Baymak CEO’su Ender Çolak: “Baymak 2021 yılında yüzde 30 büyüme hedefliyor”

24 Mart 2021 Dergi: Mart-2021

Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Baymak, geçen yıl pandemiye rağmen kombi, klima, ısı pompası ve tüm diğer ürünlerinde adetsel büyümesini sürdürdü. 2020 yıl sonu itibarıyla 1 milyar TL ciro hedefini aşan Baymak, geçen yılı yüzde 30 büyüme ile tamamladı. 2021 yılında da yüzde 30 büyüme hedefleyen Baymak’ın CEO’su Ender Çolak’tan ekonomi, sektör ve Baymak özelinde 2020 yılı değerlendirmesini dinledik ve kendisi ile 2021 yılı beklentilerini ve hedeflerini konuştuk.  

Pandeminin gölgesindeki 2020 yılı Baymak için nasıl geçti? Ne gibi tedbirler aldınız?

baymakGlobal salgın beklentilerin aksine tüm dünyayı uzun süre meşgul etti ve etmeye de devam ediyor. Öncelikli hedefimiz tüm çalışanlarımızın, bayilerimizin, servis elemanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığıydı. Baymak olarak gururla ifade etmek istiyorum ki pandeminin en başından itibaren çok sıkı tedbirler aldık ve süreci çok iyi yönettik. İlk günden itibaren pandemiye uygun şekilde hizmet verdik. Çalışmalarımız tüm bu önlemlere uyarak kesintisiz bir şekilde devam ediyor. 

Finansal açıdan 2020 yılı dünya ekonomisi, Türkiye ekonomisi, sektör özelinde nasıl bir yıldı?

2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öngörülemeyen birçok şeyin yaşandığı bir yıl oldu ve yılın tamamı değişken koşullara ayak uydurmakla geçti. Pandeminin yarattığı ticaretteki yavaşlama tüm dünyada net bir şekilde hissedildi. Türkiye’nin en büyük ihracat potansiyeli olan Avrupa’daki daralma Türkiye’nin ihracatını baskıladı. Enflasyon yükselme eğilimine girerken, döviz piyasalarında volatilite arttı. Ayrıca 2020 yılında hammadde fiyatları da dalgalı seyretti. Bizim için en önemli girdilerden biri olan sac fiyatına baktığımızda yaklaşık yüzde 105’lik bir etki gördük. Bunun yüzde 75-80’i hammadde fiyatından kalan ise döviz artışından kaynaklandı. Böyle bir ortamda üretim yapmak hiç olmadığı kadar Türk sanayisi için zor oldu. 

Öte yandan bizleri en çok ilgilendiren konut sektörüne baktığımızda 2020 yılında konut satışları yüzde 11 büyüdü. Fakat bu büyüme ne yazık ki ilk el konutlardan değil, daha çok ikinci el konutlardan geldi. İkinci el konut satışları yüzde 23 civarında büyüdü. Yaz aylarındaki konut satışlarındaki artış bizlere önemli bir ivme kazandırdı. 

Baymak geçen yılı nasıl geride bıraktı?

Gururla ifade etmek isterim ki Baymak Ailesi olarak birbirimize kenetlenerek 2020 yılı başında koyduğumuz hedeflere çok büyük oranda ulaştık, hatta bazılarında hedeflerimizi aştık. Pandemiye rağmen ilk hedefimiz olan yüzde 30 büyümeyi sağladık. 1 milyar liralık ciro hedefimizi aşarak geçen yılı yaklaşık 1 milyar 100 milyon liralık ciro ile tamamladık. 2020 yılında 25 milyon liraya yakın yatırım yaptık. Buna ek olarak 2020 yılı bütün dünyada özellikle bizim ihracat pazarlarımız başta Avrupa olmak üzere Avrasya ve diğer ülkelerdeki kapanmaya, ticaret yavaşlamaya rağmen ihracat tarafında da birtakım yeni ülkelerle yeni pazarlarla ciddi büyümeyi sağladığımız bir yıl oldu. 2016 yılında yaklaşık 14 milyon dolar olan ihracatımızı 2020 yılı sonu itibarıyla 2 katına çıkardık. 2020 yılında dünyanın öbür ucundaki Arjantin’e 10 binin üzerinde, Rusya’ya 30 binin üzerinde kombi satışı gerçekleştirdik. Buna ek olarak Baymak, BDR Thermea içinde bulunduğumuz grubun birçok ürün grubunda da üreticisi olma yolunda. 2020 yılında üretimine başladığımız Almanya boylerleriyle grubun ana boyler tedarikçisi olduk. Ve bunu muhtemelen önümüzdeki yıllarda tüm Avrupa ülkelerine yayacağız. Amerika’ya başlamıştık, bu yıl Almanya’nın çok büyük ölçüde boylerini sağlar hale geldik. Almanya’nın farklı ülkelerden aldığı boylerleri de 2021 yılı içinde Baymak’a çekeceğiz ve böylece Baymak aynı zamanda BDR Thermea’nın boyler üreticisi olacak. Hedefimiz dünyadaki ilk 10 ısıtma sektörü üreticisinden biri olmak ve Baymak bu noktaya doğru hızla ilerliyor.

2020 yılında ürün üretiminde ve satışlarınızda ne gibi gelişmeler, değişiklikler oldu?

Baymak’ı farklı kılan en önemli noktalardan biri ürün yelpazemizin genişliği. Ürün gamımızın büyüklüğü Baymak’ın kriz zamanlarında dahi güçlenmesini sağlıyor. 

iotherm-isi-pompasiBu sene her şeye rağmen kombi üretiminde rekora imza attık. 250 bin kombiye çok yaklaştık. Üretim hattımızda bu yıl ürettiğimiz kombi sayısı tüm zamanların rekoruna ulaştı. 2020 yılında lokomotif ürünlerimizde adetsel bazda; kombide yüzde 8, klimada yüzde 6, panel radyatörde yüzde 10, termosifon ve termoboylerde yüzde 34, duvar tipi yoğuşmalı kazanda yüzde 4 büyüdük. Diğer ürün gruplarımızdan teknik ürünlerde hidrofor pompa grubunda yüzde 10 büyüme sağladık. Güneş kolektöründe yüzde 54’lük ve boylerde de yüzde 10’luk bir büyümeyi yakaladık. Aynı zamanda yüksek enerji verimliliği sayesinde geleceğin teknolojisi ısı pompasında iddialı olacağız demiştik. 2020 yılında yeni ısı pompamız IOtherm ile beraber çok daha büyük bir ivmeyi yakaladık. Yüksek enerji verimliliği sayesinde geleceğin teknolojisi ısı pompasında ise yaklaşık yüzde 90 büyüme ile sektörün ana markası olduk. 

Öte yandan 2020 yılı başında 3 eşanjörlü kombide olacağız demiştik. Ürünlerimizi çıkardık. Bunun yanında Premix ürün gamımızda ilave ürünümüzde ECO CT ürünümüzle yeni bir segmentte yer almaya başladık. Yeni şofbenlerimizi 12 litre olarak piyasaya sunduk. Logi Pro adı altında yine oda termostatıyla uzaktan erişime imkân sağlayan ürünümüzü de 2020 yılında satışa sunduk. Yani pandemiye rağmen 2020 yılında da gelişimimize devam ettik. 

Geçen yıl Baymak Ailesi’ne kaç bayi eklendi? 

Başta Marmara olmak üzere Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu ve Başkent Bölgemizde önemli yapılanmalara imza attık. 2020 yılında 149 yeni bayilik yapılanmamızı tamamladık. Marmara Bölgesi’nde 32, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 31, İç Anadolu’da 47, Karadeniz Bölgesi’nde 22 ve Ege Bölgesi’nde 17 yeni bayimiz tüketicilerimize Baymak kalitesini ulaştırmaya başladı.

Çalışan, bayi ve müşteri memnuniyeti tarafında ne gibi adımlar attınız? 

Baymaklife 2020 yılının en önemli kazanımıydı. Bildiğiniz gibi Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’ni bayi kanalına uygulayan hatta dünyada uygulayan ilk ve tek firmayız. İlk aşamada 3.000 katılımcıya ulaştık ve 2021 yıl sonu hedefimiz 5.000 katılımcıya ulaşmak. Ayrıca birçok kampanyaya imza atmanın yanında sanal POS anlamında desteklerimize devam ettik. Eğitimlerimizi de online olarak sürdürdük.

