Header Reklam
Header Reklam

“ATC Air Trade Centre engin deneyimiyle pazardaki payını büyük bir ivmeyle artırıyor”

20 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021
“ATC Air Trade Centre engin deneyimiyle pazardaki payını büyük bir ivmeyle artırıyor”

ATC Air Trade Centre İzmir Fabrika Müdürü Utkun Köksal

ATC Air Trade Centre, Türkiye de dahil Avrupa’nın birçok noktasında faaliyet gösteren önemli bir HVAC markası. 2021 yılından itibaren ATC Air Trade Centre İzmir Fabrikasında Fabrika Müdürü olarak görev alan Utkun Köksal ile ATC’yi ve sunduğu çözümleri konuştuk. Köksal, “Isı pompalı ısı geri kazanım cihazları, ortamdaki virüsleri %99.9 oranında bertaraf edebilen yeni tip hava temizleyiciler, paket tip klima santralleri Ar-Ge ekiplerimizin üzerinde yoğun olarak çalıştığı ve yakın vadede piyasaya sunacağımız cihazlardan bazıları olacak” diyor…

atc-air-trade-centre -fabrika2021, yolumun ATC ile kesiştiği altın bir yıl olarak hayatımdaki yerini aldı

Öncelikle kendimden bahsedecek olursam, ismim Utkun Köksal, yüksek makine mühendisiyim. 2021 yılı itibarıyla ATC Air Trade Centre İzmir Fabrikasında, Fabrika Müdürü olarak görev alıyorum.    

İklimlendirme sektöründe geçirdiğim 15 yıl boyunca yerli ve yabancı firmalar bünyesinde farklı görevler aldım ve içinde bulunduğumuz 2021 yılı pandeminin tüm yan etkilerine rağmen yolumun ATC ile kesiştiği, altın bir yıl olarak hayatımdaki yerini aldı. 

Etik değerlerine bağlı, odağını kaliteden ayırmayan ve dinamik bir şekilde büyüyen bu yapının kapısından girdiğim andan itibaren ortak gelecek hayallerimize doğru bir yapılanma için kollarımızı sıvadık. 

Üretim olarak geçen yıla göre %40 oranında organik büyüme yaşadığımız 2021 yılı ve gelecek yıllar için aldığımız olumlu sinyaller, küresel ölçekteki daralmaların aksine bizleri heyecan dolu bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Bu doğrultuda fabrika kanadında organizasyonel ve fiziksel büyümeye yönelik hazırlıklarımızı yaparak kademeli olarak devreye sokacağımız yatırımlarımızı planladık. Bu süreçte hem gelişip hem de geliştirerek ATC ailesinin globalde alacağı role üretici kimliğimizle de elimizden gelen katkıyı sunacağız.

Dünden bugüne ATC

Temelleri 1980’lerin başında Hollanda’da atılan Air Trade Centre, Benelüks ve Fransa ofisleriyle başlayan genişleme stratejisi neticesinde 1994 yılında Air Trade Centre International adıyla Türkiye de dahil Avrupa’nın birçok noktasında faaliyet gösteren önemli bir HVAC markası olmuştur.

Air Trade Centre International’ın sağlıklı ve hızlı bir büyümesinin verdiği olumlu sinyaller inşaat sektöründe faaliyet gösteren İngiltere merkezli bir grup tarafından fark edilmiş ve 2008 yılında hisselerinin büyük bir kısmı satın alınarak daha büyük bir ailenin parçası olarak gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam etmiştir. 

2017 yılına gelindiğinde, Air Trade Centre International adına önemli bir dönüm noktası yaşanmıştır. Hollanda, Almanya ve Türkiye vatandaşlarından oluşan ATC Air Trade Centre Türkiye yönetimi, başta Türkiye’deki üretim tesisi olmak üzere Air Trade Centre International’a ait tüm satış ofislerini ve “ATC” markasının tüm haklarını satın alarak ATC Air Trade Centre Group bünyesinde geleceğe yönelik kıymetli bir adım atmıştır. 

Kurulduğu günden bugüne müşterilerin artan kalite beklentilerinin ötesine geçmeyi kendisine ilke edinmiş olan ATC Air Trade Centre, engin deneyimiyle bugün yüksek verimli ve teknolojili klima santralleri ve diğer iklimlendirme çözümlerinin entegre üreticisi ve geliştiricisi olarak pazardaki payını büyük bir ivmeyle artırıyor ve her geçen gün başta Avrupa olmak üzere yeni lokasyonlarda açtığı satış ofisleriyle müşterilerinin taleplerine en hızlı cevabı verebiliyor.

atc-klima-santraliATC ihtiyaçlara tam uyan çözümleri sunuyor

ATC Air Trade Centre olarak, müşterilerimize bir projenin gerektirdiği tüm ihtiyaçları tek yerden tedarik edebilme, üretim, mühendislik, servis ve satış desteğini tek noktadan alabilme imkânı sunuyoruz. Bu kapsamda ürün gruplarımızı sınıflandırdığımızda, iklimlendirme sistemleri, duman atma sistemleri ve bunlara entegre otomasyon çözümleri olarak 3 alt başlıkta toplamak doğru olacaktır.

atc-nem-alma-santraliATC İzmir fabrikamız bünyesinde üretimini gerçekleştirdiğimiz klima santrallerimiz, nem alma cihazlarımız, ısı geri kazanım cihazlarımız, mutfak aspiratörleri, hava temizleme üniteleri, jet fanlar, axial fanlar ve ilgili tüm aksesuarlar hitap ettikleri pazarlara yönelik sertifikasyon süreçlerini başarıyla geçmiş ve yüksek talep gören ürünlerimiz olarak başı çekiyor. Bu ürünlerimizin tamamını “Plug & Play” diye tabir edilen tak çalıştır özelliklerine sahip olabilecek otomasyon donanımlarıyla beraber müşterilerimizin isteklerine göre tasarlayarak üretebiliyoruz. Vizyonumuzun bize çizdiği doğrultuda tüm ürünlerimiz fabrikamız bünyesinde %100 test edilerek sahaya sunuluyor ve sahadaki devreye alma süreçlerinin en hızlı şekilde yapılabilmesi sağlanıyor.

atc-jet-fanTakip ettiğimiz pazarlarda global üreticilerle rekabet ederken fark yaratabildiğimiz nokta ihtiyaçlara tam uyan çözümleri sunabilme kapasitemizdir. Gerek ticari ürünlerimiz gerek kendi imalatımız olan ürünlerin harmanlanmasıyla doğan bu çözüm yeteneği bizlerin yeni ürün çalışmalarında evrensel eğilimlerin nereye doğru gittiğini görmemize de olanak sağlıyor. Bu doğrultuda özellikle pandemi etkisiyle de şekillenen yasal düzenlemelerin, hijyenin ve verimliliğin ön planda olduğu cihaz tiplerine doğru bir yönelmeyi tetikleyeceğini öngörerek, yeni ürünlerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Isı pompalı ısı geri kazanım cihazları, ortamdaki virüsleri %99.9 oranında bertaraf edebilen yeni tip hava temizleyiciler, paket tip klima santralleri Ar-Ge ekiplerimizin üzerinde yoğun olarak çalıştığı ve yakın vadede piyasaya sunacağımız cihazlardan bazıları olacak.

İhracat, Ar-Ge çalışmaları ve satış sonrası hizmetler

Yurtdışı pazarlarına olan ilgimiz ve hareket yeteneğimiz firmamızın kuruluşundan bugüne kadar artarak devam ediyor. Toplam hacmimizin yaklaşık %40’ını oluşturan ve hızla büyüyen ihracat kanadı, aynı zamanda bizim bölgesel dalgalanmalardan da en az oranda etkilenmemizi sağlıyor.

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi müşterilerimizin geleceklerini tasarlamak için kurguladığımız kapsamlı bir mutfak olarak tarif edebiliriz. En alttan en üst kademeye kadar her seviyede inovatif fikirleri öğüterek katma değer yaratmak bu noktada temel felsefemizdir. Müşterilerimize bir telefon kadar yakın olabilmenin ve saha koşullarında onlarla birlikte mühendislik çözümleri geliştirebilmemizin bizim açımızdan en önemli kazanımlarından biri de, bu Ar-Ge mutfağına çok önemli girdileri bizzat gözlemleme şansını elde etmemizden kaynaklanıyor.

Proje, otomasyon, test ve kalite ekiplerimizin yanı sıra, satış ve servis ekiplerimizle bütünleşik olarak çözüm ortaklığını yürüterek müşterilerimize kapsamlı satış sonrası hizmeti veriyoruz. 

Fabrikamız bünyesinde düzenlediğimiz ve müşterilerimizle beraber gerçekleştirdiğimiz satış sonrası eğitimler ve kapsamlı dokümantasyonlarla devreye alma ve aktif kullanma süreçlerini de basitleştiriyoruz. Gelişen teknolojiler ışığında uzak bağlantılarla müşterilerimize 24 saat kesintisiz hizmet sunabilmemizin de birçok projede tercih sebebi olmamızı sağladığının farkındayız.

Türkiye pazarında da daha çok mühendislik çözümleriyle öne çıkıyoruz

Yurtiçi veya yurtdışı ayırmaksızın doğru ürün doğru çözüm yaklaşımıyla aktif olarak yer aldığımız birçok proje bulunuyor. Özellikle Kuzey Avrupa pazarında bizle çalışmaya başlayan müşterimizin yüksek kalite beklentilerini rekabetçi fiyatlarla karşılayabilmemiz hızla artan ihracat hacmimizin de en önemli nedenlerinden biri. Türkiye pazarında da daha çok mühendislik çözümleriyle öne çıkıyor ve büyük olarak tanımlanan projelerde yer alıyoruz. Yakın zamanda Çerkezköy’de açılışı yapılan tüketici elektroniğinde dünya devi bir markanın üretim tesisinin ve İstanbul’da inşaat süreci devam eden Acıbadem Sağlık Kompleksinin tüm iklimlendirmesinin tarafımızdan yapılmasını da buna örnek verebiliriz.

Odak pazarlarda her yıl %30 ila 40 arasında büyüme hedefi

Müşterilerimize sunabildiğimiz tüm ürünleri göz önünde bulundurduğumuzda pazar payı olarak net rakamları söylemek pek mümkün olmasa da, odak pazarlarımızda her yıl %30 ila 40 arasında büyüme hedeflerimiz bulunuyor. Buradaki büyümeyi ATC ve Türkiye iklimlendirme sektörü içinde önemli kılan husus, yapacağımız yatırımların neticesinde üreterek gerçekleştireceğimiz bir büyüme olmasıdır.

Zaman Türkiye iklimlendirme sektörü ve ATC’nin lehine işleyecek

Sektörün dünyadaki gelişiminde, Covid-19 pandemisinin önemli bir katalizör etkisi yarattığı gerçeğini bir köşeye koyarsak, Türkiye’deki sektörel büyümenin genel rasyoların ötesinde daha değerli olduğunu söylememiz gerekiyor. Tüm paydaşların farklı bakış açılarıyla taşın altına elini sokması, yenilikçi, rekabetçi ve kaliteli çözümleri doğru zamanda yerli ve yabancı müşterilere sunma olanağı vermiştir. Sektörün içerisinde rekabette olduğumuz birçok oyuncu, arka planda yardımlaşarak dengeleri Türkiye’de üretim yapan üreticiler lehine değiştirmiştir. Yurtdışı kaynaklı oyuncuların da OEM olarak üretim yaptırmak için Türkiye’ye yönelmesi bu işbirliklerinin bir başka olumlu sonucudur. 

Sektörün kısa ve orta vadeli geleceğini düşündüğümüzde öngördüğümüz en büyük handikap dünya genelinde artan hammadde ve lojistik maliyetleridir. Bu noktada ATC Air Trade Centre olarak çözüm ortaklarımızla beraber gerekli önlemleri alarak, olası dalgalanmalardan müşterilerimizi etkilemeyecek bir iş modelini de kurgulamış bulunuyoruz. Zamanın Türkiye iklimlendirme sektörü ve özellikle ATC Air Trade Centre Group lehine işleyeceğini önümüzdeki 10 yıl içerisinde hep beraber görme imkânı bulacağız.Slider Altına