“Enerji verimli iklimlendirme cihazları üretmek üzere yola çıktık”

28 Haziran 2019 Dergi: Haziran-2019

AERA İklimlendirme Teknolojileri A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya

Yerli ve yabancı sermaye ortaklığı ile 2016 yılının başında İzmir’de kurulan AERA İklimlendirme Teknolojileri A.Ş., aynı yıl içinde Pancar Organize Sanayi Bölgesinde modern üretim sistemleri ile donatılmış olan fabrikasının açılışını yaptı. Satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere, Bilgi Akkaya’nın direktörlüğü ile İstanbul Ataşehir’de Türkiye Satış Ofisi kuruldu. Bilgi Akkaya, “fark yaratabilmeyi” hedeflediklerinin altını çizerek, “sıradan olanla günü kurtarabilirsiniz ama katma değer sağlayan farkları yaratabiliyorsanız kalıcılığı, sürdürülebilirliği elde edersiniz” sözleri ile AERA’nın vizyonunu özetledi. Akkaya, genç bir firma olmasına rağmen sektörün değerli birikimlere sahip insan kaynaklarını bir araya getirmeyi başaran AERA İklimlendirme şirketinin yolculuğunu anlattı.

AERA markasıyla ürettiğimiz cihazları Avrupa pazarına sunuyoruz

AERA İklimlendirme, 2016 yılının başında yüzde 20 yerli ve yüzde 80 Alman sermaye ortaklığı ile iklimlendirme mühendisliği alanında, yurtiçi ve küresel pazarlarda başat bir oyuncu olmak amacıyla İzmir’de kuruldu. Kuruluşumuzun hemen akabinde Ar-Ge ve Tasarım ekibimiz, Bilimpark’ta ürün geliştirme çalışmalarına başladı. Cihazların tasarımı bir yıl içinde tamamlandı ve 2016 yılının sonuna doğru, Pancar Organize Sanayi Bölgesinde, modern üretim sistemleri ile donatılmış olan fabrikamızın açılışını yaptık.
Fabrikamızda, yüksek verim, sürekli iyileştirme ve sürdürülebilir kalite prensipleri ile yüksek teknolojiye sahip, insana ve doğaya saygılı bir üretim altyapısı kurduk. Fabrikanın kuruluşuyla paralel olarak ürünlerimizi sektöre sunmak üzere, ekibimizi organize ettik ve İstanbul Ataşehir’de satış ve pazarlama ofisimizi yapılandırdık. 2017 yılının başında kataloglarımızı oluşturduk, web sitemizi kurduk. Sahaya ayak basmamız 2017 yılında oldu. 
2017 yılı iç pazar için daha çok tanıtım faaliyetleriyle, dış pazarda ise (Alman ortağımıza kendi markalarıyla OEM üretim yapacağımız için) Alman Ar-Ge mühendisleri tarafından cihazlarımızın test edilmesiyle geçti. 2018 yılının başında ise AERA markasıyla ürettiğimiz cihazları da Avrupa pazarına sunmaya başladık. İhracat çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Başlangıçta ciromuzun yüzde 50’si olan ihracat oranımız, şimdi yüzde 75 seviyelerinde. 
Özellikle ihracat pazarlarında artan üretim talebine bağlı olarak 3500 m2 olarak başlayan üretim alanımız yetmeyince, bu alanı genişleterek toplam 5500 m2 üretim alanına ulaştık. Bu genişleme aşamasında Pancar Organize Sanayi Bölgesindeki son arsayı satın aldık. Oradaki 10.000 m2’lik fabrikanın projesi yeni bitti. Yapılan yeni makine yatırımları ile birlikte toplam üretim kapasitemizi de artıracağız.

Ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor

Ana ürün gruplarımız; modüler klima santralleri, kompakt klima santralleri, ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, entegre ısı pompalı havalandırma cihazları ve havuz nem alma cihazlarıdır. Sığınak santralleri, mutfak havalandırması için filtre cihazları da ürün gamımızda yer alıyor. 
Ürün gamımızda bulunan Azure, Vesta ERP, EVO-C ve EVO-R Cihazları, Avrupa Birliği tarafından belirlenen, havalandırma cihazlarında EcoDesign kriterlerini karşılıyor. Ayrıca havuz nem alma cihazlarının da üretimine başladık, yaklaşık altı aydır bu cihazların üretimini gerçekleştiriyoruz. 
Bir yandan ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımızın sonucunda kompakt klima santrallerimizin üstten emiş ve üstten üfleme modellerini ürettik. Ar-Ge ekibimiz bu ürünün tavan tipinin kompresörlü modeli üzerine çalışıyor. Ayrıca ürün gamımıza tavan tipi çift rotorlu ısı geri kazanım cihazlarını da ekledik.
Ürünlerimiz yurtiçi ve yurtdışında birçok prestijli projede tercih edildi. İstanbul’da 5. Levent, Vadistanbul, Küçükçekmece Belediyesi, HABOM gibi projelerde cihazlarımız kullanıldı. Bursa’da Parkora AVM’de klima santrallerimizle yer aldık. Çerkezköy’de zımpara taşı üreten bir fabrikada klima santrallerimiz kullanıldı. Beylikdüzü BİRMOT’a klima santraleri ve HRV cihazlarını temin ettik. Ankara Beştepe’de Moment Yapı’nın Moment Beştepe Ofis projesinde 24 adet kompakt klima santralimiz kullanıldı. Moment Beştepe’de her cm2 değerli olduğu için çok detaylı bir çalışma yapıldı. Bu projede taze hava ihtiyacı EVO TOP serisi kompakt klima santralleri ile karşılandı. Romanya’da yer alan olimpik havuz için iki tane 30.000’lik havuz nem alma cihazımızın satışını ve devreye alınmasını gerçekleştirdik. Ayrıca Türkiye’nin en büyük bankalarında ısı geri kazanım cihazlarımız kullanılıyor. Daha çok yeni bir firma olmamıza rağmen, birçok prestijli projeye imzamızı atmamız memnuniyet verici.

EcoDesign kriterlerine uygun üretim yapıyor, kalite-kontrol konusuna ayrıca önem veriyoruz

AERA İklimlendirme olarak, 35’i mühendis olmak üzere Ar-Ge, Tasarım, Kalite, Pazarlama/Satış, Lojistik departmanlarımızla birlikte 70 kişilik bir ekibiz. Firmamız çok genç olmasına rağmen, departmanlarımızın başındaki çalışma arkadaşlarımız çok deneyimli. Ar-Ge departmanımız; havalandırma sistemlerinde konfor koşullarını daha da ileriye taşıyarak, enerji verimliliği yüksek, gelişmiş kontrol imkanına sahip, kullanımı ve bakımı kolay iklimlendirme cihazları tasarlayıp üretmek için harıl harıl çalışıyor. Tasarım felsefemiz; pazarın mevcut taleplerini gözetirken, gelecek ihtiyaçlarını da öngörerek kaliteli ve doğru çözümler üretmek. 
Tasarımları tamamlanan tüm ürün gruplarımızı, prototip çalışması sonucunda fabrikamız bünyesinde bulunan ANEMO test laboratuvarımızda EN308, EN1886, EN13779, EN13053 standartlarına ve EcoDesign direktiflerine göre test ederek tasarım doğrulaması prosesinden geçiriyoruz. ANEMO test laboratuvarımız, EN ISO 17025 gerekliliklerini sağlıyor. Farklı sıcaklık ve nem koşulları oluşturabildiğimiz iki ayrı bölümün yer aldığı bu laboratuvarda, havalandırma cihazlarındaki gerekli termal kapasite ve verim ile gövde dayanım/kaçak testlerini yapabiliyoruz. 
AERA İklimlendirme olarak, enerji verimli iklimlendirme cihazları üretmek üzere yola çıktık. Türkiye’de ilk EcoDesign etiketli ürünü tasarladık, üretime geçtik. Bugün, ürünlerimizin önemli bir kısmı, EcoDesign kriterlerine uygun olarak üretiliyor. EcoDesign laboratuvarımız da Türkiye iklimlendirme sektörü için bir ilk olma özelliğine sahip. İmza attığımız ‘ilk’ler arasında Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen bulut tabanlı kontrol sistemimiz, asma tavan tipi rotorlu cihazımız, seçimden imalata doğrudan yönlendirme yapabildiğimiz seçim programımız da bulunuyor.
Kalite-kontrol konusuna ayrıca önem veriyoruz. Ürettiğimiz her ürün, komponent seviyesinden başlayarak yoğun kalite kontrol süreçlerine tabi tutuluyor ve üretimin her aşamasında gözlemleniyor. Üretimi tamamlanan ürünler, ilgili ulusal ve uluslararası standartlara göre final kalite kontrol testlerine tabi tutuluyor, müşterilerimize ulaşan ürünün beklentiyi kesin olarak karşılaması sağlanıyor. Avrupa Birliği direktiflerine uygunluğu test edilen cihazların mekanik ve elektriksel güvenlik testleri de yapılarak uzun süreler sorunsuz çalışması sağlanıyor. 
Tüm bunların yanında satış sonrasını takip etmek de önemli. Yurtiçi satışlarda satış sonrası hizmetleri, deneyimli ekibimizle fabrikamızdan destekliyoruz. İstanbul’da da yetkili servisimiz bulunuyor. Servis ağımızı geliştireceğiz, Türkiye’de birkaç bölgede kendi bünyemizde eğitimlerini vererek yetkili servislerimizi oluşturacağız. Ayrıca yurt içinde AERA klima santrallerinin satışı konusunda, sektörde oldukça eski ve bilinen iki ana firma ile partner olarak çalışıyoruz.

