“Türkiye’deki hedefimiz; pazarda lider konuma gelmek”

19 Kasım 2008 Dergi: Kasım-2008

Şirket, gelirinin % 6’sını Ar-Ge departmanına ayırıyor


Systemair, İsveç kökenli, dünya çapında 1800ü aşkın çalışanı ve hisselerinin % 40’ı borsada olan, çok ortaklı anonim bir şirkettir. Faaliyet alanımız dış ortamdan, atmosferden, iç ortama kadar olan, kanal hariç, havalandırma ekipmanlarının tümünü üretmek ve müşterilerimizin hizmetine sunmaktır. Systemair’in son üç yıldır kabul ettiği ve uyguladığı global büyüme stratejisi, çeşitli pazarlardaki yeni şirketlerin satın alınması yoluyla büyümektir. Şirket bu doğrultuda her sene % 15 büyümektedir. Şu anda 330 milyon euro global ciroya ulaştık. Satın aldığımız şirketlerin en bilineni ise İngiliz Matthews & Yates (M&Y), şirketidir. M&Y’ın İngiltere’deki üretim tesisleri Almanya’daki fabrikaya taşınmış ve oradaki üretim ile birleştirilmiştir. İngiltere’de ise özellikle tünel ve metro havalandırması konusunda uzmanlaşmış bir ekibin oluşturduğu M&Y birimi açık bırakılmıştır. Böylece M&Y’ın tünel ve metro havalandırması konusundaki tecrübesinden faydalanılması amaçlanmıştır.

Şirketin Avrupa’daki en büyük üretim tesisleri İsveç ve Almanya’da bulunuyor. Bunun dışında Danimarka, Norveç, Litvanya, İspanya, Slovenya, Slovakya, ABD, Kanada ve Malezya’da üretim yapıyoruz. İsveç’teki fabrikamızda kanal fanları ve kompakt klima santralleri üretilmektedir. Özellikle klima santrallarımız son derece yüksek teknolojili ürünlerdir. Bu ürünler, daha çok Kuzey Avrupa ve Rusya gibi kuzey ülkelerinde yoğun olarak tercih edilmektedirler. Türkiye’de de bu ürünlerin satışına yakın bir zamanda başlayacağız. Türkiye’de bu alanda çok aktif olduğumuz söylenemez ancak önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleştirmek istediğimiz çok büyük hedeflerimiz var. Şirket, her yıl gelirinin azımsanmayacak bir kısmını ar-ge çalışmalarına ayırıyor. Çok büyük ve gelişmiş bir ar-ge departmanı var ve sürekli çalışmalar yapılıyor. Kendi bünyesindeki AMCA sertifikalı test laboratuvarı desteğindeki ar-ge faaliyetlerimiz, her zaman enerji verimliliği ile paralel yürür. Örneğin ürün gamımızda yer alan EC  teknolojili fan motorları ile, ihtiyaca göre elektrik tüketimi yapan ve enerji tüketimi konusunda çok ciddi avantajlar sunan ürünlerimiz bulunmaktadır. 

İhtiyaca göre motorun çalıştırılmasında iki yöntem var; biri frekans kontrollü motorlar, diğeri de EC motorlar. Ancak EC motorlar, frekans kontrollü motorlara göre en az % 5 daha az enerji tüketir. Bu çok gelişmiş bir teknoloji ürünüdür. Bu motorun uygulandığı ürünler sayesinde, Systemair 2008 yılında Avrupa Çevre Ödülü de aldı. Systemair Türkiye ise, % 100 yabancı sermayeli olarak 2001 yılında faaliyetine başladı. Biz de Systemair’in havalandırma ürünlerini Türkiye’de pazarlıyoruz.  
Elimizden geldiğince sektördeki bilgi seviyesini artırmaya, sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi 

sektörle paylaşmaya çalışıyoruz


İç hava  şartları yaşam kalitesinin önemli paremetrelerinden olan sağlıklı ve ferah mekanların oluşturulmasına dair önemli göstergelerden biridir. Yaşam alanlarında iç hava kalitesi verimliliği bire bir etkileyen değerlerde olduğunu unutmamak gerekir.   Bu düşünce ile Systemair ayrıca Danimarka Üniversitesi bünyesinde kurulan International Centre for Indoor Environment – İç mekân için Uluslararası Merkez’de iç hava kalitesi üzerine yapılan bilimsel çalışmaların da sponsorudur. Systemair Türkiye olarak elimizden geldiğince sektördeki bilgi seviyesini artırmaya, sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi sektöre aktarmaya çalışıyoruz. Binamızda seminer salonumuz ve teşhir merkezimiz bulunuyor. Burada seminerler, eğitim çalışmaları düzenliyoruz. Önceleri toplu eğitimler veriyorduk. Aynı anda birbirinden farklı pozisyonlardaki insanlara yaptığımız sunumlardan istediğimiz verimi alamadığımızı görünce, eğitimlerimizi katılımcı profiline göre düzenledik. Bize gelen talepler doğrultusunda da eğitimler veriyoruz. Şirket bünyesinde düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz iç eğitimlerimiz de bulunmaktadır. Ayrıca İsveç’te bulunan Systemair Akademi’de, bünyemizde çalışan arkadaşlarımız üç kademeli bir eğitimden geçiyorlar. 


Düz yoldan gitmek...


Systemair’in temel felsefesi “düz yol”dur (straight way). Yani bir şeyin etrafından dolaşmak zaman ve verim kaybına sebep olmaktadır; bu nedenle düz yoldan gitmek en doğru seçimdir. Bu mantıkla yola çıkan bir şirket olarak ürettiğimiz ilk ürün, kanal fanıdır. Küçük kanal fanlarını dünya pazarına sunan ilk firma olduğumuzdan bu alanda en iyi ürüne sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Zaten ürünümüzle ilgili yapılan tüm testlerde elde edilen sonuçlar da bunu kanıtlıyor. Ürün gamımızda yalıtımlı dikdörtgen ve kare kanal fanları da bulunuyor ki bunlar her türlü uygulamaya uygundur. Ayrıca bu fanların kullanılması sırasında ihtiyaç duyulabilecek her türlü aksesuar ve otomasyon cihazlarımız da mevcuttur. 


Belli standartların olmaması çok büyük bir eksiklik


Systemair, Türkiye’de pazar lideri konumunda değil. Ancak bulunduğu birçok pazarda liderliğini yıllardır sürdürüyor. Bizim Türkiye’deki hedefimiz, pazarda lider konuma gelmek. Türkiye havalandırma pazarı zaten küçük bir sektör; yani bu alanda çok fazla aktör yok. Dolayısıyla yurtdışı ile  kıyaslandığında çok fazla eksik var. Özellikle belli standartların olmaması, bu konudaki en büyük eksiklik. Mesela Avrupa, enerji verimliliği konusunda bize kıyasla çok çok daha ileri seviyede. Bizde ise enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar yeni başladı. Yasanın bazı alanlarda çıkardığı yönetmelikler oldukça başarılı ancak henüz üzerinde çalışılmamış pek çok konu var. Bu eksiklerin zaman içinde tamamlanacağını düşünüyoruz. 


Üç yıl garanti veriyoruz


Bizim sektördeki en büyük farklılığımız, satış sonrası hizmet organizasyonumuzdur. Sattığımız ürünlerin bakım, garanti, devreye alma gibi hizmetlerin tamamını biz sağlıyoruz. Müşterilerimizle periyodik bakım anlaşmaları imzalıyoruz. Türkiye’de kendi ekibimiz dışında 20  yetkili servisimiz bulunuyor. Yasa gereği Türkiye’de satışı yapılan ürünlerin iki yıl garantisi olmak zorundadır. Biz, satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlere üç yıl garanti veriyoruz.
Systemair’in sahip olduğu markalar


Systemair’in hedefi, 2012 yılında global cirosunu şimdikinin iki katına çıkarmak. Bu doğrultuda Türkiye’den beklenti çok büyük. Kompakt klima santralleri, endüstriyel klima santralleri, tünel havalandırması gibi alanlarda pazar faaliyetlerimizi genişleteceğiz. Systemair’in sahip olduğu farklı markalar da var. Frico bunlardan biri. Diğerleri ise Fantech ve VEAB. Frico markası, hava perdeleri, fanlı ısıtıcılar ve radiant ısıtıcılar gibi ısıtma sistemlerinde; VEAB kanal ısıtıcıları, fanlı ısıtıcılar ve nem alma cihazları konusunda uzmanlaşmıştır. Fantech ise firmanın Kuzey Amerika’da kullandığı markadır. Sunduğu ürünler arasında evsel ısı geri kazanım üniteleri, kanal ısıtıcıları ve diğer havalandırma üniteleri vardır. Ancak tüm satışlar için global marka Systemair’dir. Firma, Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamadan önce Türkiye’deki diğer tüm Systemair bayiliklerinin anlaşmalarını iptal etmiştir. Ancak, Systemair’in sahip olduğu diğer markaların bayileri Türkiye’de bulunuyor. 


Ürünlerin doğru montajlanması çok önemli


Türkiye’de büyümeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de üretim yapmayı da düşünüyoruz. Şu anda çeşitli ürün gruplarının Türkiye’de üretimi için maliyet analizleri yapılıyor. Yani konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 

Bu büyümeyi gerçekleştirirken, Türkiye havalandırma pazarının gelişimine de katkıda bulunmak istiyoruz. Mesela bence sektörün en büyük sorunu montaj-uygulama sırasında yapılan hatalar. Doğru ürün seçilmiş ve tercih edilmiş olabilir ancak doğru kurulum yapılmadığında ürünün beklenen performansı göstermesi mümkün değildir. Montajda yapılan hatalar, ürünün kalitesine de gölge düşürüyor, marka imajını zedeliyor. Bu çok önemli bir konu. Türkiye’deki tüm sektörlerin en büyük yarası bu.. Mesela bizim tüm motorlarımızda bir termal koruma sistemi bulunuyor. Fan motorundaki iki adet kablonun, yani termal koruma uçlarının, bir anahtara bağlanması şarttır. Bu garanti şartlarımızda da yazmaktadır. Bu bağlantı yapılmazsa motor termal koruma altında olmayacağından yanabilir ve ürün garanti kapsamının dışına çıkabilir. Yani müşteri yeni bir ürün almak zorunda kalır. Bu hem marka için, hem müşteri için ciddi bir sorun. Bu nedenle ekibin ürünü iyi tanıması ve doğru montaj yapması çok büyük önem taşır. 

Bunu sağlamak için gerçekten üzerine çok önem verdiğimiz bir web sitemiz var, www.systemair.com.tr. Tüm müşterilerimizi ve kullanıcılarımızı bu siteyi kullanmaya davet ediyorum. Ürünlerimizin montajı ile ilgili olarak her türlü ayrıntı ve dikkat edilmesi gereken detaylar bu sitede detaylı olarak açıklanmıştır. Elektrik bağlantı şemalarından sıkça sorulan sorulara kadar pek çok maddeye bu sitede yer verilmiştir. 

Ayrıca sitemizdeki online seçim programı sayesinde ihtiyaç duydukları her türlü havalandırma ürününü, aksesuarlarıyla ve kontrol cihazıyla birlikte seçebilirler. 


Systemair referansları 


Biz otopark havalandırması sistemleri de kuruyoruz. Özellikle jet fanlarımızın kullanıldığı çok sayıda proje var. Mesela Antalya Özdilek, Forum Kapadokya ve Tekirdağ Alışveriş Merkezi Tekira’daki otopark havalandırması projelerini A’dan Z’ye biz gerçekleştirdik. Özdilek’teki uygulama alanımız 36.000 metrekare, Tekira’daki uygulamamız ise 32.000 metrekarelik alanlarda gerçekleştirildi.  Ayrıca tünel havalandırması konusunda da çeşitli uygulamalarımız var. Bunlardan biri İzmit Batı Tünelleri. Buradaki jet fanların tümü Systemair’e aittir. Bunların dışında İstinye Park Alışveriş Merkezi, Capacity Alışveriş Merkezi, Selenyum ve Real Meydan Alışveriş Merkezi’nde de çok sayıda ürünümüz kullanıldı. EC Motorların kullanıldığı iki projemiz var. Bunlar: Bahçeşehir Konutları ve Dushanbe Hyatt Regency. Yurtdışında ki referanslarımız ise: Dubi Mall (Birleşik Arap Emirlikleri), Buckingham Sarayı (İngiltere), Trinity College (İrlanda), Embankment Tower (Rusya), Berlin Merkez İstasyonu (Almanya), Yeni Barselona Havaalanı (İspanya), Kopenhag Havaalanı (Danimarka) olarak özetlenebilir. 


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi