Header Reklam
Header Reklam

Dünyadaki Teknolojik Gelişmeleri Yakından Takip Ediyor ve Daima Daha İyiyi Hedefliyoruz

15 Mayıs 2023 Dergi: Mayıs-2023
Dünyadaki Teknolojik Gelişmeleri Yakından Takip Ediyor ve Daima Daha İyiyi Hedefliyoruz

Masdaf, 1977 yılından beri sektörümüzde faaliyet gösteren, akışkan teknolojileri konusunda faaliyet gösteren başarılı bir firma. Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren ile iklim krizini, pompaların enerji verimliliği üzerindeki etkisi ve rolünü, enerji verimliliği sağlayabilecek önerileri konuştuk…

Projeye uygun çözümlerimizle daima müşterilerimizin yanındayız

1977 yılında suyun ve enerjinin etkin kullanılması ve bu sayede yaşam kaynaklarının korunması ilkesiyle yola çıkan, %100 yerli sermaye ile kurulan Masdaf, enerji verimliliği sağlayan, çevreci ve inovatif “akışkan teknolojileri” üretiyor.

40.000 m² alan üzerine kurulan Düzce tesislerimizde; uçtan emişli pompalar, inline pompalar, axial ayrılabilir pompalar, hidroforlar, genleşme tankları, yangın pompaları, kademeli pompalar, proses pompaları, dalgıç pompa, kolonlu pompalar, kendinden emişli pompa ve dişli pompa üretiyoruz.  

Masdaf; endüstriyel prosesler, sulama, ısıtma ve soğutma sistemleri, gemi sanayisi, atık su transferi, yangın söndürme işlemleri, petro-kimya sanayisi, tarımsal sulama gibi birçok alanda kullanılmak üzere santrifüj pompa imalatı yapıyor.

Müşterilerimizin beklentilerini en yüksek düzeyde karşılamak üzere müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyen şirketimiz, pompa teknolojilerinin AR-GE’sinden, üretimine kadar tüm süreçlerinde müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor; ürünlerini de projenin ihtiyacına uygun olarak üretiyor.

Masdaf, Türkiye genelinde geniş bayi ve servis ağıyla, pompa teknolojileri alanında en iyi hizmeti, en kısa zamanda sunmayı misyon edinmiş bir şirkettir. ERP direktiflerine uygun olarak geliştirilen, yüksek verimli pompa sistemlerimizi 106 ülkeye ihraç ederek, bu ülkelerde kurduğumuz distribütör ve servis ağıyla da sürdürülebilir olmayı hedefliyoruz.

Masdaf, ISO9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi kalite belgelerinin yanı sıra UL, FM, NFPA 20, TSE, CE, ATEX, GOST, UKR Sepro gibi kalite belgelerine de sahiptir. Bu belgeler, aynı zamanda kaliteden taviz vermediğimizin de birer göstergesi niteliğindedir.

Pompa sistemleri, enerji tasarrufunda oldukça önemli

İklim krizinin dünyamız üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Şaşıran mevsimler, dünyanın birçok noktasında yükselen deniz seviyesi, erozyon ve orman yangınları, iklim krizi nedeniyle dünyamızın karşı karşıya kaldığı sorunlardan sadece bazıları...

Sorununun merkezinde yer alan enerji ise küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Enerji tüketiminin yoğun olduğu şehirler, iklim krizinde önemli rol oynuyor. Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat ) raporuna göre, şehirler, dünya enerjisinin yüzde 78'ini tüketiyor ve sera gazı emisyonlarının yüzde 60'ından fazlasını üretiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, iklim krizi ile mücadele kapsamında sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla önlemler almaya başladı. Dünyadaki elektrik enerjisi talebinin yüzde 20'sinden fazlasını oluşturan ve bazı endüstriyel tesis operasyonlarında enerji kullanımının yüzde 25 ila yüzde 90'ından sorumlu olan pompa sistemleri de şehirlerin enerji tasarrufu kapsamında değerlendirdiği konular arasında yer alıyor.

