörüne yön veren önemli bir firma. Vana üretiminin büyük bir kısmını 2016 yılında taşındığı İstanbul Esenyurt’ta, 16 bin metrekarelik alan üzerine kurulu yeni fabrikasında gerçekleştiren Duyar Vana, sektöründeki tek firma olarak Turquality teşvik programında yer alıyor ve dünya markası olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. 2017 yılının Aralık ayında Duyar Vana Genel Müdürü olan Faruk Çizmecioğlu, Duyar Vana’nın uzun vadeli misyonunu, yatırımlarını ve yapacakları çalışmaları Tesisat Market okurları için anlattı…

Duyar Vana, bugün dünyanın 67 farklı ülkesine ihracat yapan, sektörüne yön veren önemli bir firma

1965 yılında küçük bir atölyede faaliyetlerine başlayan Duyar Vana, bugün dünyanın 67 farklı ülkesine ihracat yapan, sektörüne yön veren önemli bir firma haline gelmiştir. Aslında Duyar Vana’nın hikâyesi ülkemiz adına birçok başarı hikâyesini içerisinde barındırması açısından oldukça çarpıcı ve kayda değerdir. Vana üretimimizin büyük bir kısmını 2016 yılında taşındığımız İstanbul Esenyurt’ta, 16 bin metrekarelik alan üzerine kurulu yeni fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Turquality’e sektöründeki tek firma olarak seçilmiş ve dünya markası olma hedefimize bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. Üretim aşamalarımızın tamamı tesis içerisinde yerleşik olan 5 bin metrekarelik talaşlı imalat sahasında, CNC kontrollü yatay işleme, dikey işleme ve torna tezgâhlarında gerçekleştirilerek müşterilerimize sunuluyor. Üretimin en önemli bölümlerinden biri olan modelleme işlemi de yine kendi bünyemizde bulunan kalıphane bölümünde, güncel dizayn programları ile CNC tezgahlardan oluşan makine parkında yapılıyor. Buna ek olarak, Gürpınar’da 8 bin metrekare alan üzerine yerleşik döküm fabrikamız, Ataşehir’de 1.000 metrekare alan üzerine kurulu sprinkler üretim tesisimiz, yine Dilovası Mermerciler Sanayi Sitesi’nde 2.800 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 3.500 metrekare alan üzerine kurulmuş Gebze döküm fabrikamız bulunuyor. Son olarak Çerkezköy’de İtalyan T.İ.S. Group firması ile ortaklaşa kurduğumuz ve özellikle çift flanşlı çifözel kelebek vana imalatı yaptığımız bir fabrikamız daha bulunuyor. Özellikle içerisinde Türkiye’de ilk defa imal ettiğimiz UL-FM sertifikalı sprinkler, ıslak alarm vanaları, kuru alarm vanaları, test ve drenaj vanası, OS&Y yükselen milli vana, NRS Gate vanalarımızın bulunduğu yangın ürün grubumuz başta olmak üzere, HVAC başlığı altında sayabileceğimiz balans vanaları, küresel vanalar, sürgülü vanalar, kelebek vanalar, buhar vanaları, emniyet ventilleri, çek vanalar, pislik tutucular, kompansatörler ve pirinç vanalar gibi birçok ürün ve satış sonrası hizmet sunabiliyoruz.

Sprinkler ve yangın grubu vanaları konusunda Türkiye’nin tek belgeli üreticisiyiz

