Header Reklam
Header Reklam

“Bölgesel ısıtma, doğalgaz giderlerini sınırlamak için en büyük fırsatlardan biri”

22 Kasım 2017 Dergi: Kasım-2017
“Bölgesel ısıtma, doğalgaz giderlerini sınırlamak için en büyük fırsatlardan biri”

Danfoss Türkiye Isıtma Segmenti Satış Direktörü Serhan Günel

Danimarka’nın önde gelen sanayi kuruluşlarından Danfoss; Isıtma, Soğutma, Frekans Konvertörleri (Drives) ve Güç Çözümleri (Power Solutions) alanlarında faaliyet gösteren, 85 yıllık bir firma. 2018 yılında Türkiye’de 20. yılını kutlayacak olan Danfoss, son yıllarda teknoloji yatırımlarına ağırlık verdi, odak noktasına dijitalleşmeyi aldı ve bölgesel ısıtma konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yeni ürünleri Danfoss Link ve Novocon hakkında bilgi veren Danfoss Türkiye Isıtma Segmenti Satış Direktörü Serhan Günel, bölgesel ısıtmanın dolayısıyla en büyük ithalat kalemlerinden biri olan doğalgaz giderlerini sınırlamak için en büyük fırsatlardan biri olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin atık ısı haritasını çıkarması gerektiğini de söyleyen Günel, “Sanayileşmiş bir ülkeyiz ve çok ciddi bir atık ısı potansiyelimiz var, bunu ülke yararına değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” diyor…

Geçmişten bugüne Danfoss

Danfoss, Mads Clausen tarafından 1933 yılında kuruldu, 85 yıllık bir firma. Üretim hayatına Nordborg, Danimarka’da ufak bir atölyede soğutma grubu ürünlerinden genleşme valfini (expansion valve) üreterek başladı. Genleşme valfi, Danfoss’un kurucusu Mads Clausen tarafından 1930’lu yılların başında geliştirilen ilk Danfoss ürünüdür. Danfoss, ayrıca ısıtma sektörüne mucidi olduğu termostatik vanayı kazandırdı. Tüm dünyada bu ürünü ilk defa üreten ve geliştiren Danfoss’tur. Danfoss olarak “Isıtma”, “Soğutma”, “Frekans Konvertörleri” (Drives) ve “Güç Çözümleri” (Power Solutions) olmak üzere dört farklı ana grupta faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de 1998’de irtibat ofisi olarak başladığımız faaliyetlerimiz, 2002 yılında resmileşti. 2018’de Türkiye’de 20. yılımızı kutlayacağız. Yaklaşık 75 kişilik bir ekibimiz var. En büyük departman olan ısıtma departmanında 25 kişilik bir ekibiz, sadece Türkiye değil; İran, Azerbaycan, Afganistan ve Pakistan operasyonlarını da buradan yürütüyoruz. Bu 25 kişinin içinde, İran ofisimizdeki çalışanlarımız da yer alıyor. Satın almasını gerçekleştirdiğimiz Daf ve Sondex ekibiyle beraber; Isıtma, Soğutma, Frekans Konvertörleri ve Güç Çözümleri departmanları dahil, yaklaşık 150 kişilik bir operasyona sahibiz.

İstanbul’da ilk olarak Mecidiyeköy’deki ofisimizde faaliyetlerimize başlamıştık. Daha sonra 2008’de Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile işlerimiz yoğunlaştı ve operasyonumuzu büyüttük, ofisimizi şu an bulunduğumuz yere, Ümraniye’ye taşıdık. 2008’den bu yana ekibimiz sürekli gelişti ve satın almalarla büyüdük. Bunların da planlamasını düşünerek, iletişimi daha da kuvvetlendirmek adına her departmanın aynı katta olacağı bir operasyona ihtiyaç duyduk. Bu ayın sonunda Kozyatağı AND Plaza’da bulunan yeni ofisimize taşınacağız.

Danfoss’un geliştirdiği ürünler, enerji verimliliği ve teknolojiyle iç içe

Isıtma Bölümü olarak yaklaşık 8 farklı ürün grubu ile faaliyet gösteriyoruz. Bunların içinde; termostatik vanalar, oda termostatları, balans vanaları, kontrol vanaları, kat istasyonları, kalorimetreler, yerden ısıtma ürünleri, sulu yerden ısıtma ürünleri, kar-buz engelleme sistemleri ve iç mekân ısıtması için kullanılan DEVI ürün grubu yer alıyor.

Yeni dönemde enerji verimliliğinin teknolojiyle iç içe olacağını düşünüyorum ki zaten Danfoss’un geliştirdiği ürünler de buna paralel olarak ilerliyor. Enerji verimliliğinden kastımız; büyük çaplı bölgesel ısıtma sistemlerinden daire içerisindeki ısıtma sistemlerine kadar, büyük ve küçük ölçekli bir ağ. Küçük ölçekte; ısıtma sisteminizi daire içerisinde cep telefonuyla artık eve girmeden, uzaktan kontrol edebileceksiniz veya evdeyken cep telefonunuzla bluetooth üzerinden direkt radyatöre bağlanarak kontrol edebileceksiniz. Danfoss’un bu kapsamda geliştirdiği Red Dot Tasarım Ödüllü “Danfoss Link” serisi ürünleri var. Danfoss Link, elektronik bir radyatör vanası olarak dizayn edilmiş en küçük ürün olma özelliği sayesinde Red Dot Tasarım Ödülünü aldı. Bir kontrol paneliyle beraber wifi üzerinden radyatörlerinizi, aydınlatmanızı, uzaktan cep telefonlarınızla Danfoss Link ile kumanda edebiliyorsunuz. Bölgesel çapta düşünecek olursak, bölgesel ısıtma sistemlerinde atık ısıyı kullanırken, dış hava kompanzasyon panelli bina altı istasyonlarının veya daire girişlerinde kullanılan kat istasyonlarının performansını, bir yazılım üzerinden internet tabanlı bir programla izlemeniz artık mümkün. Hem küçük çapta yani daire içerisinde hem de büyük çapta yani bölgesel ısıtmada her bir alanda teknoloji, enerji verimliliğiyle entegre olmuş durumda. Danfoss öyle bir ürün geliştirdi ki servislerimiz, kazan uygulamalarında kullanılan üç yollu kontrol vanalarının motorunu cep telefonlarıyla devreye alabiliyor, uzaktan ayar yapabiliyor. Fan coil ve klima santrali uygulamalarında yeni geliştirdiğimiz bir ürün var, AB&QM dediğimiz basınçtan bağımsız kontrol vanalarıyla beraber kullanılıyor: Novocon. BACnet gibi bir program üzerinden, (örneğin 2000 fan coilli bir projeniz var tek tek üzerinden ayar yapmak yerine) Novocon’u kullandığınız takdirde uzaktan erişim sağlıyor, flushing yapabiliyorsunuz, debi değerini regüle edebiliyorsunuz, her bir fan coil’i uzaktan BACnet üzerinden takip etmeniz mümkün. Novocon ürünü, uzaktan izleme ve devreye alma imkânı sunarken, geçmiş verileri takip etmeye de olanak veriyor. Bu sayede vana tıkanıklıkları ve kurulum hataları uzaktan da tespit edilebiliyor. Enerji verimliliğinde teknolojinin daha çok hayatımıza gireceğine inanıyorum, buna paralel olarak da Danfoss ürünlerini geliştirmeye devam edecek.

Bize düşen görev, bilgilendirmek

Yeni ürünlerimiz Danfoss Link ve Novocon, Türkiye’de referans projelerde kullanılmaya başladı. Cep telefonlarıyla kumanda edilen ısıtma sistemimiz Danfoss Link, bir villa projesi olan Palm City Modern ve Palm City Premium Antalya’da kullanıldı. Novocon henüz çok yeni bir ürün ve ilk olarak Kozyatağı AND Plaza’da yer alacak yeni ofisimizde kullanılıyor. Yeni ofisimizde bir otomasyon odası olacak, bu odada herkese eğitim verme imkânımız olacak. Bölgesel çapta da Soma projesinde bina altı istasyonlarının performansını “Enspire” adında bir yazılımla takip ediyor olacağız. İlerleyen dönemlerde daha da yoğun bir şekilde bölgesel ısıtma alanında referanslarımıza yenilerini ekleyeceğiz. Bize düşen görev, bilgilendirme çalışmaları yapmak. Örneğin 29 Kasım’da Danimarka Konsolosluğu ile Swiss Otel’de Bölgesel Isıtma Konferansı düzenlenecek, hem kurumları hem de özel sektörü bölgesel ısıtma konusu hakkında bilgilendireceğiz

Hızlı ve doğru servis hizmeti çok önemli

Isıtma Segmenti olarak Türkiye’de yaklaşık 40 tane bayimiz, 15 tane outsource servisimiz var. Müşterilerimizi mağdur etmemek adına servislerimiz, 24 saat içinde servis hizmeti sunabilecek KPI’lara sahip. Bayi ve servislerimiz, ısıtma sezonunda özellikle bu aylarda çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Hızlı ve doğru servis hizmeti bu anlamda çok önemli. Biz, kendi servis departmanımızın yanında KPI’ları ölçülen outsource servis departmanını da kurduk ki 24 saat içinde servis hizmeti sunabilelim. Çünkü bir müşterimizin “Ben ısınamıyorum” demesini duymak istemeyiz. O yüzden doğru zamanda hizmet için hem kendi hem outsource servis departmanımızla müşterilerimizin yanındayız.

Eğitim, en fazla önem verdiğimiz konulardan biri

En fazla önem verdiğimiz konulardan biri, eğitim. Çünkü Danfoss bayileri de Danfoss ekibi gibi satış uzmanı olmak durumunda. Dönemsel olarak hem Danfoss Akademi’de hem de bayilerimiz ve servislerimizin lokasyonlarında eğitimler düzenliyoruz. Ürünlerimizde çok fazla yenilik oluyor, aynı zamanda mevcut bilgileri de tazelememiz gerekiyor. Yeni ofisimizle beraber eğitimlere daha da yoğunlaşacağız. Son bir senedir webinar’lara ağırlık verdik. Bu webinarlar herkese açık olabiliyor veya ihtiyaca göre belirli bir segment için de düzenlenebiliyor. Herkesin katılım sağlayabildiği ve soru sorabildiği webinar eğitimlerimiz, ilerleyen dönemlerde de artarak devam edecek.

Danfoss, son yıllarda teknoloji yatırımlarına ağırlık verdi

Danfoss’un büyüme stratejisinde, sadece pazar payını artırmak değil satın alma yapmak da var. Daf ve Sondex satın almalarında şu an entegrasyon süreci devam ediyor. 2018’in sonunda entegrasyon tamamlanmış olacak.  Danfoss, son yıllarda teknoloji yatırımlarına ağırlık verdi ve Leanheat firmasını satın aldı. Leanheat, binalarda enerji performansını ölçen bir firma ve bununla ilgili bir yazılıma sahip. Nesnelerin interneti, dijital dünya Danfoss’un son yıllarda önem verdiği konular arasında. Bu tarz satın almaları ilerleyen dönemlerde de bekliyoruz. Danfoss Türkiye olarak, bayilere yönelik hizmetlerimizde dijital dönüşüm sürecindeyiz. İnternet üzerinden stok takibi, sipariş verebilme, teklif hazırlama gibi sunduğumuz hizmetler var. Tüm bayilerimiz bu sisteme geçiş aşamasında. Yine Danfoss Türkiye operasyonu içinde dijital yönde gelişmeler olacak. Salesforce CRM kullanmaya başladık. Kişiler artık cep telefonlarından ziyaret raporlarına giriş yapabiliyor. Çok kısa bir dönem içinde SAP üzerinden teklif hazırlama noktasına da geleceğiz. Dijital dünyaya biz de hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışıyoruz. Zaten 2017’de Danfoss’un ana odak noktası, “digitalization”. Biz de bunu her şekilde hissediyoruz.

İlerleyen dönemlerde hedefimiz, atık ısı haritamızı çıkarmak olmalı

2008 yılında Bina Enerji Performans Yönetmeliği ile 2 bin m2’nin üzerindeki tüm binalarda merkezi ısıtma zorunlu hale geldi. Kalorimetre ve termostatik vanaların kullanımı da artış gösterdi. Fakat Danimarka’da metrekare büyüklüğü gözetmeksizin otobüslerde, gemilerde bile termostatik vana kullanılıyor. Türkiye’de de bu potansiyel var ve bu yönde ilerlememiz gerektiğini düşünüyorum.

Danimarka Enerji Ajansı ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında yeni ısı kaynağı yönetmeliği ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların ana teması şöyle; yeni bir şehirde veya yeni konut projelerinde doğalgaz gibi fosil yakıt yatırımı yapılmadan önce o şehirdeki öz kaynağa bakılacak. Öz kaynak; jeotermal kaynak, kömür santrali veya endüstriyel tesislerden elde edilen atık ısı olabilir. Bu konuyla ilgili özellikle bölgesel ısıtmaya odaklanan yeni bir yönetmeliğin beklentisi içindeyiz. Yönetmeliğin 2018 Haziran ayında Meclis’te olacağı söyleniyor. Bu yönetmelikle birlikte Danfoss olarak bölgesel ısıtmada daha aktif olacağız.  Çünkü doğalgazı çok ciddi paralar ödeyerek dışarıdan satın alıyoruz, ithalat girdimizin en büyük kalemi petrol ve doğalgaz giderleri. Bunu sınırlamak için en büyük fırsatlardan biri, bölgesel ısıtma. Bölgesel ısıtmanın artışı, doğalgaz tüketimini de çok ciddi oranda etkileyecek ve en nihayetinde ülke kazanç sağlayacak. Soma’da yer aldığımız projede termik santralden elde edilen atık ısı şehir ısıtmasında kullanılıyor, şu an 2 bin 400 konut bölgesel ısıtmayla ısıtılıyor ve bu rakam 20 bine çıkacak. Bunun gibi projeleri artırmamız gerekiyor, biz de bu konunun gelişmesi için çok fazla çalışıyoruz. Danimarka Enerji Ajansı ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının böyle bir çalışmayı yapıyor olması, bizi çok memnun etti. Çünkü bu konuda örnek alınacak en doğru ülke, Danimarka. Sıcak su tedariki de dahil olmak üzere Danimarka’nın yüzde 65’i, Kopenhag şehrinin %99’u bölgesel ısıtmayla ısınıyor. Danimarka’da süpermarket dolaplarındaki atık ısı bile bölgesel ısıtma için kullanılıyor. Bizde atık ısı ne yazık ki değerlendirilmiyor. Bölgesel ısıtmada, yerin altından doğalgaz borusu yerine su borusu geçiyor, dolayısıyla ülkemizde de uygulanabilir bir sistem. Ülkemizde bu kadar atık ısı potansiyeli varken, değerlendirilmemesi çok üzücü. Bu konuyla ilgili Avrupa’da Birleşmiş Milletlerle beraber atık ısı haritası çıkarıldı. Rüzgâr ve güneşle ilgili nasıl potansiyel haritamız varsa, Avrupa’da da atık ısı haritası var. Bu haritaya göre; Avrupa’daki tüm binaların ısı ihtiyacı, Avrupa’nın atık ısı potansiyeliyle karşılanabiliyor. Ancak şu an Avrupa’da bölgesel ısıtma yüzde 20’ler civarında, orada da düşük. Danimarka, bunun en güzel örneği ve AB de Danimarka’yı örnek alıyor. İlerleyen dönemlerde hedefimiz, atık ısı haritamızı çıkarmak olmalı. Sanayileşmiş bir ülkeyiz ve çok ciddi bir atık ısı potansiyelimiz var, bunu ülke yararına değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Isıtma sektörü teknolojiyle kol kola gelişmesini sürdürecektir

2017, kurdaki dalgalanmalar ve konjonktürel durumumuza rağmen bizim için güzel geçti. Yılı yüzde 20’lik bir büyüme ile kapatacağız. Sadece ısıtma departmanı olarak değil, tüm departmanlarımızla ciddi bir büyüme oranına sahibiz. 2018’de de büyüme olmazsa olmaz, yüzde 15-20 arası büyüme hedefliyoruz. 2018, seçim öncesi dönem olduğu için yatırımların da arttığı bir dönem olacak.

Isıtma sektöründe, teknolojik olarak büyük bir gelişim gözleniyor. Sadece Danfoss değil, sektördeki tüm firmalar dijital dönüşüm içinde. Isıtma sektöründe; yönetmelik, yasa ve bunların kontrolünü sağlayan mekanizmada eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bu eksiklikler giderilirse, sektör yanlış uygulamalardan sıyrılacaktır. Standartları yükseltmemiz gerekiyor. Projeciler ve mekanik firmalarımız yeni teknolojileri sahipleniyor ve takip ediyor. Sektörümüz yeniliklere açık ve bu çok büyük bir avantaj sağlıyor. Yasa, yönetmelik ve bunların kontrolünü sağlayan mekanizmalar da gelişirse, ısıtma sektörü teknolojiyle kol kola gelişmesini sürdürecektir. Slider Altına