Header Reklam
Header Reklam

“Hedefimiz 2017 sonunda 3 kat büyümek ve her segmentte lider konuma yerleşmek”

09 Mayıs 2017 Dergi: Mayıs-2017
“Hedefimiz 2017 sonunda 3 kat büyümek ve her segmentte lider konuma yerleşmek”

Danfoss Soğutma Sistemleri Bölge Satış Direktörü Toni Timirci

Danimarka’nın önde gelen sanayi kuruluşlarından Danfoss, Isıtma, Soğutma, Motor Kontrol Sistemler (Drives) ve Güç Elektroniği (Power Solutions) alanlarında çok geniş organizasyon yapısına sahip bir firma. Türkiye’deki faaliyetlerine 2003 yılında başlayan Danfoss 19 ülkede 65 farklı fabrikası ve yaklaşık 25 bin çalışanıyla 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Danfoss Soğutma Sistemleri Bölge Satış Direktörü Toni Timirci, Danfoss’un yenilikleri ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

En güçlü yanımız, soğutma uygulamalarındaki uzmanlığımız

Danfoss 1933 yılında Mads Clausen tarafından kurulmuş, Isıtma, Soğutma, Motor Kontrol Sistemler (Drives) ve Güç Elektroniği (Power Solutions) alanlarında çok geniş organizasyon yapısına sahip bir Danimarka firması. 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, 19 ülkede 65 farklı fabrikası ve yaklaşık 25 bin çalışanı ile alanında bir dünya lideri. 2016 yılında küresel çapta ciromuz 5,3 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Isıtma ve Motor Kontrol Sistemleri bölümümüz Türkiye’deki faaliyetlerine 2003 yılında başladı. Soğutma Sistemleri ise Türkiye’de 65 yıl süren bir distribütörlük anlaşmasının ardından 2013 Ağustos’unda soğutma piyasasındaki yerini aldı ve o tarihten bu yana Danfoss bünyesinde faaliyetlerine devam ediyor.

Soğutma ve endüstriyel otomosyon bayilerimiz ile direkt çalıştığımız gıda perakende ve iklimlendirme alanlarındaki üretici firmalar, endüstriyel soğutma alanındaki yüklenici/taahhüt firmaları, yüksek basınç pompalarını kullanan üretici firmalar ile Türkiye, İran ve Pakistan’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

En güçlü yanımız, soğutma uygulamalarındaki uzmanlığımız. Geniş uygulama ağı içerisinde 50 bin ürün kodu ile geniş ürün portföyümüz ile fark yaratıyoruz. Kayak pistinden gıda depolamasına, endüstriyel ısı pompalarından petro kimyaya kadar, içinde “soğuk” olan her türlü alanda varız.

Her geçen gün genişleyen Danfoss ürün portföyü

2013 yılında Türkiye yapılanmamıza bayi kanalımızı düzenleyerek başladık. Sektörde güçlü ve gelişime açık distribütörler belirledik ve 2014 yılının başında onlarla çalışmaya başladık. Bunlardan biri de 44 yıldır soğutma sektörünün bilinen markaları ile distribütörlük anlaşmaları yapan Frigoduman firmasıydı. Onların deneyimleri ile Danfoss ürün portföyünü birleştirdik. Çeşitli iş geliştirme projelerimiz, altbayi ve müşteri ziyaretlerimiz, teknik eğitimlerimiz ile iş ortaklığımızı güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Ayrıca belirtmeliyim ki Frigoduman programlanabilir elektronik kontrol cihazları ve yeni ürün lansmanını yaptığımız hafif ticari kompresörler için tek yetkili bayimiz.

Danfoss, kompresör üretiminde 50 yıllık bir deneyime sahip Huayi ile hafif ticari kompresörler konusunda işbirliği yaptı

Pistonlu, scroll ve invertörlü kompresörlerimize <2-4 kW aralığında çalışan hafif ticari kompresörlerini de ekledik. Danfoss, kompresör üretiminde 50 yıllık bir deneyime sahip Huayi firması ile hafif ticari kompresörler konusunda işbirliği yaptı ve 2016’dan itibaren Huayi, Danfoss etiketi altında hafif ticari kompresör üretimine başladı.

Türkiye’de 250 bin adetlik bir pazar olduğunu öngörüyoruz. Sabit hızlı ve değişken hızlı seçenekleri, 1/20 HP’dan 1 5/8 HP’a kadar kapasiteler ile hafif ticari kompresörlerimiz ile ticari kompresörler segmentinde güçlenmeye devam ediyoruz.

Değişken hızlı kompresörler, Colibri, EVRST gibi yenilikçi ürünlerimiz önümüzdeki dönemde gündeme gelecek

Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip ancak yarının mühendisliği iddiamız ile ürünlerimizi iyileştirmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Değişken hızlı kompresörler, Colibri, EVRST gibi yenilikçi ürünlerimiz önümüzdeki dönemde gündeme gelecek ürünlerimiz. Ayrıca, F-Gaz Yönetmeliği ve Ecodesign Direktifi’ne paralel olarak doğal soğutkanlara (CO2, Amonyak, Propan vb) uyumlu ürünler, portföyümüze dahil olmaya devam edecek, CO2 ejektörü gibi.

Danfoss soğutma sektöründe faaliyet gösteren üretim, taahhüt ve proje firmalarına parça tedarik eden bir firma. Bu nedenle de nihai tüketiciye yönelik bir ürünümüz bulunmuyor. Ancak, Danfoss ürünleri çok büyük meyve-sebze depolama tesislerinde, et-balık muhafaza depolarında, süpermarket zincirlerinde, şarküteri ve pastane reyonlarında, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde, alışveriş merkezlerindeki konfor iklimlendirmesinde, kayak pistlerinde ve daha burada sayamayacağım birçok tesiste kullanılıyor.

Ciromuzun yüzde 50’si bayi kanalımızdan geliyor

Soğutma sektöründe 3, endüstriyel otomasyon alanında 2 ve endüstriyel soğutmada 1 olmak üzere toplam 6 yetkilimi bayimiz bulunuyor. Danfoss Türkiye olarak ciromuzun yüzde 50’si bayi kanalımızdan geliyor. Ayrıca uzun dönemde bizimle iş ortağı olabilecek, üretim yapan geniş ölçekli firmalar ile de çalışıyoruz. Alanında uzman satış ekibimizin yanı sıra gerek lokal teknik ve eğitim sorumlu arkadaşımız gerekse müşteri ziyaretleri ve devreye alma gibi işlemler için Danfoss Global’den gelen ürün müdürlerimiz ile müşterilerimizin çözüm ortağı olmak istiyoruz.

Bilgi birikimi ve tecrübelerimizi sektör ile paylaşmayı ilke edindik

Danfoss kurulduğu ilk günden beri bilgi birikimi ve tecrübelerini sektör ile paylaşmayı ilke edinen bir firma. Bu bağlamda Soğutma Sistemleri olarak biz de elimizdeki sonsuz bilgi kaynağını çeşitli eğitimler düzenleyerek ve organizasyonlar yaparak Danfoss çalışanları, iş ortaklarımız ve ilgili tüm sektör çalışanları ile paylaşıyoruz. Tüm soğutma sektörüne yönelik düzenlediğimiz seminerlerimiz, OEM ve distribütör iş ortaklarımızla organize ettiğimiz ürün eğitimleri ve Danfoss personelinin bilgi birikimini artırmaya yönelik kendi bünyemizde düzenlediğimiz çeşitli eğitim ve seminerler Danfoss Akademi bünyesinde yapılan başlıca aktivitelerdir.

Danfoss Türkiye olarak en büyük organizasyonlarımızdan biri her sene düzenlediğimiz bayi toplantılarımız. Buradaki amacımız tüm segmentlerdeki bayilerimiz ile birlikte bir önceki yılı değerlendirmek, yeni yıldaki hedeflerimizi paylaşmak ve iş ortaklığımızı güçlendirmek. Soğutma Sistemleri olarak 2014 yılından beri her sene bayilerimize ve üretici firmalarımıza yönelik hem müşteri özelinde hem genel katılıma açık eğitimler düzenliyoruz. Danfoss’un sahip olduğu bilgi birikimini paylaşmak bizim için öncelikli. Ayrıca, her sene fabrika turlarımız ile müşterilerimizin bizi daha yakından tanımalarını ve konusunda uzman Danfoss çalışanları ile biraraya gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Danfoss işine yatırım yapmaya öncelik veren bir dünya lideri

Danfoss Soğutma Sistemleri olarak 2017 yılı sonunda Türkiye’deki 4. yılımız doluyor. Hedefimiz 4. yılın sonunda 3 kat büyümek ve her segmentte lider konuma yerleşmek. Mevcut bayilerimiz, perakende gıda, iklimlendirme ve endüstriyel soğutma alanlarındaki müşterilerimiz ile büyümeye devam ederken yüksek basınç pompaları ve endüstriyel otomasyon ürünleri ile de farklı pazarlarda güçlenmek istiyoruz.

Danfoss işine yatırım yapmaya öncelik veren bir dünya lideri. Geçen yıllarda dünyada ve Türkiye’de şirket satınalmaları yaparak yatırımlar yaptı. Türkiye özellikle büyüme grafiği açısından gelişime açık ülkelerden biri. Bu açıdan Danfoss Global olarak Türkiye’ye güveniyoruz ve yatırımlar devam edecek. Bunun son örneği olarak da Türkiye 2017 yılı Ocak ayı itibarıyla Soğutma Sistemleri, Isıtma ve Motor Kontrol bölümlerinin ardından Güç Elektroniği bölümümüz de Türkiye yatırım yaparak çalışmalarına başladığını söyleyebiliriz.Slider Altına