Bosch, tek bir sistemle bir binanın ihtiyacı olan tüm iklimlendirme çözümlerini sunuyor

24 Ağustos 2016 Dergi: Ağustos-2016

Fatih Öner
Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima San. Tic. A.Ş. Klima Yetkinlik Merkezi Direktörü 

Enerji verimli ısıtma sistemleri ile sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçilerinden Bosch, tüketicilerin tek bir sistemle tüm iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamak üzere soğutma alanında önemli bir adım atarak VRF Sistemlerini, ürün gamına ekledi. Bosch, yeni Bosch VRF sistemler ile iklimlendirmede yeni bir dönemi başlattı. “Bosch, kalitesi ve uzmanlığıyla soğutma pazarına yeni bir soluk kazandırdı” diyen Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima San. Tic. A.Ş. Klima Yetkinlik Merkezi Direktörü Fatih Öner detayları Tesisat Market okurlarına anlattı…

Tüketicinin her türlü ihtiyacına cevap vererek, gerekli sistem çözümlerini üretebiliyoruz

Bosch Grubu, 370 bini aşkın çalışanı ile mobilite çözümleri, enerji ve bina teknolojileri, endüstriyel teknoloji ve tüketim ürünleri alanlarında faaliyet gösteren dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. Bosch Termoteknik ise, dünyada birçok güçlü uluslararası ve yerel markasının yanı sıra; enerji verimli ısıtma sistemleri, sıcak su çözümleri ve soğutma sistemleriyle Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden biridir. Bosch Termoteknik; Bosch, Buderus, Worcester, Junkers gibi uluslararası ve bölgesel markalara sahiptir. Satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz cihazlar; duvar tipi cihazlardan yer tipi kazanlara, ısı pompasından güneş enerjisi sistemlerine ve klima sistemlerinden endüstriyel kazanlara kadar doğa dostu ve enerji verimliliğini ön planda tutan sistemleri içeriyor. 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz ve Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinde çeşitlendirilmiş ürün gamımızla üretim gerçekleştiriyoruz. Türkiye, tüm iş kollarımız ile ürün geliştirmeden satış sonrası hizmetlere kadar faaliyet gösterdiğimiz çok önemli bir pazar ve uzmanlık merkezi. Bosch Termoteknik olarak Ar-Ge, üretim, satış, pazarlama, satış sonrası servis hizmetleri gibi birimlerimizle Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca Ortadoğu ve Kafkasya bölgesindeki 17 ülke de Türkiye’den yönetilerek şirketimizin sorumluluk alanında bulunuyor. İstanbul merkezli satış organizasyonumuz 130’u aşkın çalışanıyla bu bölgelere ürün ve servis hizmeti sunuyor. Tüm bunlara ek olarak Manisa’daki fabrikamız 800’den fazla çalışanımızla kombi ve komponent üretiminde rekorlar kırıyor. Duvar tipi kombilerde; 24 farklı cihaz ailesi için 800’den fazla tipte üretim gerçekleştiriyoruz. Bunun yüzde 60’ı yoğuşmalı, yüzde 40’ı konvansiyonel cihazlardan oluşuyor.

Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerden biri, geniş bir ürün gamı sunuyor olmamız. Bosch Termoteknik Türkiye olarak, yoğuşmalı ve konvansiyonel duvar tipi kombi ve kazanlar, yer tipi çelik kazanlar, endüstriyel kazanlar, güneş enerjisi sistemleri, hava kaynaklı ısı pompaları, bireysel, ticari, VRF klima sistemleri satışlarımız ile tek elden birçok ürünü müşterilerimize sunabiliyoruz. Bunlara ek olarak uzman satış kadromuz ile müşterilerimizin teknik anlamdaki tüm ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz.  

