'Amacımız; ısının lideri olmak'

23 Kasım 2010 Dergi: Kasım-2010

1969 yılından beri ISK sektöründe faaliyet gösteren Peksa Şirketler Grubu, yatırımlarına yeni fabrikasını faaliyete geçirerek devam ediyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Pekgüzel ile, Peksa Şirketler grubunun hedeflerini, ürün gruplarını ve yeni yatırımlarını konuştuk.

 

Yenilikleri hep yakından takip eden bir firmayız

 

Şirketimiz, her zaman rahmetle andığımız çok değerli büyüğümüz Sayın Sami Pekgüzel tarafından 1969 yılında kurulmuş olup, sac ticaretini, profil çekme imalatını, askeri tesislere ve D.M.O aracılığı ile öğrenci yurtlarına ve üniversitelere çelik ranza ve raf imalatını çok uzun yıllar başarı ile yapmış ve sektörel yenilikleri hep yakından takip eden firma olmuştur.

Ülkedeki ekonomik ve sosyal gelişmeleri dikkatle izleyen firmamız, ısıtma sektörünün toplumsal yaşamımızda önemli bir yer tutacağını gözlemleyerek 1997 yılında Astim Organize Sanayi bölgesinde 4.000 metrekare kapalı olmak üzere 5.500 metrekare alan üzerinde panel radyatör tesisinin temelini atmak suretiyle bir anlamda bu günlerin tohumunu toprağa attı.

2005 yılında Aydın Umurlu Organize Sanayi Bölgesinde yatırım kararı aldık ve 2006 yılı Ocak ayında temeli atılan yeni fabrikamız son derece hızlı bir çalışma ile 2006 yılı Kasım ayında deneme üretimine başladı. Ocak 2007?den itibaren de seri üretime geçtik. Yeni fabrika binamız 24.500 m2 kapalı alan olmak üzere 45.000m2 toplam araziye sahip.

 

2010 yılı sonuna kadar 40 ülkeye ihracat yapmak ve dünyada ses getiren bir firma olmayı hedefliyoruz

 

PEKSA?nın vizyonu; müşteri memnuniyeti ve beklentilerini karşılayan, yeniliklere açık, geniş ürün yelpazesi ve güvenilir hizmetleri ile ?ısının lideri, işinin lideri? olmaktır.

Aile şirketi olan firmamızda kurumsallaşma çalışmalarımız son sürat devam ediyor.  Firmamızda halen 160 personelimiz bulunuyor. Kriz döneminde kriz döneminde dahi personel çıkarmak gibi bir durumumuz olmadı.

PEKSA A.Ş. ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 kalite sistem belgelerinin yanı sıra, uluslararası geçerliliği olan TSE, CE, DIN, EN 442, GOST-R, UKR-SEPRO gibi akreditasyonlara da sahiptir. Gerek iç piyasa, gerekse dünyada 30?dan fazla ülkeye ihracatımızla kalitesini ispatlamış, sektörde kısa sürede saygın bir yer edinmiş bir firmayız. Birçok ülkeden de önemli firmalar ile görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz 2010 yılı sonuna kadar 40 ülkeye ihracat yapmak ve dünyada ses getiren bir firma olmaktır.

 

Müşterilerimizin taleplerini ar-ge birimimizde değerlendirip yenilikçi çözümler geliştiriyoruz

 

Pekpan Panel Radyatörleri sektördeki en modern entegre tesislerde ve bilgisayar kontrollü, tam otomatik hatlarda P - PP - PK ? PKP ? PKKP - PKKPKP tiplerinde üretiliyor. Radyatörler; 300, 400, 500, 600 ve 900 mm yüksekliklerinde ve 400 mm?den 3000 mm?ye kadar geniş ölçü seçenekleri ile CE, EN 442, GOST-R, UKR Sepro ve TSE standartlarına uygun olarak; standart 4 delikli ve ventilli 6 delikli olmak üzere iki farklı modelde üretiliyor. 

