Slider Altına

Ceren Ercan: “Emniyet ventili ürün grubunda yılda 10 milyon adet üretiyor ve farkımızı ortaya koyuyoruz”

28 Kasım 2018 Dergi: Kasım-2018

Caleffi Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ceren Ercan

Konut ve endüstriyel sistemler için ısıtma, sıhhi tesisat, havalandırma ve yenilenebilir enerji için yüksek kaliteli bileşen üreticisi olan Caleffi’ninTürkiye yapılanması 2016 yılının Temmuz ayından itibaren faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Sistem güvenliği konusuna özellikle vurgu yapan Caleffi için emniyet ventilleri ayrı bir öneme sahip. “Eğer emniyet ventilinin seçimi ve uygulaması doğru yapılmamış ise, en iyi marka kazan kullansanız dahi, patlamaya hazır bir bomba ile karşı karşıya kalırsınız” diyen Caleffi Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ceren Ercan’a emniyet ventili nedir, seçiminde nelere dikkat edilmelidir, ne işe yarar, neden önemlidir diye sorduk. Cevaplar, söyleşimizde…

Caleffi için inovasyon, en önemli şirket felsefelerinden biri

Caleffi, 1961 yılında Francesco Caleffi tarafından kuruluyor. İlk başlarda OEM markalara pirinç malzeme üreten Caleffi, daha sonra sektörden kalite ve ürün dizaynı konusunda çok güzel tepkiler alınca kendi markasını oluşturuyor ve İtalya’nın Novara kentinde bir kasabada faaliyetlerine başlıyor. Yıllar içerisinde burası yetersiz gelmeye başlayınca 1975’te Fontaneto d’Agogna’ya taşınıyor. Merkez ofisimiz ve üretim tesislerimizin bir kısmı bugün de burada yer alıyor. Bu alan 10 km2’lik, hayal etmek gerekirse yaklaşık 14 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Bu alan içerisinde üç fabrika, bir Ar-Ge binası ve bir otomatik dikey depomuz bulunuyor.

Bu üç fabrikadan biri Presco adını verdiğimiz pirinç sıcak dövme fabrikası. Buraya pirinç ham olarak girip, işlenmiş olarak çıkmakta. Bir yılda ürettiğimiz pirinçle iki tane Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor. Diğer iki fabrikada da işlenmiş pirinç malzemeler, son kullanıcıya hitap eden bir ürün haline getiriliyor. Parça birleştirme ve robotik sistemlerimizin olduğu fabrikamızın yanında conta, plastik, membran gibi komponentleri ürettiğimiz bir fabrika da var. Caleffi, kompoziti de kendisi üretiyor. Üç fabrikamız da komple otomasyon sistemiyle çalışıyor. Dolayısıyla Endüstri 4.0’ın Caleffi’ye uzun zaman önce geldiğini söyleyebilirim. Tabii fabrikalarımıza sürekli yatırım yaparak, bu teknolojiyi yaşatmaya devam ediyoruz. Caleffi için inovasyon en önemli şirket felsefelerinden biri. Her yıl teknoloji ve inovasyona inanılmaz yatırımlar yapılıyor. Mesela MAV ismini verdiğimiz Otomatik Dikey Depomuz var, 33 metre yüksekliğinde ve 96 metre uzunluğunda devasa bir depo burası. Burada siparişlerin depolanması ve taşınması tamamen otomatik bir biçimde yapılıyor ve bu uygulama sayesinde insan hata riskini minimuma indiriyoruz. Bu depo bize müşterilerimize anında çözüm ve cevap sunmamızı sağlıyor, bu lojistik avantaj da bizi diğer markalardan bir adım ileriye taşıyor. Dahası Ar-Ge binamız, yani Cuborosso-Kırmızı Küp binamız inovatif yanımızın bir yansıması. Bu bina kırmızısıyla, şirketimizin bir simgesi haline geldi. Tüm ürünlerimiz bu binada geliştiriliyor, test ediliyor. Bugün Caleffi’nin tüm katalogları, teknik verileri Cuborosso’da çıkan sonuçlarla oluşturuluyor. Cuborosso, akredite bir laboratuvar ve iki üniversite tarafından da bağımsız olarak kullanılıyor. Bu binada Experience adlı bir odamız da mevcut. Burada gerçek ürün kesitleri, yaşayan sistemler bulunuyor. Eğitim önem verdiğimiz bir diğer konu. Bu odada sektörün profesyonellerine eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerde ürünlerin nasıl çalıştığını gerçek sistem panelleri ve kesitleri üzerinden gösterebiliyoruz.

