Banyolar Yeşil, Akıllı ve Çok İşlevli Hale Geliyor

07 Mart 2021 Dergi:

Çelişkilerle karakterize edilen bu dönemde banyo endüstrisinin ana dinamosu nedir? Bir yandan ekonomik çöküş, diğer yandan yenileme çalışmalarında bir artış; artan medya kültürüne karşı sosyal yoksunluk; video ziyaretçilerinden başka misafir beklenmeyen evler veya apartmanlar. Bunların hepsi banyo için ne anlama geliyor? Alman Sıhhi Tesisat Endüstrisi Derneği'nin (VDS) Genel Müdürü ve trend platformu Pop up my Bathroom'un ortak kurucusu olan Avukat Jens J. Wischmann, banyo tasarımında en önemli üç eğilimi ortaya koyuyor, özel sektör için yenileme alanında yaklaşan artışı tartışıyor, banyolar ve ISH dijital 2021'in getireceğini umduğu şeyleri anlatıyor.
Bay Wischmann, sıhhi tesisat sektöründeki mevcut ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz?
Jens J. Wischmann: Açıkça görülen nedenlerden dolayı, ev artık hayatımızın odak noktasıdır. Salgın öncesinde yaşadığımız yer önemli olsa da, şimdi bir başka önem kazandı: İnsanlar evlerine yatırım yapıyor, onları yeniliyor, kendin-yap çabaları ile güzel bir yaşam alanı yaratıyor. Konunun popülaritesi, banyonun giderek artan bir cazibe nesnesi haline geldiği anlamına geliyor. Estetik tasarım, uygun donanımlar ve mobilyalar yoluyla tüm beklentilerle birlikte, giderek daha fazla, tamamen bir dinlenme odası olarak görülüyor. Özel alanda yaşam kalitesine verilen giderek artan önem, Almanya'daki sıhhi tesisat endüstrisinin iyi hatta çok iyi ekonomik durumu için kesinlikle bir itici güçtür. Banyo, kendi dört duvarı içinde hoş bir sığınak haline geliyor ve yüksek kaliteli mobilyalarla muazzam bir iyileştirmenin tadını çıkarıyorlar.
Öte yandan, sektörün de kısıtlamaları dengelemesi gerekiyor - durum böyle değil mi?
Jens J. Wischmann: Piyasadaki mükemmel koşullar göz önüne alındığında, ticaretin karşılaştığı zorluklar esas olarak işgücünün zayıf doğasından kaynaklanıyor. Tabii ki, güçlü bir şekilde ihracata odaklanan üye şirketlerimiz de, salgının ekonomi üzerindeki küresel sonuçlarından oldukça doğrudan etkilendi - ancak şimdiye kadar, satışlarda yönetilebilir bir düşüş yaşandı. Bu nedenle, önde gelen bir ticaret fuarı olarak ISH, zamanlaması açısından tam doğru bir iş olurdu ve pandeminin bu aşamasında yeni teşvikler sağlayabilirdi. Ancak yine de - kesinlikle aynı ölçüde olmasa bile- bu teşvikleri ISH dijital 2021'de de görmeyi kesinlikle bekliyorum.
Son iki yılda bu alanda neler oldu?
Jens J. Wischmann:
Elbette, tarzdaki güncel eğilimleri yansıtmak ve yeni gelişmeleri teşvik etmek istiyoruz, ancak öncelikli amacımız her zaman uzun vadeli gelişmeleri erkenden tespit etmek ve bunlara dikkat çekmek olmuştur. Evet, son iki yılda çok şey oldu. Bunlar heyecan verici zamanlar ve sıhhi tesisat ile ilgili işletmelerin sosyal değişikliklere ve genel koşullara - örneğin yeni ürünler ve konseptler biçiminde - yanıt vermesi gerekiyor. Pop up my Bathroom aracılığıyla teşvikler başlatmaya ve odağı banyo olan büyük gelişmelere kaydırmaya çalışıyoruz. Bu süreçte bir dizi eğilim iç içe geçmiştir. Bunun bir sonucu, örneğin, özel spa - on iki yıl önce ISH 2009'da analiz ettiğimiz, belirlediğimiz ve ilettiğimiz büyük bir trend.
 