Binalarda, sanayide, altyapı uygulamalarında, su temininde, atık su uygularında ve ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinde kullanılan pompa sistemlerinin enerji sarfiyatı, dünyadaki enerji sarfiyatının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Pompa sistemlerinin ilk satın alma fiyatı ise tüm kullanım ömrü boyunca oluşturduğu işletme maliyetinin küçük bir kısmını oluşturuyor.

Pompa sistemleri ile enerji tasarrufu sağlamak, CO2 emisyonlarının da yüzde 50'ye varan oranlarda azaltılması anlamına geliyor

Enerji kaynaklarını verimli kullanan akıllı pompa çözümleri ile yılda ortalama 26 milyar kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlanabilir. Sağlanan bu tasarrufla birlikte yılda 13 milyon ton karbondioksit salınımını önlemek mümkün. Ancak pompa sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak için öncelikli olarak elektrik motorlarının verimliliğini değerlendirmek gerekiyor. Çünkü endüstride kullanılan elektriğin yüzde 70’i elektrik motorları tarafından tüketiliyor. Ayrıca dünyadaki toplam enerji tüketiminin yüzde 20’si, endüstriyel enerjinin ise ortalama yüzde 30’u pompalar tarafından tüketiliyor. Bir binanın veya bir fabrikanın pompa sistemlerini, yüksek verimliliğe sahip akıllı bir tasarımla değiştirmek, enerji tüketimini yüzde 20’lere varan oranlarda azaltıyor; ancak bazı durumlarda yüzde 50'ye varan tasarruf da sağlanabiliyor. Pompa sistemleri ile enerji tasarrufu sağlamak, CO2 emisyonlarının da yüzde 50'ye varan oranlarda azaltılması anlamına geliyor.

Doğru pompa seçimi ciddi enerji tasarrufu sağlayabilir

Endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve böylece sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor. Doğru pompa seçiminin ise alanında uzman mühendisler tarafından yapılması gerekiyor. Seçim yapılırken pompanın doğru boyutlandırılması, enerji sarfiyatının düşürülmesinde önemli rol oynuyor. Frekans kontrol cihazları ile Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü üzerinden pompa sistemlerine anlık erişim imkânı sağlamak da enerji kaynaklarının verimli yönetilmesine katkı sağlıyor. Uzaktan erişim özelliği ile fazladan boyutlandırılmış bir sistemde hızın yüzde 20’sinin düşürülmesi dahi enerjiden yüzde 50’lere varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Böylece kontrol edilebilir akıllı pompa teknolojileriyle sağlanan sistem verimliliği ile; sanayide, işletmelerde ve konutlarda ki enerji giderlerinden tasarruf etmek mümkün hale geliyor.

Hep daha iyiye…

Masdaf olarak; mühendislik kabiliyetimiz ve akıllı pompa çözümlerimiz ile dünya genelindeki iş ortaklarımıza verimli çözümler sunmanın yanı sıra iklim krizi ile mücadelede de önemli rol oynuyoruz.

Uzun vadeli hedeflerimiz arasında pompa teknolojilerinin dünya pazarındaki konumunu daha fazla güçlendirmek, yüksek katma değerli pompa sistemleri üretmek var. Masdaf; Afrika, Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Uzakdoğu bölgelerindeki projelere, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda; hızlı ve özel pompa teknolojileri sunabilmektedir.

Bugün; 44 yıllık pompa üretim deneyiminin getirdiği bilgi birikimi, pompa teknolojileri konusundaki geniş ürün yelpazemiz, birçok ülkede kurduğumuz satış, dağıtım ve servis ağımız ile dünyadaki global pompa markalarıyla rekabet eder konuma gelmiş bir şirketiz. Hedefimiz ise dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, bu gelişmeleri ar-ge ve ür-ge faaliyetlerimize yansıtarak daima daha iyisini sunabilmektir. Slider Altına