Üretimde boyama prosesinin ilk aşaması olan yüzey temizleme prosesinde, yüzey işlem kimyasalları ile metal yüzeyler tamamen tortulardan arındırılıyor. Bu sayede gerek yaş boyanın, gerekse elektro-statik toz boyanın korozyon ömrü artırılıyor.
Pekpan Panel Radyatörleri; yağ alma, fosfatlama, durulama işleminden sonra, daldırma yaş boyama işlemine tabi tutularak 150°C'deki fırında kurutulup, epoksi polyester RAL 9016 toz boya ile elektro-statik yöntemle boyanıyor ve 180 °C'de kürlenme işlemine tabi tutuluyor. Bu işlemin sonucu olarak radyatörler estetik görünümlerinin yanı sıra, darbelere karşı boya dayanıklılığı ve uzun kullanım ömrü kazanıyor. Boyama prosesinde; DIN EN 55900 ve EN 442 standartları kullanılıyor. Ürünlerimizin korozyona karşı dayanıklılığı; hem ülkemizde akredite olmuş firmalarda, hem de ihracat yapılan ülkelerde uygulanan testlerden başarıyla geçmiştir.

Üretimin son aşamasında paketleme ünitesine gelen radyatörlerin nihai tüketiciye ulaşana kadar darbelere karşı ilave koruması sağlanmıştır. Toz ve rutubetten korumak amacıyla balonlu ve shrink naylon ile kaplanan radyatörler, yan karton ve plastik köşe koruyucular ile de darbelere karşı korunuyor.
Bütün bunlara ilaveten, gerek depolama, gerekse nakliye esnasında paletli olarak istiflenen ürünlerimiz, karton köşebentler ve strech naylon ile sarılarak çemberleniyor. Ambalaj içersinde montaj seti ve askı konsolları da bulunuyor.

 

Üretimimizi büyük bir titizlik ve kalite anlayışı ile sürdürürken, müşteri memnuniyetini ve beklentilerini ön planda tutarak, müşterilerimizden gelen yeni talepleri ar-ge birimimizde değerlendirip yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Özellikle Ortadoğu ülkeleri için tasarlanmış, 300, 400, 500, 600 ve 900 mm yüksekliklerinde ve istenilen uzunluklarda üretilebilen, aynı anda hem 50 cm hem de 55 cm branşman ölçüsüne sahip ürünümüz, ilk defa ülkemizde firmamızca ihracat pazarına sunuldu. Ortadoğu ülkelerinden gelen talep ile ?MADE IN TURKEY? damgası kullanılarak ülkemizin ve firmamızın  ihracattaki güvenilirliği bir kez daha gündemde tutuldu.

 

Çalışanlarımızı sürekli olarak eğitimler ile destekliyoruz

 

30 ülkeye ihracat distribütörler ile yapılıyor. Son bir yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz olağanüstü bayi yapılanmamız ile yurtiçinde 80?den fazla bayi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Firma çalışanlarımızın devamlı olarak Milli Prodüktivite Merkezi?nin düzenlediği eğitim seminerlerine, ihracat seminerlerine, dış ticaret eğitimlerine, toplam kalite ve yönetim eğitimlerine katılımını sağlıyoruz. Ayrıca firmamız bünyesinde çalışanlarımıza yönelik teknik ekipman kullanımı ve tanıtımları, hammadde tanıtımları, iş güvenliği eğitimleri, ilk yardım ve müdahale eğitimleri gibi eğitimler veriyoruz. Bununla birlikte yurtiçi bayilerimizi tanışma, moral ve motivasyonlarını yükseltmek üzere, üretimi bizzat yerinde görmeleri amacıyla işletmemizde ağırlıyoruz. Marmaris ilçesinde düzenlediğimiz seminerler de eğitim için yaptığımız çalışmalar arasında.

 

Fabrikamızın mevcut iki hattına önümüzdeki iki yıl içinde bir hat ilavesi daha yapacağız

 

Halen 24.500 metrekare kapalı alana sahip fabrikamızın mevcut iki hattına önümüzdeki iki yıl içinde bir hat ilavesi daha yapacağız. Böylece toplam üç hatla üretime devam edeceğiz. Amacımız, ülkemizin en saygın firmaları arasında hızla yükselmeye devam etmek. Yaptığımız ar-ge çalışmaları doğrultusunda bu sektörde her an yeni bir ürünü piyasaya sunabilmek için tüm gücümüzle çalışmalara devam ediyoruz.

 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi