“Bir mekanik proje ne kadar önemliyse otomasyon projesi de o kadar önemli olmalı”

25 Ekim 2021 Dergi: Ekim-2021

Conex Controls Kurucu Ortakları Yavuz İşman ve Ufuk Tur

Conex Controls, Yavuz İşman ve Ufuk Tur tarafından 2019 yılının Kasım ayında kuruldu. Bina ve tesislerde ısıtma, soğutma, havalandırma (HVAC) sistemlerinin çözümüne yönelik BMS otomasyon sistemlerinin tasarlanması ve kurulumu, uygun kontrol senaryoları ve PLC yazılımlarının geliştirilerek kullanıcı grafik arayüzlerinin oluşturulması, teknik malzeme satışı ve ayrıca enerji verimliliği ve yönetimi konularında danışmanlık ve servis-bakım hizmeti veren Conex Controls’u daha yakından tanımak için Conex Controls Kurucu Ortakları Yavuz İşman ve Ufuk Tur ile bir araya geldik. İşman ve Tur, otomasyon sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Ayrıntılar söyleşimizde…

Sunduğu ürün ve çözümlerle Conex Controls

Conex Controls kurucu ortakları olarak biz, bina otomasyonu, özellikle mekanik tesisat otomasyonu alanında faaliyetlerimize 2006 yılında başladık ve 2019 yılından itibaren de görevimize, kurduğumuz Conex Controls çatısı altında devam ediyoruz. Bina otomasyonu sektöründe hem satış hem de proje uygulama alanında hizmet veriyoruz. Conex Controls olarak sunduğumuz çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • BMS otomasyon uygulama ve danışmanlık hizmetleri,
 • HVAC (ısıtma-soğutma-havalandırma) sistemlerine uygun otomasyon proje tasarımları,
 • Senaryolara uygun PLC yazılım geliştirme ve programlama faaliyetleri,
 • Farklı markalara yönelik DDC kontrol panellerinin satışı ve uygulamaları,
 • Merkezi otomasyon sistem kontrolörlerinin satış ve uygulamaları,
 • Saha ekipmanları satışı,
 • Elektrik (MCC) ve Otomasyon (DDC) panolarının imalatı
 • Kullanıcı arayüz ekranların tasarımı ve oluşturulması,
 • Otomasyon sistemine yönelik kullanıcı eğitimleri,
 • Mevcut kurulu sistemler üzerinde revizyon ve iyileştirmeleri,
 • Üretici firmalara yönelik OEM çözümler,
 • Planlı bakım ve servis hizmetleri,
 • Saha süpervizörlük hizmetleri,
 • Kontrol ekipmanları ürün temini

conex-controlsSunduğumuz bu ürün ve çözümlerle sektördeki yatırımcı, mekanik taahhüt, HVAC imalatçıları ve benzer nitelikteki otomasyon firmalarına partner olmaya devam ediyoruz. Halihazırda bir markayla bayilik ya da distribütörlük anlaşmamız yok. Bu nedenle müşterilerimize ürün marka ve hizmet çeşitliliği açısından esnek yaklaşarak onların ihtiyaçlarına maliyet baskısından uzak, ekonomik çözümler sunabiliyoruz. Bunları yaparken sektörün bu alanda bilinen ve tanınmış markaları ile çözüm sunabilme esnekliğine sahibiz.  Johnson Controls, Schneider Electric, Siemens, Ontrol, Vector Controls ve Delta Controls markaları şimdilik çözüm sunabildiğimiz başlıca markalardır.
 
Kaliteli ve hızlı çözümler sunarken, üretim maliyetlerini de olabildiğince azaltabilmeyi hedefliyoruz

