Header Reklam
Header Reklam

“Dünyanın ikinci Blygold Robotik Uygulama Merkezi, Luftsis A.Ş. Bandırma Tesislerinde”

27 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020
“Dünyanın ikinci Blygold Robotik Uygulama Merkezi, Luftsis A.Ş. Bandırma Tesislerinde”

Luftsis A.Ş. / Blygold Türkiye Genel Müdürü Uğur Darcan

HVAC sistemleri korozyon korumasında dünya lideri Blygold, Fransa’dan sonra dünyada ikinci Robotik Uygulama Merkezini 2020 Mart ayında Türkiye distribütörü ve uygulayıcısı Luftsis A.Ş. Bandırma Tesisleri’nde hizmete açtı. Konu ile ilgili detayları Tesisat Market okurlarıyla paylaşan Luftsis A.Ş. / Blygold Türkiye Genel Müdürü Uğur Darcan, “Bu yatırımın temel amacı; yüksek uygulama kalitesini standardize etmek, işlem süresi ve buna bağlı imalat sürelerini kısaltmaktır” diyor. Ayrıntılar söyleşimizde… 

Genel olarak Blygold
Blygold 30 yılı aşkın süredir HVAC sistemleri bataryaları için korozyon kaplama sistemleri üretimi ve uygulamaları yapıyor. Kendi sektöründe dünya lideri bir marka. Merkez tesisleri Hollanda’da bulunuyor, 45 ayrı ülkede franchisor bayileri ve ülke bazlı master franchisor distribütörleri ile HVAC sektörüne hizmet veriyor. Blygold PoluAl XT/MB/MC adı verilen alüminyum pigmentli poliüretan korozyon kaplama sistemi kendi adına tüm dünyada patentli. Devrim niteliğindeki bu ürün korozyon önleme ve korozyona bağlı ısı değişiciler ve metal yüzeylerde zaman içerisinde oluşan %15’e varan kapasite ve enerji kayıplarını önlüyor. 

Blygold uygulama alanları
Blygold yeni imalatlarda başarıyla uygulanmakla birlikte zaman içerisinde korozyona uğramış, hasarlanma ve kapasite kayıpları oluşmuş eski klima sistemlerinin saha renovasyonunda da yoğun olarak kullanılıyor. Uygulamalar bakır boru/alüminyum kanat, bakır boru/bakır kanat, çelik boru/çelik kanat bataryalar, microchannel bataryalar, bunlara ait galvaniz sac flanşlar ve galvaniz/boyalı klima cihazları metal yüzeylere fabrikasyon veya şantiye şartlarında gerçekleştiriliyor. Standart ve yüksek çalışma sıcaklığı (650 C) uygulamalarına uygundur. Blygold uygulaması yapılan ürünler; klima santralleri, chiller, DX/VRF dış ünite batarya ve kondenserleri, yüksek sıcaklık/endüstriyel tip ısı değiştiriciler, metalik yüzeyler, su soğutmalı chillerlerin su kutularıdır. Klima cihazlarında oluşan korozyon, hijyen şartlarını bozar ve insan sağlığı açısından riskler oluşturur ayrıca yükselen kondenzasyon basınçları dolayısıyla klima cihazlarının yüksek elektrik enerjisi çekmesine sebebiyet verir.
Blygold kaplaması cihaz kullanım ömrünü en az 2 kat (çoğu uygulamada 3 kat) artırmakla birlikte zaman içerisinde oluşan korozyona bağlı performans kayıplarını da önler ve cihazların enerji giderlerini düşürür. Korozyona bağlı batarya ve diğer ürünlerin yenilenmesine de gerek kalmaz.
ISO 12944 korozyon önleme standartlarındaki C1-C5 M klasındaki 6 farklı korozif sınıftaki tüm çevresel bölgelerdeki metal yüzeyler için idealdir.

Bunlar;

  • Jet yakıtlarının ürettiği kerosene bağlı aşırı korozif etkiye açık havaalanları klima sistemleri,
  • Deniz üstü tüm askeri ve sivil deniz araçlarının klima sistemleri,
  • Deniz kenarı tatil köyü, hotel ve işletmelerdeki klima sistemleri,
  • Endüstriyel bölgeler ve asit yağmurlarına açık klima sistemleri,
  • Yüksek sıcaklık, toz ve kum fırtınalarının etkin olduğu çöl ikliminde çalışan klima sistemleri,
  • Korozyona bağlı üzerinde mikroorganizma ve bakterilerin kolayca üreyebileceği hijyenin çok önemli olduğu hastane klima sistemleri, 
  • Enerji üretim tesislerinde kullanılan klima sistemleri ve endüstriyel ısı değiştiriciler,
  • Hassas sıcaklık, nem gerektiren müze klima sistemleri olarak sıralanabilir.

 

Türkiye’de Blygold
Blygold marka ve ürünlerini 2 yılı aşkın süredir başarıyla Türkiye’de klima tesisat sektörünün hizmetine sunuyoruz. Klima sektöründe var olan ancak çokça dillendirilmemiş önemli bir konuya çözüm getirdiğimiz inancındayız. Blygold uygulamalarının öncesinde klima cihaz ve sistemlerinde korozyon ve buna bağlı performans ve enerji kayıpları hep göz ardı edilmişti. Yatırımcı, projeci, cihaz satıcıları ve distribütörler daima cihazların ilk günkü hali üzerinden kıyaslama ve tercih oluşturuyorlardı. Oysa laboratuvar ve saha uygulamaları; cihazlar üzerinde meydana gelen kirlilik ve çevresel şartlara bağlı korozyonların en geç 2 ay içerisinde cihaz performanslarında %4 ile başlayıp 2 senelik işletme performansında %12-15 kayıplara sebep olduğunu gösteriyordu. Bu işin sadece performans ve enerji verimliliği tarafıydı. Bununla birlikte ve daha önemlisi; organik ve inorganik asit ve tuzlara, kimyasal atıklara, sülfür kükürt gibi yanma sonrası baca ve egzoz atıklarına maruz kalan klima cihazları daha garanti süreleri bile dolmadan ağır hasarlanıyor, işletmeci ve satıcı firmaların servis departmanları üzerinde sürekli tekrarlanan problemlere ve çok sayıda işletme giderine sebep oluyordu. Bunlar genel olarak; deniz kenarı ve üstü uygulamalar, kimyasal işleme tesislerindeki cihazlar özellikle mukavva ve karton işleme tesisleri, çimento fabrikaları, jet yakıtı egzozuna maruz kalan havaalanı uygulamaları, içinden kimyasal atık geçen dere ve deşarj giderleri bulunan tesislerdir. Özellikle bu ve benzeri projeler için Blygold korozyon önleme kaplamalarının kesin ve kalıcı olarak çözüm ürettiğini gördük ve tespit ettik. Örneğin dünya üzerinde tüm otomotiv sektörünün araç kaportalarında kullandığı en üst düzey boya/korozyon koruması kabul edilen kataforez kaplama+ boyanın korozyona karsı tuz testi korumasının maksimum 2000 saat olmasına (veya alternatif ürün kabul edilen epoksi kaplamasının tuz testi dayanımı 1000 saattir) karşın Blygold korozyon korumasının 11.000 saat tuz, 4000 saat asit testi dayanımı olması, ne demek istediğimizi daha net olarak anlatıyor. Ayrıca uluslararası 5 yıl Blygold sertifikalı korozyon garantisini de biz Türkiye’de tüm müşterilerimize uyguluyoruz.

Blygold uygulamaları ve kalite kontrol yöntemleri
Standart Blygold uygulamaları tesislerimizde 12 aşamada gerçekleştirilir. Blygold bitmiş ürünler üzerine SPREY tekniği ile uygulanır. Bunun avantajı yarı mamul veya tamamlanmış klima cihazları üzerine fabrikamızda veya şantiyede sahada uygulama yapılabilir olmasıdır. Yüzeylerde ve bataryalar üzerinde kaplanmamış hiçbir alan kalmaz. En sık rastlanan alüminyum kanat ucu korozyonuna karşı etkin koruma sağlar. Kaplama esnektir, kaplama sonrası batarya bükülebilir. Aynı zamanda hidrofiliktir yani su üzerinden kolayca deşarj olur. Ultraviyole dayanımı çok yüksektir yani açık hava güneş altındaki cihazlara güvenle uygulanır. Ultraviyole dayanımı hiç olmayan epoksi kaplama gibi 6 ayda parçalanıp dağılmaz. Aynı zamanda tamir ve yenileme-onarma imkânı sunar. Bu özellikleri dolayısıyla 30 yılı aşkın süredir dünya üzerinde binlerce projede kullanılıp kendi benzersiz kalitesini ispatlamıştır.

Uygulama adımları

1. Batarya mekanik temizlik yapılması (Fırça ve hava tabancası ile)

2. Bataryanın Blygold Coil Clean Solüsyonu ile 6 bar basınç / 85C su ile yıkanması

3. Durulama - Kuruma (Öncesinde su PH kontrolü)

4. Yağ kalıntı kalite kontrolü (Kırmızı Indicator ile)

5. Bataryanın Blygold Refa Bride Solüsyonu ile 6 bar basınç / 85C su ile yıkanması

6. Durulama - Kuruma

7. Kuruma kalite kontrolü (pH kağıt ile)

8. Batarya kolektör ve flanşlarının Blygold Refamac 3509 ile kaplanması

9. Bataryanın Blygold PoluAL XT/MB/MC kaplanması

10. PoluAL XT kaplama kalite kontrolü (Endoskop ile en az 2 noktadan)

11. Metalik yüzey üzerinden Crosshatch yapışma kalite kontrolü

12. Etiketleme, paketleme ve sevk

Robotik Blygold uygulama ve yatırımı
Boyama ve yüzey kaplama teknolojileri genel olarak yüksek hassasiyet, prosedürlü zemin hazırlama, kontrollü kaplama teknikleri gerektirir. Blygold kaplamalarının temelinde de bu ilkeler ve prosedürler geçerlidir. Çünkü iyi bir uygulama sonucu için yüksek kaliteli kaplama teknolojisi ve eğitimli teknisyenler gerekir.
Türkiye’deki iki yıllık uygulama geçmişimizde bu yöntemlere ve kaplama teknolojisi prosedürlerine tam uyum gösterdik. Bizzat eğitimlerini Hollanda Blygold Merkez tesislerinde almış sertifikalı uygulayıcı teknisyen ve kalite kontrol ekibimiz ile birlikte gerçekleştirdik. Bununla birlikte 2019 yılı içinde Türkiye’deki artan iş potansiyelimiz ve karşılaştığımız talep kapsamında Blygold korozyon kaplamaları için bir Robotik Tesis kurma kararı aldık. Çünkü bölge olarak artık sadece Türkiye değil, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına da Blygold ürün ve hizmetlerini sunmaya başladık.
Robotik Tesis yatırımımız kapsamında 1 adet FANUC, 1 adet ABB marka tam otomasyonlu boyama robotları, hazırlık-boyama kabinleri ve kurutma fırınından oluşan bir boyama/kaplama hattı bulunuyor. Ayrıca tesis içerisinde 1 adet klima santrali, 1 adet chiller ve komple entegrasyon ve otomasyon sistemi yer alıyor. Toplam yatırım bütçesi 450.000 Euro olan tesisimiz, 9 aylık bir sürede tamamlandı. Bu yatırımın temel amacı; yüksek uygulama kalitesini standardize etmek, işlem süresi ve buna bağlı imalat sürelerini kısaltmaktır. Tesisimiz bu amaçla dünya üzerinde Fransa’dan sonra kurulmuş ikinci BLYGOLD robotik tesisidir.
Teknik olarak Robotik Tesisimizde Blygold korozyon önleyici kaplamalar klimatizasyon kontrollü, sabit 20⁰C sıcaklıkta, laminer flow 0,2 mt/sn düşey hava akışlı F7 sınıfı filtrasyonlu boya kabinlerinde, ABB/FANUC robotlar ile C5-M korozyon sınıfında tam otomasyonlu olarak gerçekleştiriliyor. Yüzey hazırlama ve robotik kaplama malzeme kontrolleri, spreyleme robot ilerleme hızları, kaplama mikron kalınlıkları, ıslak ve kuru kürlenme sonrası kaplama miktarları tam otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Yüksek uygulama kalitesi ve sürekliliği standarttır.
Robotik Tesisimiz Mart 2020 tarihinde devreye girmiş ve işletmeye açılmıştır. Bu kapsamda bize destek veren başta Blygold merkez yönetimi olmak üzere tüm tedarikçi ve ekiplerimize teşekkür ederiz.Slider Altına