Müşteri memnuniyeti tarafında müşteri deneyimini iyileştirmek için 2020 yılında Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir danışmanlık firmalarından birisiyle aylarca süren çalışmalar neticesinde Müşteri Deneyimini İyileştirme Dijital Yol Haritası’nı ortaya koyduk. Bu yol haritası sayesinde biz artık yapay zekâyı ve veriyi çok daha etkin bir şekilde kullanacağız. Dijital teknoloji ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz ve buna ilişkin atılımlar yapacağız. Müşteri deneyimini bu sayede en iyi hale getireceğiz ve bir anlamda dijital dönüşümü hayata geçireceğiz. Bunun içinde Baymak’ta bir dijital dönüşüm ofisi kurduk. Bu ofisteki ekibimiz çalışmalarına başladı. Amacımız da yeni değişen dünya koşullarına uygun bütün değişimleri yapmak. Bir örnek vermek gerekirse; şu anda Almanya merkezli Symanto şirketi ile yürüttüğümüz yapay zeka destekli müşteri deneyimi projesi ile ilke imza atıyoruz. Çok yeni teknolojilerin, yapay zekânın da entegre olduğu sistemlerle müşteri deneyimini iyileştireceğiz. Toplanan tüm dijital verilerin ve çağrı merkezimize gelen kayıtların, yapay zekâlı bir dil tanıma sistemi ile detaylı duygu analizi yapılacak. Hangi dönemde hangi ürün için hangi tip profillerden hangi bölgelerde ne gibi geri bildirimler aldık ve almaya devam ediyoruz, bütün bunlar yapay zekâ destekli Baymak’a özel kurulacak bir sistem sayesinde takip edilecek ve raporlanacak. Önemli olan müşteri deneyiminin ölçülebilir olması. Biz de buna yönelik olarak tüketiciye hizmet verdiğimiz birçok konu sonrasında bu deneyimi ölçüp her yıl iyileştirmeye odaklanıyoruz.

Bunun yanında üretim hatlarımızı tamamen kontrol edilebilen ve takip edilebilir hale getireceğiz. Yani bir üretim hattı ilk noktasından son noktasına kadar her aşamada dijital şekilde takip ediliyor olacak. Bir sorun ya da aksaklık var ise anında oraya müdahale edilebilecek. Yine bu da 2021 hedeflerimizden biri. 

Aynı zamanda 2020 yılında müşteri deneyimi alanında pandemiye rağmen birçok uygulamayı hayata geçirdik. Bunlardan biri Uzaktan Erişim ve Destek Uygulaması oldu. Bu uygulamamız sayesinde tüketicilerimizin basit sorunlarını pandemi sürecinde evlere gitmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde çözdük. Yine Servis Whatsapp uygulamamızı hayata geçirdik. 

2021 yılında bizleri ne bekliyor?

Aslında bunu yorumlamak için öncelikle genel trendlere bakmak gerekiyor. Bizim sektör için dünyadaki temel değişim yeni ısıtma, yeni soğutmanın yanında bunlarda enerji dönüşümünü içeren eğilimler. Bütün Avrupa doğalgazdan fosil yakıtlardan elektriğe ve özellikle yenilenebilir enerjiye dönüyor. 

Diğer global trend ise dijitalleşme. Dijital dönüşümün pandemiyle birlikte daha da hızlandığını gördük. Bizleri cihazlarımıza ya da ürünlerimize uzaktan erişerek yönetme imkânı getirdi ve getirmeye devam edecek. Dolayısıyla bu yönelim de bizim gibi tüm sektörleri yakından etkileyecek. 

Ve bir diğeri tabii ki içinde ülkemizin de olduğu ekonomik gücün batıdan doğuya kayma eğilimi ki bu çok daha derin ve ülkemizi de yakından ilgilendiren önemli bir yönelim. Bütün bunları anladıktan sonra ancak hedeflerinizi koyabilirsiniz. 

Öte yandan makro veriler ışığında 2021 yılında dünya ekonomisinin 2019 yılı seviyelerine gelmekte biraz zorlanacağını düşünüyoruz. Türkiye ekonomisine geldiğimizde ise 2021 yılı için beklentim yüzde 6’nın üzerinden yaklaşık yüzde 7-7,5 büyüme. Enflasyonda bir miktar küçülme bekleyebiliriz. İnşaat sektöründe ise bu yıl yüzde 10’ların üzerinde bir büyüme olacağını öngörüyorum. Dolayısıyla bizim için 2021 yılı umut verici. Ülkemizin büyüyeceği ve bizim sektörün, inşaat sektörünün büyüyeceği bir yıl olacak. 

Baymak’ın 2021 yılı hedefleri nedir?  

2021 yılı bizim için yine en az yüzde 30 büyümeyi hedeflediğimiz bir yıl olacak. Zor koşullarda bunu başardık. 2021’de daha iyisini yapacağımızı biliyoruz. 

baymak-duotec-compact2021 yılında başta kombi olmak üzere tüm ürünlerde pazar payımızı artıracağız. Kombi pazarında 2021 yılında yine büyüme bekliyoruz. Bu büyümenin yaklaşık yüzde 11 dolayında olacağını öngörüyoruz. 2021 için bizim en büyük hedefimiz kombideki ana üretici olmak. Yüzde 17’lik bir adetsel büyüme hedefi koyduk. Dolayısıyla pazar payımızı da yüzde 13,5’tan yüzde 14,3’e çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılında da Türkiye’de kombi pazarının lideri olmayı hedefliyoruz. 2021’de de ısı pompasında lider olacağız. 

2021 yılında yapılanmamıza özellikle yeni bayi anlayışımıza devam edeceğiz. 2021 yılında en önemli hedeflerimizden biri de müşteri deneyiminde yapacağımız iyileştirme olacak. Bu konuda mağazacılık anlayışımıza bu sene hiç olmadığı kadar hız vereceğiz. Yeni konsept mağazamızı her yerde uygulamaya çalışacağız. Bunun yanında bu yıl tekrar ana bayiler dağıtıcı bayilerle beraber Orange Store yapılanmasına hız vereceğiz. 

Baymaklife ile sahaya çok daha hâkim olacağız. Sektörün ana sadakat programı olmayı amaçlıyoruz. Bunun için de hedefimiz yıl sonuna kadar toplamda 5.000 aktif katılımcıya sahip olmak. 

Öte yandan çevik yapıya sahip olacağız. Dijital anlayışı hayata geçiren ve yeni teknolojiye uygun her türlü yatırımı ve hizmeti yapan bir firma olma yolunda önemli adımlar atacağız. Ve bütün bunların sonunda da tabii ki müşteri deneyimini iyileştiren herkes tarafından aranan, saygı duyulan bir marka ve firma olmaya devam edeceğiz.  

Ayrıca 2021 yılı eğitimlerle dolu olacak. Kısmen dijital eğitimlere devam edeceğiz ama daha sonra yüz yüze eğitimlere başlamayı umuyoruz. 

Bu yıl yeni ürünler özelinde odağınızda neler olacak?  

2021 ürün anlamında da bizleri yepyeni bir aşamaya geçiriyor. Mevcut ürünlerimizde yenilemelere devam edeceğiz. Ancak bizim için 2021’deki en önemli hedeflerin başında yeni kombiler özellikle de hidrojen enerjisine uygun kombiler geliyor. Bütün Avrupa bunu konuşurken BDR Thermea Group İngiltere’de ve Almanya’da hidrojenle çalışan kombileri uygulamaya aldı. Türkiye de buradan geri kalmıyor. Kombi alanında hidrojen teknolojisine uygun yatırımları BDR Thermea Group ile beraber devam edeceğiz. Bunun yanında bu kombileri 2021 yılında büyük bir olasılıkla yıl sonuna doğru başta İngiltere olmak üzere Batı Avrupa’ya Türkiye’den üretmeyi planlıyoruz. 

