“DemirDöküm olarak 2021’de iddiamızı ürün gamımıza ekleyeceğimiz yeni ürünlerle artıracağız”

23 Kasım 2020 Dergi: Kasım-2020

DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan

DemirDöküm, pandeminin başladığı ilk günden itibaren çalışanları, iş ortakları ve müşterilerinin sağlığını düşünerek hareket ediyor. Bu yaklaşımı ile DemirDöküm Fabrikalarının, iklimlendirme sektöründe ‘TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ almaya hak kazanan ilk fabrikalar arasında yer aldığını söyleyen DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan’a firmanın bu süreçte neler yaptığını, yeni ürün ve sistemlerini ve hedeflerini sorduk. Ayrıntılar söyleşimizde…

DemirDöküm olarak pandemi döneminde çalışmalarınızda nasıl bir yol izlediniz?

Daha önce kişisel olarak deneyimlemediğimiz, olağandışı bir süreçten geçiyoruz. DemirDöküm olarak, bu olağandışı sürecin başladığı ilk günden itibaren çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizin sağlığını düşünerek hareket ettik. İlk olarak çalışma yapımızı koşullara uygun olarak hızlıca değiştirdik. Halihazırda var olan uzaktan çalışma altyapımızı güçlendirdik. İş akışımız ve süreçlerimizde aksama olmadan hızlıca evden çalışma düzenine geçtik. 

Çağrı merkezimiz de online erişim ve paylaşım ağı altyapısı sayesinde saatler içerisinde evden çalışabilir hale geldi. Bu yeni düzene hızlı adaptasyon sağlanabilmesi için çalışanlarımıza evden çalışma ve esnek çalışma modelleri üzerine eğitim vererek en kısa sürede bu modele uyum sağlamalarına yardımcı olduk. 

Pandeminin etkisinin yoğun olarak hissedildiği Nisan ve Mayıs aylarında tüketici taleplerinde yaklaşık yüzde 30’luk bir gerileme gözlemledik. Haziran ayı itibarıyla bu gerileme son buldu. Şu anda tüketici servis talepleri, sezonda olmamızdan dolayı yüksek seviyede seyrediyor. 

Çalışanlarımızın ve tüketicilerimizin sağlığı ve güvenliği bizim için çok önemli. Çağrı merkezimiz, tüketicilerimize teknikerlerimizin ziyareti sırasında alınması gereken önlemleri hatırlatmaya devam ediyor. Ziyaret edilecek ortamda bir COVID-19 vakası olup olmadığını öğreniyor; kullanıcılarımızın durumuna göre gerekli önlemleri alarak kesintisiz hizmet verilmesini sağlıyoruz.

DemirDokum-Bozuyuk-fabrikaÜretim tarafında ise üst düzey önlemler uygulayarak çalışmalarımızı sürdürdük. Güvenli üretim uygulamalarımız ve düzenlemelerimiz ile Bozüyük’teki faaliyetlerimize devam ettik. Çalışanlarımız üretim alanına adım attığı andan itibaren tüm temas noktalarında uyguladığımız düzenlemelerle TSE’den geçer not aldık. Bu yaklaşımımız ile DemirDöküm Fabrikaları, iklimlendirme sektöründe ‘TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ almaya hak kazanan ilk fabrikalar arasında yer aldı.

Bu süreçte “Her koşulda DemirDöküm yanında” söylemiyle ne gibi çalışmalara imza attınız?

Hijyen ihtiyacının her zamankinden fazla olduğu pandemi döneminde evlerimizdeki en önemli ihtiyaçlarımızın başında kesintisiz ısıtma ve sıcak su geliyor. Tüketicilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşabilmeleri, ürünlerimizi seçebilmeleri, satın alabilmeleri ve içinde bulunduğumuz döneme rağmen gönül rahatlığıyla montajını yaptırıp kullanabilmeleri için satın alma, ödeme ve satış sonrası hizmetlerde öncü işleri hayata geçirdik.

DemirDokum-whatsapp-hattiTeknik servislerimiz ve yetkili satıcılarımız üst seviye sağlık önlemleriyle çalışmalarını sürdürdü. Teknikerlerimizi Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı 14 kural doğrultusunda bilgilendirdik ve hazırlıklarımızı bu yönde yaptık. Servis çalışanlarımız pandeminin ilk gününden beri maske, eldiven gerekli durumlarda gözlük ve özel tulumlarla sahada görevlerinin başında oldu. Müşterilerimiz bize her zaman olduğu gibi 7 gün 24 saat 0850 222 1 833 numaralı DemirDöküm Müşteri İletişim Merkezi’nden ve Whatsapp uygulaması üzerindeki keşif destek hattımızdan kesintisiz ulaştı. 

DemirDokum-goruntulu-kesif-uygulamasiSosyal izolasyon sürecinde müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırmak, tüketicilerimize kesintisiz ısı konforu sunmak için sektörde öncü bir uygulama olan görüntülü keşif hizmetini hayata geçirdik. demirdokum.com.tr internet sitesi üzerinden hayata geçirilen ücretsiz kombi keşfi danışmanlık hizmeti ile tüketiciler bilgisayarları ya da akılı telefonları aracılığıyla kombi keşfi için talep oluşturdu. Yetkili satıcılarımız ile 24 saat içerisinde gelen taleplere yanıt verip, video konferans üzerinden evin büyüklüğü, konumu, yalıtımı doğrultusunda danışmanlık hizmeti vererek en geç 48 saat içinde müşteri talebi ve mekâna uygun seçimleri sunduk. Hızlıca hayata geçirdiğimiz önlemler ve uygulamalarla müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın bu süreçteki sağlık çekincelerini ortadan kaldırdık.

Ayrıca tüm saha ekiplerimiz için sahada nasıl hareket etmeleri gerektiği ile ilgili bilgilendirme kitapçıkları hazırladık ve bu kuralların titizlikle uygulanmasını sağladık. Ekiplerimizle belli aralıklar ile video konferans yöntemi ile bu konuda toplantılar ve hatırlatmalar yapıyoruz. Bizim için en öncelikli konu sağlık. Tüm paydaşlarımız nezdinde bu konuya birinci derecede önem veriyor ve tüm çalışmalarımızın odağında tutuyoruz. 

Teknoloji ve dijitalleşmeden aldığımız güçle hayata geçirdiğimiz uygulamaların yanı sıra müşterilerimiz satın alma sürecinde, “3 ay ertelemeli 36 aya varan taksit” gibi fırsatlardan bu dönemde faydalanma şansı buldu.

Yeni ürün ve sistemleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

DemirDöküm olarak 2020 yılında da yeni ürün lansmanlarımıza kesintisiz olarak devam ettik. Bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde ilerleyeceğiz. Geçtiğimiz aylarda Bozüyük fabrikamızda üretimine başladığımız yeni Atron Condense yoğuşmalı kombilerimizi ve MaxiPremix duvar tipi kaskad cihazlarımızı tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Haziran ayında ise yeni Kion adını verdiğimiz inverter split klimalarımızı kullanıcılarımız ile buluşturduk. Her mekânda kullanılmak üzere geliştirilen Kion klimalarımız; kompakt boyutlarıyla yer tasarrufu, üstün özellikleriyle kullanıcısına yüksek tasarruf sağlıyor.

Bunun yanında yeni kontrol sistemlerimiz, termostatik radyatör vanaları gibi diğer ürünlerimiz de kullanıcılarımızın ve uygulamacılarımızın beğenisine sunuldu. Yeni akıllı oda termostatımız Migo’un yeni serisi geçtiğimiz günlerde pazara sunuldu. Migo Line adını verdiğimiz yeni akıllı kontrol ünitelerimiz, kombi cihazlarımızın kontrolünü kolaylaştırıyor ve enerji tasarrufu sağlıyor. Geçtiğimiz ay, yeni yüksek kapasiteli Yoğuşmalı kombimiz “Isomix” devreye alındı. Yüksek ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayan yeni kombilerimiz, kullanıcılarımıza ayrıcalıklı bir seçenek olacak. 

