Header Reklam
Header Reklam

“Caleffi teknik anlamda kabiliyetli ve premium ürün üreticisidir”

21 Aralık 2021 Dergi: Aralık-2021
“Caleffi teknik anlamda kabiliyetli ve premium ürün üreticisidir”

Nil Beste Bıçakcı
Pazarlama İletişim Müdürü, Caleffi

Isıtma, iklimlendirme, sıhhi tesisat ve yenilenebilir enerji sistemleri için yüksek kaliteli bileşen üretiminde İtalya’nın öncü şirketlerinden olan Caleffi, bundan tam 60 sene önce İtalya’da kuruldu ve 20 yılı aşkın bir süredir İtalya’da pazar lideri. Caleffi Türkiye ise 2016 Temmuz’da çekirdek bir kadro ile kuruldu ve çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Caleffi’nin Türkiye ve dünyada neler yaptığını konuşmak üzere Caleffi Türkiye Pazarlama İletişim Müdürü Nil Beste Bıçakcı ile buluştuk. Ayrıntılar söyleşimizde…

Caleffi’yi tanıyabilir miyiz? Caleffi ne zaman ve nerede kuruldu? Firma yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

caleffi-merkeziCaleffi, İtalyan bir marka. Firma bundan tam 60 sene önce İtalya’da kuruluyor. 20 yılı aşkın süredir de İtalya’nın pazar lideri. İlk işi farklı markalar için bileşenler üretmek ancak işler iyi gittikçe Caleffi markalı ürünler üretmeye ve toptan kanallardan satmaya başlıyor. Bugün de dünyada 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. 

Caleffi Türkiye ise 2016 Temmuz’da çekirdek bir kadro ile kuruldu. Elbette ki gün geçtikçe hem nicelik hem de nitelik olarak büyüyoruz ancak bazı şeyler değişmiyor. Değişmeyen şeylerden biri, takım gibi hareket etmemiz. Hepimiz belli bir hedefe beraber yürümeye çalışıyoruz. Hedefe ulaşmanın bir takım olarak hareket ederek gerçekleştiğini de aldığımız güzel neticeler sayesinde fark ediyoruz. Sadece kendi içimizde de değil; bayilerimizle, iş ortaklarımızla da bu güven ilişkisini kurarak ilerlemeye çalışıyoruz. Bizi başarıya götüren şey bu oluyor diye tahmin ediyorum. Tek başına başarıyı yakalamaya çalışmak grup ileri gitmediğinde sadece bireysel bir tatmin getirir. Ancak bir takım olarak hareket ettiğinde çok daha güçlü olursunuz. Biz de bunu korumaya çalışıyoruz. 

Bu anlayış sadece Türkiye için de geçerli değil bence. Benim izlenimim bu anlayışın bize merkezden aktarılan bir şey olduğu oldu. Sebebini de kısaca anlatayım. Caleffi bugün dünyanın 90’dan fazla yerinde mevcut demiştim. Bu inanılmaz bir deneyim, tecrübe ve bilgi birikimi demek. Ve bu deneyimden sadece o ülkenin insanları yararlanmıyor. İtalya’daki merkezimiz dışında diğer Caleffi’lerle ortak birçok paylaşımımız oluyor. Misal Polonya Caleffi’de çalışan pazarlama ekibi ile pazarlarımız çok farklı olsa da arada konuşur, birbirimizi belli konularda besleriz, fikir veririz. 

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Isıtma, iklimlendirme, sıhhi tesisat ve yenilenebilir enerji sistemleri için yüksek kaliteli bileşen üretiminde İtalya’nın öncü şirketlerindeniz. Üretim hacmimiz oldukça büyük. Ürün gamımızda 6000 kadar ürün mevcut. Ancak elbette ki Türkiye’de 6000 kalem ürüne birden odaklanmıyoruz. İlk akla gelenleri sıralayacak olursam: balans vanaları, basınç düşürücüler, termostatik karışım vanaları, purjörler, emniyet ventilleri, tortu tutucular diyebilirim. Ayrıca Caleffi Grubunda %100 sahibi olduğumuz yerden ısıtma sistemleri konusunda uzmanlaşmış RDZ isimli bir firmamız var. Caleffi zaten yerden ısıtma ürünleri üreten bir firma ve RDZ’nin radyant sistemlerdeki uzmanlığı sayesinde bu alanda oldukça kapsamlı çözümler sunabiliyoruz.