Türkiye’yi kombide Baymak için üretim üssü haline getirmek, istihdamı artırmak, Türkiye’ye olan yatırımı artırmaktı ana hedefimiz. Şu anda bu doğrultuda hızla ilerliyoruz. 2021 yılında yeni güneş kolektörlerimizi piyasaya sunacağız. Yine termosifonda çok ciddi bir büyüme yakaladık. Bu devam edecek ve Baymak büyüyecek. Yeni ürünlerimizi yeni yatırım hattımızla beraber ortaya çıkaracağız. Dolayısıyla 2021 bizim için yeni yatırımlarla, yeni ürünlerle devam edecek.

Son olarak sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan da kısaca bahsedebilir misiniz? 

Baymak her zaman sürdürülebilir bir büyüme hedefliyor. Sürdürülebilir bir büyüme sadece finansal demek değil. Firma olarak toplumu önemseyen, insanı önemseyen, çevreyi önemseyen bir firma olacağız bunun da öncüsü olacağız. Dolayısıyla tüm ürünlerimiz de yeni enerjiyi kullanan firma olacağız. Enerji verimliliğini, yeşil enerjiyi dikkate alan firma olacağız. Yaptığımız üretimlerde çevreyi koruyan, kollayan firma olacağız dedik. Bunun için de yol haritamızı belirledik. 

“İşimiz seni anlamak dünya, işimiz seni anlamak çevre, doğa” dedik. Dolayısıyla bu amaçla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinden beşini BDR Thermea olarak belirledik. Bunların başında sağlıklı ve kaliteli yaşam ilkesi geliyor. İkincisi nitelikli eğitim, üçüncüsü toplumsal cinsiyet eşitliği, dördüncüsü sorumlu bir üretim-tüketim anlayışı, beşincisi ve belki de bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biri iklim eylemi yani iklim değişikliği ile mücadele. Baymak olarak burada Türkiye’de yine sektörde bir ilki yapıyoruz. Tamamen çevreci ve yeşil anlayışımızın ilk parçası olarak Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile bir işbirliği yaptık. Baymak’ta yeşil ofis projesini hayata geçirdik. Amacımız sektörde bir ilk olarak dünyadaki sayılı firmadan biri olmak ve üretimimizde, ofis anlayışımızda yemyeşil bir çevreyi oluşturmak ve yıl sonunda yeşil ofis sertifikasını Türkiye’deki ve dünyadaki sınırlı sayıdaki katılımcı ile beraber almak. 

Geleneksel Bayi Toplantısı Bu Yıl Online Gerçekleşti
Baymak’ın geleneksel bayi toplantısı 21 Şubat Pazartesi günü gerçekleşti. Pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 500 bayi katıldı. Baymak CEO’su Ender Çolak’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda Çolak, 2020 yılında dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ışığında sektörün ve Baymak’ın performansını değerlendirdi; 2021 yılına ilişkin beklentilerini ve hedeflerini açıkladı. Online gerçekleşen toplantıya katılan bayiler arasında yapılan hediye çekilişi ile sürpriz hediyeler dağıtılırken, 2020 yılı performans başarı ödüllerine sahip bayiler de açıklandı. Toplantı; Ekonomist ve Stratejist, DNG Danışmanlık Kurucusu Fatih Keresteci’nin Türkiye ve dünya ekonomisinin bugünü ve yarını sunumu ile sona erdi. 

2021 Yılında De Dietrich’i Konuşacağız!
İklimlendirme sektöründe her zaman en yüksek standartlara sahip ürün ve hizmet sunma anlayışı içinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlayışın yakın zamandaki önemli göstergelerinden biri de 2020 yılının son çeyreğinde Türkiye’deki operasyonlarına başladığımız De Dietrich markası oldu. Kuruluşu 17. yüzyıla dayanan, Avrupa’da iklimlendirme sektöründe kalitenin sembollerinden biri olmuş bu değerli markayı Türkiye’de temsil etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. De Dietrich Türkiye ürün gamımızda yoğuşmalı kazanlar, yoğuşmalı kombiler, ısı pompası, klima, boyler ve oda termostatı bulunuyor. De Dietrich ile performans, uzmanlık ve kaliteyi geniş bir yelpazede Türkiye pazarına sunacağız. Bu sayede, çatı markamız BDR Thermea Grup olarak Türkiye pazarının her segmentinde tüketicilere hizmet verirken rekabette de çıtayı yükselteceğiz.

 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi