“Darhan, dünya standartlarında mühendislik hizmeti verebilecek konumda”

22 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021

Saygın Ahmet Çağlar
Hasan Sarıgül
Darhan Kurucu Ortakları

Darhan, modüler askı destek sistemleri ve yivli boru bağlantı elemanları ürün gruplarında faaliyet göstermek üzerine 2008 yılında kuruldu. Firmanın kurucu ortakları Saygın Ahmet Çağlar ve Hasan Sarıgül, geçen zaman zarfında Darhan’ın Türkiye pazarında modüler askı destek sistemleri, sismik askılama elemanları, titreşim yalıtımı ürünleri, yangın korunum bağlantı elemanları ve vanaları alanlarında lider tedarikçilerden biri haline geldiğini söylüyor. Çağlar ve Sarıgül, “Darhan’ın hedefi, içinde bulunduğu pazarı en yüksek standartlara sahip bir ortam haline getirmektir. Ürün çeşitliliği barındıran organik büyümeyle, hedefimiz, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda bölgemizde lider bir marka olmak” diyor. Ayrıntılar söyleşimizde…

Darhan’ın hedefi, içinde bulunduğu pazarı en yüksek standartlara sahip bir ortam haline getirmek

Darhan, 2008 senesinde sektörde edindiğimiz tecrübeyi daha etkin bir şekilde hayata geçirme motivasyonu ile modüler askı destek sistemleri ve yivli boru bağlantı elemanları ürün gruplarında faaliyet göstermek üzerine kuruldu. İlerleyen zamanda ürün portföyümüze elektro mekanik tesisatın sismik yüklere karşı korunmasında kullanılan sismik askı ve sismik sınırlayıcı ürünleri dahil ederek ürün gamımızı genişlettik, son olarak hem kendi markamız hem de İspanyol AMC firmasına ait titreşim izolasyon ürünlerini bünyemize kattık. 

Geçen zaman zarfında Darhan, Türkiye pazarında modüler askı destek sistemleri, sismik askılama elemanları, titreşim yalıtımı ürünleri, yangın korunum bağlantı elemanları ve vanaları alanlarında lider tedarikçilerden biri haline geldi. Teknik bilgi konusunda lider olmanın, satış konusunda lider olmaktan daha önemli olduğuna, doğru kararı verebilmek için ortaklarımızla bilgi alışverişinde bulunmanın gücüne yürekten inanıyoruz. Darhan’ın hedefi, içinde bulunduğu pazarı en yüksek standartlara sahip bir ortam haline getirmektir. Ürün çeşitliliği barındıran organik büyümeyle, hedefimiz, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda bölgemizde lider bir marka olmak.

Kurumsallığın, işletme performansı üzerindeki etkisinin farkında olmanın yanı sıra, şirketimizdeki samimi ortamın da başarımızın sırlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanlarımızı daima şirket içi ortaklar olarak görüyor, onları karar almaya ve kendi yollarından gitmeye teşvik ediyoruz. İnancımız, bir şirketin en önemli varlığının, işine bağlı çalışanları olduğu yönündedir. Çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerini tespit edebilmek için gereken önemi gösteriyor, tüm ürün kategorilerimizde mühendislik temelli bir yaklaşım benimsiyoruz. Hedeflerimizi belirlerken, sektörümüzde için en iyi teknik kaynak olma amacı güdüyoruz. En güncel standartlara ilişkin olarak yüksek kalite mühendislik hizmetleri sunmayı her zaman ilk hedef olarak görüyoruz.

Darhan’ın geniş ürün gamı

  • Modüler Askı Destek Sistemleri

Darhan markalı modüler askı destek sistemleri elektro mekanik tesisatın askılanması sırasında, özellikler- orta ve ağır yük sınıfında, ihtiyaç duyulan kaynak işçiliğini ortadan kaldırarak hem işçilik hem de ortaya çıkabilecek fire malzemeden kazanç sağlamanıza imkân veriyor. Mekanik tesisat imalatlarında, ilk göze çarpan kısım tesisat birleşenlerinin nasıl askılandığıdır. Günümüzde yapılan imalatlara bakıldığında, birçok imalatta alışkanlıkların getirdiği uygulamalar göze çarpıyor. Çoğu zaman yanlış askılama ürünleri kullanılıyor, çok büyük bütçeli yatırımlarda dahi düzensiz askılama imalatlarına rastlanabiliyor.

