“Doğru senaryoyu içeren kontrolör ile tüm ihtiyaçları çözüme kavuşturuyoruz”

27 Eylül 2019 Dergi: Eylül-2019

Kontrolist Genel Müdürü Özgür Özel

Kontrolist Mühendislik, bina teknolojileri sektöründeki 10 yılı aşkın tecrübesiyle daha kapsamlı, hızlı ve etkin çözümler üretmek için 2016 yılında hizmet vermeye başladı. Kontrolist Genel Müdürü Özgür Özel, “Hedefimiz, müşterilerimizin her türlü otomatik kontrol ve izleme-raporlama ihtiyaçlarına en uygun, verimli ve hızlı çözümü üretmek” diyor. Özel, Kontrolist’in sunduğu hizmetleri Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Tasarruf, verim ve konforu birleştirme amacıyla en doğru mühendislik çözümlerini üretiyoruz
Bina teknolojileri sektöründeki 10 yılı aşkın tecrübemizle daha kapsamlı, hızlı ve etkin çözümler üretmek için 2016 yılında Kontrolist Mühendislik olarak hizmet vermeye başladık. Geçen yıllarda pek çok hastane, otel, AVM, havaalanı, ofis ve konut projesinde hem mekanik hem de aydınlatma ve enerji sistemleri için otomasyon çözümleri sunduk. Hedefimiz her zaman müşterilerimizin her türlü otomatik kontrol ve izleme-raporlama ihtiyaçlarına en uygun, verimli ve hızlı çözümü üretmek oldu. Tasarruf, verim ve konforu birleştirme amacıyla en doğru mühendislik çözümlerini üretiyoruz. Isıtma, soğutma ve havalandırma alanlarında merkezi sistemler için ürettiğimiz proje bazlı özel çözümlerimizle birlikte lokal uygulamalar için de ihtiyaca özel olan ya da standart ürün ve çözümler sunabiliyoruz. Yangın ve gaz algılama sistemlerinden gelen alarmlara göre otopark ve tünellerdeki jet fan cihazlarını veya bina içerisindeki egzoz veya basınçlandırma fanlarını hem besleyen hem de istenen senaryoya göre çalıştıran PLC kontrollü pano imalat ve kurulumları yapıyoruz. Benzer şekilde birden fazla kaynağı olan (kazan, güneş paneli, ısı pompası) veya hem ısıtma hem soğutma hem de sıcak su hazırlanan bir kazan dairesindeki tüm cihazları, istenen senaryoya göre akuple ve yedekli çalıştırabilen, dış hava kompanzasyonu gibi uygulamaları gerçekleştiren panolar da kuruyoruz. Ayrıca standart uygulamalar kapsamında olan klima santrallerinin lokal panoları gibi ürünlerimiz de mevcuttur. Kontrol ve besleme santraldeki motor güçlerine göre seçilen frekans konverterler ile içerisinde çeşitli AHU senaryo tipleri bulunan PLC’lerimizi tek panoda topluyoruz.

Değişken Hava Debisi (VAV) cihazları için genelde merkezi otomasyon tercih ediliyor
Havalandırma sistemlerinde standardize edilen paket çözümler geliştirilmesine rağmen steril alan, laboratuvar ve ofislerin havalandırma sistemlerinde sıklıkla kullanılan Değişken Hava Debisi (VAV) cihazları için genelde merkezi otomasyon tercih ediliyor. Sıcaklığa göre çalışacak bir uygulamada çok basit bir termostat yeterli olabiliyor. Ancak işin içine kanal tipi ısıtıcı veya serpantin girdiğinde hem kontrol hem de güvenlik önlemleri ihtiyacı artıyor. Ameliyathane ve laboratuvar gibi steril alanlarda ise sıcaklıkla birlikte basınç ve nem kontrolü de gerekiyor ki bu hem özel senaryolar hem de merkezi havalandırma sistemi ile entegre çalışma gerektiriyor. Ayrıca ortamda izlenip kaydedilmesi gereken veri sayısı da daha çok oluyor. Ancak merkezi otomasyon da olsa, kontrolü lokal panolar veya özelleştirilmiş ürünlerle yapmak hem verimli ve doğru çalışma hem de genel maliyetleri düşük tutma anlamında daha avantajlı olabiliyor.

VAV kontrolünde odanın ihtiyaçlarını doğru belirlemek, buna göre düzgün ve eksiksiz ürün seçimi yapmak önemli
VAV kontrolünde odanın ihtiyaçlarını doğru belirlemek, buna göre düzgün ve eksiksiz ürün seçimi yapmak önemlidir. Elektrikli ısıtıcı olan bir kanalda sıcaklık sensörü ve hava akış anahtarı bulunmaması, yangın dahil pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Ofis ve toplantı alanlarında mahalden ölçülen CO2 miktarına göre taze hava ihtiyacı belirlenip ayarlanmaktadır, geniş alanlarda tek sensör yetersiz kalabilir, birden fazla kullanmak veya emiş kanalından ortalama almak daha sağlıklı olacaktır. Laboratuvar alanlarındaysa basınç kontrolü ince ve hassas ölçümler, ayarlar gerektirir. Buralarda odaların birbirine göre basınç farkı ölçülür, ilgili klima santrallerinin de odalardaki sistemle akuple çalışması zorunlu hale gelir.

Pek çok hastane ve tıp merkezi projemizde, her odada üfleme ve emiş hatlarında yer alan VAV’lerin kontrolleri bağımsız şekilde sağlanıyor
Ameliyathane, uyutma/uyandırma odaları, sterilizasyon alanı gibi temiz kalması gerek alanları olan pek çok hastane ve tıp merkezi projemizde, her odada üfleme ve emiş hatlarında yer alan VAV’lerin kontrolleri bağımsız şekilde sağlanıyor. Genelde VAV kanalları akıllı damper motorlarıyla birlikte alınıyor, kanaldan geçmesi gereken hava debisinin VAV motoruna analog sinyal ile bildirilmesi isteniyor. Halbuki ürün gamımızda HVAC otomasyonunda uzman olan markaların kendi programlanabilir VAV motorları bulunmaktadır. Bu cihazlar diğerleri gibi kanaldan geçen debiyi okumak ve damperi hareket ettirmekle kalmayıp üzerlerinde bulunan giriş çıkışlarla sıcaklık, basınç gibi bilgileri topluyor, içerisindeki senaryoyu işleterek kontrolü sağlıyor. Böylece hem ilave kontrolör ve pano ihtiyacı kalmıyor hem de kablo mesafeleri kısalıyor. Özellikle proje revizyonlarında VAV cihazlarının veya bulundukları odanın yerinin değişmesi, kablo çekimi açısından sorun yaratıyor. Programlanabilir VAV Kontrolörleri ile uzak mesafelere kablo çekim ihtiyacı kalmıyor, boşa kablo çekiminin de önüne geçiyoruz. Buna alternatif olarak VAV olan her oda için lokal kontrol panellerimiz de bulunuyor. Özellikle kanal tipi elektrikli ısıtıcı da olan sistemlerde her odaya bir besleme kablosu çekildiğinde, geri kalan tüm iş oda içerisindeki imalatla çözülüyor. Odanın tipine göre (ameliyathane, karantina odası, yarı-steril alan, laboratuvar, ofis vb.) doğru senaryoyu içeren kontrolör ile tüm ihtiyaçları çözüme kavuşturuyoruz.
 Söyleşi