'Cihaz Tercihlerimizde En Önemli Kriterler; Kalite ve Servis...”

02 Eylül 2008 Dergi: Ağustos-2008
İstanbul’da yeterli sayıda alışveriş merkezi yok


Rönesans bir Rus firması. Son bir yıldır Türkiye’de yatırım yapıyor. Türkiye’de 20-25 tane AVM projesi hedeflerimiz arasında. Optimum buradaki ilk projemiz. Ancak bunun dışında yapımı süren alışveriş merkezi projelerimiz de var. bunların biri Gaziantep’te biri de Adana’da. Bunun dışında Kadıköy Kültür Merkezi projemiz var. Projede hem alışveriş merkezi hem de kültür merkezi olacak. Alışveriş merkezi kısmını biz, kültür merkezi kısmını ise Kadıköy Belediyesi işletecek.

Türkiye’de özellikle son dönemlerde açılan alışveriş merkezleri, “alışveriş çılgınlığı” olarak yorumlanıyor ve “bu kadar alışveriş merkezine ihtiyaç var mı?” deniliyor. Ancak duruma farklı bir bakış açısıyla yaklaştığımızda, alışveriş merkezlerinin çok sayıda insana istihdam yarattığı bir gerçek. Ayrıca insanlar alışveriş merkezlerine sadece bir şeyler satın almak için gelmiyor. Bu tür yapılar kompleks yapılar olduğundan, yemek, eğlence, spor gibi pek çok farklı amaca hizmet verebiliyor. Buradan bakıldığında “İstanbul’da yeterli sayıda alışveriş merkezi yok” bile denilebilir...


Optimum Outlet Alışveriş Merkezi, 29 Ekim’de açılacak


Optimum Outlet Alışveriş Merkezi, Yeni Sahra’da, yapımına Eylül 2007 itibariyle başladığımız bir proje. Ulaşım açısından çok rahat bir bölge olması sebebiyle Alışveriş Merkezini Yeni Sahra’da yapmaya karar verdik. Projede toplam inşaat alanı 137.000 metrekare. Bunun yaklaşık 50 bin metrekaresi kapalı otopark alanı. Beş bodrum katı olacak. Bunun 4’ü otopark alanlarına ayrıldı. 1. bodrum kat hipermarket ve yapı markete ayrılacak. Giriş kat, birinci ve ikinci kat daha çok mağazaların yer aldığı ve kafelerin bulunduğu bir alan olacak. Burayı diğer alışveriş merkezlerinden ayıran en önemli farklardan biri, burada net 400 metrekarelik bir buz pistinin olması.. Bildiğim kadarıyla Anadolu yakasındaki alışveriş merkezleri içinde buz pisti yok. Üçüncü katın bir kısmı alışıldığı üzere yemek katı olacak. Bu katta ayrıca 4.500 metrekarelik alan, bir elektronik market için ayrıldı. Bina toplam 9 katlı olacak ve binada yaklaşık 180 mağaza yer alacak. Alışveriş merkezi olarak tek dezavantajımız, çok fazla açık alana sahip olamamamız. Arsanın % 90’nını bina oluşturuyor. Bunun dışında kalan alanları yeşil alan ve yürüyüş yolu için ayırdık. Bir aksilik çıkmazsa 27 Kasım 2008 tarihinde açılışımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


Proje aşamasında doğru iş yapmak daha kârlı


Projelerimizde cihaz seçimi aşamasında iki çok önemli kriterimiz var. Bunların ilki kalite, ikincisi ise servis... Fiyat, ancak bunlardan sonra gelebilecek bir kriter. Kaliteli bir cihaz alındığında daha az arıza durumu söz konusu oluyor, arıza durumunda da servis, en hızlı şekilde müdahale edebiliyor. Servisin yedek parça bulundurmaması, arandığında hemen müdahale edememesi çok büyük bir dezavantaj. Bir cihazın sadece kalitesi, bu anlamda yeterli değil. Mekanik sistemler ne kadar sorunsuz ya da az sorun çıkarabilecek cihazlar olursa, binanın işletmesinde o kadar rahatlık sağlayacaktır. Alışveriş merkezleri gibi büyük binaların enerji giderleri toplamda çok ciddi miktarlarda olduğundan elimizden geldiğince bu masrafları minimize edecek cihazları tercih ediyoruz. 

Dünyada artık yeşil bina denilen bir kavram ortaya çıktı ki ben yakın zamanda Türkiye’de de böyle binaların yapılacağını düşünüyorum. Yeşil binalar çevreyi kirletmeyen, verimliliği çok yüksek olan A enerji sınıfı cihazların kullanıldığı binalardır. Isı yalıtımları çok iyidir. İşin proje aşamasında çerçevesinin iyi çizilmesi, yatırımcının da itiraz etmemesini sağlıyor. Çünkü bu sistemlerle tasarlanan binaların kimse için zararı yok; ne çevreye, ne yatırımcıya, ne kullanıcıya, ne de ülkeye.. Zaten yeni çıkan yasalar doğrultusunda çok sayıda bina yenilenmek durumunda kalacak. Bu nedenle ikinci bir masraf yerine daha proje aşamasında doğru iş yapmak daha kârlı bir durum. Biz de bu projede gerek yalıtım açısından, gerekse mekanik sistemler açısından istenilen düzeyde sağlıklı bir bina yapıyoruz.  


Kullandığımız cihazların COP değerlerinin yüksek olmasına özellikle özen gösterdik


Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde, rooftop ve ısı pompaları kullandık. Kiralık alanlarda özellikle kiracıların daha konforlu bir ısıtma soğutma sağlamaları için ısı pompalarını tercih ettik. Soğutmayı daha iyi çözebilecek su kaynaklı ısı pompalarına ağırlık verdik. Genel mekânlarda ise hava soğutmalı rooftoplar kullanıldı. Bu rooftopların en önemli özelliklerinden biri direkt yanmalı doğalgaz brülörlü olması. Isıtma ise merkezi sistemden beslenen 1000’er kW’lık 3 adet kazan ile sağlanıyor. Binada toplam 8.500 kW civarında bir soğutma yükü var. Bunun 3.650 kW’ı rooftoplarla, 4.350 kW’ı ısı pompaları ile sağlanıyor. Bir de 500 KW’ lık chillerimiz var. Isıtmada ise toplam 5.700 kW lık yük söz konusu. Bunun, yaklaşık yarısı rooftoplar ile geri kalanı da kazanlar ile sağlanıyor. Kullandığımız cihazların COP değerlerinin yüksek olmasına özellikle özen gösterdik. Projede Form A.Ş.’nin ısı pompaları kullanıldı ki bu cihazların COP değerleri 5 civarında... 

Isı pompaları, alışveriş merkezlerinde yeni yeni kullanılıyor ve çok sayıda avantaj sunuyor. Mesela kiracıların ihtiyaçları doğrultusunda, sistemde adaptasyonlar yapılması mümkün. Bir de ısı pompası ile herkesin bağımsız olarak ısıtma ya da soğutma yapma imkânı var. COP değerleri yüksek olduğundan diğer cihazlara kıyasla daha verimli. Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde 21 adet Lennox rooftop, 270 adet ClimateMaster ısı pompası, üç adet 1450 kW’lik kapalı tip soğutma kulesi kullandık. Soğutma kulelerimiz de Decsa markalı. Bunların dışında ısıtma için kullandığımız kazanlar Buderus’a, brülörler Dreizler’e, pompalar ise Wilo’ya ait. Özellikle rooftop cihazları seçerken kanal dirençlerinin fazlalığından dolayı dönüş fanlı olmasına özen gösterdik. Cihazlar gereken dönemlerde serbest soğutma da yapabilecek. Bu anlamda tercih ettiğimiz cihazların çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca markaların referansları, bize servis kalitesinin de istediğimiz düzeyde olduğunu gösteriyor. Zaten  cihazların en verimli ve en doğru şekilde kullanılabilmesi için cihazların ilk devreye alınması ve montajı satın aldığımız markaların servisleri tarafından gerçekleştiriliyor.


Binalarda en önemli konulardan biri yangın güvenlik sistemleri


Bunların dışında bilindiği üzere binalarda en önemli konulardan biri yangın güvenlik sistemleri. Türkiye’de özellikle son yıllarda çok ciddi gelişmeler oldu, yeni yasalar çıktı. Ama dünya ile kıyasladığımızda daha çok yolumuz var diyebilirim. Uygulama noktasında birtakım eksikliklerimiz var. Bunları derhal gidermemiz gerek. Bunu denetleyen kuruluşların yapılandırılmasına da dikkat edilmeli. Konuyla ilgili yeni yönetmeliği okudum. Birtakım eksiklikler olmakla birlikte % 90 oranında uygun bir yönetmelik. Ancak uygulanmayınca bir şey ifade etmiyor elbette... Bu projede için hem sprinkler sistemi hem yangın dolapları kullanıyoruz. Bunların dışında yangın zonlarında bazı tedbirler aldık. Duman tahliye sistemleri kullanıyoruz.  12 adet 55.000 metreküplük duman tahliye sistemimiz var. Kullandığımız tüm cihazlar için olası bir yangın anında hangisinin ne zaman devreye gireceği hesaplanıyor. Sistemi buna göre kuruyoruz. Kurduğumuz sistem ile tahliye en fazla 10-15 dakika içinde gerçekleşiyor. Bu süre zarfında duman tahliyesi sistemleri de, sprinkler sistemleri de devreye giriyor. Ayrıca yangın merdivenleri de insanların en rahat çıkabilecekleri şekilde konumlandırıldı. Bunların yanında merdiven ve asansör basınçlandırma fanlarımız var. Yani ilk hedef, insanların dumana maruz kalmadan çok hızlı bir şekilde tahliye edilmesi. Bunu gerçekleştirmek için de tüm tedbirlerimizi aldık. 


Form A.Ş. Sistem Satış Mühendisi Pınar Çakır:


"Alışveriş merkezlerinin mekanik projelerinin % 90’a yakını ısı pompası, 

soğutma kulesi ve rooftoplardan oluşuyor"


Son zamanlarda yeni açılan ve açılacak olan alışveriş merkezlerinin % 90’a yakın mekanik tesisat projeleri ısı pompası (WSHP), soğutma kulesi ve rooftoplardan oluşuyor. Alışveriş merkezi bazında bakıldığında iklimlendirme için mağazalar kısmında ısı pompaları; ortak hacimler, sinemalar ve hipermarket gibi büyük hacimli alanlarda paket klimalar en verimli ve uygun çözümü sunuyor. Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde, mağazalar kısmında Climatemaster Isı Pompaları, ortak hacimler ve market kısmında ise Lennox Rooftoplar kullanıldı. Isı pompalarının soğutma çalışması için de İtalyan menşeli Decsa Kapalı Tip Soğutma Kuleleri kullanıldı. Bu projede tercih edilen rooftop cihazlar konusunda Avrupa’nın en büyük ar-ge merkezlerinden birine sahip olan Lennox aynı zamanda Avrupa ve Amerika’da ciddi pazar payına sahiptir. Aynı şekilde Climatemaster da dünyanın en büyük ısı pompası üreticilerinden biri.


Isı pompası sistemi kendi içinde ısı geri kazanımı yaparak çalışıyor


Isı pompası sisteminin alışveriş merkezlerinde özellikle mağazalar kısmında tercih edilmesinin sebebi, aynı anda bağımsız olarak hem ısıtma hem soğutmayı iki borulu sistemle sağlayabilmesi ve boruların yalıtıma ihtiyaç duymamasıdır. İlk yatırım açısından bakıldığında % 30-60 daha küçük bir kazan sistemin çalışması için yeterli olabiliyor. Sistemin tasarlanan çalışma su sıcaklığı 15-30 °C aralığındadır. Dolayısıyla su 15°C’nin altına indiğinde kazan devreye girer ve 30°C ‘in üstüne çıktığında soğutma kulesi devreye girer. Sistemde dolaşan su 15-30°C aralığında ise kule ve kazan devreye girmeden sistem kendi içinde ısı geri kazanım yaparak çalışır. Bu da enerji ve işletme verimliliği açısından en önemli tercih nedeni olmaktadır. Vurgulamak istediğim bir diğer nokta ise herkesin harcadığı enerji kadar bedel ödemesi. Bu özellik, işletme açısından bakıldığında klasik sistemde sıkça karşılaşılan sıkıntılardan biri olan ortak giderlerin paylaştırılması konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.


Isıtmada COP değerleri 5,5; soğutmada EER değerleri 5,0


Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde kullanılan 270 adet yeni R410a gazlı TS serisi Climatemaster ısı pompalarının COP değerleri ısıtmada 5,5; EER değerleri soğutmada 5,0 civarındadır. Diğer modellerden farklı olarak ekstra ses yalıtımı, standart olarak sunulmuştur. Isı pompaları, kullanım açısından bakıldığında pek müdahale gerektirmeyen, kullanımı oldukça basit ünitelerdir. Sadece pislik tutucuların ve filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi yeterlidir.


Rooftoplar bedava soğutma yapabilir


Projede kullanılan 21 adet, tamamı atmosferik brülörlü doğalgaz yakmalı, R410a gazlı Lennox Rooftoplar sayesinde ekonomik ısıtma kontrolü sağlanabilmektedir.

Cihazlar % 100 alüminyum dış kasa tasarımı ile daha hafif ve paslanmaya karşı 10 yıl garantilidir. Taze hava ile iklimlendirme yapabilmesini sağlayan oransal damperli ekonomizer sistemine ilave olarak radyal dönüş egzoz fanı sayesinde bedava soğutma yapabilir. Çift fanlı cihazlar yüksek cihaz dışı statik basınçları karşılayabilmektedir. İç hava kalite sensörü kullanılmaktadır. “Modbus” haberleşme arayüzü kullanılarak bina otomasyonu ile kontrol imkânı sağlanmıştır. Proje kapsamında İtalyan menşeili Decsa marka aksiyal fanlı kapalı tip 3 adet soğutma kulesi kullanılmıştır. Özel DecsaProt kaplamasıyla korozyon ve oksitlenmeye karşı 5 yıl garantilidir.


“FORM olarak tüm Türkiye’de çok geniş bir servis ağımız var”


Tüm Türkiye’de çok geniş bir servis ağımız var. Gerekli müdahaleyi hemen yapabiliyoruz. Özellikle söz konusu alışveriş merkezleri olduğunda, tüm mağazaların devreye alma işlemi açılışa yakın bir tarihe denk geliyor. Bu durum ciddi bir yoğunluğa sebep oluyor. Çözüm olarak farklı bölgelerden desteklediğimiz ekiplerimizle hiçbir sıkıntı yaşanmadan devreye alma işlemi gerçekleştiriyoruz. Oluşabilecek arızalar için her türlü sorunu anında çözebilecek geniş uzman kadromuzla servis hizmeti veriyoruz. Bunun da bizi önemli projelerde markalarımızın kalitesi yanında tercih sebebi haline getirdiğini düşünüyorum. 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi