“Havalandırma sektörünün lokomotif firması olmak için çalışıyoruz”

23 Eylül 2015 Dergi: Eylül-2015

Altherm Genel Müdür Yardımcısı Koray Çelebi

2004 yılında kurulan Altherm; havalandırma sektöründe faaliyet gösteren güçlü bir firma. Altherm Genel Müdür Yardımcısı Koray Çelebi, “Mühendisliğimizi konuşturarak kaliteden ödün vermeden, endüstriyel ve ticari alanda gelişimimizi sürdürüyoruz” diyor. 2016’nın sürprizlerle dolu, hareketli bir yıl olacağını belirten Çelebi, Altherm’in kuruluşundan bu yana neler yaptığını, faaliyetlerini, yeniliklerini ve hedeflerini Tesisat Market okurlarına anlattı…

Çözüm odaklı bir markayız

Kuruluşumuzdan yaklaşık bir sene sonra Altherm ailesine dahil oldum. Şu an çok büyük bir kadroya sahibiz. İlk tesisimizi Taşdelen’de oluşturduk. Zamanla çeşitli kalite belgelerini de bünyemize katarak tesisimizi zamanla büyüttük. Ürün yelpazemizi her sene geliştirerek büyümeye devam ettik. Şu anki tesisimiz 6000 m2’dir. İhracatımızı ağırlıklı olarak; Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Afrika, Uganda, Nijerya, Cezayir, Papua Yeni Gine, Etiyopya, Sudan, Katar, Yemen, Irak gibi ülkelere gerçekleştiriyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan partnerimiz sayesinde o bölgeye de satışlarımız devam ediyor. Bu ülkelerin haricinde İran piyasasına da açılmayı düşünüyoruz. 17-20 Ekim tarihleri arasındaki İran HVAC fuarına katılıyoruz. Altherm olarak dünya haritasını açtık ve her yerde var olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Önceliğimiz, ürün yelpazemizi yeni ürünlerimizle geliştirmek. Altherm olarak denizcilik sektörüne hitap eden ayrı bir bölümümüz daha var ve bu sektöre yönelik klima santralleri üretiyor ve ihraç ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışından birçok firma ile bu konudaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz, partnerlikler yapıyoruz. Bu alan bizim için niş ve çok fazla firmanın olmadığı bir alan.

Ürünlerimiz içinde amiral gemimiz ise, klima santralleri. Isı geri kazanım cihazları, yer konvektörleri, mutfak fanları, apareyler, egzoz fanları. Klima santrallerini destekleyici ürünlerimizden; Altherm marka havuz nem alma santrallerimiz piyasada rağbet görmeye başlayınca, bu konuda ciddi gelişmeler sağladık. Ardından VRF dış üniteli santraller gündeme geldi, bu ürünü de otomasyon çözümüyle birlikte paket olarak sunuyoruz. Sadece ana ürün satışı değil; ürünle birlikte doğru kurgulanmış otomasyonu da kendi bünyemizde tamamlıyoruz. Bu da çözüm odaklı bir marka olduğumuzun en büyük kanıtı. Bu hususta da sektörün lider firmasıyız diyebiliriz.

Altherm markalı yerli fan coil üretimi için kolları sıvadık

Yeni ürünlerimizin gelişimi (AR-GE, ÜR-GE) devam etmekte olup, mevcut durumumuz fiziksel olarak bizi büyümeye itmekte. Çünkü fan coil üretimi için kolları sıvadık. 2016 yılının başında üretime geçeceğiz. Ürünün prototipi tamam gibi, özgün bir tasarım uyguladık. Tasarımımızın özgün olması için birçok fan coil kullanıcısından, yatırımcılardan ve proje danışmanlarından görüşler alarak kendi özgün tasarımlı fan coilimizde bu avantajlı yanları topladık ve ortaya kapasite verimlilikleri en üst seviyelerde olan şahane bir ürün çıktı. Üretim tesislerimizi de çeşitlendireceğiz. Şu anki tesisimizi klima santralleri üretim tesisi olarak koruyup, fan coil için ayrı bir üretim tesisi oluşturuyoruz. Fan coil’in yanında DX - Paket tip Heat Pump Klima Santrali ve benzeri ürünlerin üretimine adım atmayı planlıyoruz.

Klima santrallerinde yeni dizaynları ürün gamımıza dahil ettik

Artık eski binalardaki kullanılan klima santralleri ekonomik ömürlerini doldurmaya başladı. Bu yaşlı binalarda, komple değiştirme yoluna gidiliyor. Yalnız yeni teknolojiler eski binaların tesisatına uygun olmayabiliyor ve klima santralleri de çeşitli nedenlerden dolayı değiştirilemiyor. Bunlar için de Altherm olarak binalara özel ürün çözümleri sunuyoruz. Bu konuda uzmanlaştık diyebiliriz. Eurovent belgemizi de aldıktan sonra Eurovent’in class değerlerini en iyi şartlara çıkarma çalışmalarını yapıyoruz. Ür-ge konusunda klima santralinde ısı köprüsüz özgün ve farklı bir dizaynı da ürün gamımıza dahil ettik. Piyasada büyük, orta ve küçük ölçekli projeler var ve hepsinin klima santrali anlayışı farklı. Bizim her tür projeye uygun bütçede çözümlerimiz var. Her projeye uygun Eurovent belgeli çözümlerimizle müşterilerimizin yanında olmayı planlıyoruz. Altherm olarak bu konuda alternatifli ürün tasarımlarıyla ilerlemeyi uygun gördük ve her ölçekteki projeye uygun klima santralimizin Eurovent belgesinin sınıfına göre çeşitlendirme yolunda ilerliyoruz. Çünkü orta veya küçük ölçekli projelerde de Eurovent belgesine talep var. Biz de bu taleplere uygun ölçekte cevap verebilmek için çalışıyoruz.

Mesele sadece ürün satmak değil, doğru projeye doğru ürünlerimizle imza atmak

Her binanın ve projenin istekleri ayrı. Bizim işimiz ısıyla ve bölgelerle ilgili. Örneğin Antalya’da bir binaya verdiğimiz santralin özellikleriyle İstanbul’da bir binaya verdiğimiz santralin özellikleri çok farklı. Bu işte butik çalışmak bir zorunluluk. Biz ihtiyaca uygun çözümler üretiyoruz. Piyasadaki taleplere uyum sağlayacak çözümler geliştirmek, bizim işimiz. Kaba tabiriyle her işe atlamadığımız bir gerçek. Çünkü bize gelen işlere daha çok mühendis tarafımızla yaklaşıyoruz. Bazen öyle projeler geliyor ki, neresinden tutsak elimizde kalacak cinsten. Böyle projelerde gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra Altherm olarak bulunmayı uygun buluyoruz. Mesele sadece ürün satmak değil, doğru projeye doğru ürünlerimizle imza atmak. Bizim işimiz; projecisinden, mimarına, yatırımcısından, mühendisine kadar bir ekip işi. O yüzden bu ekibin mümkün olduğunca entegre çalışması gerekiyor. Yer alacağımız projelerde, ekibin entegre olması için biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. Önemli olan büyük ya da küçük projede yer almak değil, işin doğru yürümesi, sorun çıkmaması, müşterinin memnun olması. Çünkü sorun çıkarsa, ısıtmaz veya soğutmazsa; kötü çocuk her zaman maalesef klima santrali oluyor. Biz mühendis tarafımızla projelere yaklaşarak, çözümü baştan sunmaya çalışıyoruz.

Son zamanlarda bina yenileme projelerinde yoğun olarak çalışıyoruz. Devlet kurum projeleri de devam ediyor. Bölge hastaneleri, küçük ilçelerdeki hastane projelerinde de varız. Sağlık Bakanlığı projelerinde yer alıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kapalı havuz spor tesislerinde de havuz nem alma santrallerimizle yer alıyoruz. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kapalı havuz tesislerinde de Altherm havuz nem alma santralleri mevcuttur. Denizcilik sektöründe ise hem devletin Askeri Deniz Kuvvetleri projelerinde hem özel yatırımcıların gemi ve yatlarında Altherm klima santralleri kullanılıyor. Denizcilik sektöründe de uzmanlaştığımız ve her geçen yıl bu konuda mesafe kat ettiğimizi söyleyebiliriz. Türk tersanelerimizde büyük oranda yerli ekipmanlar ile üretilen Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemilerimizde Altherm olarak bulunmaktan bir Türk firması olarak gurur duyuyoruz.

Altherm Koray Çelebi Kürşat Acar

2016’da daha büyük bir ekip olacağız

Her sene birbirini katlayarak büyüme gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Satış sonrası hizmetler bölümümüzü bölgelere yaydık. Yetkili servislerimizle çözüm ortaklıkları kurduk. Servislerimizi eğitimlerle geliştirmeye çalışıyor ve belgelendiriyoruz. Ayrıca organizasyonumuzu 2016 ve sonraki yılların Altherm’ine hazırladık. Bu yeni organizasyonumuza katılan başlıca arkadaşlarımızdan olan Satış ve Pazarlama Müdürümüz Kürşat Acar; gelişen ve büyüyen organizasyonumuzda etkili bir şekilde yer alarak, satış ekibiyle beraber mümkün olduğunca çok daha fazla müşteriye ulaşma isteğimizi gerçekleştirecektir. Kısacası sektörümüz önümüzdeki dönemde Altherm markasını daha sık duyuyor olacak.

Sanayici ve akademisyenlerin aynı dili konuşması gerek

Üniversite sanayi işbirliği de önem verdiğimiz konular arasında. Sanayici ve akademisyenlerin aynı dili konuşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda da Okan Üniversitesi ile eğitim işbirliğimiz var. 3. ve 4. sınıf mekatronik bölümü öğrencilerine fabrikamızda gezi düzenledik, ayrıca kendilerine otomasyonu ile birlikte bir klima santrali laboratuvarı kurduk. Öğrenciler bu laboratuvarda klima santralinin nasıl çalıştığını, ısıtma soğutma yaparak görebilecekler. Bu sosyal sorumluluk projesi olarak görülebilir, Okan Üniversitesi ile başladığımız bu çalışmamızı Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere de yaymayı düşünüyoruz. Biz de eğitim-öğretim yılının başlamasını bekliyoruz. Şirket içi eğitimlerimiz de devam ediyor. Her yeni ürün için eğitimler düzenliyoruz. Klima santrali konusunda, kendi yetiştirdiğimiz personelle ilerliyoruz. ALTHERM olarak eğitime çok ciddi ödenek ve zaman ayırıp tüm personelin gelişimine her yönüyle katkı sağlıyoruz.

Mühendis kökenli bir firma olmak her zaman avantajlıdır

2015 bizim için yapılanma yılı olarak geçti. Hem satışlarımızı hem de alacağımız projeleri de düşündüğümüz zaman 2015 gayet güzel bir şekilde sonlanacaktır. 2016’dan da oldukça ümitliyiz. Çünkü her soruna cevap verebilecek potansiyele sahibiz. Ürün bazında da paket çözüm bazında da Altherm’e güven duyuluyor. Yatırımcılar bizi biliyor ve bizimle çalışmak istiyor. Bu çok güzel bir şey. Bize duyulan bu güven, mühendisliğimizin ve başarılı çalışmalarımızın sonucu. Şimdiye kadar kaliteden asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz. Belli prensiplerimiz doğrultusunda hem ekonomik hem de verimli alternatif çözümlü ürünlerimizle müşterilerimizin yanındaydık ve olmaya devam edeceğiz.

Altherm olarak, havalandırma sektörünün baş aktörlerinden olmak için çalışıyor ve sektörümüz tarafından takip edilen bir marka olduğumuza inanıyoruz. Çünkü hem üretim hem de mühendislik açısından doğru bir modeliz. Dolayısıyla insanlar da iyiyi ve doğruyu örnek alıyor ve uygulamaya çalışıyor. Umarım iyi yansımalar aktarırız ve sektörümüz gelişir. Sektörümüzün üreticilerinden çok sevdiğim bir ağabeyim, rakipler arasındaki bilgi paylaşımı konusunda “Ben rakip yaratmıyorum, işin doğrusunu onlara öğretiyorum ki sektör gelişsin, ülkemiz kazansın” derdi. İşte biz de Altherm olarak bu felsefe ile ilerlemeye çalışıyoruz. Sektörümüzün Altherm’ in yenilikçi yönlerini takip etmesinde bir sıkıntı görmüyoruz, yeter ki hem sektör hem de ülkemiz kazansın. Mühendisçe düşünen bir firma olmanın her zaman avantajlı olduğunu gördük. Biz de Altherm olarak bu avantajları sektörümüze sunmaya devam edeceğiz.Slider Altına
Söyleşi