Header Reklam
Header Reklam

“Dinamik ve disiplinli kadromuz ile 50. yılımızı geride bıraktık”

23 Kasım 2015 Dergi: Kasım-2015
“Dinamik ve disiplinli kadromuz ile 50. yılımızı geride bıraktık”

Elektro-Kalori Satış ve Pazarlama Bölüm Yöneticisi Levent Gelir

Elektro-Kalori, 1965’ten bugüne kadar gelen iş tecrübesi ile; akaryakıt, doğalgaz ve HVAC ürün gruplarında 9000’e yaklaşan ürün çeşidiyle ülke çapında ısıtma ve havalandırma yedek parça marketi olarak toptan satış hizmeti veriyor. Firmanın Satış ve Pazarlama Bölüm Yöneticisi Levent Gelir, “En uygun fiyatla, en kaliteli ve en hızlı yedek parça teslimatı yapmak hedefiyle yolculuğumuza başladık ve bugünlere geldik” diyor. Gelir ile Elektro-Kalori’nin 50 yıllık serüvenini konuştuk…

1965’ten günümüze Elektro-Kalori

Elektro-Kalori, 1965 yılında Ankara’da kuruldu. 1977 yılına kadar Ankara’da çalışmalarımıza devam ettik, 50 yıldır da İstanbul’da ısıtma konusunda faaliyet gösteriyoruz. Başlangıçta ağırlıklı olarak tesisat uygulamaları, ısıtma ve hidrofor sistemleri montajı, brülör satışı, montajı ve satış sonrası servis hizmetleri ile yine ısıtmanın çeşitli alanlarında projelendirme ve taahhüt konularında çalıştık. Hatta o yıllarda başka bir markanın İç Anadolu Bölgesi bayiliğini yaptık, 2000’in üzerinde sistem devreye aldık. Daha sonra sistem devreye almalar yaparken bazı malzemelere ihtiyaç duyduk ve bu parçaları tedarik edemediğimizi fark ettik. Buna istinaden Türkiye’de sektörümüzde yedek parça ihtiyacı olduğunu anladık ve yedek parça tedarikine başladık. ‘En uygun fiyatla, en kaliteli, en hızlı yedek parça teslimatı yapmak’ hedefiyle yolculuğumuza başladık ve bugünlere geldik. 1980’li yıllara kadar iç pazardan malzeme tedarik edip satış yapılıyordu, 80’li yılların sonuna doğru ise ithalatımız başladı. Sektör sıvı yakıttan doğalgaza geçtikten sonra haliyle ürün çeşitliliği de doğalgaza doğru geçti. O yıllarda Landis & Staefa markası şirketimizin ticari faaliyeti ve hacmi içerisinde önemli yere sahip olmuştur. Siemens, Landis & Staefa’yı satın aldıktan sonra yolumuza Siemens ile devam ettik. Yaklaşık 10 sene önce Siemens’in ‘Bina Otomasyon’ tarafına da geçiş yaptık. Böylelikle ürün çeşitliliğimiz ‘sıvı yakıtlı brülör ve yedek parçaları’, ‘doğalgazlı brülör ve yedek parçaları’ ve ‘bina otomasyon sistemleri’ olarak üçe ayrılıyor.

