Header Reklam
Header Reklam

Aironn A.Ş. Türkiye’nin Dünyaya Açılan Markası Olduğunu Kanıtladı

25 Ocak 2021 Dergi: Ocak-2021
Aironn A.Ş. Türkiye’nin Dünyaya Açılan Markası Olduğunu Kanıtladı

2021. Aironn Havalandırma şirketi, 10. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Olabildiğince parlak başarılarla taçlandırılmış bir yılı ardında bırakan ve küresel pazarların iddialı oyuncusu olduğunu kanıtlayan Aironn firmasından Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Akgül, Genel Müdür Uğur Akgül ve Ar-Ge Grup Başkanı Efe Ünal, COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecinde, her biri büyük yankı uyandıracak yeniliklerini anlattı. 

Endüstri 4.0’a Uyum Sürecimizi Tamamladık

2020 yılı, Aironn için çok önemli bir yatırım yılı oldu. Tam otomasyona geçmemizi sağlayan yeni altyapı yatırımlarımız, kaynak işlemlerinde robot teknolojisi gibi yeni nesil üretim cihazlarımız, Aironn’un hedeflerine doğru istikrarlı ilerleyişini sağlayacak önemli bir yapı taşı oldu. Aironn, küresel bir marka olma hedefi ile yola çıkmıştı. Bunun önemli bir aşaması, Avrupa, İngiltere, ABD gibi büyük ölçekli ve seçimlerin titizlikle yapıldığı pazarlarda aktif bir pozisyon sahibi olabilmekti. Endüstriyel ürün grupları, Türkiye ve bölge coğrafyasındaki pazarlarda, domestik ürünler gibi değerlendirilmiyor. Yani cihazın işleyiş sistemi ve performansı üzerinde her hangi olumsuz bir etkiye sahip değilse, bir çizik, evinize aldığınız buzdolabı üzerindeki bir çizik gibi kabul edilemez olarak değerlendirilmiyor. Ancak özellikle batı dünyasının pazarlarında bu durum değişiyor. Aironn-Endustri-4.0Endüstriyel bir ürün de olsa, cihaz performansı ve teknolojisi üzerinde en ufak olumsuz bir etkisi olmasa da bir çizik dahi kabul edilmiyor. Bu nedenle bu pazarlarda dominant bir konum elde etmek isteyen üreticilerin “kalite” kavramına bütünleşik bir yaklaşım getirmesi gerekiyor. İnsan hatalarının minimize edilmesi, kalitenin standardizasyonunun sağlanması, cihazın tüm bileşenlerinin her birinin kalitesi ile ilgili kontrol mekanizmasının elinizde bulunması büyük önem taşıyor. Yaptığımız yeni yatırımlar sayesinde, kurum dışında yaptırılan bazı işlemlerin de kurum içine alınması sağlandı. Bu, hem her bir bileşenin, hammaddenin kalitesini, tedarik süresini belirleme otoritesini, hem de üretimde esneklik, Ar-Ge çalışmalarında yeni vizyoner bakış açıları kazandırdı. 

Robot kaynak teknolojisi, bir yandan olabildiğince yüksek bir kalite, öte yandan inanılmaz bir hız kazandırdı. Kaynak hızımız beş kat arttı. Bu hızı karşılayabilmek için tüm üretim bantlarını da hızlandırmamız gerekti, üç vardiya çalışmaya geçtik. Buna bağlı olarak üretim hızımıza tedarikçilerimizin yetişememe sorunu karşımıza çıkmaması için; bazı imalatları bünyemize aldık. Yeni CNC, torna, freze yatırımlarımız oldu.

Üretim Olanaklarımızdaki Bu Büyük Artış, Yeni Ürün Gruplarını da Beraberinde Getirdi

Aironn-cok-kanatli-duman-damperiUluslararası sertifikasyonlarını tamamladığımız çok kanatlı duman damperleri, ürün grubumuza katıldı. 1366-10 çok kanatlı duman damperi sertifikasını Effectis firmasından aldık. 2 saat boyunca devam etmesi gereken testi biz 2.5 saat sürdürdük, koşullar ve test değerleri, sürenin daha da uzayabilmesi için uygun iken, yeterli görüp sonlandırılmasını istedik. Duman damperlerimiz, ilgili standardın belirlediği sızdırmazlık sınıfının çok altında, 0.33 çarpanla testi başarıyla geçti. Bugüne kadar bu test 500 pascal ile geçilmişken Aironn yine bir “ilk”e imza atarak testi 1000 pascal ile tamamladı. Aironn geniş üretim olanakları sayesinde genellikle 1.4 x 1.2 m. ölçülere sahip damperlerin ötesinde 8 x 6 metre ölçülere, 21.000 Newton/metre motor kapasitesine ulaşan, özel projelerin gereksinimlerini karşılayan duman damperleri üretiyor. Damper test düzeneğimizde ürünlerin açık vaziyette 45 derece açıklıkta ne kadar basınç kaybı yarattığından tutun, kapalı halde farklı negatif basınçta ne kadar kaçak oluşabildiğini saptayabiliyoruz. Seçim çıktıları da buradan edindiğimiz verilerle elde ediliyor.

Çok kısa sürede teslim edilmesini beklediğimiz yeni otomatik kanat üretim makinalarımız ile 14 metre uzunluğundaki bir rulo sactan istenilen ölçüde kanadı, tek tuşla üretmek mümkün olacak. 

Aironn 2020 Yılında 30 Farklı Ülkeye İhracat Gerçekleştirdi

Üretim hızını ve kalitesi eşgüdümlü olarak artıran bu yatırımlar, tamamen iddialı ihracat hedefimizin, küresel bir üretici kimliğimizin bir gereği olarak planlanmıştı. Çok kısa sürede doğru yolda olduğumuzu gördük. Özellikle Avrupa pazarındaki hızlı ilerleyişimiz, COVID-19 pandemi sürecinde bile başarılı sonuçlarını verdi. 2020 yılı, kuruluşumuzdan bu yana geçen on yılımızın en başarılı yılı oldu. Avrupa, pandemi sürecinde genel olarak bize nazaran daha tedirgin bir davranış sergiledi ve Ağustos-Eylül aylarına kadar durağan kaldı. Ancak sonbahara hareketli bir giriş yaptı, Aironn Avrupa pazarlarında nüfuzunu artırmaya başladı. Neticede Aironn, 2020 yılında 30 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Aironn ihracat atağında yeni bir döneme giriyor. Kısa vade içinde birbiri ardına sektörle paylaşacağımız yeni küresel ölçekli anlaşmalarımız olacak. Bunlardan biri TESTA Group şirketi olan, Almanya merkezli TRIA International GmbH ile yaptığımız karşılıklı anlaşmadır. Bu anlaşma doğrultusunda her iki şirket, satış ağları genelinde birbirini temsil edecek. Bu anlaşmaların da kazandıracağı ivme ile 2021 yılı için ihracat hacmimizin iç pazar ciromuzu geçeceğini söyleyebiliriz.

2021’de Hizmete Girecek Çınlama Odası, Türkiye’nin En Büyüğü Olacak

TÜBİTAK projesi olarak başladığımız Çınlama Odası projemizin sonuna yaklaşıyoruz, makine yatırımları ve alt yapı çalışmalarını tamamladık. Hizmete girdiğinde Türkiye’nin en büyük çınlama odası olacak yatırımımız ile Türkiye ve bölge coğrafyasının yegane AMCA 216’ya göre akredite edilmiş olan test laboratuvarımız, havalandırma ve fan mühendisliğindeki uzmanlığımızın önemli dayanakları arasında yer alacak. Hali hazırda 0.55 kW- 550 kW aralığında, 315 mm çaptan 2240 mm çapa, hatta müşteri taleplerine göre 2240-3000 mm çapa kadar özel imalat olanağına sahibiz.

Aironn’un Ayrıcalıkları Bunlarla Sınırlı Değil, Yeniliklerimiz 2021 Yılında da Devam Edecek

Yepyeni ve iç pazarın da büyük ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz yeni ürün grubumuz, pazara sunulmaya hazır hale geldi. 2021 yılının ikinci çeyreğinin başında tanıtım çalışmaları başlayacak.

Ürün Seçim Çıktıları ve BIM Kütüphanesi ile Aironn Bilgiyi Paylaşıyor

Aironn’un teknoloji ve inovasyon geliştiren üretici kimliği, önemli bir ayrıcalığı da beraberinde getiriyor: Ürün gruplarımızı seçim çıktıları ile birlikte sunuyoruz. Bu çıktılarda söz konusu üründe hangi motor kullanılıyor, üzerinden geçen hava debisine göre ne kadar basınç kaybı söz konusu olabileceğine dair birçok detay yer alıyor. Tüm teknik detayları seçim çıktıları ile birlikte sunmamız, sertifika değerleri ile ürün değerlerinin tutmadığı pek çok örneğe tanık olmuş sektörümüz için ürün güvenilirliğini artırdığı gibi proje ve hesaplamalar aşamalarında da büyük kolaylık sağlıyor. Tasarım, üretim, Ar-Ge ve performans değerlerimiz sektör paylaşımına açıktır. Bilgi paylaşımına verdiğimiz önemin bir diğer göstergesi, tüm ürünlerimize ait 250’ye yakın Revit çizim ailesinden oluşan BIM kütüphanemizin iki yıldır web sitemiz üzerinden sektör kullanımına açık oluşudur. Bu da, yine sektörde öncülüğünü yaptığımız konular arasında yerini almıştır.

Aironn SSH-Assist ile Servis Kalitesinde Yepyeni Bir Çığır Açıyoruz

Aironn-SSH-AssistOtomasyonlaşma, üretim altyapımız ile sınırlı değil. Satış sonrası hizmetler konusunda da hız, daha yüksek kalite ve müşteri memnuniyeti sağlayacak bir yazılım alt yapısı geliştirdik. Bu yılın ilk çeyreğinde uygulamasına başlanacak olan Aironn SSH Assist ile müşteri servis talebini çevrimiçi iletecek. Servis programına otomatik olarak kaydedilen talep doğrultusunda ekip, adrese ulaştığında her hangi bir müdahale öncesi çektiği fotoğrafı sisteme yükleyecek. Sonra yine sistem üzerinde müdahale türünü seçecek, müdahale sonrası görseli yine sisteme yükleyecek. Bluetooth termal yazıcılardan aldıkları çıktı ile karşı tarafa imzalı olarak formlarını teslim ederken sisteme bu form kaydedilecek. Tüm servis formları dijital ortama taşınacak, eş zamanlı istenilen e-mail adreslerine servis formları gönderilecek. Bu sistem, servis kalitemizi artıracak, kronik sorunların tespiti ve giderilmesi için bir know-how, çok önemli avantaj sağlayacak. Servis ekibini daha iyi bir performansla yönetmek, performans takibini yapabilmek, servis personelinin performansı yükseltebileceği gibi müşteri memnuniyeti artmasını sağlayacak. Aironn’un kuruluşunun 10.yılı olan 2021, Aironn yılı olacak. Slider Altına