Pop up my Bathroom bölümünde mevcut eğilimleri nasıl tahmin ediyorsunuz ve sektöre ve halka ne tür mesajlarınız var? 
Jens J. Wischmann:
Şu anda mevcut üç baskın banyo trendi ve iki yeni trend faktörü görüyoruz. Yeşil Banyo, Akıllı Banyo ve Yaşayan Banyo, geleceğin banyosunun tasarımını ve donanımını belirleyen gelişmeleri tanımlıyor. Çünkü tüketiciler ilk etapta çevreye duyarlı ve değer odaklı bir şekilde yatırım yapmak isterken, ikinci olarak akıllı teknoloji, hijyen, rahatlık ve banyo deneyiminin doğası konusunda yeni standartlar belirlemek istiyor. Üçüncü olarak insanlar, bir banyonun rahatlatıcı bir özel spa ve sağlık alanı olarak kullanımında, potansiyel kullanımlarından daha yüksek beklentilere sahiptir. Genel bir salgın deneyiminin sonucunda insanların eve verdikleri önem ve saygı arttı. Yaşayan Banyo’ya doğru eğilim yeniden daha önemli hale gelirken, iki faktöre işaret edeceğim; artan hijyen bilinci ve yenileme talepleri. Sektöre özgü olan ve ilgili ürün segmentlerinin yararına pazar paylarınını etkilemesi muhtemel olan özel banyolar ve (yarı kamusal) sıhhi tesisler için yenilemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bir sürü eski banyo yeni bir hayat verilmeyi bekliyor. Ve tabii ki salgın banyo konusuyla da yakından ilgileniyor ve insanları hijyen sorunlarından daha fazla haberdar ediyor.
Son ISH'de, Pop up my Bathroom trend forumu, endüstriyi daha cüretkar bir renklendirmenin yükselen trendine dikkat çekmeye çalıştı ve bunu yapmakta çok başarılı oldu. Bu yıl en önemli vurgu olarak hangi sloganı kullandınız?
Jens J. Wischmann:
Hem ticaret hem de tüketiciler için, özellikle de yenileme isteyen müşteriler için cazip bir gelişme başlatıyoruz. Aslında bu gelişme yeni değil, son birkaç yıldır arka planda göze batmadan devam ediyor ve şimdi banyoların yerleşimi ve ürün tasarımı üzerinde büyük bir etkiye sahip: Artan bir şekilde, "duvarın önü" ürünleri "duvarın arkası" ürünleriyle bir karma kullarıma giriyor - biz buna "içerde/dışarda” diyoruz. Bu sloganı kullanarak, ISH dijital 2021'de üç banyo trendini de sergileyeceğiz. Çünkü bu konu, endüstrinin gelişimi için giderek daha önemli hale gelmekle kalmıyor, aynı zamanda tasarım ve ticaret işletmelerinin, yaşam tarzının ve teknolojinin ne kadar yakından, el ele gittiğini de gösteriyor. 
Yenilemede bir artıştan söz ettiniz. Yenileme, Almanca konuşulan ülkelerde önemli bir konu gibi görünüyor…
Jens J. Wischmann:
Önümüzdeki birkaç yıl içinde emlak piyasası yenileme çalışmalarında uzun süreli bir artış görecek. Almanya'da, planlanan yenileme çalışmalarının başında banyoların yenilenmesi gelmektedir. Anketimiz, 16,7 milyon Almanın çok geçmeden banyolarına yatırım yapmayı planladığını göstermiştir. 6,2 milyon Alman genel bir revizyon bile planlıyor. Dahası, pandemi bir katalizör görevi görüyor. Ev giderek daha önemli hale geliyor. Bu arka plan göz önüne alındığında, endüstrinin önde gelen uluslararası ticaret fuarı ISH digital 2021, Frankfurt'ta özel bir önem taşıyacak. Banyo tadilatını basitleştirmeye katkıda bulunacak bir dizi yeni gelişme de göreceğimizi düşünüyorum.
 

