Beş Yıllık Ar-Ge Çalışmasının Bir Ürünü: Mia Air Hava Temizleyici

27 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-2021

Mikropor Satış Müdürü Tunga Eltetik

“Geleceğin teknolojisini üretme” tutkusu ile 1987’de Ankara’da kurulan Mikropor, Atmosferik Hava Filtrasyonu ve Basınçlı Hava Sistemleri alanında dünyanın lider üreticilerinden biri. Mikropor Satış Müdürü Tunga Eltetik, Mikropor’un inovasyona, teknolojiye ve kaliteye adanmışlığının, bugünkü başarısını ve alanındaki lider konumuna gelmesini mümkün kıldığını söylüyor. Ar-Ge’ye verdikleri önem sayesinde Mikropor’un, ürün gamında Eurovent sertifikalı 100’den fazla hava filtresi bulunan dünyadaki ilk 5 üreticiden biri olduğuna da dikkat çeken Eltetik, beş yıllık Ar-Ge çalışmasının ve Mikropor’un hava filtrasyonu bilgi birikiminin bir ürünü olan Mia Air hava temizleyicisini Tesisat Market okurlarına anlattı…

mikropor-fabrikaDeneyimli ve bir o kadar da yenilikçi bir firma; Mikropor

1987 yılında “geleceğin teknolojisini üretme” tutkusu ile Ankara’da kurulan Mikropor, bugün Atmosferik Hava Filtrasyonu ve Basınçlı Hava Sistemleri alanında dünyanın lider üreticilerinden biridir. Biz yılların üretim tecrübesini biriktirmiş deneyimli ve bir o kadar da yenilikçi bir firmayız. 

900’ü aşkın personelimizle Türkiye, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve toplam kapalı alanı 250.000 m²’yi aşan üretim ve depolama tesislerimizde yılda iki milyon adet ürün üretiyoruz. Ürünlerimizi iki ana grupta toplayabiliriz: Atmosferik Hava Filtreleri ve Basınçlı Hava Sistemleri. Atmosferik Hava Grubu altında ilaç, otomotiv, gıda gibi başlıca endüstrilerin yanında sağlık, enerji gibi sektörlerin HVAC sistemlerinde ihtiyaç duydukları filtrelerin ve filtrasyon sistemlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. İşletmelerin olmazsa olmazı basınçlı hava sistemlerinde ise 35 yıllık tecrübemiz ile basınçlı hava filtreleri, hava/yağ separatörleri ve basınçlı hava kurutucuları ürün gruplarından oluşan çok geniş yelpazede üretim yapıyoruz.

Ürün gamında Eurovent sertifikalı 100’den fazla hava filtresi bulunan dünyadaki ilk 5 üreticiden biriyiz

Mikropor’un inovasyona, teknolojiye ve kaliteye adanmışlığı, bugünkü başarısını ve alanındaki lider konumuna gelmesini mümkün kılmıştır. Konusunda en donanımlı Ar-Ge laboratuvarına ve test sistemlerine sahip olmanın avantajlarını hem iç pazarda hem de küresel düzeyde görüyoruz. Filtrasyon teknolojileri de gelişen ve değişen sektörel ihtiyaçlara göre evriliyor. Selüloz ve mikro-cam bazlı filtrasyon materyallerinin yerini sentetik bazlı materyaller almıştır. Mikropor olarak Ar-Ge’ye verdiğimiz önem ve yatırımlar sayesinde bugün Nano Spinning yöntemi ile filtre materyalini nano boyutta elyaf ile kaplayabiliyor; bünyemizdeki SEM (Scanning Electron Microscope) ile bu yapıyı inceleyip kendi filtre materyalimizi geliştirebiliyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde filtre test merkezi bulunmuyor. Üretilen filtrelerin verimini ve performansını ölçmek için yurt dışında bulunan bağımsız laboratuvarlardan hizmet alınması gerekiyor. Ülkemizdeki bu eksikliği görerek 2000’li yılların başında kaba ve ince sınıf filtrelerin testi için EN779 / ISO 16890 test standı ve HEPA/ULPA filtrelerin testi için EN1822 test standı yatırımlarını yaptık. Ar-Ge’ye verdiği önem sayesinde Mikropor, ürün gamında Eurovent sertifikalı 100’den fazla hava filtresi bulunan dünyadaki ilk 5 üreticiden biridir. 

mikropor-fabrika-2Öncelikli hedefimiz ihracatımızı ve marka bilinirliğimizi artırmak

Bizim için dış pazarlarda büyümek her zaman öncelikli olmuştur. Üretimde son teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz ürün ve sistem çözümlerini 140’tan fazla ülkeye yayılmış müşterilerimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da öncelikli hedefimiz ihracatımızı ve marka bilinirliğimizi artırmaktır. Bu çerçevede insan gücüne ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar sayesinde, dünyanın devlet destekli tek markalaşma programı TURQUALITY desteğini almaya hak kazandık. Mikropor’u filtre ve filtrasyon endüstrisinde dünyaca tanınır bir Türk markası yapmak için öncelikle Avrupa ve Amerika da pazar payımızı artıracağız. Avrupa Birliği üyesi 28 ülke verilerini göz önüne aldığımızda ortalama 20 milyon Euro pazar büyüklüğü ile Türkiye, HVAC sistemleri hava filtreleri pazarında ilk 10 ülke arasına giremiyor. Bu değerler, yerli imalatçılar olarak bizlere dış pazarların önemini tekrar vurguluyor. Bu çerçevede Mikropor olarak 2021 yılı ciro hedefimizi önceki yıla göre %20 artış ile 90 milyon Euro olarak belirledik. Bu hedef doğrultusunda personel ve makine teçhizat ihtiyaçlarımızı belirledik. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinden mümkün olduğunca etkilenmeden yatırımlarımıza devam ediyoruz. 

mia-airBeş yıllık Ar-Ge çalışmasının bir ürünü: Mia Air Hava Temizleyici

Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin ötesinde ürünler geliştiren Mikropor, Türkiye’nin uluslararası endüstriyel üretim sektöründeki bilinirliğine katkıda bulunan, çevreye duyarlı ve insana değer veren bir firmadır. Ürün yelpazemiz de bu çerçevede genişliyor. Yeni ürünlerimiz ile Mikropor kalitesini son kullanıcılara ulaştırmayı hedefleyerek Mia Air Hava Temizleyici ürün grubumuzu 2019 yılı ikinci yarısında pazara sunduk. Bilindiği üzere hava kirliliğinin sebep olduğu astım, akut solunum yolu hastalıkları, kalp rahatsızlıkları ve bunların sonucu felç riskleri ile sağlığımızın geleceği büyük bir risk altındadır. Hava kirliliğinin sebep olduğu bu risklere geçen sene COVID-19 salgını da eklenmiş; kapalı ve doğru havalandırılmayan alanlarda hava temizleyicilerin kullanımı bir gereklilik halini almıştır. Beş yıllık Ar-Ge çalışmasının bir ürünü olan Mia Air, ülkemizde kendi kapasitesinde pazar lideri olup; Almanya, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerde tercih edilen hava temizleyicidir. Mikropor’un hava filtrasyonu bilgi birikiminin bir ürünü olan Mia Air, yüzey alanı toplamı 11 m² olan 2 adet H14 HEPA filtre ve toplam ağırlığı 1.1 kg olan granül Aktif mia-air-aileKarbon dolu 2 adet panel filtre içeriyor. 900 m³/h hava debisi ve özellikle HEPA filtre yüzey alanı ile 1000 m³/h ve altı kategorideki hava temizleyiciler arasında dünyada bir benzeri yoktur. Mia Air, PM1, PM2.5, PM10, VOC ve CO2 sensörleri ile iç ortam hava kalitesini sürekli kontrol eder. Algıla & Koru (Detech & Protect) özelliği sayesinde farklı çalışma modlarında ortamın hava kalitesini algılayıp, tepki verebilir. Çalıştığı ortamın iç hava kalitesini sürekli iyileştirir. Mia Air, “Nesnelerin İnterneti” olarak tanımlayabileceğimiz IoT kabiliyeti sayesinde müşteri deneyimini üst seviyelere taşıyan bir hava temizleyicidir. Telefonunuz veya tabletinize kurabileceğiniz Mia Air Mobil Uygulaması ile dünyanın herhangi bir noktasından cihazınıza erişebilir, kumanda edebilir ve cihazın çalıştığı ortamın iç hava kalitesini gözlemleyebilirsiniz. Değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre çeşitli ortamlara yönelik geliştirilen, farklı kapasiteleri ve özellikleri ile Mia Air LAMP, Mia Air COMPACT, Mia Air DENTVAC ve Mia Air TOWER, Mia Air ailesinin diğer üyeleridir.

Türkiye olarak bize fark yaratacak nokta, yaptığımız ihracatın birim fiyatını yükseltebilmektir

Türkiye, özellikle son 10 yılda ISK sektöründe Avrupa’nın önemli üretim merkezlerinden biri oldu. Son yıllarda ülkemizde yatırım yapan çok uluslu firma sayısından bunu çok rahat görüyoruz. Ancak Türkiye olarak bize fark yaratacak nokta, yaptığımız ihracatın birim fiyatını yükseltebilmektir. Halihazırda ihracat birim fiyatı ortalama 1 dolar olan ülkemizde iklimlendirme sektörünün ihracat birim fiyatı yaklaşık 4.5 dolar seviyesindedir. Ortalamaya göre yüksek görünmekle beraber daha teknolojik ve yüksek kaliteli ürünler üreterek bu değeri 10 dolar/kg seviyesine çıkartmayı hedeflememiz gerekiyor.Slider Altına
Söyleşi