Header Reklam
Header Reklam

“Dünyadaki en iyi üreticiler arasında bir Türk markası olarak yer almak Eneko’nun en büyük gurur kaynağı”

30 Temmuz 2019 Dergi: Temmuz-2019
“Dünyadaki en iyi üreticiler arasında bir Türk markası olarak yer almak Eneko’nun en büyük gurur kaynağı”

Eneko Satış ve Pazarlama Yöneticisi Mehmet Öncel

Eneko, enerji ekonomisi için yüksek verimlilikte havalandırma ve iklimlendirme cihazları üreten 15 yaşında İzmirli bir firma. Son dönemde adından sıkça söz edilen Eneko’da yenilikler saymakla bitmiyor: Yeni fabrika yatırımı, Ar-Ge Merkezi olması, yurtdışı tarafındaki cirosunu yüzde 80 artırması, Eneko markasıyla Avrupa pazarında yer alması… Tüm bunları Eneko Satış ve Pazarlama Yöneticisi Mehmet Öncel samimi bir dille anlattı, bize de siz değerli okuyucularımızla paylaşmak kaldı

“Yaptığın işin en iyisini yap” ilkesinden güç alarak çözümler sunuyoruz

Eneko, 2004 yılında kuruldu. Bu sene 15. yılımız. Eneko’nun kurulma amacı, sektörde hep bir adım önde olmak, yaptığımız işin Ar-Ge merkezi haline gelebilmekti. Ar-Ge merkezi haline gelmekten kast ettiğim; en uygun, en iyi teknolojideki ürünleri uygun fiyatlarda satışını gerçekleştirmek. Geçmişte Avrupa’da çok iyi teknolojili ürünlerin ülkemizde fiyat ve bilinirlik açısından satın almasını ve satışını yapmak pek mümkün değildi. Bu vizyonla kurulduk ve Türk mühendislerle Türkiye’de ar-ge yaparak kaliteli işçilikle birlikte Avrupa’daki kalitede hatta daha iyi kalitede ürünler üretip daha uygun fiyatlarla ülkemize ve yurtdışına sunmayı hedefledik ve hep bu yönde ilerledik. Eneko olarak, hem kendi markamızla hem de OEM satışta sektörün öncü firmalarından biriyiz. Çünkü kurulduğumuz zamandan itibaren Avrupa’daki bir çok markaya OEM üretim anlaşmamız var, hâlâ devam ediyor. Tabii OEM üretim, birçok teknolojiyi yakından takip etme zorunluluğu getiriyor. Eneko’da “yaptığın işin en iyisini yap” ilkesi olduğu için bu ilkeden güç alarak yeni teknolojileri her zaman yakından takip edip ürünlerimize yeni teknolojileri katarak ihtiyaca uygun çözümler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. 

ENerji EKOnomisi için yüksek verimlilikte havalandırma ve iklimlendirme cihazları üretiyoruz

Eneko’nun açılımı; ENerji EKOnomisi. Biz de enerji ekonomisi için yüksek verimlilikte havalandırma ve iklimlendirme cihazları üretmek üzere yola çıktık. Kurulduğumuz yıllarda ağırlıklı olarak ısı geri kazanım cihazları üretimi yapıyorduk. 2004-2009 yılları arasında ısı geri kazanımlı cihazlar ve ısı geri kazanımlı klima santralleri ürettik. Odaklandığımız konu, ısı geri kazanımdı. 2009 yılından sonra ise klima santrali üretimi artış gösterdi ve ağırlıklı olarak yurtdışına klima santrallerimizi satmaya başladık. Eneko olarak bugüne kadar teknolojik açıdan çok komplike olmayan ürünlerde de komplike olan ürünlerde de elektrik ve otomasyon panosu üstünde çözümler sunduk. Bu Eneko’nun bir standardıydı, ki hâlâ öyle. Bu şekilde cihazların hızlıca işletmeye alınmasını ve sonrasında da cihazlarımızı uzaktan izleyerek her zaman cihazlarımızın tam verimde çalışmasını sağlıyoruz. O yıllarda klima santrali bazında yurtiçine satışımız birkaç proje bazındaydı, ağırlıklı olarak yurtdışı pazarlara satışlarımızı gerçekleştiriyorduk. Bunun nedeni, ülkemizde daha uygun fiyatlı ve daha düşük teknolojili ürünlerin tercih edilmesiydi. 2009’dan 2012 yılına kadar klima santrallerimizin ağırlıklı olarak yurtdışına satışı oldu. 2012 yılından itibaren ise yurtiçinde de aktif olarak klima santrallerimizin satışını gerçekleştirmeye başladık. Çünkü hem maliyetlerimiz adet bazında geriledi hem de piyasamızda belli teknolojiler aranır hale geldi. Enerji verimliliği ön plana çıktı, satın aldığınız veya projenizde yer alan bir ürünün bedelinin yanında işletme süresi boyunca sorun çıkarıp çıkarmadığı, servis problemlerinin çözülüp çözülmediği ve işletme maliyetleri de konuşulmaya başlayınca Eneko olarak yurtiçi pazarda da yer bulmaya başladık. 
Günümüze gelirsek, ürün gamımızda; ısı geri kazanım cihazları, kompakt klima santralleri, havalandırma ve klima santralleri, DX klima santralleri, havuz nem alma santralleri, çatı tipi klima rooftop cihazları yer alıyor. Rooftop satışımız 2014 yılında başladı. Klima santrali satışlarımızda başlarda yurtiçi pazarda yer alamadığımız gibi, rooftoplarda da aynı şeyi yaşıyoruz. Çünkü rooftoplarımız gerek gövde yapısı gerek enerji verimliliği ve performansı yüksek olmasından dolayı piyasada alışılagelen rooftoplardan daha farklı. Yurtdışında rooftop cihazlarımız ile ilgili satışlar yapıldı. Yurtiçinde ise rooftop cihazlarımız proje bazında yavaş yavaş tercih edilmeye başladı. Klima santrallerimizde olduğu gibi, ülkemizde rooftop konusunda belli teknolojiler aranır hale gelince, satışlarımız daha da artacak.  

Eneko ile sonuçlanan yılın en büyük rooftop ihalesi: Metropol AVM

Ülkemizde bildiğim projeler arasında “tek kalemde” sipariş edilen en büyük rooftop projesi olduğunu düşündüğüm Ataşehir Metropol AVM’ye 118 adet hava soğutmalı ve sulu kondenserli rooftoplarımızı verdik. Metropol ekibinin teknik mukayesesi sonrasında, son görüşmelere birkaç firma kalmıştı. İhalenin ENEKO olarak sonuçlanması bizi çok mutlu etti. Tabii bu büyük yankı uyandırdı. 

Yurtdışı tarafındaki ciromuz yüzde 80 arttı

Eneko olarak İzmir’de yeni bir fabrika yatırımımız var. Fabrikanın inşaatı bitti, iç mimari çalışmaları devam ediyor. Üretimin taşınması ise yıl sonunda gerçekleşecek. Ayrıca genişleyen kadromuzla müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için İstanbul ofisimiz yeni adresine taşındı. En önemlisi, Eneko olarak yurtdışı tarafındaki ciromuz Euro bazında yüzde 80 arttı. Bu çok ciddi bir oran. Amacımız geçen yıla göre 2 kat büyüme. Döviz kurlarının artması, yurtdışı tarafında daha fazla ürün satabilmenin kapısını açtı. Biz de bunun avantajını kullandık. Yurtiçinde Metropol AVM’nin yanı sıra Rönesans’ın birçok projesinde de Eneko ürünleri kullanıldı. Önümüzdeki süreçte de yine yeni projelerde imzamız olacak. 

Ar-Ge Merkezi belgemizi aldık

Geçen sene Ar-Ge Merkezi belgemizi aldık. Aslında bunun için çok fazla çaba sarf etmedik çünkü Eneko olarak ar-ge faaliyetlerimizle her zaman sektörde ön planda olduk, zaten Ar-Ge Merkezi gibi çalışıyorduk. Diğer tüm departmanlara göre Ar-Ge’de çalışan sayımız çok daha fazla. Makine, elektrik, elektronik, mekatronik mühendislerinden oluşan bir ar-ge ekibimiz var. Otomasyon konusuyla da ilgili ar-ge çalışmalarımız mevcut. Tabii Ar-Ge departmanımız, birkaç kulvar önde gidiyor. Halihazırda onların çalıştığı ürünler, piyasada ne sattığımız ne de gördüğümüz ürünler, çok daha ötesi. Dolayısıyla Ar-Ge ekibimiz, Eneko’nun neredeyse 10 yıl sonra piyasaya sunacağı ürünler üzerine çalışıyor. Gelecekte pazara çok farklı, kombine ürünler sunacağız. 
Eneko olarak yıllardır ihracat ödülü alıyoruz, seneye de bu geleneği bozmayacağımıza inanıyorum 
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği, 2018 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödüllerinde “En Çok Fan İhracatı Yapan Firma” kategorisinde ikincilik ödülünü aldık. OEM ve Eneko markasıyla yurtdışına yaptığımız satışlar sayesinde bu ödülü almaya hak kazandık. Eneko olarak yıllardır ihracat ödülü alıyoruz, seneye de bu geleneği bozmayacağımıza inanıyorum. Güçlü Ar-Ge’miz sayesinde geliştirdiğimiz ürünler ile dünyadaki en iyi üreticiler arasında bir Türk markası olarak yer almak gurur verici. 

Üniversite öğrencilerine staj imkânı sunuyor, sektörümüzü tanımalarını sağlıyoruz

Eneko olarak önem verdiğimiz noktalardan biri de, üniversiteler. Üniversitelerin akademik bilgileri ve bu bilgilerin ticari faaliyete kombine edilmesi önemli bir konu. Ar-ge çalışmalarımızda üniversitelerimizden faydalanıyoruz, üniversitedeki hocalarımızın çok katkısı oluyor, hocalarımız da bizim ar-ge çalışmalarımızdan faydalanıyor. Bu şekilde karşılıklı fayda sağlayan çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında üniversite öğrencilerine staj imkânı sağlıyor, onlara sektörümüzü tanıtıyoruz. Sektörümüz makine mühendisi ağırlıklı. Ancak makine mühendisliği çok geniş bir alan. Sektörümüze merakı henüz oluşmamış üniversite çağındaki bir kişiyle gerçekleştirdiğiniz bir sohbette, sektörümüzü tanımadığını çok net şekilde görebilirsiniz. İklimlendirme deyince klima, havalandırma deyince de tuvalet havalandırması veya davlumbaz sattığımızı sanıyorlar. Dolayısıyla kariyer günleri gibi etkinliklere katılarak, sektörümüzü, yaptığımız işi anlatıyoruz. 

Pazarın “dünya” olduğunu artık görmemiz lazım

Sektördeki finansal daralmalara karşı her firmanın aksiyon planları vardır. Biz bu konuda en planlı firmalardan biriyiz diyebilirim. Bizim birçok riske karşı planımız mevcut. Bu planlar revize edilir, yenileri eklenir, ama çıkarılmaz. Çünkü hepsi birer risktir, risk planlamasını en iyi yapan firmalardan biri olduğumuzu düşünüyorum. Bu risk planlaması, son dakikada yapılırsa fayda etmeyecektir. Bu planlamaları yapmak, öyle kolay değil. İhracat yapabilmek için önce vizyon gerekir, vizyon oluşturulduktan sonra ar-ge’nin geliştirilmesi, sonra ise sertifikasyon süreci gelir. Bunlar olmadan ihracat yapabilmek mümkün değil. Ancak tüm bunlar da yetmiyor, her ülkenin de kendine göre bir stratejisi var. Bu stratejilerin de farkında olmak gerekiyor. Bir ülkenin stratejisini anlayabilmek, uzun bir süreç gerektiriyor. Eneko olarak bu yollardan geçtik. Pazarın dünya olduğunu artık görmemiz lazım. Biz Eneko olarak burada üretim yapan, dünyaya açılan bir firmayız. Sadece yurtiçi satış yapan firmaların da şüphesiz ihracatı öğrenmesi, dünyaya açılması gerekiyor. 

Sektörden en büyük beklentim, ülkemizde bir iklimlendirme test laboratuvarının kurulması

Sektörel dernek ve vakıflar tarafından Türkiye’deki piyasayı ve üreticileri yurtdışına tanıtabilmek için yapılan çalışmaların fayda sağladığını görüyoruz. Bu tür çalışmalara, sektör firmaları olarak destek vermemiz, bu çalışmalarda görev almamız gerektiğini düşünüyorum. Yurtdışı bir fuarda Eneko ürünlerinin teknik detaylarıyla ilgili bir soru sorulduğu zaman, cevabı verdikten hemen sonra, sorulsun veya sorulmasın, Türkiye’de neler yapıldığını, neler üretildiğini detaylarıyla anlatıyorum, rakiplerimin çalışmalarını da anlatıyorum, kısaca sektörümüz adına konuşuyorum. Bu çabayı her firmanın göstermesini istiyorum. Sektörden en büyük beklentim ise, ülkemizde bir iklimlendirme test laboratuvarının kurulması. Bunu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa Eneko olarak yapmaya hazır olduğumuzu tüm samimiyetimle söylüyorum.
 Slider Altına