Buğra Ekmekçibaşı: “E.sybox hidrofor, minimum enerji tüketimiyle maksimum verimlilik elde ediyor”

26 Eylül 2018 Dergi: Eylül-2018

Baymak Su Grubu Ürün Mühendisi Buğra Ekmekçibaşı

Baymak’ın DAB ortaklığıyla ürettiği E.sybox hdirofor; ergonomik tasarımı, duvara asma imkânı, dahili su basınç sensörü, susuz çalışmaya karşı akış sensörü, donmaya karşı sıcaklık sensörü, 45 dB’lik sessizlik ve 8 metre emiş kabiliyeti özelliklerini bir arada taşıyan özel bir ürün. Bu özellikleriyle pazarda ön plana çıkan E.sybox hidrofor hakkında detaylı bilgileri Baymak Su Grubu Ürün Mühendisi Buğra Ekmekçibaşı’dan dinledik…

Baymak, her kapasitede binanın ihtiyaçlarını karşılayacak ürün çeşitliliğe sahiptir

49 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip olan Baymak, Tepeören’de toplam 60.000 m2 alan üzerinde, iki üretim tesisi ile faaliyet gösteriyor. Baymak’ın Türkiye genelinde, 1000’e yakın bayisi, 2100’den fazla satış noktası ve 1500’ün üzerinde servis teknisyeni bulunuyor. 700’ün üzerinde çalışanı bulunan ve her zaman ileri teknoloji ile üretim yapmayı hedefleyen Baymak, 2013 yılı itibarıyla yüzde 100 BDR Thermea Grup şirketi haline geldi. BDR Thermea Grubu, Baxi (İngiltere), De Dietrich (Fransa) ve Remeha (Hollanda) şirketlerinden oluşan, Türkiye, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da bulunan üretim tesisleri ile 3 milyar doları aşan ciroya ve 7000’e yakın çalışana sahip, 70 ülkede aktif ticaret yapan Avrupa’nın sektöründe ilk üç markasından biridir.

Baymak; ısıtma, yenilenebilir enerji, su ısıtıcılar, soğutma ve su teknolojisi kategorilerinde üretim, ihracat ve ithalat yapıyor. Baymak 5 ana kategoride, küçük bir binadan çok katlı konutlara ticari işletmelerden sanayi kuruluşlarına kadar her kapasitede binanın ihtiyaçlarını karşılayacak ürün çeşitliliğe sahiptir.

E.sybox hidrofor, 3 yıllık bir Ar-Ge çalışması ile geliştirildi

Baymak ve DAB güvencesiyle üretilen E.sybox hidrofor, pazar ve kullanıcı ihtiyaçları incelenerek 3 yıllık bir Ar-Ge çalışması ile geliştirildi. E.sybox farklı aksesuarlarıyla 2 ana modele sahiptir. E.sybox Mini modeli, 3 kata kadar tekli ve ikiz villalar için uygun olurken, E.sybox 12 daireye kadar 6 katlık standart yapılar için en iyi çözümü sunuyor. 4 cihaza kadar kaskad sistem ile kullanılabilen E.sybox böylece daha fazla su ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor. Kaskad sistemde kullanılan cihazlar arasında kablosuz bağlantı iletişim kurulabiliyor. E.sylink ile bina otomasyon sistemine bağlanma imkânı da sağlayan E.sybox, ilave hiçbir ekipman kullanmadan tesisata kolayca bağlanarak kullanılabiliyor. Tesisatta ise kolay montaj yapılmasını sağlayan E.sydock, E.sytwin ve duvara montaj imkânı sağlayan E.sywall aksesuarları ürün yanında opsiyonel olarak sunuluyor. Depolu kullanımlar için E.sytank ve dış ortam kullanımları için E.sycover, E.sygrid de yine E.sybox ailesinin aksesuarları olarak kullanıcılara sunuluyor.

E.sybox ürünü ağırlıklı olarak villalarda ve az katlı binalarda kullanılmakla beraber konfor, alan ve sessizliğin gerekli olduğu restoran, otel, hastane, yatlarda tercih ediliyor. Diğer yandan sahip olduğu ACS (Healthcare Compliance Certification) sağlık hizmetleri uyum sertifikası ve WRAS sertifikası sayesinde içilebilir su ihtiyacının olduğu diş polikliniği gibi sağlık kurumlarında da tercih ediliyor. Özellikleri ve her ortama uyum sağlayabilmesini sağlayan aksesuarları sayesinde doğrudan tesisata bağlanan E.sybox depo önüne de yerleştirilebiliyor.

E.sybox, birçok özelliği tek bir üründe toplayarak ön plana çıkıyor

E.sybox, bugüne kadar bilinen hidroforlara göre birçok özelliği tek bir üründe toplayarak ön plana çıkmayı başarıyor. Klasik hidroforların aksine E.sybox, özel olarak dizayn edilmiş, su soğutmalı bir pompaya ve entegre frekans invertörüne sahip. Bilindiği gibi kullanıcılar tarafından hidrofor konusunda önemli bir diğer konu da sestir. E.sybox, teknolojisi sayesinde 45 dB ile fısıltı kadar sessiz çalışır ve kullanıldığı alanda ilave bir ses izolasyonuna da ihtiyaç duymaz. Enerji tüketimini de minimumda sağlayan E.sybox’ın bir diğer özelliği tasarımı ve boyutudur. Benzer ürünlere göre boyutları ile az yer kaplayan E.sybox, dolap gibi küçük alanlara yerleştirilebileceği gibi bir kombi gibi duvara montaj da yapılabilir. Cihaz suyun donup hidrofora zarar vermesini önlemek için sıcaklık sensörü ile donatılmıştır ve içindeki su sıcaklığı 5°C derecenin altına düştüğü zaman pompayı düşük devirde çalıştırarak pompa içindeki suyun donmasını engeller. Dahili akış sensörü ise susuz çalışmaya karşı korur. Genleşme tankı, çek valf gibi yardımcı ekipmanları da bünyesinde barındırıp ilave bir ekipman gerektirmezken patentli emiş valfi sayesinde jet hidroforlar gibi emiş kabiliyetine de sahiptir. E.sybox klasik hidrofor kullanıcılarının mutsuz olduğu her bir detayın incelendiği bu detayların yok edildiği özel bir ürün.

E.sybox Hidrofor, tasarım alanında dünyanın en prestijli ödülü olan ve her yıl binlerce markanın tasarımının değerlendirildiği IF Desing Award tarafından IF 2013 dizayn tasarım ödülü, ACS (Healthcare Compliance Certification) Sağlık Hizmetleri Uyum Sertifikası ve WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) Su Yönetmeliği Sertifikasına sahiptir.

E.sybox hidrofor ailesine son olarak 2018 yılı başında dış ortamda çalışmasını sağlayacak E.sygrid ve E.syCover eklendi. Kullanıcı memnuniyeti odaklı geliştirilen E.sybox’ın ürün geliştirme çalışmaları devam ediyor.

E.sybox’ın kullanıldığı referans projeler

E.sybox hidroforlar, yurtiçinde muhtelif villa, hastane, otel projelerinde tercih edilirken yurt dışındaki projelerde de kullanılıyor. E.sybox yurtdışında Meksika’da The Instituto Politécnico Nacional Üniversitesi, Bangkok’da 16 Villalık Navatanee Project’de ve Uruguay’da SUMMUM Medicina Privada Hastanesi gibi projelerde kullanıldı.

E.sybox, Baymak çatısı altında Türkiye pazarında da her geçen gün yaygınlığını artırıyor

Ergonomik hidrofor sistemine sahip E.sybox hidrofor, özgün kompakt İtalyan tasarımıyla yer tasarrufu sağlarken, minimum enerji tüketimiyle maksimum verimlilik elde ediyor. DAB güvencesiyle üretilen ve yurtdışında büyük projelerde tercih edilen E.sybox, Baymak çatısı altında Türkiye pazarında da her geçen gün yaygınlığını artırıyor. Konfor, sessizlik ve ergonominin yanında doğa dostu bir çözüm isteyen kullanıcılar için İtalyan çizgisi ve kalitesi ile Baymak yaygın servis ağı ile müşteriye mükemmeli sunmaya devam ediyor.Slider Altına
Söyleşi