İçinde yaşadığımız alanlarda en doğru uygulama ile en yüksek konforu ve sistem çözümünü sunmak bizim için önemli

Şirketimiz aslında tam bir aile işletmesi. Bunun çok büyük avantajları var. İtalya’ya gittiğimizde evimize gitmiş gibi hissediyoruz. Ziyarete götürdüğümüz misafirlerimize de bunu hissettirmeye çalışıyoruz. Caleffi Ailesi büyük bir aile, gün geçtikçe de büyüyor. Caleffi Türkiye olarak 2016 Temmuz’unda faaliyet göstermeye başladık. Aynı ilkeleri, aynı çalışma prensibini ve aile sıcaklığını burada da kurduk; güzel bir ekibimiz oldu ve her geçen gün emin adımlarla büyüyoruz. Merkez ofisimiz İstanbul’da, bölge ofisimiz ise Ankara’da yer alıyor. En büyük kazancımız da bu aile sıcaklığının verdiği güven ile çok güzel insanlarla çalışıyor, tanışıyor olmamız. Aslında bir önemli nokta da yaptığımızı bir iş olarak görmekten ziyade farklı bir “sorumluluk” taşıyor olmamız. Türkiye zaten inşaat sektöründe birçok ülkenin ilerisinde, olağanüstü işler yapmaya alışık. Bizler de kendi alanımızda en iyi ürün ve çözümlerle katkı yapmaya gayret ediyoruz. Bu yüzden günün her saatinde içerisinde yaşadığımız, çalıştığımız, çocuklarımızı büyüttüğümüz alanlarda en doğru uygulama ile en yüksek konforu ve sistem çözümünü sunmak bizim için önemli. Bunun için bilgi birikimimiz ve imkânlarımız var. Bunları en doğru şekilde yaygınlaştırmak en büyük amacımız.

Yılda 10 milyon adet emniyet ventili üretiyoruz

Caleffi olarak yaklaşık 6000 kalem ürünümüz var ve bu ürünlerimizi; “Isıtma”, “Isıtma Sistemleri”, “Sıhhi Tesisat”, “Kontrol” ve “Yenilenebilir Enerji” başlığı altında 5 ana gruba ayırdık. Türkiye’de kataloğumuzda bulunan tüm ürünlerin hem satışını hem pazarlamasını gerçekleştiriyor hem de mühendislik hizmetini sunuyoruz.

Isıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde birçok farklı vana grubu bulunuyor. Bu vana gruplarına da tesisatta; “emniyet amaçlı”, “konfor amaçlı” ve “tesisatı koruma amaçlı” olmak üzere farklı görevler yükleniyor. Caleffi, tüm bu vana gruplarını pirinç malzemeyle üretiyor. Bu vana gruplarının en önemlisi ise emniyet amaçlı kullanılan ürünler, yani emniyet ventilleri. Eğer emniyet ventilinin seçimi ve uygulaması doğru yapılmamış ise, en iyi marka kazan kullansanız dahi, patlamaya hazır bir bomba ile karşı karşıya kalırsınız.

Emniyet ventilinin adından da anlaşılacağı gibi görevi, sistemlerde emniyeti sağlamaktır. Emniyet ventilleri, sistemlerin düzenli çalışmasını ve çevresel faktörlerden korunmasını sağlar. Bunu, tesisat basıncının aşırı yükselerek tesisatta ya da tesisata bağlı kazan gibi cihazlara zarar vermesini önlemek amacıyla tesisat sıvısını tahliye ederek gerçekleştirir. Karşı basınç prensibiyle çalışan yaylı bir mekanizmaya sahiptir. Buradan anlaşılacağı üzere; emniyet ventilleri basınçla bağımlı olarak yapılandırılırlar, kullanıldıkları proseslere göre değişebilen tiplerde ve yapılarda olabilirler. Bazı basit uygulamalarda gayet sade bir yapıya sahip olabildikleri gibi, kullanılacakları prosesten kaynaklanan gereksinimden dolayı komplike bir hal de alabilirler.

Emniyet ventillerinin 3 temel görevi vardır. Sistem basıncı, ayar basıncı geçtiğinde emniyet ventili açmalıdır. Eğer açmaya rağmen basınç artışı devam ediyorsa, emniyet ventili kontrollü şekilde kütle akışı deşarj etmeye devam eder. Sistem basıncı düşerek belirlenen normal değerlere ulaştığında emniyet ventili kapatmalıdır. Emniyet ventilleri; kapalı devre ısıtma sistemleri, güneş enerjisi sistemleri ve boyler tesisatlarında kullanılır.

Caleffi emniyet ventilleri, pirinç gövde malzemeden üretilir. Boşaltma ağzı, bağlantı ağzından bir çap büyük olarak tasarlandığı için hızlı ve etkili deşarj sağlar. Açma basınçları sabittir. Emniyet ventilinin deşarj kapasitesinin yetmediği durumlarda 2 ya da 3 ventil takmak tekniğe aykırı değildir (DN 4751). Farklı tasarım basınçlarında projelendirilen kapalı devre tesisatlarında kullanılmak üzere, 1-10 bar aralığında açma basınçları ve farklı deşarj kapasiteleri olan membranlı tip emniyet ventilleri ürün grubumuzda bulunmaktadır. Diğer önemli olan teknik nokta ise; emniyet ventilleri kullanım kılavuzunda deşarj aşırı basınç ve kapanış diferansiyel tolerans değerlerini görebilmektir. Deşarj aşırı basınç değeri bize; vananın tam deşarj kapasitesine ulaşabilmesi için %10 ya da %20 üst sınırda basınç değerine ulaşması gerektiğini ifade eder. Bu özellik, belirli kalibrasyon değerleri aralığıyla birleştiğinde, sistemin veya kazanın maksimum çalışma basıncı değeri için doğru vananın seçilmesini sağlar. Kapanış diferansiyel değeri ise; vananın tam kapalı pozisyona geçmesi için ayar basıncının %20 alt değerinde konumlanmasını ifade etmektedir. Bu özellik, vana açıldığında sistemden su kaybını sınırlandırmayı mümkün kılar.

Emniyet ventili seçimi yapılırken; akışkanın tüm özelliklerinin bilinmesi gerekir. Doğru tip, doğru basınç ve doğru set değeri tecrübeli kişiler tarafından belirlenmelidir. Emniyet ventilleri seçimlerinde yapılan hatalar, tesisin ve insanların zarar görmesi sonucunu doğurur. Emniyet ventillerini seçerken uzman firmaların ürünlerini kullanmak, ayrıca malzeme, test ve kapasite sertifikaların şirketlerin şeffaf bir şekilde kullanıcılarla paylaşması ve bilgilendirmesi de çok önemlidir. Biz bu belgeleri ve teknik dokümanları Cuborosso sayesinde şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz ve dolayısıyla insan hayatını koruyoruz. İşte biz bu noktada Caleffi olarak farkımızı da ortaya koyuyoruz. Caleffi emniyet ventili grubunda yılda 10 milyon adet üretiyor ve Viessmann, Buderus, Grundfos, Wilo, Vaillant, Bosch, İmmergas gibi birçok kazan, kombi, pompa firması ile OEM olarak çalışıyoruz. Ürünlerimizi tüm bileşenleri ile birlikte İtalya’daki fabrikalarımızda üretiyor,  ayrıca ürünlerimizin her birini tek tek test ederek sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Başarımızın en gözle görünen nedeni, kaliteden taviz vermeyen mühendislik hizmeti ve üretim sürecimizdir.

Prestijli projelerde Caleffi imzası

Caleffi olarak çeşitli ürün gruplarımızla ve sunduğumuz hizmetlerle birçok prestijli projede mühendisliğimizi konuşturduk. Konut projelerinden örnek vermek gerekirse; Vadistanbul’da basınç düşürücülerimiz, Vadikoru’da fark basınç kontrol ve iki yollu zon kontrol vanalarımız, Yedi Mavi’de iki yollu zon kontrol vanalarıyla basınç düşürücülerimiz, Mesa Çubuklu 28 projesinde fark basınç kontrol vanalarımız, Sinpaş Marina şantiyesinde kolektörlerimiz, zon kontrol vanalarımız, basınç düşürücülerimiz ve fark basınç kontrol vanalarımız kullanıldı. Konut projelerinin yanında ofis projelerinde de yer alıyoruz. Oyak Genel Müdürlüğü’nde tortu tutucu, otomatik dolum, hava ayırıcı ve basınç düşürücülerimiz; Turkuvaz Medya’da ise basınç düşürücülerimizle yer aldık. Emniyet ventillerimizi ODTÜ Teknokent gibi teknopark projelerine de sunduk. Tabii tüm bunların yanında devlet projelerine de imzamızı atıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Marmaris Külliye’de tortu tutucularımız, basınç düşürücülerimiz ve emniyet ventillerimizle yer aldık. Çeşitli cezaevlerine kilitlenebilir tip termostatik radyatör vanalarımızı verdik.

Bir ürünün satılması değil, doğru şekilde kullanılması, doğru anlatılması bizim için çok daha önemli

2018 senesi içinde kişiselleştirilmiş seminerlerimizle sektörden 600’den fazla profesyonele ulaştık. Bugüne kadar kendimizi şeffaf bir şekilde doğru teknik bilgiyle anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz. Bir ürünün satılması değil, o ürünün doğru şekilde kullanılması, doğru anlatılması ve o ürün hakkında doğru teknik bilgi verilmesi bizim için çok daha önemli. Caleffi eğitime çok önem veren bir firma ve bizler de yaptığımızı sadece iş olarak değil farklı bir sorumlulukla yapıyoruz. Bu açıdan eğitimlere çok önem veriyoruz. Son olarak 5 Kasım’da Adana’da TTMD’nin ev sahipliğinde “Lejyonella nedir ve mücadele yöntemleri nelerdir” isimli seminerde lejyonella bakterisi ve yönetmelik hakkında bilgi verdik ve çeşitli dezenfeksiyon yöntemlerinden ayrıntılı bir şekilde bahsettik. 2019 senesi için çok daha fazlasını planlıyoruz. 15’ten fazla şehirde birçok teknik eğitim ve seminer planlıyoruz. Eğitimlerin yanında Mart ayında ISH Frankfurt Fuarında yer alacağız, ayrıca sene boyunca İtalya’da yer alan fabrikalarımıza teknik geziler düzenlemeye devam edeceğiz.

Emniyet ventillerinde büyük kampanya

Biz, sadece eğitimlerimizde değil, her yerde öğretici & bilgilendirici konumundayız. Kullanılan ürünün doğru çalışıp çalışmadığı, olması gerekenin ne olduğu, cihaza takılmış bir emniyet ventilinin nasıl çalıştığı gibi konuları eğitime verdiğimiz önem sebebiyle, doğamız gereği, bulunduğumuz her ortamda anlatmaya çalışıyoruz. Genellikle bu konuların takibi yapılmıyor, aslında bu bilincin son kullanıcılardan başlaması gerekiyor. Biz ne kadar bilinçlendirirsek, sektör de o kadar bilinçlenir ve doğru ürün, doğru mühendislik hizmetiyle çalışır. İşte biz bu yüzden eğitimlere bu kadar fazla önem veriyoruz. Ayrıca Caleffi olarak sistem güvenliğini fazlasıyla önemsediğimiz için hem kaliteyi hem de doğru ürünü herkesle buluşturmak amacıyla emniyet ventillerimizde yüzde 30 indirim kampanyasını başlattık.

Caleffi olarak, her krizi bir fırsat olarak değerlendiren bir yapıya sahibiz

2018 yılı tüm sektörler için ekonomik dalgalanmaların yaşandığı zor bir süreçti. Ancak biz Caleffi olarak, her krizi bir fırsat olarak değerlendiren bir yapıya sahibiz. Bizim 2018 yılında yüzümüzü güldüren taraf, eğitimlerimiz oldu. Biz bu süreçte eğitime yatırım yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz, kendimizi doğru anlatmanın peşindeyiz. Bu çabalarımızın karşılığını fazlasıyla aldık ve bunun devamı gelecektir. Bu açıdan 2018, hedeflerimizi gerçeğe dönüştürdüğümüz bir yıl oldu. Türkiye’de faaliyete başladığından beri Caleffi’nin içinde yer alıyorum ve başlangıçtan şu zamana kadar olan gelişimi çok net görebiliyorum. Bugün Caleffi’yi ve Caleffi’nin uzmanlıklarını doğru bilen o kadar çok insan var ki bu da bizim asıl amacımıza ulaştığımızı gösteriyor.Söyleşi