Header Reklam
Header Reklam

Akcor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Zalma ve Akcor A.Ş. Pazarlama Müdürü Ari Zalma: “Ürün gruplarımızı üç yeni temsilcilik anlaşması ile genişlettik”

17 Haziran 2016 Dergi: Mayıs-2016
Akcor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Zalma ve Akcor A.Ş. Pazarlama Müdürü Ari Zalma: “Ürün gruplarımızı üç yeni temsilcilik anlaşması ile genişlettik”

HVAC sektörüne 1995 yılında adımını atan Akcor, ürün gamını üç önemli Avrupalı üretici ile yaptığı temsilcilik anlaşmaları ile genişletti.  Akcor’un teknik destek ve satış sonrası hizmet güvencesi ile pazara sunacağı yeni markalar; İsveç’in en eski ve en güçlü üreticilerinden Fläkt Woods, İtalya’nın bir asrı devirmiş üreticisi Galletti ve fan uzmanı Vortice. Bu yenilikleri Akcor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Zalma ve Akcor A.Ş. Pazarlama Müdürü Ari Zalma’dan dinledik…

Fläkt Woods, Galletti ve Vortice ile anlaştık

Akcor Havalandırma Sistemleri ve Teknolojik Ürünler San. ve Tic. A.Ş., 1995 yılında kuruldu. O senelerin moda ürünü split klimaları Türkiye pazarına sunarak faaliyetlerimize başladık. 2006 yılında Swegon’un Türkiye distribütörlüğünü almamız, bizim için bir dönüm noktasıydı. Swegon’un distribütörlüğü ile merkezi sistemlere geçiş yaparak, basamak atlamış olduk ve ayrı bir ligde rekabet etmeye başladık. Tabii İsveç’in ileri teknolojisini ve o yılların enerji verimliliği modasını bir avantaj olarak gördük ve ülkemiz yatırımcı, mimar, uygulayıcı ve projecilerine enerji verimliliğini anlattık. O dönemlerde öğrendiklerimizi Türkiye’ye aktarırken birçok projeci ve imalatçı bu tarz ürünlerin Türkiye’ye uygun ve gerek olmadığını, çok pahalı olduğunu söyledi. Fakat buna rağmen Türkiye’ye ilk chilled beam (soğuk kiriş) ürünlerini Akcor olarak biz getirdik. Büyük başarılara imza attık, olmayan bir pazarın yaratılmasına ön ayak olduk ve yer aldığımız birçok proje (Küçükçekmece Belediyesi gibi) ödül aldı. Hepsinde çok büyük bir müşteri memnuniyeti var. Tabii bu başarılarımızın ardından 2012 yılında Swegon bizi satın almak istedi ancak 20 senelik emeğin ve bilgi birikiminin paha biçilemez olduğunu düşündük, tekliflerini kabul etmedik ve 2015 yılında Swegon ile yollarımızı ayırdık. Bir ağacın en iyi meyvesine ulaşmayı arzu eden bir kurum olarak her zaman bir B planımız olmuştur. Swegon’un ardından 2016 yılı itibarıyla ürün gruplarımızı 3 önemli Avrupalı üretici ile yaptığımız temsilcilik anlaşmaları ile genişlettik. Akcor’un teknik destek ve satış sonrası hizmet güvencesi ile pazara sunacağı yeni markalar; İsveç’in en eski ve en güçlü üreticilerinden Fläkt Woods, İtalya’nın bir asrı devirmiş üreticisi Galletti ve fan uzmanı Vortice.

Klima santralleri ve ısı geri kazanım ünitelerinde özel çözümleri, chilled beam sistemleri için eksiksiz ekipmanları ve hava dağıtım ürünlerinde geniş yelpazesi ile Fläkt Woods ve Akcor olarak sistem ve pazar ihtiyaçları konusunda bilgi ve tecrübelerimiz ile güçlü bir ortaklık oluşturacağız.

İtalya’nın en köklü aile şirketlerinden Galletti, 100 yılı aşkın üretim tecrübeleri ile tamamı Eurovent sertifikalı fan coil ve chiller ürün gruplarında en yüksek kalitede talepler için esnek çözümler sunuyor. Ortaklığa başladığımız bir başka üretici de tüm HVAC pazarının yakından tanıdığı fan ve ısı geri kazanımı üniteleri konusunda öncü bir üretici olan Vortice. Vortice ürünleri; evsel, ticari ve hafif endüstriyel alanlar için geniş bir ürün yelpazesi ile fan çözümleri sunuyor. Bu yeni ortaklıklarımızdan çok memnunuz. Akcor olarak, her üründe en yüksek teknolojiyi pazara sunduk ve sunmaya devam ediyoruz çünkü bizim için önemli olan çok uzun ömürlü müşteri memnuniyetidir.

12 temsilciliğimiz var

Ürün gamımızda; klima santralleri, fanlar, damperler, chiller & ısı pompaları, hava perdeleri, difüzörler, ısı geri kazanım üniteleri, ısıtıcılar, kumaş kanal & difüzörler, chilled beam üniteleri, konvektörler, nem alıcılar, fan-coiller, klimalar ve nemlendiriciler bulunuyor. 12 temsilciliğimiz var. Flӓkt Woods, Galletti ve Vortice dışında Çek 2VV ve İspanyol Airtecnics’ten hava perdesi temin ediyoruz. Nem alıcılarda farklı farklı bölümlere hitap eden çok geniş bir yelpazemiz var. Olimpia Splendid ile domestik nem alma uygulamalarına, Microwell ve Ecorpro ile daha ticari uygulamalara çözüm sunuyoruz. Galletti’nin sahibi olduğu bir başka şirket İtalyan Hidew ile nem alma santrallerine çözüm üretiyoruz. Bunlar dışında Olimpia Splendid’de domestik mobil klimalar ve dış ünitesiz klimalarımız var. Prihoda ile kumaş hava kanallarını, Koolair ile difüzörleri pazara sunuyoruz. Ürünleri kendi depomuzda stokluyoruz. Bu konuda çok planlı çalışıyoruz. Çünkü bu kadar ürün grubunu stoklamak çok zor. Kritik stoklarımızı kontrol eden bir sistemimiz var. Bunun yanında proje bazlı satışlarımız devam ediyor.

Tam bir tedarikçi felsefesiyle çalışıyoruz

Akcor olarak ‘know-how transferi’ ve ‘multidisipliner anlayış’a çok önem veriyoruz. Bu iki kavram bize çok şey kazandırdı. Farklı kültürlerle çalışmanın sağladığı avantajlardan hem Akcor hem de ülkemiz adına yararlanıyoruz. Şirketimizde temsilcisi olduğumuz her markanın ayrı bir sorumlusu ve ürün seçim programı var. Ürün seçimlerini yaparken yenilikçi düşünceyi, kullanım ve bakım kolaylığını, enerji tasarrufu, tasarımı, konforu ve kaliteyi göz önünde bulunduruyoruz. Bu özverili çalışmalarımızın karşılığını, müşterilerimizin memnuniyetini görünce alıyoruz. Eğer birine hizmet üretiyorsanız, onun hayatını ne kadar çok kolaylaştırırsanız hizmetiniz o kadar sürdürülebilir olur. Doğru bir tedarikçi, müşterisinin taleplerini yerine getirmek için ona komple paketi sunmalıdır. İşte biz Akcor olarak tam bir tedarikçi felsefesiyle çalışıyoruz. Çünkü piyasa sizden tek ürün üzerinden gittiğiniz zaman çekinir. Akcor olarak chilled beam’in fan coil’den çok daha iyi olduğunu düşünmemize rağmen piyasaya fan coil de sunmaya başladık. Müşteri hangisini talep ederse onu temin ediyoruz. Bize sorarsa bir vaka çalışması yaparak hangisinin daha verimli olacağını kendisine söylüyor, kararı ona bırakıyoruz.

Swegon’da servis hizmetimiz devam ediyor

Swegon ile ayrılmaya karar verdiğimizde devam eden projelerimiz vardı, tabii dostça ayrıldığımız için bu projeleri bırakmadık. Çünkü tek sermayemiz, verdiğimiz sözler ve piyasadaki itibarımız. Swegon ile son işimiz TFKB yeni Genel Müdürlük Binası. Halen devam eden 41 katlı bu projede klima santralleri kat bazında çözülüyor. Her katta bağımsız bir santral var ve onlara bağlı DX bataryalarını besleyen ve santral üzerinden kontrol eden dış üniteleri temin ettik. Hatta ilginçtir, Flakt Woods ile anlaştıktan sonra, Swegon ile TFKB yeni Genel Müdürlük Binası projesinin devam ettiğini kendilerine söylemiştik. Bu projeye bizden bağımsız bir şekilde Flakt Woods olarak teklif verdiler. Anlaşmamıza rağmen bir projede rekabet etmiş olduk. İşte Swegon ile böyle seviyeli bir şekilde ayrıldık. Ayrıca Swegon ile ikinci bir sözleşme daha yaptık. Swegon ürünlerini temin ettiğimiz tüm projelerde yatırımcımıza servis hizmeti ve 10 yıl garanti sözümüz var. Yani Swegon’da servis hizmetimiz devam ediyor.

Fark yaratmak için ürün kalitesinin yanında satış öncesi ve sonrası hizmetlerde de kaliteli olmak gerekir

Bireysel ürünlere daha fazla ağırlık vererek hem kış hem de yaz döneminde pazara hitap edebilmek, şirket olarak her zaman düşündüğümüz bir konuydu. Bu yeni distribütörlüklerle çok güzel bir sistem kurulmuş oldu. Klima santralleri, ısı geri kazanım üniteleri, nem alma santralleri, hava perdeleri, kumaş hava kanalları, difüzörler, nem alıcılar, fanlar gibi müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri sunabilen bir yapımız var. Yeni markalarla çalışacak olmak bizi başlarda endişelendirdi tabii ama doğru ürünü, doğru teknoloji, çözüm ve teknik destekle verdiğiniz sürece müşteri memnun kalıyor. Yani hizmet ne kadar kaliteli olursa müşteri memnuniyeti de o kadar artıyor. Müşteri bizim onlar için ne kadar zor işler yaptığımızı bilmez ve bilmek zorunda da değildir. Dolayısıyla sektörde fark yaratmak için ürün kalitesinin yanında satış öncesi ve sonrası hizmetlerde de kaliteli olmak gerekir. Akcor olarak satış öncesi ve sonrası hizmetler bizim çok önem verdiğimiz bir konu. Bir ürünün satışı öncesinde aylarca toplantılar yapıyoruz, projecilere gidiyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Satış sonrası hizmetlerde ise merkezi servis hizmetimiz var. Ürün verdiğimiz büyük projelere, Türkiye’de nerede olursa olsun buradan hizmet sağlıyoruz. Ayrıca küçük çaptaki projelerimiz içinse Türkiye genelinde bize bağlı servislerimiz ile hizmet sunuyoruz.

Doğru ürün, doğru teknoloji, doğru çözüm, doğru teknik destek

Türkiye’nin yararı için kurduğumuz hayaller ile Türkiye’nin bakış açısı ne yazık ki çok farklı. Ekonomi ile siyasetin yolu ayrışmaz ama sektörümüzde bu iki kavramın birbirinden bağımsız olması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü Türkiye siyasetin egemen olduğu ekonomik yapılarda çok zarar görmüş bir ülkedir. Birbirinin içine girmiş bir yapı var, bu sağlıklı bir yapı değil. Üretim açısından da aynı şekilde düşünüyoruz. Avrupa’ya entegre olmuş, bilgiyi üreten, üretemiyorsa mevcut bilginin bir parçası olabilen bir üretim anlayışımızın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bugün güçlü olduğumuz çok konu var. Bunun en güzel örneği; otomotiv sektörü. Çok iyi üretim yapıyoruz; arabanın tümünü üretmiyoruz, üretebildiğimiz bölümlerini üretiyoruz ve her gün bir ilavesini yapıyoruz. Sektörümüze de bu bakış açısı ile üretim yapılmalı. Yani illa ki yerli malı olsun diye düşünmüyoruz. Yerli ya da yabancı olsun yatırım yatırımdır, daha geniş perspektifte bakmak gerekir. Yabancı firmalar ülkemize geliyor, evlilikler yapıyor, bunlar güzel şeyler ama teknolojileriyle birlikte geliyorsa bu, sektörümüz için çok daha anlamlıdır. Know-how transferi sektörümüzün gelişimi için olmazsa olmazdır. Yaratıcılık konusunda zayıfız ama iş gücümüz ve mühendislerimiz çok iyi. Dolayısıyla önümüz parlak. Doğru ürünü; doğru teknoloji, doğru çözüm ve doğru teknik destek ile sunarsak, geleceğimizi de çocuklarımızı da kurtarırız.Slider Altına