Header Reklam
Header Reklam

'Doğalgaz ile ısınabilir miyiz? Sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz'

13 Nisan 2008 Dergi: Aralık-Ocak 1997
'Doğalgaz ile ısınabilir miyiz? Sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz'

TESİSAT MARKET: Firmanızı tanıtır mısınız?

 

BARIŞ ADIGUZEL: Beta Doğalgaz Müh.Ltd.Şti. 1985 yılında Makina Mühendisi M.Sadık YURTMAN'ın öncülüğünde kurulmuştur. 1990 yılına kadar devlet ve özel sektörde değişik inşaat taahhütlerini yerine getirdikten sonra, 1990 yılından itibaren doğalgaz dönüşümleri yapmaya başlamıştır. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 33 fabrikanın doğalgaz dönüşümünü gerçekleştiren firma halen şehir içinde doğalgaz çalışmalarına devam etmektedir.

 

TESİSAT MARKET: Eskişehir'de şu anda doğalgaz dağıtım işi ne durumda?

 

BARIŞ ADIGUZEL: Doğalgaz şehrimizde bilindiği gibi ilk önce Organize Sanayi Bölgesi'nde kullanılmaya başlanmış daha sonra ise büyük doğalgaz tüketicisi olarak görülen ve tesbit edilen fabrika ve kuruluşlarda kullanıma sunulmuştur. 1996 senesi içerisinde şehir içinde konutlara verilmeye başlanılan doğalgaz temiz bir yakıt olmasının yanı sıra ucuz bir enerji kaynağıdır. Şehir merkezinde toplam 66.897 proje kapsamında doğalgaz abonesi hedeflenmiş; 1996 yılı sonuna kadar bu rakamın üçte biri kadar doğalgaz abonesi müracaat etmiştir. 1996 yılının son günlerinde ise Doğalgaz aboneliği için müracaat ederek sözleşme yapan abone sayısı ise büyük bir artış göstererek proje kapsamındaki toplam abone sayısının % 20'lerini bulmuştur. Şehir içinde önünden doğalgaz borusu geçen ve doğalgaz regülatörü takılmış olan merkezi sistem doğalgaz kullanıcılarının sayısı yaklaşık 2000 civarında olmasına karşın  bu rakamın 1996 yılı içerisinde ancak dörtte biri doğalgaz kullanılabilmektedir. Bu da yaklaşık 25 bin daireye eşdeğerdir. 1997 yılında doğalgaz kullanabilecek merkezi sistem aboneleri yaklaşık 1.500 civarındadır.

 

TERMODİNAMİK: Doğalgaz dönüşüm işi Eskişehir'de ne durumda? Müşterileriniz kimlerdir? Sorunlar nelerdir?

 

BARIŞ ADIGÜZEL: Şu an ki müşterilerimiz konut bazında merkezi sistem olarak apartman ve site yöneticileri ile müstakil bina ve daire sahipleridir. Evlerinin önünden doğalgaz hattı geçmiş ve regülatörleri takılmış şehirlilerin sorunlarının en başında doğalgaza olan güvensizlikleri geliyor, insanlar yeni bir enerji kaynağı olan (ki aslında doğalgaz en eski enerji kaynaklarından biri olmasına rağmen) doğalgaza açıkçası çok fazla güvenmiyorlar. "Doğalgaz ile ısınabilir miyiz?" ya da "peteklerimde gaz dolaşıyor ya patlarsa" gibi sorularla çok sık karşılaşıyoruz. Bu da şehrimizde gerek belediyenin gerek BOTAŞ'ın gerekse konuyla ilgili kurum ve kuruluşların doğalgaz hakkında  şehir yaşayışını  yeterince bilgilendirmediği konusunu gündeme getiriyor. Firma olarak bu hususta bizler üzerimize düşen görevleri yapmaya devam ediyoruz. 1990 yılından bu yana yayınlamakta olduğumuz Doğalgaz Bülteni ile bilgilendirme çalışmalarının yanında teknik ekibimiz danışma merkezimizde tüm doğalgaz sorun ve problemlerini çözüm üretmeye çalışıyorlar.Tüm bunların yanı sıra doğalgaz kullanıcılarını etkileyen sorunlardan biri de ilk yatırım maliyetlerindeki değişken rakamlar olmaktadır. Umuyoruz ki 1997 yılında tüm bu sorunlar çözüme ulaşır ve şehir yaşayanında belirginleşen doğalgaza güvensizlik ortadan kalkar.

 

TERMODİNAMİK: Firmanız 1997 yılı hedefleri ve beklentileri nelerdir?

 

BARIŞ ADIGÜZEL: Firmamızın 1997 yılı hedeflerinin başında Eskişehirlileri doğalgaza biraz daha ısındırmak ve sevdirmenin yanı sıra temiz ve ucuz olan bu enerji kaynağını tüm şehir insanlarına ulaştırılması için yapılacak çalışmalara katkıda bulunmaktır.

 

TERMODİNAMİK: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.


Etiketler


Slider Altına