Sektörde 66 yıldır öncü işlere atan, ısıtmada sektör lideri konumunda olan DemirDöküm olarak 2021’de iddiamızı ürün gamımıza ekleyeceğimiz yeni ürünlerle artıracağız.

Isıtma, soğutma, klima, havalandırma sektörlerinde yıllardır faaliyet gösteren bir firma olarak sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörümüzün geliştirip satışa sunduğu ürünler, ev ve ofislerde kişilerin zaruri ihtiyacını karşılıyor. Bu yüzden her zamankinden daha çok çalışmaya, geleceğe yatırım yapmaya, sadece kullanıcıların günümüz beklentilerine değil; gelecek beklentilerine, ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirmemiz gerekiyor. DemirDöküm olarak; kombi, radyatör, şofben, termosifon, klima, ısı pompası, VRF sistemleri, oda termostatı, yoğuşmalı kazan ve elektrikli ısıtıcılarda sektörün en geniş ürün gamlarından birine sahibiz. Hem ısıtmada hem de soğutmada ürün gamımızı genişletmeye devam ediyoruz.

Sektörümüzün gelişimine bakacak olursak, gerçekleştirilen yatırımlar ve nitelikli insan kaynağı ile son yılların en hızlı gelişen, Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasına katkısını artıran sektörlerin arasında yer alıyor. Türkiye’nin global iklimlendirme sektöründen aldığı pay her geçen yıl artıyor. Türkiye iklimlendirme sektörü, uluslararası birçok firma için üretim üssü ve Ar-Ge merkezi konumunda yer alıyor. DemirDöküm dâhil, sektörümüzün Ar-Ge merkezi sayısı 25’i aştı. Sektörümüz ihracattaki konumunu her geçen gün güçlendiriyor. 

DemirDöküm’ün kısa ve orta vadeli hedeflerinde neler var? Önümüzdeki döneme ilişkin projelerden biraz söz eder misiniz?

Pazar lideri olduğumuz kombi, panel radyatör, şofben, termosifon ve kazan ürünlerimizle yenilerini eklemek için çalışmaya, sektörde farklılaşmaya devam ediyoruz. Türkiye’de ilk döküm radyatör, kazan, soba, kat kaloriferi, şofben, panel radyatör ve kombi üretimini gerçekleştiren DemirDöküm olarak yeni ürün geliştirme, üretim kapasitesi artırma, pazarlama, eğitim ve dijital dönüşüm alanlarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. 
Her yıl ciromuzun yaklaşık yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Ar-Ge çalışmalarından aldığımız güçle ürettiğimiz ürünlerimiz 52 ülkede kullanılıyor. Bu sayıyı artırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ihracatımız 100 milyon dolar seviyesinde. Yeni ürün ve pazar projelerimiz ile bu seviyeyi daha da yukarılara çıkartmayı hedefliyoruz.

2021 yılı hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle küresel ölçekte yaşadığımız pandemi sürecinin en kısa sürede sona ermesini temenni ediyoruz. Bildiğiniz gibi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hayatımıza giren sosyal izolasyon kavramı nedeniyle vaktimizin büyük bir bölümünü evlerimizde geçirdik. Bu nedenle iç hava kalitesi ve hijyen ihtiyacı gibi konular, sektörümüzün önemini daha çok ön plana çıkardı. Biz, pandeminin başlangıcından itibaren tüm fonksiyonlarımızla birlikte gerekli her türlü önlemi alarak işimizin başında olmaya devam ettik. 2020 yılını da sektörün üzerinde bir büyüme ile tamamlamayı hedefliyoruz. DemirDöküm olarak tüketicilerimize sunduğumuz benzersiz hizmetlerimizle yıl sonu hedefimiz pazar payımızı artırarak liderliğimizi pekiştirmek. 66 yıllık başarımızı uzun yıllar devam ettirmek için uzun soluklu stratejiler belirliyoruz. Bu stratejilerimizin merkezinde ise dijital dönüşüm stratejimiz yer alıyor. Son yıllarda dijital dönüşüm stratejimiz kapsamında da önemli yatırımlar yaptık. Önümüzdeki dönemde de dijitalleşme alanına yatırım yapmayı sürdüreceğiz.Söyleşi