moduler-aski-destek-sistemleriMevcut askılama uygulamalarında kullanılan klasik sistemlere oranla çok daha maliyet etkin çözümler sağlayan modüler askı destek sistemleri, askılama gereksinimlerine en uygun esnek imalat imkânı sağlıyor. Modüler askı destek sistemleri, elektromekanik tesisatlar için gerekli olan tüm askılama çözümlerine cevap verebilmekle beraber, imalatların belirli kalite, yük dayanımı ve estetik standartlar içerisinde yapılmasına da olanak tanıyor.

Klasik askılama yaklaşımında farklı olarak taşıtılacak tesisat elemanlarının çalışma ağırlıklarını göz önünde bulundurularak yapılan profil seçimleri ile ihtiyaca tam uygun askı dizaynı yapılıyor, fire ve fazla malzeme kullanımının da önüne geçiliyor.

Darhan, modüler askı destek sistemleri için Türkiye’de Eurocode 3/EN 1993 uyumluluk sertifikasyonuna sahip ilk firma. Bunun yanı sıra modüler askı destek sistem komponentlerimiz için CE belgesi de bulunuyor.

  • Sismik Askılama 

Ülkemizde nüfus yoğunluğu ve sanayi yerleşiminin tamamı birinci deprem bölgesi ya da birinci deprem bölgelerine komşu bölgelerde yer alıyor. Bu açıdan, hem can hem de mal kaybını en aza indirebilmek adına, deprem yüklerine karşı gerekli yapısal ve yapısal olmayan tedbirlerin alınması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. 1999 senesinden günümüze kadar geçen süre zarfında yapıların depreme karşı dayanımı ile ilgili çalışmalar yoğunlaşmış; deprem bölgelerinde yapılacak binalara ilişkin çeşitli yönetmelikler yayımlanmış ve 2018 senesi içerisinde son hali verilerek yayımlanan “Bina Deprem Yönetmeliği” ile ülkemiz yapısal elemanların depreme karşı korunmasına ilişkin dünya standartlarında ve detaylı bir yönetmeliğe sahip olmuştur.

sismik-askilamaYapısal elemanların korunmasına yönelik alınan bu tedbirlerin yanı sıra son yıllarda özellikle yapısal olmayan elemanların da depreme karşı korunması adına özel şartnameler ve yönetmelikler hazırlanmaya başlamıştır. Gerek dünya çapında yaşanan depremler sonucunda ortaya çıkan durumlar, gerekse yapılan risk analizleri çerçevesinde, yapısal bir hasarın bulunmadığı binalarda dahi yapısal olmayan tesisat elemanları sınıfına giren yangın sprinkler tesisatı gibi sistemlerde ortaya çıkan hasarlar neticesinde can ve mal kaybının gerçekleşme olasılığının çok yüksek olduğu saptanmıştır.

Örneğin, 1995 senesinde Japonya’nın Kobe şehrinde gerçekleşen deprem sonrasında Kobe İtfaiye Departmanı tarafından yayımlanan rapora göre; yapısal hasar taşımayan binaların %41’inde yangın sprinkler sistemleri zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir.

Darhan olarak, özellikle sprinkler tesisatı gibi kritik öneme sahip yapısal olmayan bina elemanlarının depreme karşı korunmasında en son standart ve mühendislik yaklaşımlarını kullanarak çözüm üretiyoruz. Ürün gamımızda hem UL/FM hem de ASHRAE sertifikasyonlarına sahip çözümlerimiz yer alıyor. ABD menşeli nVent Erico firmasının Türkiye distribütörlüğünün yanı sıra kendi markamızla üretimini gerçekleştirdiğimiz ASHRAE onaylı sismik askılama ve sismik sınırlandırıcı ürünlerimiz mevcut.

  • Titreşim İzolasyonu

sismik-titresim-izolatoru

Titreşim denince akla ilk gelen konfor ihtiyacı oluyor ancak makine ve ekipmanların bakım periyotlarının kısalttırılarak çalışma ömürlerinin uzatılması adına, titreşim izolasyonu, büyük önem taşıyor.

Hem kendi markamız ile ürettiğimiz titreşim izolatörleri hem de İspanyol AMC firması ürünleri ile titreşim izolasyonu konusunda çok geniş bir hizmet yelpazemiz bulunuyor. Mekanik cihazların hem titreşim yalıtımı hem de deprem karşı korunmasında kullanılan ASHRAE sertifikalı sismik titreşim izolatörlerimizin yanı sıra otomotiv, gemi imalat ve havacılık sanayine yönelik birçok titreşim izolasyon çözümümüz yer alıyor.

  • Yivli Boru Bağlantı Elemanları

Boru montajında, kaynak muadili birleştirme imkânı sunan yivli boru bağlantı elemanları, yangın tesisatı, madencilik, ısıtma soğutma tesisatlarının boru imalatında yaygın olarak kullanılan ürünlerdir.

Darhan, arasında yivli ürünlerin de var olduğu yangın tesisatı ekipmanları üreticisi Belçika merkezli Profit markasının bölge distribütörü konumunda yer alıyor. Piyasada “yivli kaplin” olarak bilinen yivli boru bağlantı elemanları tedarikinde, stok seviyenizin belirli bir seviyede olması önem arz ediyor. Darhan olarak tedarik konusunda, merkez depomuz, serbest bölge depomuz ve Belçika’da konuşlu üreticimizin depolarını kullanarak etkin bir tedarik stratejisi uyguluyoruz. 

Ne yazık ki, ülkemizde son zamanlarda piyasaya giren Çin markalı ürünlerin yaratmış olduğu bir fiyat algısı bulunuyor. Ürünlerin özellikle yangın tesisatında kullanılabilmesi için gerekli olan UL/FM onayları konusunda kullanıcıların dikkatli olması, ürünün üzerinde UL/FM damgası bulunsa dahi gerekli kaynaklardan bu onayları kontrol etmesi ileride karşılaşabilecekleri sıkıntıların önlenmesi adına büyük önem arz ediyor. 

Mühendislik yaklaşımımız ile yakın gelecekte Batı Avrupa ve Kuzey Afrika piyasalarına da girmeyi planlıyoruz

İhracat, ülkemizdeki her üretici için çok büyük önem taşıyor ancak belirli hazırlıkları yapmadan, gerekli deneyim ve hizmet kapasitesine sahip olmadan sürekli ve sürdürülebilir bir pozisyon yakalamanız çok zor. Özellikle yurtdışı pazarlarda ülkemizden farklı olarak mühendislik ve kalite birinci sırada geliyor. Bu açıdan Darhan olarak 2019 senesi sonuna kadar gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamlayarak dünya standartlarında mühendislik hizmeti verebilecek konuma geldik. Yurtdışı pazarlardan Körfez Bölgesi, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da yerel distribütörlük anlaşmaları imzaladık ya da imzalama aşamasında geldik. Ancak, ne yazık ki ticari hayatın yanı sıra günlük hayatı da büyük sekteye uğratan pandemi süreci nedeniyle hedeflemiş olduğumuz hacme ulaşamadık. Normalleşme, hedeflediğimiz pazarlarda oluşturmak istediğimiz marka algısı üzerinde çalışmalarımıza hız verdik. Halihazırda Azerbaycan, Gürcistan ve Doğu Avrupa ülkelerine ihracatımız bulunuyor. Mühendislik yaklaşımımız ile yakın gelecekte hem Batı Avrupa hem de Kuzey Afrika piyasalarına da girmeyi planlıyoruz. 

Birçok prestijli projede Darhan imzası var

Lokomotif ürün gruplarımızın tedarikini sağladığımız referans projelerden kısaca bahsedecek olursak;

Yivli bağlantı ekipmanlarında son yıllarda inşaat sektörünün en gözde projesi olan İstanbul Havalimanı’nda ana tedarikçi olarak yer aldık. Endüstriyel tarafta da özellikle her geçen gün yeni yatırımlarda bulunan LCW markasının üretim, operasyon ve depo projelerinde, konut ve konsept projelerden Kuzey Yakası projesinde yer aldık. 

Modüler konsol ürün grubumuzda ise son birkaç senede ülkemizin dört bir yanında hayata geçirilen sağlık kampüslerinden Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü projesi ve Milli Savunma Bakanlığının gerçekleştirdiği Konya 3. Ana Jet Üssü ile Diyarbakır 8. Ana Jet Üst Komutanlığı projeleri, içinde yer almaktan ayrıca kıvanç duyduğumuz projeler olup İstanbul Havalimanı Hangar projelerinde de bu ürün grubumuzla yer alma şansını elde ettik. 

Sismik koruma ürün gamımıza ilişkin tamamladığımız sayısız projenin her biri bizler için önemli tecrübe fırsatı olmakla beraber sektörel popülariteye sahip olan Ankara Yargıtay Binası, Bakü Tower, Turkuaz Medya Center, Hitachi Zosen Çöp Yakma Tesisi, World Medicine İlaç Fabrikası, Unilever Üretim Tesisi ve Atatürk Kültür Merkezi öne çıkan yapılar oldu. 

Tedarik ve ön projelendirme sürecinden en çok keyif aldığımız ürün grubumuz olan titreşim yalıtımı ürün grubu özelinde prestij kazanımı sağlayan başlıca projeleri ise; THY Catering Binası, Konya Aselsan Üretim Tesisi, Yalova Devlet Hastanesi, Nevbahar Karma Proje, REDIX CHAVCHAVADZE Ofis , Roketsan Elmadağ Üretim Binası şeklinde sıralayabiliriz. Tüm ürün gruplarımızda tüm ticari partnerlerimizle birlikte her gün daha doğru ve daha iyiye ulaşmak için dünden bir adım önde olma gayesinde sektörel mücadelemize devam etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Çağlar ve Sarıgül’den Türkiye ISK sektörü hakkında değerlendirme

saygin-ahmet-caglarPandemi süreci belirsizlikleri de beraberinde getirdi ancak sektör firmalarımızın bu süreci iyi yönettiği kanaatindeyiz. Özellikle Çin’de üretim yaptıran birçok yabancı firma bu süreçte Türk marka ve üreticilere yöneldi. Ülkemizde yer alan özel sermaye, pandemi döneminin başında biraz temkinli davranmış olsa bile entegre sağlık kampüsleri ve büyük çaplı kamu yatırımları devam etti. 2020 yazından itibaren de özel yatırımlar tekrar hayata geçmeye başladı. Sektör olarak bu dönemde büyük kayıplar yaşandığını düşünmüyoruz. Sektörümüzün büyümesi için yabancı yatırımcı büyük önem arz ediyor. Yabancı yatırımcıyı teşvik edecek, var olan düzenlemelere ek kolaylaştırıcı düzenlemelerin yabancı sermayenin önünü açacağı inancındayız. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pandemi döneminde Çin’de üretilen ürün ve yarı mamullerin tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok firma yeni üretim sahaları ve ortaklıklar arayışı içine girdi. Yetkili kamu kurumlarının desteği ile atılacak doğru adımlar ile sadece ISK sektörü özelinde değil, çoğu sektörler özelinde ülkemiz sanayicilerinin önünün açık olduğuna inanıyoruz.

hasan-sarigulÜlkemiz ne yazık ki fiyat odaklı bir pazar. Çoğu ürün grubunda mühendislik hizmetinin finansal bir karşılığı ne yazık ki yok. Sektör olarak mühendisliğe vereceğimiz ücretin teknik gelişimimize katkıda bulunacağına inanıyor olmamız gerekiyor. Ancak bu yaklaşım ile dünya markaları arasında yer edinebiliriz. Halihazırda ülkemiz ihraç ürünleri için en büyük talep motivasyonu ucuz olmamızdan kaynaklanıyor. Ancak mühendislik, dizayn ve pazarlama yaklaşımımızı değiştirir ve bu alanlara yatırım yapabilirsek yurtdışında Türkiye menşeli ürün ve ekipmanları için var olan algıyı da değiştirebilir ve katma değeri yüksek ticaretin yolunu açabiliriz. Bunun için de ülkemizde de mühendislik hizmetlerinin bir karşılığı olduğunu anlamamız gerekiyor. Yabancı bir firmadan alacağımız herhangi bir müşavirlik ya da mühendislik hizmeti için ücret ödemeye hazırken yerel firmalardan bu tür hizmetleri ücretsiz vermelerini talep ediyoruz. Türk mühendisliğinin gelişimi ile daha fazla katma değeri yüksek ürün ve hizmetler sunabiliriz.Söyleşi