Bosch, kalitesi ve uzmanlığıyla soğutma pazarına yeni bir soluk getirdi

Bosch Termoteknik olarak, yalnızca ürün satışı yapmıyor, bunun yanı sıra sistem çözümleri de sağlıyoruz. Çözüm; sadece iyi ürünler üretmek demek değil, kaliteli ürünlerle beraber tüm entegrasyonu sağlayacak enerji verimli bir yapıyı yaratmak demektir. Bosch, sadece kaliteli ürünler üretmenin de ötesinde tüm entegrasyonu sağlayacak enerji verimli binalar da yaratıyor. Asıl gücümüzü bu inovasyonlardan alıyoruz. Bosch’un son dönemde odaklandığı ve global strateji haritasına da giren en önemli stratejilerden biri, pazara tam anlamıyla iklimlendirme şirketi olarak hizmet sunabilmekti. Bu strateji doğrultusunda, VRF sistemlerle ilgili çalışmalara başladık ve ticari soğutma alanında büyük yatırımlar yaptık. Bosch, HVAC sistem çözümü firması olma hedefi ve pazar istekleri doğrultusunda kendi markası ve kendi üretim tesisleriyle klima sektörüne giriş yapma kararı aldı. Bosch Termoteknik, global firma stratejisine paralel olarak öncelikle çeşitli kilit pazarlarda klima alanındaki operasyonlarını geliştirdi. Satış öncesi, satış ve satış sonrası süreçlerindeki artan bilgi birikimi, olgunlaşmış organizasyon yapısı ve klima alanında uzmanlaşmış kadrosu sayesinde uygun iş modeli ve doğru bir zamanlama ile VRF sistemleriyle ilgili bu adımı attı. Tek bir sistem çözümüyle yüksek verimlilik sunan Değişken Debili Soğutucu Akışkan (VRF) Sistemleri, son yıllarda iklimlendirme sektöründe ön plana çıkmaya başladı. Bosch, tüketicilerin tek bir sistemle tüm iklimlendirme ihtiyaçlarını karşılamak üzere soğutma alanında önemli bir adım atarak, VRF sistemlerini kendi markası ile sunmaya başladı.

Yapılan titiz çalışmalar sonucunda Bosch standartlarına ve taleplerine en uygun yaklaşımı gösteren Midea ile ortak girişim yapma kararı alındı. 2016 yılı Ocak ayı itibarıyla üretime geçilirken, bu ortak girişim ile Midea’nın HVAC alanındaki deneyimi ve Bosch’un ileri teknoloji uygulama becerileri bir araya gelmiş oldu. Bosch, kalitesi ve uzmanlığıyla soğutma pazarına yeni bir soluk getirdi. Bu ortak girişim ile HVAC alanında VRF ürünleri ile dünya piyasasındaki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bosch şimdi yalnızca sıcak su ve ısıtma sistem çözümleri sağlamakla kalmayıp; tek bir villadan, oteller, havaalanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, ofis binaları, rezidanslar gibi yüksek kapasite ihtiyacı olan ticari binalara kadar tüm yapılarda verimli iklimlendirme için kısaca VRF dediğimiz, Değişken Debili Soğutucu Akışkan Sistemleri de sunuyor.

Sistemden kısaca söz etmek gerekirse; VRF sistemler, tek bir dış üniteye veya dış ünite grubuna bakır boru hattıyla bağlanabilen çok sayıda iç üniteden oluşuyor. Böylece tüm bağımsız mekânlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma yaparak, istenilen iç ortam koşullarını sağlayan üstün bir klima teknolojisi olarak öne çıkıyor. Anlık ihtiyaçlara göre çalışma performansını ayarlıyor, kısmi yükte bile yüksek verimlilikle çalışıyor. VRF sistemlerde hassas elektronik ve soğutucu akışkan kontrolü; yeni nesil soğutucu akışkan ve yeni nesil inverter kompresör teknolojileri sayesinde, enerji tüketimini düşük seviyelere indirerek yüksek verim değerlerine ulaşıyor. Bosch tüm pazar taleplerini karşılayan sistem çözümleri sunmakla kalmıyor; aynı zamanda tek bir sistem sağlayıcıdan kusursuz uyuma sahip komponent ve teknolojilerle donatılmış projeye özel paket çözümlere ulaşmanızı sağlıyor.

Ek olarak uzatılmış garanti süreleri, bakım anlaşmaları ile satış sonrasında müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

Tek sistem, geniş ürün gamı

Bosch’un VRF sistemler ürün gamında; Heat Pump (2 borulu) SDCI ve DCI serisi, Heat Recovery (3 borulu) RDCI serisi, Heat Pump Mini VRF MDCI serisi dış üniteler, farklı iç mekân tasarımlarına uygun kaset, kanal, yer/tavan ve duvar tipi iç üniteler, ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, bireysel ve merkezi kumanda sistemleri bulunuyor.

SDCI ve DCI Serisi - Heat Pump Dış Üniteler; ısıtma veya soğutma amaçlı kullanılabiliyor. Inverter DC kompresörler sayesinde yüksek verim özelliğiyle öne çıkan Heat Pump sistemlerde, 8 ila 72 HP arasındaki geniş kapasite aralığı, 4 dış üniteye kadar modüler kombinasyon imkânı, yüzde 50 ila yüzde 130 oranı arasındaki iç ünite kombinasyon oranı, gelişmiş 5 kademeli yağ kontrol sistemiyle dayanıklı ve uzun ömürlü sistem işletimi sağlarken, tek bir sisteme 64 adede kadar iç ünite bağlanabiliyor.

RDCI Serisi – Heat Recovery Dış Üniteler, aynı anda hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanıma imkân veriyor. Gelişmiş 3 borulu sistem sayesinde iç üniteler arasında ısı transferi yapılarak daha yüksek verim değerlerine ulaşılıyor ve yıllık enerji tüketimi azaltılıyor. Bu sistemler 8 ila 64 HP arasında geniş kapasite aralığına sahip bulunuyor. 4 dış üniteye kadar modüler kombinasyon imkânı veriyor. Düşük ses seviyesi, 3 kademeli gece sessiz modu ile 15 dB(A)’e kadar dış ünite ses seviyesi düşümü, yüksek borulama mesafeleri, çoklu kombinasyonda sıralı çalışma sayesinde kompresör çalışma ömrünü eşitleme imkanı gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

MDCI Serisi – Heat Pump Mini VRF Dış Üniteler ise tek bir sisteme 12 adede kadar iç ünite bağlanabiliyor. Kompakt boyutları sayesinde minimum montaj alanına ihtiyaç duyan dış üniteler, soğutma modunda -15 ila +46 ˚C; ısıtma modunda ise -15 ila +24 ˚C’lik geniş çalışma sıcaklık aralığına sahip bulunuyor.

Bosch Climate 5000 VRF sistem ürün gamında her türlü ihtiyaca ve mekâna uygun 9 farklı model iç ünite tipi bulunuyor. İç ünite kapasiteleri modele göre 1,5 – 56 kW arasında değişiyor. Tüm VRF iç üniteler ile birlikte IRC uzaktan kumanda (kaset, yer-tavan, duvar tiplerinde) ve WRC-HP kablolu kumanda (gizli tavan tiplerinde) standart olarak temin ediliyor. IRC Uzaktan Kumanda; soğutma, ısıtma, nem alma, sadece fan ve otomatik çalışma modu seçimi yaparken; günlük timer fonksiyonu ile kullanıcı dostu işletime imkân veriyor. Gece ışığı fonksiyonuna sahip LCD ekran, 4 kademeli hız ayarı, salınım ve üfleme yönü ayarlama fonksiyonuyla sistemin uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor. WRC-HP kablolu kumanda ise; soğutma, ısıtma, nem alma, sadece fan ve otomatik çalışma modu seçimi yaparken; dokunmatik tuş paneli ve LCD ekranı ile kullanıcı dostu işletime imkân veriyor. 4 kademeli hız ayarı, salınım ve üfleme yönü ayarlama fonksiyonuyla sistemin konforlu şekilde kontrol edilmesini sağlıyor.

Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Cihazları (HRV); yaşam mahallerinde soğutma ve ısıtma sezonluk ihtiyaçken, yılın her döneminde havalandırma ve taze hava ihtiyacı söz konusudur. Dolayısıyla taze havanın ya iç ünitelere direkt olarak alınması ya da ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarıyla dışarı atılan egzoz havasının üzerindeki soğutma ve ısıtma etkisinin taze havaya transferinin sağlanması gerekir. Bosch VRF sistem tasarımında, taze hava alınamayan iç ünitelerin seçilmesi durumunda; HRV cihazlarının kullanılması sayesinde mekânların ihtiyaç duyduğu havalandırma sağlanırken aynı zamanda da büyük oranda enerji tasarrufu ve atık enerjinin geri kazanımı mümkün olabilmektedir.

Bosch’un ürün gamında, ihtiyaca bağlı olarak 200 – 2.000 m3/h kapasite aralığında ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları bulunuyor. Cihazlar, 5 farklı çalışma modu, geniş çalışma aralığı (-7~ + 43 ˚C KT, ≤ % 80 bağıl nem), hem gizli hem de duyulur ısı transferine imkân sağlayan kâğıt eşanjör, her bir HRV cihazını kablolu kumanda ile (WRC-V) kontrol edebilme, iç ünite gibi merkezi kumandaya (CC-TS) bağlayabilme imkânıyla öne çıkıyor.

Bosch; hızlı, kolay, doğru cihaz seçimi ve proje tasarımı için Bosch Climate 5000 VRF seçim programının kullanılmasını öneriyor.

Bosch Termoteknik olarak esas görevlerimizden biri, bayi ve servis ağımızı geliştirerek müşterilerimize daha iyi hizmet vermek

Genel olarak satış ve satış sonrası hizmetlerden bahsedecek olursak; bayi ve satış sonrası servis ağımız tüm Türkiye’yi kapsıyor. İl merkezlerinin yanı sıra ilçelere de yayılmış durumdayız. Şu anda Türkiye genelinde 277 bayimiz bulunuyor. Geçmişe dönüp bu bayilerimize ve servislerimize baktığımızda, doğalgazın ülkemize geldiği 1990’lı yıllardan beri bizimle birlikte olduklarını görüyoruz. Bu da her gün genişleyen ailemizin çok büyük bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğunu ortaya koyuyor. VRF alanında bayi yapılanmamızı ise; Türkiye’de her bölgede firmamızın 2 bayisi olacak şekilde oluşturup tüm satışlarımızı bu bayiler üzerinden yapacağız. Bu bayilerin çoğu hem satış hem de montajını yapabilen firmalardan oluşacaktır. Bayilerimiz VRF proje tasarımlarında ısı kaybı-kazancı hesabını yapabilecek, bu hesaba göre projesini çizip cihaz seçimlerini yapabileceklerdir.

Bosch Termoteknik olarak esas görevlerimizden biri, bayi ve servis ağımızı geliştirerek müşterilerimize daha iyi hizmet vermek. Çünkü önemli olan; müşteri istediğinde değil, müşterinin size ihtiyacı olmadığında yanında olmak ki ihtiyaç hissettiğinde ilk sizi arasın. Bu anlamda ilk hatırlanan firma olmak çok önemli.

Bununla beraber şirket olarak odaklandığımız diğer bir konu ise eğitimdir. Bayiler ve servisler için her sene Bosch Termoteknik Akademi çatısı altında, düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde tesisat ve iklimlendirme konularında eğitimler vererek teknik bilgilerini güncel tutuyoruz. Bosch Termoteknik Akademi bünyesinde hayata geçirdiğimiz uzaktan eğitim platformu ile de bayilerimizin, eğitimlerin bir kısmına ihtiyaç duydukları her an ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Klima Yetkinlik Merkezi (Centre of Competence), Almanya dışında ilk defa Türkiye’de kuruldu

Center of Competence kavramını Türkçe’ye Klima Yetkinlik Merkezi olarak tercüme edebiliriz. Almanya dışında ilk defa Türkiye’de kurulan Klima Yetkinlik Merkezi’nde 5 kişilik bir ekip olarak görev yapıyoruz ve ekipte yer alan tüm çalışma arkadaşlarımız işlerini dünyanın her yerinde yapabilecek yetkinliğe sahip.

 

Yetkinlik merkezimizde her ülkeye uygun bir iş modeli oluşturuyoruz. Örneğin, sadece Çin’e özel bir ürün gerektiğini belirleyip ürün geliştirme birimleri ile beraber geliştiriyoruz. Hâlihazırda ürün gamımızda 200’ün üzerinde ana ürün, 800’ün üzerinde de yedek parça var. 

Klima Yetkinlik Merkezi’nin Almanya dışında ilk kez Türkiye’de açılmasının ve yedek parça yönetiminin Türkiye’den yapılmasının en önemli nedeni “tecrübe”. Bu, Türkiye’nin yetkinlik anlamında geldiği noktayı gösteren çok önemli bir durum.Söyleşi