pirinc-hammaddeÜretimde yine Caleffi Grubunun %100 sahibi olduğu Pressco isminde bir sıcak pirinç presleme fabrikamız var. Buraya pirinç hammadde olarak geliyor, presleniyor ve daha sonra farklı fabrikalarımıza giderek işlem görmeye devam ediyor. Gözlerde canlansın; Pressco’da 1 yılda kullanılan pirinç miktarıyla iki Eyfel kulesi inşa edebilirsiniz. 

Üretimde kullanılan hammaddeleri de biz işliyoruz. Misal kompozit malzemelerimiz için ayrıca bir plastik enjeksiyon fabrikamız bulunuyor. Burada kullanılan kalıpları dahi biz üretiyoruz. Üretimde kullanılan malzemeleri kendimiz tedarik edemediğimiz koşullarda ise satın alımları sadece Avrupa Birliği içinden yapıyoruz. 

İthalat/İhracat, Ar-Ge çalışmalarınız ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bu soruda değinmek istediğim iki alan var. Biri CUBOROSSO Ar-Ge binamız. Diğeri ise MAV Otomatik Dikey Depomuz. Her ikisi de İtalya merkezimizdeki 18 futbol sahası büyüklükteki alanda yer alıyor. 

cuborosso-ar-ge-binasiCUBOROSSO Ar-Ge binamız 2008 yılında 4 milyon Euro yatırım ile kuruldu. 2 üniversite ile akredite olarak çalışıyor. Bu üniversiteler POLITECNICO DI MILANO & POLITECNICO TORINO. CUBOROSSO’daki ekibimiz malzemelerin incelenmesi, yeni çözümler, yenilenebilir enerji kaynakları gibi çeşitli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyorlar. İçerisinde Experience Room dediğimiz bir oda var. Burada yaşayan sistemler ve monitör etmek için paneller mevcut. Ürünlerimizin nasıl çalıştığını görebileceğiniz, inceleyebileceğiniz bir deneyim odası diyebilirim. Müşterilerimiz ile fabrikayı ziyaret ettiğimizde toplantılarımızı da bu odada yapıyoruz. 

mav-otomatik-dikey-depoMAV Otomatik Dikey Depomuz ise 2009 yılında kuruldu. 4 yıllık bir projenin ürünü. 15 Milyon Euro yatırım ile kuruldu. Burası 35 metre yüksekliğinde ve gerçekten çok güzel dizayn edilmiş dolayısıyla bize lojistik anlamda büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü MAV’ın çalışma prensibinde, geleneksel bir depo yöntemi olan malların ‘elle toplanması’ değil; malların otomatik olarak ‘seçilip’; operatörlere getirilip sonraki aşamaya hazır hale getirilmesi söz konusu.

MAV sayesinde insan hata riskini sıfırlıyoruz. Bize inanılmaz bir hız kazandırıyor. Her gün yaklaşık 1 milyon Euro’luk sevkiyat yapmamızı sağlıyor. 

Hatta yakın gelecekte ikinci bir otomatik dikey depo kurma planımız var. 

Pazar payı/hedeflerinizden bahseder misiniz?

Aslında pazar payı, ciro gibi finansal hedeflerden önce Türkiye’de markanın yerleşmesi gibi bir hedefimiz var. Amacımız Caleffi’nin teknik anlamda kabiliyetli, Premium ürün üreticisi olduğunu göstermek. Aynı zamanda sektörün ihtiyacı olan teknik bilgiyi de sağlamaya çalışıyoruz. Sektördeki tüm oyunculara güvenilir, sırtlarını yaslayabilecekleri bir ortak olmaya gayret ediyoruz. 

Örneğin her sene Idraulica isimli teknik bir dergi çıkarıyoruz. Bu dergi hiçbir reklam amacı gütmeyen tamamen sektör profesyonellerine yol gösterici olmasını umduğumuz bir dergi. Diğer yandan pandemi ile birlikte hayatımıza giren Coffee with Caleffi Webinarlarımız da aynı alana hizmet ediyor. Bu ve bunun gibi sayabileceğim birçok örnek var. Tüm bunları yapmamızdaki nihai amaç ise demin de bahsettiğim gibi teknik anlamda güvenilirliğimizi devam ettirerek, doğru işler yaparak, doğru işlere yönlendirme yaparak bir yandan da dünyaya ve çevreye yararlı olabilmek. 

Şirketimiz geçen yıl bir açıklama yaparak yeni kurumsal iletişim stratejisini açıkladı. Oradan da kısa bir alıntı yapayım:

“Araştırma. Özveri. Yatırım. Yüksek teknoloji. Konfor. Güvenilirlik. Kalite. Sürekli değişim. Made in Italy. Tüm bu saydıklarımız, Caleffi'de her zaman savunduğumuz değerlerdir. Her zaman bir adım ileriye bakmamızı sağlayan bir uzmanlık akışına sahibiz ve hikâyemizi anlatmanın yeni bir yolunu seçtik. Isıtma ve sıhhi tesisat çözümlerimiz ile 60 yılı aşkın süredir yaşadığımız ve çalıştığımız mekânların konforunu yeniden tasarlıyoruz. Bu, yıllar içinde müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle sürekli fikir alışverişinde bulunarak edindiğimiz uzmanlık, teknoloji, deneyim ve yeniliklerin akışı sayesindedir. Tüm sınırları zorlayan ve sürekli olarak standartlarımızı yeniden belirlememizi sağlayan bir akış. Geleceğe her zaman bir adım önde bakmamızı sağlayan bir akış.”

2022 yılı için firmanızda ne gibi yenilikler olacak? (yeni yatırım, yeni ürün, yeni sertifika vs.)

caleffi-xsBir süredir teknik literatüre ve eğitime yatırım yapıyorduk. Gelecek sene de bunlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda toplumsal bazı görevlerimizin de farkındayız. Yaygın ve sürdürülebilir bir dünya yaratma sorumluluğumuz her daim var. Bu açıdan bazı ürünlere ayrı önem veriyoruz. Misal Caleffi XS tortu tutucu filtremiz. 

Şu an Türkiye’de zorunlu hale gelen yoğuşmalı kombiler, eski tip kombilere nazaran daha maliyetli olmalarının yanı sıra içerdikleri ekipmanlar nedeniyle de oldukça hassas cihazlar. Dolayısıyla bunları yani içerisindeki ekipmanları korumamız gerekiyor. Bu koruma bilinci aslında Avrupa’da bir süredir mevcut. Hatta bu ürün grubu da Caleffi’nin global ürün grubu gamında en yukarılara yükselmiş durumda. Yani Avrupa’da bir tüketici kombi satın aldığında onu korumak için bu tarz bir cihazı alması gerektiğini anlıyor. Bu bilincin yavaş yavaş Türkiye’de oturacağı düşünüyoruz.

Tortu tutucuların takıldıkları cihazı korumalarının yanı sıra bir de enerji tasarrufuna katkıları söz konusu. Yakın zamanda CUBOROSSO Ar-Ge binamızda Caleffi XS’in enerji tasarrufuna etkisinin ne olduğunu görebileceğimiz bir çalışma yaptık. Sonuçlara göre bu cihaz sayesinde %15’e varan bir enerji tasarrufundan bahsedebiliyoruz. Özellikle bizim ülkemizde enerji daha da önemli bir kaynak. Dolayısıyla söz konusu enerji tasarrufu hem bireysel hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. 

Tesisat sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, Türkiye’de sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye inşaat alanında oldukça gelişmiş bir ülke. Uluslararası alanda iyi projelerimiz var. Mühendislerimiz yetkin. Çok hızlıyız. Tecrübeliyiz. Ama bir yandan da tüm dünyayı etkilediği gibi Türkiye’yi etkileyen de bir ekonomik baskı söz konusu. Bu baskıyı üzerimizden atabildiğimiz zaman çevreyi ve doğamızı da daha çok dikkate alan, daha ileri seviye teknik çözümlerle daha da kaliteli işler çıkacaktır. Slider Altına