Tüm teknik hacmimiz ile yeni yatırımlara ve yeni ürünlere odaklandık. Duyar Vana’nın Turquality teşvik programında yer aldığını tekrar vurgulamak istiyorum. Bünyemizde toplamda 6 adet üretim tesisi ve her birine ait bir ar-ge yapılanması mevcut. Mevcut halde İstanbul’da Esenyurt Vana, Ataşehir Sprinkler, Gürpınar Dökümhane, Gebze Dökümhane tesislerinin yanı sıra İtalyan TİS markası ortaklığı ile TİS-Duyar olarak Çerkezköy bölgesinde özel grup endüstriyel vana üretimi gerçekleştiren bir tesise sahibiz. Buna ek olarak ozon mühendisliği üzerine faaliyet gösteren, sanitasyon ve sterilizasyon konularında hizmet veren bir iştirakimiz daha mevcut. Sprinkler ve yangın grubu vanaları konusunda Türkiye’nin tek belgeli üreticisiyiz. Ürün kalitemizi tarafsız olarak belgelemek ve kalite / güvenlik standartlarımızı yakalamak için dünyaca ünlü onay kuruluşları ile birlikte çalışıp bu alanda ciddi belgelendirme çalışmaları ya da diğer tabir ile yatırımlar gerçekleştirdik. Şimdiye kadar ciddi bir bütçe ile ürünlerimizin özellikle yangın grubundaki UL/FM/LPCB gibi belgelendirme süreçlerini tamamlayarak rekabet açısından ciddi bir avantaj yakaladık. Bu dinamizm ile son dönemde geliştirdiğimiz ve Türkiye’de ilk defa üretimine başladığımız ıslak alarm vanaları, kuru alarm vanaları, OS&Y yükselen milli vanalar, NRS Gate vanalar, sprinkler, test ve drenaj vanalarına ek olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da verimlilik ödülüne layık görülen Lug tipi pislik tutucularımızın da içerisinde olduğu kompakt ürünlerimizin tasarım ve imalatlarını gerçekleştirdik. 2018 yılı içerisinde de yerli izleme anahtarlı kelebek vanalarımızı ve akış anahtarını piyasaya sürmeyi amaçlıyoruz. Özet olarak Duyar vana bünyesinde, bütün yeni ürün tasarımı, özel ürün uygulamaları, sertifikasyon çalışmaları ile ar-ge politikamızı diri tutarak sektörümüze ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyoruz.

Müşteri odaklı firma hedefiyle çıktığımız yolculuğun basamaklarından ilki, Salesforce CRM yatırımı oldu

Duyar olarak, her daim sektörüne yön veren, öncü firma sorumluluğumuzun bilincinde hareket ediyoruz. Müşteri odaklı firma hedefiyle çıktığımız bu yolculuğun basamaklarından ilki Salesforce CRM yatırımı oldu. İç ve dış pazarlardaki büyümenin de etkisiyle; satış faaliyetlerimizi koordine etmede işimizi kolaylaştıran, satış sorumlularımızın zamanlarını daha verimli kullanmalarına ve müşterilerimizle olan iletişimi daha ayrıntılı takip etmelerine imkân sağlayan, dünyanın en iyi CRM çözümüne yatırım yaptık. Ocak 2018’de hayata geçen bu proje ile müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılama yönünde büyük bir hamle yapmış bulunuyoruz. Her geçen gün yeni süreç ve fonksiyonların da eklenmesiyle birlikte müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz. Güncel teknolojilerle birlikte; müşteri hizmetlerinin geliştirilmesi ve iş verimliliğinin artırılması adına, ürün ve hizmet süreçlerimizdeki kaliteyi sürekli iyileştirmek kurum bakış açımızı en iyi şekilde yansıtıyor. Tam da bu noktadan hareketle, değişime sadece ayak uydurmakla kalmayıp değişimin sektörümüzdeki öncüsü olmaya devam edeceğimizi büyük bir içtenlikle söyleyebilirim.

Yerli yangın ürünlerimizin UL/FM/LPCB gibi sertifika ve belgelendirmelerine önemli oranda yatırım yaptık

Yukarıda da bahsettiğim gibi, özellikle yerli yangın ürünlerimizin UL/FM/LPCB gibi sertifika ve belgelendirmelerine önemli oranda yatırım yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Özellikle konut tipi diye tabir ettiğimiz upright, pendent, sidewall sprinklerin en çok kullanılan tiplerinde; (68 C, ½”, K 5.6, Standart ve Hızlı Tepkimeli) UL/FM sertifikalarımızı çok büyük oranda tamamladık. Bunun yanında Şubat ayı başında FM belgesine sahip olan ıslak alarm vanamızın DN 150 çapı için UL Belgesi de yayımlandı. OS&Y yükselen milli vanamızın, test ve drenaj vanamızın UL/FM Belgeleri zaten vardı. 2018 yılı içerisinde, şu anda TSE onaylı olarak imal ettiğimiz gizli tip sprinklerimizin, kuru alarm vanamızın ve yerli izleme anahtarlı kelebek vanamızın da UL/FM sertifikalandırma süreçlerini tamamlamayı amaçlıyoruz.

700’ün üzerinde projede Duyar Vana imzası

Hem devlet projeleri hem özel yatırımlar olsun şu ana kadar 700’ün üzerinde projede Duyar Vana ürünleri kullanılmış durumda. Yakın zamanda Emlak Konut Ayazma, Sinpaş Queen Bomonti, Güneşli Referans, Maslak 1453, BizimEvler 7, Çamlıca Camii, World Medicine İlaç Fabrikası, Aldağ Isıtma Manisa Fabrika Projesi, Suryapı Bahçeyaka Projesi, Bezmialem Üniversitesi, Nef projeleri başta olmak üzere Türkiye genelinde sayısız projeye malzeme verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Yurtdışında ise referans olarak sayabileceğim projelerin başında, Gürcistan Havalimanı, Arena Zagreb – Hırvatistan, Sofya Havalimanı, Fişt Olimpiyat Stadyumu – Rusya, Soçi Olimpiyat Stadyumu – Rusya, Tunus Havalimanı, Movenpick Hotel – Katar geliyor.

Müşterilerimizin tüm taleplerine olduğu gibi satış sonrası hizmet taleplerine de oldukça duyarlıyız

Duyar vana sektörde 53. yılını kutluyor. Bu anlamda vizyonumuzun temelinde olan markamız ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer üretmek ilkemizi perçinlediğimizi görebiliyoruz. Türkiye genelinde Marmara, Trakya, Ege-Akdeniz, İç-Orta ve Kuzey Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde bölge müdürlükleri mertebesinde hizmet veriyoruz. Bu organizasyon içerisinde geniş bir bayi, lojistik ve satış sonrası hizmetler yapılanmamız mevcut. Geçen aylarda gerçekleştirdiğimiz organizasyonda Gaziantep’ten İzmir’e kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren bayi teşkilatlarımız ile bir araya geldik. Skalamıza baktığımızda bünyemizde 40 yıldır hizmet veren bayilerimizin ya da diğer anlamıyla paydaşlarımızın olduğunu görmek, doğru hedeflere yürüdüğümüzün en önemli ve en mutlu edici göstergesidir bizim için. Müşterilerimizin tüm taleplerine olduğu gibi satış sonrası hizmet taleplerine de oldukça duyarlıyız. Duyar Vana olarak, Müşteri Destek Hizmetleri birimimiz ile belki de sektörümüzde ISO 10002 belgesine sahip nadir firmalardan biriyiz. Müşterilerimizden gelen tüm taleplerin başlangıç ve bitiş süreçleri sistemimiz tarafından kayıt altına alınıp izlenebiliyor. Tüm bunlara ek olarak, İş Geliştirme birimimiz tüm müşterilerimize; projeden keşif çıkartma, balans vanası seçimi, kompansatör seçimi gibi birçok hususta teknik hizmet verebilecek yetkinliğe sahiptir.

Duyar Akademi, vana seçim programı ile daha canlı ve verimli hale gelecek

Duyar Akademi, Duyar Vana markasının en önemli projelerinden biri. Bu proje ile gerek müşterilerin, gerek paydaşlarımızın, gerek öğrencilerin mühendislik görgülerini artırmaya yönelik paylaşımları gerçekleştiriyoruz. Bu halihazırda ISO 10002 müşteri memnuniyeti yönetim sistemi belgesine sahip olan markamızın, öğretici kanadında bulunduğu, teknik ve görsel öğeler ile ürünlerini desteklediği bir platform. Gerek ürünlerimize ait detaylı animasyonları, gerek ürünlerimize ait montaj videolarını, gerekse de yine ürünlerimize ait revit çizimleri bu platformda paylaşmak suretiyle sektörümüzdeki duyarlılığı artırmayı amaçlıyoruz. 2018 yılı içerisinde Duyar Akademi platformunu daha canlı ve verimli hale getirebilmek için projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu projelerden biri de vana seçim programı olacaktır. Ekip olarak yıl sonuna yetiştirmeye çalıştığımız bu proje üzerinde ciddi emek sarf ediyoruz.

TMMOB, TTMD ve TÜYAK organizasyonlarını hem sponsorluk bazında hem teknik eğitim-seminerler ile destekliyoruz

2017 yılı içerisinde TMMOB Makine Mühendisleri Odası, TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği) ve TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı/Yangından Korunma Derneği) kanadında son dönemde çok faal bir dönem geçirdik. Organizasyonlarını hem sponsorluk bazında hem teknik eğitim-seminerler ile destekliyoruz. Ayrıca Duyar Vana olarak pek çok üniversite konferansına davet edilerek, tecrübelerimizi paylaşma fırsatı bulduk, tesislerimizi kendilerine açarak geziler tertipledik. 2018 yılı içerisinde bu çalışmalarımızı bu fazda da büyüterek devam ettirmenin yanında, paydaş ve müşterilerimizi yurt içi-yurt dışı teknik gezi-seminer organizasyonlarına da dahil edeceğiz.