Günümüzde İstanbul’da sürdürdüğümüz ticari faaliyet ile tüm Türkiye genelinde ısıtma ve teknik malzeme satışı yapan toptancılara, genelde bölgesinde lider olan satıcı firmalara malzeme satışı yapıyoruz. Bütün Türkiye’ye hizmet ettiğimiz, çok geniş bir müşteri portföyümüz var. Ayrıca bir süredir yurtdışına da satış yapmaktayız. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Dinamik ve disiplinli kadromuz ile 50. yılımızı geride bıraktık. Yönetim performansımızı başarılı bir şekilde devam ettirdik ve dönem itibarıyla ikinci kuşağa geçiş aşamasını tamamladık. Halen Gamze Özbayram Bil ve Gaye Özbayram Gürün yönetiminde, her yıl ticari hacmimizi yükselterek başarıyla yolumuza devam ediyoruz. Şirketimiz, yetişmiş 35 personeli ile profesyonel kurumsal şirket yapısını oluşturarak hizmet faaliyetini sürdürüyor. Merkez ofis ve teşhir salonumuz ile Karaköy’de, 700 metrekare depo alanımızla da Rami’de müşterilerimize hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin isteklerine çok hızlı bir şekilde cevap veriyoruz. Sektörde en hızlı teklif veren, malzeme sevkıyatını en hızlı ve en düzgün bir şekilde organize eden firmaların başında geliyoruz. Bu konuda iddialıyız.

Bir binanın havalandırmasını kontrol eden tüm parçaların satışını gerçekleştiriyoruz

HVAC olarak adlandırılan; ısıtma, soğutma, havalandırma ve hava şartlandırma ürünlerinin talep edildiği pazara hizmet veriyoruz. Ürün portföyümüzde sıvı yakıtlı ve gaz yakıtlı brülörlerin yedek parçaları, doğalgaz hatlarında kullanılan kontrol ürünleri, teknik malzeme olarak adlandırılan bazı tesisat malzemeleri ve bina otomasyonunda kullanılan saha malzemeleri yer alıyor. Bu ürün portföyünün içerisinde yetkili satıcılığını yaptığımız veya distribütörü olduğumuz yerli ve yabancı 30’dan fazla marka var. Yaklaşık 9000 ürün çeşidi ile 1200’e yakın müşteri portföyüne hizmet veriyoruz. 10’dan fazla ülkeye portföyümüzdeki tüm ürünlerin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Satışını gerçekleştirdiğimiz markaların arasında; Siemens, Dungs, Thermowatt, Imit, Watts ve Honeywell gibi sektörün önemli markaları bulunuyor.

Bina otomasyonunda kullanılan saha malzemelerinin satışını da gerçekleştiriyoruz. Bu ürün grupları içerisinde münferit veya birbirleriyle haberleşebilen bina otomasyon kontrol kartları, kazan otomasyonu için kullanılan dış hava kompanzasyon panelleri, motorlu, 2 veya 3 yollu kontrol vanaları, damper motorları, sıcaklık, basınç ve hava kalite sensörleri, frekans inverterleri, balans vanaları, kalorimetreler ve oda termostatları bulunuyor. Kısaca bir binanın havalandırmasını kontrol eden tüm parçaların satışını gerçekleştiriyoruz. Bu konuda firmamız, Siemens’in Bina Teknolojileri Bölümü ile distribütör partner olarak çalışıyor. Pazarın ihtiyacı olan malzemeleri stoklarımızda hazır bulundurarak bina otomasyon çözümleri sunan mühendislik firmalarının taleplerini karşılıyoruz. Ayrıca klima santrali ve damper motoru üreticilerinin kullandığı otomasyon ürünlerinin satışını da yapıyoruz. Bunların dışında kazan otomasyonu konusunda özel çözümler sunarak anahtar teslim projeler yapıyor ve ısıtma sistemlerinde kullanılan sıcak su kazanı üreticilerine teknik destek ile birlikte ürün satışı yapıyoruz. Elektro-Kalori tamamen satış ve pazarlama şirketi. Müşteri portföyünün tamamı, ya satıcı ya servis ya da direkt uygulama yapan mühendislik firmaları. Müşterilerimizle rakip olmamak için uygulama konusunda yer almayı doğru bulmuyoruz. Ancak satışını yaptığımız tüm ürünlerin montajının nasıl yapılması ve sahada nasıl uygulanması gerektiği konusunda müşterilerimize teknik destek veriyoruz. Müşterilerimize bir nevi çözüm ortaklığı sunuyoruz, müşterilerimiz için en uygun ürünü belirliyoruz ve gerekirse sahaya inip onlara yardımcı oluyoruz. Yalnız kazan otomasyon paneli konusunda talep edilirse Elektro-Kalori olarak devreye alma yapabiliyoruz. Çünkü bu konuda kazan üreticisi firmalara teknik destek vererek ürün satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyoruz. Bu konuda servis ağımız var, yetkili servislerimiz talep edilen bölgede devreye alma yapabiliyorlar.

50. yılımızı muhteşem bir gala gecesi ile kutladık

Firmamızda hem personelimizin gelişimini sağlayan hem de müşterilerimizin sattığımız ürünler ile ilgili daha fazla teknik bilgiye sahip olmaları ve satışa sunulan yeni ürünler hakkında pazarlama faaliyetlerine yardımcı olabilmesi için eğitimler organize ediyoruz. Bunların dışında distribütörlüğünü yaptığımız markaların kendi organize ettikleri eğitim planlarına hem personelimizi hem de müşterilerimizi akredite ederek gerçekleştiriyoruz. Bu eğitimleri şirketimizin merkezinde bulunan seminer salonunda, müşterilerimizin kendi merkezlerinde veya tedarikçilerimizin merkezlerinde gerçekleştiriliyoruz. Teknik ürün eğitiminin dışında tüm personelin daha etkin ve donanımlı olabilmesi için üniversitelerin eğitim programlarını takip ederek periyodik eğitimler alıyoruz. Tabii ki sadece iş konusunda eğitim organizasyonları planlamıyoruz. Hem personelimizin hem de müşterilerimizin sıkıcı ve stresli iş hayatından uzaklaşarak rahatlayacakları programlar da gerçekleştiriyoruz. Ekim ayının 17’sinde Adile Sultan Sarayı’nda, 50. yılımızı hem müşterilerimizin hem tedarikçilerimizin hem de sektörün önde gelen isimlerinin bir arada olduğu muhteşem bir gala gecesi ile kutladık. Gecede 50 yıllık serüvenimizi anlatan 50. yıl kurumsal tanıtım filmi seyredildi. Tanıtım filminin ardından 25 yıldan daha uzun süredir birlikte ticari faaliyette bulunduğumuz müşterilerimize ve 15 yıldan daha uzun süredir firmamızda çalışan personelimize başarı plaketleri verildi.

Prestijli projelerde varız

50 yıllık bir firma olarak bu süre zarfında sayısız prestijli projede yer aldık. Ümraniye Devlet Hastanesi Kadın Doğum Ünitesi kazan dairesi brülör ve kazan otomasyonu, Kartal Adliyesi bina otomasyonu, Swiss Hotel The Bosphorus’un hem otel hem de rezidans bölümlerinin renovasyon projeleri, İstanbul Ulaşım A.Ş. metro projelerinde bulunan istasyonların havalandırma otomasyonları, Maslak 1453, Paladium Tower, Temapark, Vadi İstanbul, Adnan Menderes Havalimanı ve Haydar Aliyev Havalimanı projelerinin yangın ve duman damper uygulamaları yakın dönemde öne çıkan ve malzeme tedarikinin firmamız tarafından sağlandığı projelerdir.

İnşaat sektörü, HVAC sektörünün gelişimini doğrudan etkiliyor

Yarım asırdır aynı sektörde faaliyet göstermek, ister istemez sektörle ilgili tarihsel bilgilere sahip olmamızı sağlıyor. Özellikle ısınmada kullanılan enerji tipinin değişmesi (kömür, fuel-oil, doğalgaz) sektörde de ihtiyaç duyulan ürünlerin değişmesine neden oluyor ve bu değişiklik sektörün devamlı canlı kalmasını sağlıyor. Ancak bu değişime ayak uyduramayan ve kendini geliştiremeyen firmalar ciro kaybı yaşayarak küçülmeye ve yok olmaya mahkum kalmıştır. Bunun dışında sektörümüz, inşaat sektörü ile bire bir ilişkide olması sebebiyle inşaat sektörü, HVAC sektörünün gelişimini doğrudan etkiliyor. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle hem deprem bölgesinde olması ve kentsel dönüşümlere ihtiyaç duyması hem de devletin yatırımları desteklemesi, inşaat sektöründe hızlı bir büyümenin ve gelişimin oluşmasını sağladı. Modern ve yüksek katlı büyük binaların yapılmaya başlaması ister istemez ısıtma ve havalandırma sektörünün de gelişmesine yol açıyor. Öncelikle bu tip binaların enerji tüketimlerinin çok olması sebebiyle özellikle enerji konusunda dışa bağımlı olan ülkemizde tüketilen enerjinin takip edilmesine ve minimum düzeyde enerji tüketirken maksimum düzeyde konforlu yaşam alanlarının oluşturulmasına ihtiyaç duyulması, hatta kendi enerjilerini üretebilen binaların yapılmaya başlaması, sektörde bina otomasyonuna önem kazandırmıştır. Devletimizin yaptığı kanun değişiklikleri ile bina enerji sınıflandırmaları ve akıllı binalar yavaş yavaş hayatımıza dahil oluyor ve toplumda enerji tasarrufu bilinci gelişmeye başlıyor. Bu da firmamızın da içinde bulunduğu sektöre büyük sorumluluk yüklüyor. Tüm bu nedenlerden dolayı ısıtma ve havalandırma sektörü ile ilgili yabancı firmaların pazarımıza olan ilgisi her yıl artıyor ve pazarımızda faaliyet gösteren marka sayısı devamlı çoğalıyor. Bu da sektörde daha fazla rekabetin oluşmasına, kârlılıkların azalmasına neden oluyor. Cirolar çok ciddi oranlarda büyürken kâr marjları düşüşe geçiyor. Kârlılığın bu denli azaldığı, buna oranla yapılan işlerin toplam tutarlarının büyüdüğü ve ödeme vadelerinin gün geçtikçe arttığı bir sektörde çok dikkatli hareket etmek gerekiyor. Finansal gücü olmayan, doğru ve güvenilir müşteri ve tedarikçisi bulunmayan firmaların sıkıntı yaşaması kaçınılmazdır.

2016 yılında 50 yıldır felsefemiz olan büyüme trendinin yükseleceğine inancımız tam

2015 yılı hem ülkemizde hem de dünyada çok problemli bir yıl oldu. Kısa sayılacak bir sürede iki genel seçim yapılması, bu iki seçim dönemi arasında hükümet kurulmasında yaşanan sorunlar ve uzayan süreç, hem bu tip iç etkenler hem de dış kaynaklı etkenler nedeniyle devamlı değişen dalgalı kur yapısı devlet yatırımlarının bire bir etkilediği sektörümüzde olumsuzluklar ve iş kaybı yaşanmasına neden oldu. Bunun dışında hem yurtiçinde terör olaylarının artması hem de komşu ülkelerde yaşanan iç savaşlar ve ekonomik sıkıntılar, firmamız gibi uluslararası ticaret yapan firmaları çok zorladı. Bütün bu bahsettiğim olumsuzluklara rağmen 50 yılın vermiş olduğu güven ve tecrübe ile bu sıkıntılı süreçten yara almadan çıktık. Elektro-Kalori geçen her yılda olduğu gibi, sıkıntılı geçen 2015 yılında da büyüme başarısını gösterdi. 2016 yılında da 50 yıldır felsefemiz olan büyüme trendinin yükseleceğine inancımız tam. Bütün planlarımızı, ticari aksiyonlarımızı ve yatırımlarımızı büyüme hedefi üstüne kuruyor, tecrübeli ve bilgili ekibimizle bu hedefi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. 2016 yılının hem ülkemiz hem de tüm dünya için daha mutlu, umutlu ve herkesin kardeşçe yaşamayı başardığı bir yıl olmasını diliyorum.Slider Altına