“Dünya devi Omron, HVAC sektöründe de faaliyet gösteriyor”

07 Şubat 2009 Dergi: Ocak-2009
Amacımız, müşterilerimize, ürünlerimizle aynı kalitede hizmet sunmak

Omron Elektronik, 1933’ten beri faaliyet gösteren Japon menşeli bir firma. İlk ürettiği ürünler, Basic elektronik komponentler diye adlandırılan zaman röleleri ve endüstride kullanılan güç  rölelerdir. 6,5 milyar dolarlık dünya ciromuzun önemli bir bölümünü Ar-ge ye ayırıyoruz ve yaklaşık 75 yıldır ar-ge faaliyetlerimiz çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Çok geniş bir otomasyon ürün yelpazesine sahibiz. Kendi fabrikalarımızda ve kendi teknolojimiz ile üretimini yaptığımız PLC, Sürücü, servo, motion, IPC, sensör, komponentler gibi 200.000’i aşkın ürün ile komple bir fabrika veya makine otomasyonu yapabilmekteyiz. 
Otomasyon çok geniş bir alan. Bizim her ürünümüz, farklı sektörlerde kullanılan makinelere veya işe hitap edebilir. Otomasyon her zaman fabrikadaki yetkili kişileri bilgilendiren, işleri hızlandıran, raporlamayı kolaylaştıran, yapılan işin verimini artıran, kontrol sağlayan ve tasarrufntajı sunan bir sistem. Bu sistem içinde birçok ekipman yer alıyor. Veriyi toplayabilmek, aktarabilmek, raporlama yapabilmek için sensörler, PLCler, IPCler, haberleşme sistemleri gibi pek çok ürün gerekiyor; Omron da bu hizmetin tamamını kendi ürün kapasitesiyle sunabiliyor. 
Hollanda, Japonya, Çin, Singapur ve Amerika’da genel merkezlerimiz bulunuyor. Dünya genelinde çoğunluğu Japonya’da olmak üzere birçok da fabrikamız var. Bahsi geçen merkezlerin alt gruplarında da onlara bağlı olarak 35 ülkede ofisimiz ve 135 ülkede distribütörümüz mevcut. 
1991 yılında Omron Corporation’ın Endüstriyel Otomasyon bölümüne bağlı olarak  Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Omron Electronics Ltd. Şti. Avrupa merkezi olan Hollanda’ya bağlı ve Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Makedonya, Moldova, İran, Ürdün, Lübnan ve Suriye’yi de yönetmekte ve 50 kişilik mühendislik kadrosu ile bu ülkelerdeki müşterilerinin otomasyon ihtiyaçlarına cevap vermektedir. OEM pazarında lider pozisyonda bulunan firmamız başta otomotiv, gıda, seramik, yiyecek, içecek, metal, akaryakıt ve inşaat gibi pek çok sektörde ürün satışı yapmakta ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştirmektedir.Hayatınıza dokunduk

Omron, fabrika ve makine otomasyonunda uzmanlaşmış bir firma. Bu alanlarda 15 yılda Türkiye’de çok şey değişti. Omron Türkiye kurulduğu zamanlarda PLC sistemleri hiç kimse bilmiyordu. Herkes otomasyon ürünleri kullanmaktan korkuyor, mekanik sistemleri tercih ediyordu. Tabii insanların alışkanlıklarının ve mekanik sistemlere müdahale etmenin daha kolay olacağını düşünmelerinin çok büyük etkisi vardı. Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımızda öncelikle insanların korkularını giderme ve sistemin avantajlarını anlatma yolunu seçtik. Bu anlamda ciddi çaba harcadık. Konferanslar verdik, tanıtımlar yaptık, mevcut projelerimizle örnekler gösterdik ve sonuçlarını bütün bu çabalarımızın ardından almaya başladık. 1991 yılında makinelerin % 20’sinde otomasyon vardı; şu anda bu oran % 70’lere kadar çıktı. Müşterilerimiz bugün, ihtiyaçları olan ürünleri biliyor ve bizden talep edebiliyorlar. Bu durum, sanırım otomasyonun son yıllardaki gelişiminin en net ifadesi. Pazar genişledikçe biz de yeni ürünler geliştirdik ve müşterilerimize sunduk. Bizim felsefemiz; müşterilerimizin ihtiyaçlarından yola çıkarak, onları doğru anlamak ve onlara doğru çözümü sunmak. Yani ürün satmıyoruz, çözüm sunuyoruz. Bu nedenle müşterilerimizle bire bir görüşmeyi tercih ediyoruz. Üretim felsefemizde de bu anlayış hakim. Omron, bir ürünü geliştirmeden önce pazar analizi yapar ve pazardaki eksikleri çıkarır. Ardından konuyla ilgili ar-ge faaliyetlerini başlatır. Ortaya çıkan ürünün rakiplerinden farklı pek çok yeniliği ve özelliği barındırmasını hedefleyerek ürün geliştirir. Bu ürün gamımızda yer alan tüm ürünlerimizde geçerli. Geniş ürün ağı ile dokunduğunuz her ürünün üretiminde Omron olarak varız. Bu nedenle sloganımız; “hayatınıza dokunduk”. Nasa’nın üretimini yaptığı bir uzay mekiğinde PLCmiz ile oluşturduğumuz çözümle, bu çıtayı daha da yükselttik ve artık uzayda da varız.  

V1000 ile İklimlendirmede farklı ve yüksek konfor yaratmayı hedefliyoruz 

Bir teknoloji firması olan Omron; geliştirdiği üstün ve patentli özelliklere sahip ve özel yazılımı ile kişiselleştirilen V1000 AC Motor sürücüleriyle HVAC uygulamalarında da faaliyet göstermektedir. 
V1000 hız kontrol cihazları; sahip olduğu  özel software desteği ile havalandırma, soğutma ve klima tesisatlarında üst düzey kontrol imkanı verirken, yüksek konforlu bir iklimlendirme de sağlıyor.
V1000 iklimlendirme kalitesinin yanı sıra enerji tasarruf fonksiyonu ile iklimlendirmede kullanılan fan ve pompa motorlarını en optimum değerlerde ve en verimli şekilde çalıştırarak HVAC uygulamalarında kayda değer bir enerji tasarrufu sağlıyor.
Motorun verimli çalışması enerji tasarrufunun yanı sıra motoru daha uzun ömürlü hale getiriyor ve motorun yapısında oluşan yıpranma ve mekanik problemleri önlüyor.

Akıllı sürücü  V1000 motora göre parametrelerini kendi belirleyebiliyor

V1000 gerçekten özel bir ürün. Her şeyden önce içinde kullanılan çok sayıda patentli parça var. Bir sürücüde (driver) en önemli şey, IGBT’dir. Bu ürün, sürücünün kalbi sayılabilir. V1000’de kullandığımız IGBT önemli  parçalardan biri. Fazla ısınmayacak şekilde tasarlandığından yük altında çalışma ömrü çok fazla. Bunun yanında V1000’in içinde bulunan elektronik komponentler bir sensör vasıtasıyla cihaz, arıza yapmadan önce ‘arıza yapmak üzere olduğunu’ haber verebiliyor. Yani cihaz kendi diliyle size “ben arızalanacağım” diyor. Bu özellik sayesinde cihazınız arıza yapmadan müdahale etme şansınız oluyor ve zaman, verim ve iş kaybınız olmadan çalışmaya devam edebiliyorsunuz; sisteminiz durmuyor. Hastane uygulamalarında bu özellik hayati bir önem kazanıyor. Cihazın motoru tanıma, 10 yıl servis ömrü, sessiz çalışma, 115200 kbps  Modbus/Memobus haberleşme, yüksek çıkış akımı, bitişik monte edebilme imkanı, kritik komponentler için ömür göstergesi, dahili PID kontrolör ile tek başına basınç, sıcaklık gibi ortam değişkenlerini kontrol edebilme ve emniyet kategorisi 3’e uygun dahili emniyet girişi gibi çok büyük avantajları da var. Ürünlerimizin satış sonrası hizmetlerini de biz sağlıyoruz.Elimizden geldiğince her alanda fayda yaratmak istiyoruz

Bu yıl Omron’ un 75. yılını kutluyoruz. Her yıl kuruluş günümüzde toplum yararı için bir şeyler yapmak üzere bir aktivite belirleyip gerçekleştiriyoruz. Bu her ülke için geçerli.  Mesela park temizliyor, çöp topluyor, çocuk esirgeme kurumlarını, huzurevlerini ziyaret ediyoruz. Tüm şirket çalışanlarımızla bu aktivitelere katılıyoruz. İş dışında da topluma katkı sağlamak bizim için çok keyifli.. Ayrıca Omron Türkiye olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kurduğumuz bir laboratuarımız var. Burada tüm ürünlerimiz çalışır vaziyette yer alıyor. Omron ürünleri ile ilgili eğitimlerimizi bu laboratuarda veriyoruz. Öğrenciler ürünleri tanıyarak, bozarak, tamir ederek, yani ‘bilerek’ mezun oluyorlar. Bizler, elimizden geldiğince her alanda fayda yaratmayı seviyor, istiyoruz. Bu nedenle eğitime küçük de olsa bir katkımızın olması, bizleri çok mutlu ediyor. 

Etiketler


Slider Altına
Söyleşi