Sektörel yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri sürekli olarak takip ederek, kaynaklarımızı bu yönde kullanmayı ve yenilikçi yaklaşımlarımız doğrultusunda müşterilerimize uygun çözümler sunabilmeyi amaçlıyoruz. Bu bağlamda, kaliteli ve hızlı çözümler sunarken aynı zamanda üretim maliyetlerini de olabildiğince azaltabilmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz en değerli hizmetlerimiz de, gelişen şartlar doğrultusunda teknolojiye dayalı ve enerji verimliliğini artıracak kalitede otomasyon mühendislik hizmetleri ve buna uygun ürün satışları. Bu konularda ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılan çalışma ve yenilikler, eğitim ve fuarları takip ederek, sektörümüzdeki çalışmalara öncülük edebiliyoruz. Dolayısıyla müşterilerimize sunacağımız hizmet ve çözümler, kısa vadede sistem üzerinde tasarruf sağlanmasına ve şirketimizin tercih edilmesine yol açisitma-sistemiıyor. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, konusunda uzman ekibimizin tecrübe ve teknik birikimine bağlı olarak sunacağımız ürün ve sistemler ile işletmelere sadece kuruluş aşamasında değil, işletme süresince de satış, destek ve servis hizmetleri vermeyi sürdürüyoruz.

Bina ve işletmeler için kurulacak mekanik otomasyon sistemlerinin, tasarım aşamasından, kurulum ve devreye alma işlemlerinin tamamlanmasına kadar tüm süreçlerin yönetimi, kontrolü ve uygulamasını sağlıyoruz. Ayrıca sistemlerin işletme döneminde de firmalar için sağlıklı şekilde çalıştırılmasına yönelik gerekli olan satış sonrası teknik destek, planlı bakım ve servis hizmetleri ve çeşitli otomasyon ürünleri tedarikini sağlıyoruz.

Bir nevi otomasyonun otomasyonu, diğer bir deyişle “Entegrasyon”

Müşterilerimiz bizden hem ürün hem de sistem-proje hizmeti alabiliyor. Verdiğimiz hizmet tek bir cihazın kontrolünden, ki bunu otomatik kontrol diye adlandırırız, komple sistemin kontrol edilip izlenmesine kadar tüm basamakları kapsamaktadır. Günümüz teknolojisinde, artan enerji maliyetlerini dikkate aldığımızda otomasyon sistemlerinin varlığı doğrudan enerji tasarrufuna yönelik olumlu etki yarattığı için projelerde önemli bir yer almaya başladı. Tabii bunda devletin bu konuyu önemsemesi, en azından “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile binalarda enerji kimlik belgesi uygulamalarına önem vermesi, kullanıcı bilincini de artırıp hatta bazı yapılarda bu yönetmelik ile otomasyon sistemi zorunlu tutularak enerji tasarrufuna yönelik ciddi adımlar atılmaya başladı. Artık devlet yatırımı olan birçok kamu binasında otomasyon sistemleri kuruluyor ve bu yapı özel sektör tarafından da benimsenerek en azından ticari binalarda otomasyon sistemleri her geçen gün daha önemli bir yer teşkil etmeye başladı. Tüm bu gelişmelere paralel olarak HVAC sektöründeki birçok imalatçı firma da ürünlerine, gerek bünyelerindeki kendi ekipleri ile gerek dışarıdan bir otomasyon firmasından aldıkları destekle otomasyon entegre ediyorlar. Firmaların bu yaklaşımını oldukça önemli buluyoruz çünkü ürettikleri cihazın kontrolünü en iyi kendileri tarifleyeceklerdir. 

Bu durum sahada farksogutma-sistemilı disiplinlerin birbiri ile problemsiz bir şekilde, koordineli olarak bir bütün halinde çalıştırılması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. İşte bizim gibi firmalar bir nevi otomasyonun otomasyonunu yapıyorlar. Bugüne kadar bu şekilde entegrasyon ağırlıklı pek çok projede görev aldık. Bunlardan en sonuncusu Gemak Gemi İnşaat ve San. Tic. A.Ş.’nin Tuzla tersane bölgesinde yapmış olduğu bir yatırımın otomasyonu oldu. Farklı bir sayıda bu proje ile ilgili detaylı bilgilendirme yapabiliriz.

Tabii ki yapmış olduğumuz iş sadece entegrasyondan ibaret değil. Sahada sıfırdan komple otomasyon sistemi kurduğumuz durumlar da oluyor. Eğer sahadaki cihazlar üzerinde kurulu bir otomasyon sistemi yoksa bu sefer iş başa düşüyor ve tüm sistem ihtiyaçlarını biz karşılayabiliyoruz. Sistem satışı ve kurulumu, devreye alma, test, kullanıcı eğitimi ve sonrasında bakım işlemleri bir proje için sunduğumuz ana başlıklardır.  

Otomasyona hak ettiği değer ne yazık ki verilmiyor…

Otomasyonla ilgili çok iyi ve güzel şeylerden bahsederken bir yandan da maalesef sektörümüzün kanayan yarası durumuna gelmiş, maliyetlerden ötürü otomasyon sistemlerinin kurulumuna, gerekliliğine ve sürekliliğine hâlâ gerektiği kadar önem vermeyen önemli bir kesim var. 

Bu sektöre 15 sene önce adım attık ve insanlara otomasyonu anlatmaya çalışırken otomotivle alakalı bir şey olduğunu düşünen insanlarla karşılaştık. Bugün bu noktadan çok daha ilerideyiz ama yukarıda bahsettiğimiz alanlarda ciddi eksiklikler var. Kurulum aşamasında zaman zaman çok yüksek maliyetler olarak görünen otomasyon sistemleri asıl faydayı işletme esnasında sağlamaktadır. Bu nedenle sistem kurulumu ve işletilmesi bir bütündür. Maalesef pek çok projede sistemi işletecek kişiler konu hakkında yetkisiz ve bilgisiz kişiler oluyor ve bu yaklaşım kurulan sistemin kısa süre sonra işleyemez hale dönmesine sebep oluyor. Bu nedenle bu tarz projelerde planlı bakım uygulamaları sistemin sağlıklı olarak işletilebilmesi için altı çizilmesi gereken bir konu. 

Otomasyon danışman firmaları da olmalı ki projenin otomasyon tarafı da ayrı bir uzmanlık alanı olarak ilerlesin

klima-santraliBir bina için statik proje ne kadar önemli ise mekanik proje de o denli önemlidir. Bu yüzdendir ki mekanik tesisata çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Eğer sistemde gerekli ise otomasyon projesi de bir o kadar üzerinde çalışılması hatta danışılması gereken bir konudur. Mekanik danışmanlık nasıl yaygın bir uygulama ise otomasyon proje danışmanlığı da bu öneme sahip olmalı gerektiğini düşünüyoruz. Otomasyon danışman firmaları da olmalı ki projenin otomasyon tarafı da ayrı bir uzmanlık alanı olarak ilerlesin.

Otomasyon sisteminin, projenin en başında çok disiplinli bir şekilde ilerliyor olması lazım. En başta yatırımcı ve projeci, proje için oluşturulan ihale dosyasında otomasyona ne kadar önem verdiyse ve sistemi doğru kurguladıysa, devamında iş o kadar profesyonel ilerleyebiliyor. 

Proje başında yapılan danışmanlık hizmetleri proje devam ederken kontrolörlük aşamasına geçmeli ve proje bitene kadar diğer disiplinler gibi dinamik olarak takip edilmeli. Bugüne kadar pek çok projede karşımıza çıkan ortak durum, ya otomasyon projesinin olmaması ya da sistemin yeterli kontrol edilmemesidir. Bu projelerin otomasyon projesine baktığımız zaman mekanik, elektrik ve inşaat projelerindeki kadar başarılı olmadıklarını görüyoruz. Bu konuda maalesef denetim mekanizması da zayıf. Oysaki otomasyon sistemi de mekanik, elektrik projesi gibi ayrı ve profesyonel bir şekilde hazırlanmalıdır. 

Kontrolör ve danışmanlık firmalarıyla projenin en başında çalışılırsa daha doğru çözüm sunulur

Yurtdışında bu bahsettiğimiz kontrol firmalarının pek çok alanda örneğini görebilirsiniz. Almanya’da sahada incelemelerini yaptığımız bir otomasyon projesinde bahsedilen danışmanlık ve kontrolörlük hizmetlerinin projenin başarılı olmasında ne kadar etkili olduğuna bizzat şahit olduk. Ülkemizde bu durum henüz pek yaygın değil ama ilerleyen yıllarda bu alanda ciddi ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. Hem yatırımcı olsun hem mekanik proje firmaları olsun işin en başında kontrolör ve otomasyon danışman firmaları ile çalışmaları en doğrusu. Projenin en başında bu firmalarla çalışılırsa sahada daha doğru, kolay ve hızlı çözüm sunulur.Söyleşi