ANEMO Test Laboratuvarımızda yaptığımız ölçümler %3 sapma ile Eurovent’in test sonuçları ile örtüştü

TSEK, ISO, CE ve Eurovent sertifikalarına sahibiz. Eurovent değerlerimiz şöyle; ürünlerimiz L1, D1, F9, T2 ve TB2 kriterlerine uygun. Cihazlarımızın termal kapasite ve verim ile gövde dayanım/kaçak testlerini gerçekleştirdiğimiz ANEMO Test Laboratuvarımızda Eurovent’e gönderdiğimiz model boxlarımızı test ettik ve yaptığımız ölçümler, %3 sapma ile Eurovent’in test sonuçları ile örtüştü. Bu bizim için gurur vericiydi, çünkü doğru ölçüm yaptığımızı kendimize kanıtlamış olduk. 
Bunun yanında AERA BIM kütüphanesini de yayına aldık. Dünyada 80’den fazla ülkede kullanılan BIM kütüphanesi Magicloud’a AERA olarak tasarladığımız ve ürettiğimiz tüm cihazlarımızın revit dosyalarına “aerabim.com” linkinden ulaşmak mümkün. Ayrıca AERASelect adlı bir seçim programımız var. Projecilerimiz bu program aracılığıyla paket cihazlarımızı seçebiliyor. Projecilerimize önem veriyoruz ve onları fabrikamızda her sene ağırlamaya özen gösteriyoruz. Bu tarz etkinliklerimizi sürdüreceğiz. 
Ülkemizde düzenlenen Sodex fuarlarına, standımızla katılıyor, ürünlerimizi sergiliyoruz.

Teknolojiyi yakından takip etmemiz gerekiyor

Türkiye havalandırma sektörü büyüyen bir sektör. Sektör firmalarımızın ihracata yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Gelişen koşullara ayak uydurmak için teknolojiyi yakından takip etmemiz gerekiyor. AERA İklimlendirme A.Ş. olarak müşterilerimizi zamanında bilgilendirmek için internet teknolojilerini, ERP ve CRM sistemlerini kullanıyoruz. Ayrıca ihracat ürünlerimizin hepsi otomasyonlu olarak sunuluyor, iç pazarda da ihtiyaca göre otomasyon dizaynlarını gerçekleştirdiğimiz güçlü bir otomasyon departmanına sahibiz. Yüzde 100 müşteri memnuniyeti felsefemizle ürünlerimiz kalite standartlarına uygun ve zamanında teslim ediliyor.
 Söyleşi