Daire veya ev sahipleri banyolarını yenilemede hangi motivasyona sahip? 
Jens J. Wischmann:
Yapı sektörünün yaklaşık 20 yıldır kendi banyolarına neredeyse hiç yatırım yapmayan müşterileri, son birkaç yılda sıhhi ürünlerdeki muazzam teknolojik gelişmeden şimdi yararlanıyor. Böylesi bir yenileme sürecinde bu özellikler sadece yaşam tarzı temelli bir banyo mimarisinin modern standardına katılmayacak; ayrıca geniş duş ve klozetleri veya zeminle aynı seviyede duş kabinleri gibi yenilikçi banyo ürünlerinin de tadını çıkarabilecekler. Bu çalışmanın getirdiği somut katma değer, kesinlikle mülkün değerinin artmasına katkıda bulunabilir.
VDS, karar vericiler, konut dernekleri ve ev sahipleri adına son derece modası geçmiş banyolara yeni bir yaklaşım çağrısında bulunuyor. Bununla ne demek istiyorsunuz? 
Jens J. Wischmann:
Kiralanan mülklerde banyo tadilatları genellikle sadece muhakkak gerekli olanları kapsar. Genellikle toprak sahipleri sermaye-yatırım maliyetleri veya potansiyel kira kaybı nedeniyle yenileme gereksinimini erteler. Yine de bir banyo tadilatı, bir mülkün değerinin korunması için her modernizasyon çalışmasında olduğu gibi bir finansal değeri temsil eder.
Ancak yenileme çalışmalarının yapılması gereken alan, sadece özel banyolarla sınırlı değildir. Okul çocuklarının ebeveynleri, VDS'nin eğitim kurumlarında tuvaletlerin modernizasyonu için de çağrıda bulunduğunu görmekten memnun olacaklar.
Jens J. Wischmann: Tuvalete gitmek ve sonra ellerinizi yıkamak, son derece gelişmiş endüstriyel ülkemizde de farkına varmamız gereken temel bir insani ihtiyaçtır. Alman okulları, anaokulları ve üniversitelerdeki bazı koşullar korkunç. Sorumluların elbette değişmesi kesinlikle gereklidir.
Önümüzdeki ISH dijital 2021 ile ilgili değerlendirmeniz nedir?
Jens J. Wischmann:
Dijital formatlar uzun vadede fiziksel deneyimin yerini alamaz. Pandemiye rağmen bu yılki ilan edilen tarihe bağlı kalmanın önemli olduğunu düşünüyorum - sonuçta ISH sadece ulusal bir olay değil; önde gelen bir uluslararası ticaret fuarıdır. Burada, 60 yıldan fazla bir süredir, bütün bir endüstri; iş yapmak, karşılıklı ilham ve daha fazla eğitim sağlamak için bir araya geliyor. Bir ticaret fuarının dijital platformu kesinlikle tüm fonksiyonları tamamen üretemeyecektir, ancak ISH tarihinde yeni nesil bir ticaret fuarının evrimsel lansmanını kesinlikle yaşayacağız. Hem Messe Frankfurt hem de endüstri bu deneyimden yararlanacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ISH bir dönüşüm geçirecek ve ziyaretçilerin ve katılımcıların yararına yenilikçi bir hibrit uluslararası lider ticaret fuarı haline gelecektir.
ISH dijital 2021 için banyo deneyimi dünyasından üyelerinizin katılım seviyesinden memnun musunuz?
Jens J. Wischmann:
Hayır, kesinlikle daha fazlası olabilir. Bazı piyasa oyuncuları maalesef orada olamayacak. İç pazardaki artan talep nedeniyle birçok Alman sıhhi tesisat markası için ekonomik durum olumlu olsa da, ISH dijital 2021'e katılım kararı, alınabilecek fayda ile bağlantılıdır. Dahası ISH dijital 2021, ISH'nin önde gelen bir uluslararası ticaret fuarı olduğunu doğrulamak için açık bir yatırımdır. Alman sıhhi tesisat markaları, tüm dünyada ISH'nin konumundan ve itibarından yararlanmaktadır. Bir vitrin olarak ISH olmasaydı, pek çok Alman şirketi şu anda bulundukları yerde olmazdı: Bir ticaret fuarı olarak ISH ve "sadece" dijital olarak yapılsa bile bütün bir endüstri olarak orada bulunmak, bu nedenle aynı zamanda lider rolün bir ifadesidir. Ancak, katılımın reddedilmesinin bireysel nedenlerin olduğunu da anlayabiliyorum. Ancak kısaca kayıtların seviyesinin günden güne arttığını göreceğiz - kısa sürede ziyaret etme fırsatı, kesinlikle dijital formatın avantajlarından biridir.


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi