Header Reklam
Header Reklam

“Dünyada böyle geniş yelpazede hava kanalı çeşidini tek çatı altında üretebilen firma sayısı çok az”

20 Aralık 2021 Dergi: Aralık-2021
“Dünyada böyle geniş yelpazede hava kanalı çeşidini tek çatı altında üretebilen firma sayısı çok az”

Seyhan Karakurt
Ar-Ge ve Laboratuvar Yöneticisi
AFS Boru San. A.Ş.

Kuruluşunun 30. yılını kutlayan, AFS Boru San. A.Ş. Ar-Ge ve Laboratuvar Yöneticisi Seyhan Karakurt, kurumun Ar-Ge altyapısı ve inovasyon geleneği ile ilgili bilgiler verirken, sertifikasyon ve kalite yönetimi hakkındaki hassasiyetleri konusunda da “AFS için kalite standarttır, belgelidir” diyor.

Her sertifika hazırlığı doğasında ürünü geliştiriyor

İhracat konusunda Türkiye İklimlendirme Sektörünün lider kuruluşlarından AFS’nin küresel pazarlarda etkinliğini ve rekabet gücünü artırabilmesinde güçlü Ar-Ge ve laboratuvar yatırımlarının payı büyüktür. 81 ülkeye ihracat yapan AFS, geçtiğimiz yıl İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından “Yılın En Çok Hava Kanalı İhracatı” yapan firma ödülünü aldı. Sertifikasyon, güçlü bir teknik alt yapı, ihracatın “olmazsa olmaz”ları arasındadır. 20 yıl önce Türk malının kalitesini Avrupa’ya anlatabilmek, algılatabilmek çok zordu. Bunun için o pazarlarda güveni tesis edebilecek sertifikasyon alt yapısını tesis etmemiz gerekiyordu. Özellikle Avrupa pazarında Fransız sertifikası dominant pozisyondaydı. Sonra AB genelinde EN normlarını baz alan sertifikasyonlar geliştirildi. Bu sertifikalara sahip olabilmenin maliyeti çok büyük. Sertifikaları alabilmek için gönderdiğiniz ürün testleri geçemezse; zaman kaybı ve ekonomik kayıp çok daha vahim seviyeye çıkabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için, ürününüzün sertifikaya uygunluğunu önce kendi bünyenizde denetleyebilmeniz ve gereken özelliklere sahip olmasını sağlamanız, büyük önem taşıyor. Bu nedenle 2008 yılında, hiçbir devlet desteği ve teşvikinden yararlanmaksızın, tamamen öz kaynaklarımızla kurduğumuz AFSLab’da bugün; ürünler üzerinde basınç kaybı, bükülme kapasitesi, ezilme mukavemeti, sıcaklık dayanımı, delinme testi, alev yürümesi ve yanma testi, anma uzunluğu, anma çapı, basınç dayanımı, hava sızdırmazlık, ağırlıklı çivi, ilk yapışma testleri yapılabiliyor. Bir sertifikaya hazırlanmak, Ar-Ge faaliyeti gerektiriyor. Her sertifika hazırlığı doğasında ürünü geliştiriyor. AFSLab’ın kuruluşunun ardından; AFS, 2009-2010 yıllarında en fazla faydalı model başvurusunda bulunan kuruluş olarak ödüle layık görüldü.

Ürünlerimizin sertifikaya uygunluğunu sürekli olarak test ediyoruz

Tabii ki ürünlerimizi sertifikasyonlar için hazırlama ve denetleme, laboratuvarlarımızın misyonlarından sadece biri. Bir sertifikayı alan ve müşteriye sertifikanın gereklerini karşılamayan ürün teslim eden, bu yönüyle haksız rekabet içinde olan firmalar ne yazık ki var. Sürdürülebilir satış başarısı, müşteriye güven verebilmenize bağlı. Biz bu güveni sağlam temeller üzerine inşa edebilmek için; ürünlerimizin sertifikaya uygunluğunu sürekli olarak test ediyor, test sonuçlarımızı müşterilerimizle paylaşıyoruz. Müşterilerimiz, Ar-Ge ve Kalite Kontrol Laboratuvarlarımızda yapılan testlere şahitlik edebiliyor. Bu kontroller, hammadde ile başlıyor. Hammadde kontrolü, kalite kontrol sürecinin ilk basamağını oluşturuyor. Hammadde uygunluğu yok ise ürünün aynı standartta olması sağlanamaz.  AFSLab’da kullanılan tüm test düzenekleri EN ve UL standartlarına uygun olarak kuruldu ve günümüzde yurt dışında yapılabilen testlerin bir kısmını kendi bünyesinde yapabilir bir teknolojiye sahip.

Haftada binlerce ürün kontrolü yapılıyor. Her 15 dakikada bir üretimden analiz için parçalar geliyor. AFS’nin üretim alt yapısının ve pazardaki AFS’ye ait bir markayı taşıyan ürün algısının odağında yer alıyor. Yani kalite kontrolü,  üretim kontrol olarak yapılıyor. 

AFSLab, üniversite-sanayi işbirliğinin de başarılı bir örneği

afslabAFSLab’ın test düzeneklerinin tasarımı ve kurulumu, üniversite-sanayi işbirliğinin de başarılı bir örneğidir. Özellikle akustik laboratuvarımızda, basınç kaybı düzeneklerimizde Gazi Üniversitesi ve ODTÜ başta olmak üzere akademik destek alındı. Basınç kaybı düzeneğimiz aynı zamanda bir doktora tezine konu oldu. TOBB ve Gazi Üniversiteleri ile işbirliği anlaşmalarımız mevcut. Bu anlaşmalar çerçevesinde staj için üniversite öğrencilerini kabul ediyor, tez çalışmalarını destekliyoruz. Üniversite öğrencilerinden oluşan gruplara tesisimizi açıyor, gezdiriyor, eğitimlerini uygulamaya yönelik bilgiler aktararak destekliyoruz. 

İç hava kalitesinin güvencesi; antimikrobiyal hava kanalı

Özellikle pandemi döneminde tüm dünyada iç hava kalitesinin önemi çok büyük oranda arttı. Tüm zamanımızın neredeyse %90’ını geçirdiğimiz iç ortamlarda çok fazla kirletici kaynağı mevcut. İç ve dış pazarlarda, iç hava kalitesinin iyileştirilmesi yönündeki talepler artıyor. Bu pazar taleplerine odaklanan Ar-Ge’miz, patentini aldığımız antimikrobiyal bir hava kanalı geliştirdi. Bu ürün, öncelikle hastane, ilaç ve aşı üretim tesisleri başta olmak üzere “good manufacturing practices” denilen ve hijyen koşullarının yüksek öneme sahip olduğu yerler için geliştirildi. Nanoteknoloji temelli bu üründe, mikrobiyal özellik zaman içinde zayıflamıyor, kaybolmuyor. Ayrıca bu kategorideki bazı ürünlerde olduğu gibi gümüş salınımı söz konusu değil. Gümüş salınımı bazı platformlarda doğaya zarar veren, florayı bozan bir etmen olarak kabul edilmekte, bu açıdan da ürünümüzün tamamen çevre dostu olduğunu söyleyebilirim.

Antibakteriyel hava kanalımız bakteri ve küf oluşumunu önlüyor. Sıcaklık ve nemin olduğu her yerde mikrobiyal faaliyet gözlemlenir. Hastaneler kontamine ortamlardır ve ekstra hijyene ihtiyaç duyulur. Tabii ki iç yüzeyinde bakteri küf oluşumunu önleyen antibakteriyel hava kanalımız, sadece bu alanlarda değil, sağlıklı havanın temin edilmesi gereken, insanların soluk aldığı tüm alanlar için talebini artırmasını beklediğimiz bir ürün.

İç hava kalitesine hizmet eden Greenguard sertifikalı ürünümüz, sektörümüzde bir “ilk”

İç hava kalitesinin iyileştirilmesine hizmet etmesi için tasarladığımız bir diğer ürün; camyünü yalıtımlı esnek hava kanallarımız. AFS Ar-Ge olarak, teknik destek ve işbirlikleri ile formaldehit salınımı sıfıra yakın bir ürün geliştirdik. Bu ürün grubumuz için ilk başta Greenguard sertifikası alınarak tüketiciye sunuldu. Greenguard’ı iç piyasaya tanıtan öncü firmalardan biri olduk. İç mekanlarda kullanılan ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddelerin, iç mekanın havasının verimi bakımından belirlenen sınır değerleri kapsamında olduğunu gösteren, ABD başta olmak üzere uluslararası pazarlarda saygınlığı oldukça yüksek bir sertifikadır. Yani Greenguard Label bir ürünün düşük emisyon içeriğinin önemli bir etiketiydi. Daha sonra bu ürün grubuna yakın pazarımız olan Avrupa Fransa ‘dan başka bir düşük emisyon etiketi aldık.

VOC (uçucu organik bileşikler) denilen hava kirleticilerinin alerji ve astım başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Dolayısıyla sağlık ve yüksek iç hava kalitesini gözeten ürünlere özellikle önem veriyoruz AFS bu yöndeki çalışmalarıyla, iç hava kalitesi konusundaki farkındalığın artmasına önemli bir katkı sunuyor.

RAKSAN menfez yönlendirici, ısıl konfor koşulunu iyileştiriyor

ruzgardAFS sahip olduğu RAKSAN markası ile havalandırma sektöründe kullanılan temel plastik havalandırma ürünleri üretmekte. Ar-Ge faaliyetlerimizin katma değeri yüksek bir diğer çıktısı olan bu yılın başında piyasaya sürdüğümüz ürünümüz; RAKSAN RÜZGARD. Doğalgazla ısınan evlerde, yönetmelik gereği camda dışarıdan hava girişi sağlayan ızgaralı bir menfez bulunur. Bu menfez her zaman açık kalmalıdır. Özellikle soğuk kış aylarında, sert rüzgârlarda evin soğumaması için bu menfezlerin folyo, bant, gazete ile kapatılması ciddi riskler oluşturuyor.

Mutfak menfezinden gelen soğuğu engellemek amacıyla geliştirilen menfez yönlendirici, havayı ortama temperleyerek veriyor. Menfez yönlendiricimiz dışarıdan gelen soğuk havayı yukarıya yönlendirerek içeride bulunan sıcak soğuk ısı dengesini sağlıyor. Böylece iç ortam ısıl konfor koşulu sağlanırken enerjinin etkin kullanılması için de katkı sağlanıyor.

AFS, ürünlerin bakım süreçleri için “fayda” sunabilmeye büyük önem veriyor

AFS, plastik anemostat gibi havalandırma aksesuarları üretimi de gerçekleştiriyor. Anemostat da Ar-Ge laboratuvarımızda geliştirilen, türbülans ve küflenmeyi önemli ölçüde azaltan, özellikle de Avrupa’da çok talep gören bir ürünümüz. Ar-Ge bakış açımızda ürünlerin bakımı, önemli bir yer tutuyor. Ürünlerimizin bakım açısından müşterilerimize “fayda” sunabilmesi için çalışıyoruz. Kirlenme, renk değiştirme, titreşim gibi istenmeyen oluşumların engellenmesi, az ve kolay bakıma ihtiyaç duyulması Ar-Ge hedeflerimiz arasında.

Akustik laboratuvarımız; sessiz ürünler geliştirmek için hizmet veriyor

afs-akustik-labHavalandırma sistemleri ortama belli bir seviyede gürültü veriyor. Gürültü, artık konfor kavramının vazgeçilemeyen bir bileşeni oldu. Gürültü yönetmeliklerinin de desteği ile bu konudaki farkındalık artıyor. Sessiz ürünler, müşteri talepleri arasında yerini alıyor. Esnek hava kanalları, havalandırma sisteminin, havayı iç ortama veren son noktası. Burada “Sesi nasıl absorbe edebiliriz” sorusu, Ar-Ge grubumuzun bir diğer odağını oluşturdu. Esnek hava kanalında akustik ölçüm yapan laboratuvarlar ülkemizde yok. Bu testler için ürünleri yurt dışına göndermek ise çok pahalı, ülkemiz için milli servet kaybı. Akustik laboratuvarımızı bunun için kurduk. Bu laboratuvarımızda ses ölçümleri yapılıyor akabinde ürün üzerinde iyileştirmeler yapılarak müşteriye test sonuçlarını sunuyoruz. Bu laboratuvarlarımız bazen ürünlerinin ses seviyelerini ölçmek isteyen bazı kuruluşlara da yardımcı oluyor. 

Simfleks endüstriyel hortum ürün grubumuz özellikle yurtdışında büyük ilgi görüyor

Endüstriyel hortum; son yıllarda bünyemize katılan ve AFS’nin önem verdiği bir ürün grubu. Ar-Ge’de son dönemde özellikle bu ürüne ağırlık verdik. Dünyadan da hatırı sayılır ölçüde talep var. Poliüretan, PVC gibi farklı malzeme seçeneklerine sahip Simfleks markamızı taşıyan endüstriyel hortum ürün grubumuz; endüstriyel uygulamalarda katı, sıvı, gaz haldeki malzemelerin aktarımına uygun olarak dizayn edildi. Aşınmaya ve kimyasallara karşı yüksek dayanımlı olması nedeniyle özellikle yüksek negatif ve pozitif basınç dayanımı gerektiren uygulamalar için cazip ürünler.

518 çeşitten oluşan geniş ürün yelpazesi, AFS’nin pazardaki baskın gücü

AFS’de 518 çeşitten oluşan oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Bu, AFS’nin yurt içinde ve yurt dışında rekabetçi gücünün en önemli dayanağı. Havalandırmaya ait birçok ürün tek çatı altında tedarik edilebiliyor. Dünyada bu kadar çok havalandırma ürününü bir arada üretebilen  firma çok az, sektörde ise tek diyebiliriz. İnsanlar her ürün kalemi için ayrı araştırma, görüşme, yazışma yani zaman sarfiyatı istemiyor. Havalandırma ihtiyaçlarının tek merkezden temini ayrıca tek nakliye, tek ödeme gibi ekonomik kolaylıklar sağlıyor. AFS, müşteri memnuniyeti odaklı yapısı ile müşteri taleplerini en üst düzeyde karşılayabilmeye çalışıyor. Ar-Ge grubumuz için de bu geçerli. Müşterilerimizden gelen talep üzerine üretim programımıza aldığımız ürünler var. Ar-Ge grubumuzun yöneticilerinden birisinin de müşterilerimiz olduğunu söyleyebilirim. 

Mevcut durumda Avrupa’nın en büyük esnek hava kanalı üreticisi olarak liderliğimizi ilan ettiğimiz Avrupa pazarındaki konumumuzu koruyarak, her biri kendi bölgesinde ve alanında sektör lideri olan çok uluslu müşterilerimiz ile olan iş birliğimizi artırıp, yeni pazarlarda, yeni mutlu müşterileri portföyümüze dahil ederek, AFS kalitesini tecrübe etmelerini sağlamak için gayret ve çaba sarf edeceğiz.Slider Altına