İhracatımızı daha da artırmak için hem belgelendirme süreçleri hem de yurtdışı bayi yapılanmasına özel önem veriyoruz

2020’deki vizyonumuza göre planladığımız büyüklüğe ulaşabilmek için 2017 yılı içerisinde üretim kapasitemizi artırmamız gerekiyordu. Bunun için yatırım çalışmalarımızı tamamladık ve 2018 için yüzde 30 büyüme hedefi ile yola çıktık. Yerli üretici olarak sektör içerisindeki pazarın yüzde 18-23’ünü yönetiyoruz. Yangın grubundaki pazar payımız ise yüzde 12 dolaylarında olsa bile bazı ürün gruplarında yüzde 35’e varan pazar paylarını yakaladık. Hedefimiz hem genel anlamda hem de yangın konusunda kısa ve orta dönemde yüzde 35 paya ulaşmak. Ancak burada önemli olan, yurtdışı pazarlardan pay almak. Halihazırda 67 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle hem belgelendirme süreçleri hem de yurtdışı bayi yapılanmasına özel önem veriyoruz. Neticede dünyadaki toplam pazardan alınacak pay hem bizim hem de ülke ekonomisi için çok değerli.

Ulusal alanda rekabetçiliği artırmamız için lojistik anlamda altyapımızı güçlendiriyoruz

Markamızın Türkiye’deki saygınlığını ve lider pozisyonunu koruyup geliştirerek küresel arenada tercih edilen ve aranan seviyeye yükseltmek bizim kurumsal marka stratejimiz diyebilirim. Marka stratejimizin içerisinde yenilikçi Ar-Ge ürünlerimiz ve bunları ön plana çıkarmak var. Hedef ülkelerde öncelikli olmak üzere, müşteri odaklı ve dinamik pazarlama stratejimiz var. Markamıza dünya çapında imaj kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Ulusal alanda rekabetçiliği artırmamız için lojistik anlamda altyapımızı güçlendiriyoruz. Marka mimarisi yönünden baktığınızda da, dört ana temele odaklanıyoruz: Fonksiyonel destek, sunulan ürün ve hizmetler, takipçilere sağladığımız faydalar, markanın rakiplerden farklılıkları gibi. Fonksiyonel destekte dikkat çekeceğimiz nokta, özellikle araştırmalarımızda Polonya ve Hindistan arasındaki coğrafyada yangın üreticisi olarak bizden başka bir üretici gözükmüyor. Bu bilgileri FM’in sitesinden ve üretici adreslerinden alıyoruz. Duyar Vana olarak lojistik anlamdaki yerimizin önemli olduğunu düşünüyoruz.

2018 yılı odağımızda ihracat pazarımızı büyütme projemiz var

İnşaat sektöründeki hareketlenmenin yurtiçinde sektöre katma değer sağlayacağını öngörüyoruz, değişken parametrelere bağlı olarak her markanın temkinli hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi 2018 yılı odağımızda ihracat pazarımızı büyütme projemiz var. Dünya pazarı çok büyük, bizim 2018 yılı ve sonrasındaki hedefimiz bu pazardan olabildiğince pay almak. Buna ek olarak cirosal anlamda yurtiçinde yüzde 30 büyüme hedefimiz var. Bunu desteklemek için de stok yönetimi konusunda farklı bir yaklaşımımız olacak. Koşan ürün dediğimiz stok devir hızı yüksek ürünleri sürekli stok tutmakla ilgili projemizi 2018’de hayata geçireceğiz.

Tasarım ve üretim gücü olan firmalar yeni yatırım, yeni ürün geliştirme ve yeni istihdam zemini yaratabiliyor

İnşaat sektörüne paralel olarak vana sektöründe de bir büyüme söz konusu. Son on yılda inşaat sektörü sürekli büyüme ve ilerleme frekansında. Pazar büyüdükçe tasarım ve üretim gücü olan bizim statümüzdeki firmalar da yeni yatırım, yeni ürün geliştirme ve yeni istihdam zemini yaratabiliyor. Bu ülkemiz ekonomisi açısından da, marka değerimiz açısından da önemli bir husus. Son 15 yıl ürün – tasarım – tesisleşme bazında hamlelerin ön planda olduğu ve buna bağlı olarak pazarda gelişmelerin yaşandığı bir dönemdi. Bu ivmenin devam edeceğini öngörüyorum.Slider Altına
Söyleşi